Charakteristickým znakem těchto mušek jsou nepřirozeně velké oči z měkké pěny, které mušku nadnášejí.

 

Při vázání lur Booby platí zásada, že se lura při vázání nezatěžuje, jako ostatní vzory lur. Naopak, i když se pohybuje u dna, musí být pomocí velkých očí nadnášena vzhůru.

Technika lovu na Booby spočívá v použití těžké muškařské šňůry – rychle potápivé, na kterou se naváže krátký monofilní návazec o délce cca 50 až 100 cm. Těžká šňůra leží na dně a na krátkém návazci je přímo navázaná jedna lura Booby. Díky tomu se pohybuje těsně nad dnem.

Další využití těchto mušek může být lov na hladině s plovoucí šňůrou nebo například v kombinaci s jinými muškami použitelnými na jezero (pakomáři, různé larvy a nymfy apod.).

Konkrétní technika záleží vždy na aktuálních podmínkách lovu, výchozí technikou však je vedení mušky s těžkou šňůrou těsně u dna. Pomalým cukáním a potahováním za šňůru se ryba nechá touto muškou často vydráždit k útoku.

Tuto techniku je dobré vyzkoušet na vysazené nebo i přírodní ryby, které se pohybují u dna a na hladině nejeví známky aktivity. I když ryba není aktivní, tak se touto technikou nechá nezřídka přemluvit. Krátký monofilní návazec je při vázce a utrhnutí mušky snadno vyměnitelný než dlouhé návazce se třemi pakomáry.

Výhodou Booby je jejich nenáročnost na vázací materiály a vázací techniky. Booby zvládne navázat i úplný začátečník. Lura se skládá ze třech hlavních částí, ocásek, tělíčko a velké pěnové oči. Ocásek se váže nejčastěji z různých barev peří marabou, které ve vodě při jemném pohybu výborně pracuje. Ostatně marabou už dobře znáte z předchozích dílů, na ocásky se podle velikosti lury používají různě jemná pírka.

 

Na větší vzory je lepší použít hrubější marabou a naopak na malé lury jemné části peří. Do ocásku je možné navázat ještě několik lametek Crystal Flash nebo různých druhů holografických lametek. Tělíčko je možné nadubovat a vyčesat, nebo lze použít i různé druhy lesklých nebo obyčejných šenylek.

 

Oči jsou dominantou této mušky, dají se pořídit už hotové nebo jen jako surové válečky, ze kterých se potom oči ve tvaru činky vyrobí. Při použití neopracované pěny je postup zobrazen na následujících obrázcích.

 

Nachystaný váleček pěny se vloží do očka ze silnějšího vlasce nebo měděného drátku. Drátek se stáhne a tím oči získají tvar činy. Za stažený střed se potom navážou osmičkovými oviny k ramínku háčku.  Oči je dobré jen z kraje ožahnout zapalovačem před tím, než se navážou na mušku. Póry na pěně se zatáhnou a navíc oči budou kolem hran kulaté a lura bude celkově vypadat lépe a přirozeněji.

Na pěnové oči je ještě možné nalepit epoxidové oči. Lura potom vypadá pro rybu o to lákavěji. Na opravdu velké válečky se používají velké “mrkací” oči, které v sobě mají bublinu vzduchu. Ta je spolu s pěnou schopná nadnášet i středně velkého štikového streamera.

Druhá možnost je, vyrobit oči z dámské punčochy a dvou větších kuliček z polystyrénu. Postup je velice jednoduchý, kuličky se umístí do punčochy a ta se stáhne vázací nití. Polystyrén má také výborné vlastnosti a nesaje vodu jako některé druhy pěny. Na ilustračních obrázcích můžete vidět různé verze lury Booby. Barevy materiálů je možné mezi sebou jakkoliv kombinovat stejně jako u klasických lur.

 

Vázací materiály:

Větší nymfový háček, pěna pro výrobu očí, měděný drátek, marabou peří, vlákna Crystal Flah, lametkový měděný dubing, srst vačice.

 

Vázací postup :

Krok 1:  Upneme háček VMT č. 8 pevně do svěráčku.

Krok 2: Základním ovinem navážeme vázací nit, ramínko nemusíme lakovat.

Krok 3: Ustřihneme snopeček marabou peří a za jeho kraj ho navážeme zhruba v polovině ramínka háčku.

 

Krok 4: Snopeček navážeme až k obloučku háčku a převážeme ho jedním nebo dvěma oviny vázací nití.

Krok 5: K ocásku navážeme ještě několik vláken Crystal Flash perleťové barvy.

 

Krok 6: Do skřipce si nachystáme lametkový měděný dubing a hnědou hrubou srst vačice.

Krok 7: S pomocí rotačního setrvačníku vytvoříme smyčku tak, že zahákneme vázací nit za háčky na vidličce.

Krok 8: Nitě smyčky musejí být u ramínka háčku hned u sebe, nesmí mezi nimi vzniknout mezera. Bobinu položíme do držáku.

Krok 9: Do smyčky vložíme materiál ve skřipci a skřipec uvolníme.

 

Krok 10: Smyčku pomocí rotační hlavy roztočíme a vzniklý knot vyčešeme suchým zipem, aby se uvolnila vlákna, která se při stáčení vpletla dovnitř knotku.

Krok  11: Otáčením rotačního ramene navineme knotek podél ramínka háčku, vznikne tak tělíčko lury.

 

Krok 12: Zbytek knotku zafixujeme vázací nití a odstřihneme jej.

Krok 13: Z tělíčka vytrháme nerovnosti a všechen materiál stáhneme dozadu a zafixujeme vázací nití.

 

Krok 14: Tělíčko vyčešeme suchým zipem v různých směrech a potom všechny vyčesané části upravíme tak, aby směřovaly dozadu.

 

Krok 15: Nachystáme si základ pro navázání očí. Před očkem by neměly být nerovnosti nebo zbytky vázacích materiálů.

 

Krok 16: Těsně za očkem navážeme osmičkovými uzly pěnové oči. Dobře je zafixujeme, aby držely tvar.

 

Krok 17: Za oči ještě navážeme snopeček hnědého marabou.

 

Krok 18: Odstřihneme zbytek marabou a mušku zakončíme ztraceným uzlem.

 

Krok 19:  Hlavičku zalakujeme, nalepíme epoxidové oči a muška je hotova.

 

Další varianty lur typu Booby si můžete prohlédnout na následujících obrázcích.

 

A nakonec i dva snímky z praktického nasazení.

 

Tento a další články naleznete na www.vazani-musek.cz.

Tomáš Vítek - Tomucha