K tomu, abyste si mohli streamery sami navázat a vyzkoušet na svojí oblíbené vodě, si dnes ukážeme základy vázání streamerů Matuka. Celý vázací postup je velice jednoduchý, skládá se z několika vázacích operací, které už byly v mých instruktážích prezentovány několikrát. Dokonce ani na navázání pěkného streameru nebudete potřebovat žádné speciální a drahé materiály.
Tělíčko a další části mušky jako ploutvičky nebo oči jsou vázané z běžných matriálů, dominantou celé mušky budou podélně navázané srpky ze slepice nebo hustého kohouta. Na kvalitě srpků poměrně záleží, nepotřebujete na to sice skalp první jakkosti, ale srpky by měly být pokud možno husté s delšími větvičkami.
Srpky můžeme navázat dvěma způsoby. U prvního způsobu se odtrhává část spodních větviček na obou srpcích a to pouze v části, kde budou srpky navázány podél tělíčka. Špičky se na srpcích nechají celé, budou uzavírat siluetu mušky. Špičky srpků napodobují na mušce ploutvičky, hlavní roli u těchto mušek však hraje především silueta a barva. Akce malého streameříku je zanedbatelná, protože materiály, které se na streamery Matuka používají, nemají vlastnosti, které by ve vodě lákaly rybu svým pohybem.
Křidélko mušky je ve vodě, co se týče pohybu, nefunkční, ocásek může na tekoucí řece dělat menší pohyb, ale to pouze v případě, že bude delší a navázaný z opravdu kvalitních jemných srpků.
Druhá možnost navázání je podobná té první, rozdíl je jen v tom, že se spodní část větviček neodtrhne a oba srpky se navážou v celku. Na Matuky se k vázání křidélka používají většinou dva srpky. S více srpky je vázání obtížnější a pírka se většinou kroutí a hřbítek mušky už potom není tak pravidelný.Pro úspěšné navázání Matuky je potřeba dobře zvládnout přichycení obou srpků podél dlouhého streamerového ramínka. To je výchozí technika vázání těchto mušek.
Osobně navazuji srpky podél ramínka tak, že si oba srpky přidržím napnuté a mezi větvičkami udělám první ovin, který pírka zafixuje ve vodorovné poloze přesně podél ramínka háčku. Srpky by neměly být na mušce nějak pokroucené nebo navázané nakřivo. Po fixaci obou srpků už opatrně napnutým drátkem kroužkuji mušku podél tělíčka. Oviny musíme dělat ručně a snažit se trefovat rozumě mezi jednotlivé větvičky. Bohužel tato technika je celkem náročná na přesnost i cit a nelze ji nějak efektivně použít u rotačního svěráčku. Kroužkování je proto lepší udělat ručně.
Hlavička mušky může být zakončena různými způsoby. Často se u jednodušších verzí používájí pouze větvičky imitující štěty nebo věneček nožiček navinutých kolem ramínka háčku těsně u očka. Pokud budete Matuku takto vázat, je lepší potom všechny nožičky stáhnout dozadu a zajistit dobře vázací nití. Hlavička bude sice o něco větší, ale to ničemu nevadí.
U Matuky si můžete ještě pohrát a navázat oči z kohouta Jungle Cock nebo nalepovací epoxidové oči. Dobře fungují i verze Matuky s konickou kovovou hlavičkou, ta mušku pěkně zatíží pro lov ve sloupci nebo u dna. Další zátěž, kterou je možné na Matuce použít, je olověný drátek navinutý na ramínku háčku. Lehké bolenové verze se však nezatěžují, aby se muška pohybovala co nejvíce u hladiny.
Křidélko Matuky můžete ještě doladit například barevnými fixy, možností je stejně jako u dalších vázacích technik nespočet. Stačí pouze zapojit vlastní fantazii a zkoušet na domácím revíru různé verze těchto mušek. Na ilustračních fotkách se můžete podívat na úspěšné bolenové, okounové a pstruhové vzory.






Samozřejmě, že stejně jako ostatní streamery se dá i Matuka použít k lovu dalších dravých ryb. Problémem je pouze omezená velikost těchto mušek. Ta se odvíjí od velikosti a kvality pírek, ze kterých se váže křidélko.
Při lovu je výhodou Matuky především její váha a velikost, s menšími streamery se dá bez problému lovit s prutem aftma 4 nebo 5. Osobně mám pár streamříků vždycky v krabiče s běžnými muškami. Streamerovou krabičku s sebou stále nenosím, ale pár menších streamerů jako záloha už se mi párkrát hodilo. Lovit se dá pochopitelně s plovoucí nebo pomalu potápivou šňůrou. Při lovu na streamer je lepší udělat si kratší návazec pro lepší kontakt s muškou.


Vázací materiály:

Streamerový háček č. 4, perleťové lametky Crystal Flash, špičky srpků z kohouta Jungle Cock, tři srpky z kohouta ve zbarvení Jezevec, měděný drátek.
Vázací postup:

Krok 1: Streamerový háček upneme pevně do svěráčku a vycentrujeme jej do osy rotace ramene.

Krok 2: Základním ovinem navážeme vázací nit.

Krok 3: Jako první materiál navážeme měděný drátek, kterým budeme mušku kroužkovat.

Krok 4: Dále navážeme velký snopeček vláken Crystal Flash, je možné použít i jinou barvu například oranžovou nebo fluo barvy.

Krok 5: Bobinu položíme do držáku a s pomocí rotačního ramene navineme vlákna na ramínko háčku.

Krok 6: Konec snopečku zafixujeme vázací nití a odstřihneme jeho zbytek.

Krok 7: Navážeme si dva srpky z kohouta, kterým před tím stáhneme spodní řadu větviček tak, jak je tomu na obrázku.

Krok 8: Opatrně budeme měděným drátkem fixovat srpky k tělíčku mušky. Srpky nesmí být překroucené nebo jinak zdeformované.

Krok 9: U očka drátek přichytíme vázací nití.

Krok 10: Těsně u očka odstřihneme zbytek drátku a stvolů.

Krok 11: Na každé straně navážeme podél celého křidélka dvě lametky Crystal Flash.

Krok 12: U očka navážeme snopeček červených větviček imitujících ploutvičky. Dále pak jeden větší srpek z kohouta.

Krok 13: Srpek navineme kolem ramínka a snažíme se před každým ovinem stáhnout všechny větvičky dozadu.

Krok 14 : Všechny nožičky překlopíme dozadu a zajistíme vázací nití. Mušce vyvážeme pěknou hlavičku.

Krok 15: Po každé straně navážeme jedno pírko z kohouta Jungle Cock.

Krok 16: Zakončíme ztraceným uzlem, odstřihneme vázací nit a muška je hotova.
Tento a další články naleznete na www.vazani-musek.cz.
Tomáš Vítek - Tomucha
Piranha : Koukni na Tomův web, tam je toho celý seriál. http://www.vazani-musek.cz/
Jinak další, opět úspěšný článek z Tomovo dílny.Jen tak dal. A poprosím zda by se dalo něco napsat a nafotit o nymfách, goldech a mikro těch vecičkách
Robur> souhlsím RoBuko :-))
vázat takovou věc, tak se přejmenuji na Tomuka:-D