Pokud chceme použít tuto techniku očí, je předem nutné rozmyslet si materiály, které budou u hlavičky zalité v epoxidu. Dobře se pracuje například s polární liškou nebo syntetickými materiály, pokud budete mít u hlavičky navázaný jemnější materiál jako je například marabu, lehce se stane, že se epoxid nalepí na kousek pírka a roznese se po hlavičce.



Lepší je pro tuto techniku používat syntetické nebo tužší materiály. Hlavička musí být před nalepením očí správně nachystaná. To znamená, že je potřeba silnější streamerovou nití vyvázat základ hlavičky, který poslouží k pohodlnějšímu nalepení epoxidových očí. Při vyvazování hlavičky silnější nití je potřeba stáhnout všechny materiály na křidélku i u ploutviček směrem dozadu, aby potom jednotlivá vlákna a chlupy nezavazely při zalévání hlavičky do epoxidu. Epoxid se na ně snadno přichytí a vytvoří kapičky, které se nalepí na další srst a hlavička je potom ulepená a zatuhlá.

Detail správně navázané hlavičky
Pokud se lepidlo nebo epoxid dostane příliš daleko, streamer potom může mít nepravidelný chod ve vodě, což je u některých typů streamerů nežádoucí.
Po vyvázání hlavičky mušky ukončíme vázání ztraceným uzlem a nit odstřihneme. Vteřinovým lepidlem kápneme na jednu stranu hlavičky a epoxidové oko okamžitě přiložíme. Můžeme použít jehlu nebo u větších očí pinzetu. Oko je nutné ještě před zaschnutím lepidla usadit tak, aby nebylo vychýlené nebo usazené níž než druhé. Obě oči by měly tvořit základ konické hlavičky streameru. Vrstva epoxidu zvýrazní tvar usazených očí. Když budou oči nerovnoměrně usazené, bude potom stejně zdeformovaná i hlavička po zaschnutí epoxidu.
Po nalepení obou očí už jen stačí rozmíchat epoxid a pomocí párátka nanést po malých dávkách na hlavičku. Důležité je jen to, aby se epoxid nedostal příliš do křidélka.
Než epoxid pořádně zaschne, tak můžete hotový streamer umístit někam kde doschne a pustit se do dalšího. Výhodou takovýchto vzorů, které mají hlavičku zalitou do epoxidu, je jejich životnost. Až na ocásek jsou všechny materiály fixované v hlavičce zalité do epoxidu. Streamer je tak skoro nezničitelný a určitě pár ryb vydrží.
Oči nalepené na měkkém podkladu se snadno odlomí, pokud má ryba streamer špatně zaseknutý. Zalévání hlaviček do epoxidu můžete samozřejmě používat i u menších pstruhových a bolenových streamříků. Je to jen o něco jemnější práce, ale výhodu poznáte až u vody, kdy vám jedna muška vydrží celý den na rozdíl od toho, když ji musíte po každé druhé rybě měnit.
Streamer, který si dnes navážeme, patří mezi ty jednodušší verze. Ve větších velikostech je dobrý k lovu štik nebo candátů na pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. Ocásek streameru je navázaný z měkkých srpků kohouta. Je potřeba, aby byly srpky navázané nepravidelně. Při stahování potom srpky ve vodě vytvářejí pohyb.
Srpky je možné nahradit tenkým zonkerovým páskem, nebo srstí jelena, pokud chcete vázat vzor do rychlejších proudů. Streamer je možné zatížit olověným drátkem, nebo jej můžete zatížit navlečením několika wolframových kuliček na ramínko háčku. Přes ně potom přetáhnete perleťovou dutinku. S tímto vzorem můžete lovit pod hladinou, ve sloupci nebo při větším zatížení a použití potápivé šňůry i u dna. Funguje v klasických „dravcových“ barvách jako je bílá, žlutá, oranžová, červená a jejich kombinace.
Vázací materiály:

Streamerový háček, nalepovací oči, srpky z kohouta, srst z jelena bílé a oranžové barvy, Crystal Flash, Andělské vlasy a perleťová dutinka. Samozřejmě epoxid a dobré vteřinové lepidlo.
Vázací postup:

Krok 1: Upneme streamerový háček pevně do svěráčku.

Krok 2: Po celé délce ramínka navážeme vázací nit, popřípadě zatížíme olověným drátkem.

Krok 3: U obloučku navážeme nepravidelně tři měkké srpky z kohouta požadované barvy.

Krok 4: Podél ramínka navážeme menší snopeček bílé jelení srsti tak, aby srst zasahovala do srpků.

Krok 5: Zakončíme nit ztraceným uzlem a odstřihneme. Perleťovou dutinku si zkrátíme na potřebnou délku a konec, který bude u obloučku, zalakujeme lakem. Dutinka se nerozplete a nebudeme jí muset fixovat nití.

Krok 6: Opět navážeme vázací nit a zafixujeme s ní druhý konec dutinky.

Krok 7: Navážeme snopeček bílé jelení srsti, zbylé konce zastřihneme a vyvážeme nití čistou hlavičku.

Krok 8: Tenký snopeček andělských vlasů navážeme v půlce a přehneme směrem dozadu. Vlasy zafixujeme vázací nití.

Krok 9: Přidáme další lesklé materiály jako Crystal Flash nebo jiné lesklé materiály dle možností.

Krok 10: Ze spodní strany navážeme snopeček jelení srsti oranžové barvy, který vytvoří ploutvičky.

Krok 11: Vyvážeme větší hlavičku a zakončíme vázání ztraceným uzlem.

Krok 12: Z každé strany nalepíme s pomocí vteřinového lepidla oko.


Tento a další články najdete na www.vazani-musek.cz.
Tomáš Vítek - Tomucha
Pokud je to dobře zalité v tom epoxidu, mělo by to vydržet docela dost.
chci se zeptat jestli očka po útoku dravce stále drží nebo jestli je nutná nějaká oprava ??