Ve svých předchozích článcích, které jsou k vidění na mém webu, jsem už použití zonkerových pásků několikrát zmiňoval. Dnes se na ně podíváme trochu detailně a ukážeme si, jaké možnosti a využití zonkerové pásky mají.
Výroba a vázání streamerů z králíka není nic složitého. Streamery jsou poměrně jednoduché a s králíkem se dobře pracuje. Účinnost zonkerů je dána hlavně použitím správné kůže, od které se odvíjí pohyb mušky ve vodě. Chod streameru ve vodě je doprovázen jemnými pohyby tenkého proužku kůže, při správném a jemném vedení potom málokterá ryba nástraze odolá.

Při výběru zonkerových pásků je potřeba brát ohled na to, jak velké mušky chcete z pásků vázat. Zonkerové pásky se prodávají v různých délkách a šířkách. Čím menší mušku chcete vázat, tím tenčí a jemnější pásek budete potřebovat.

Pokud máte zonkerové pásky příliš široké, můžete je pomocí skalpelu nebo žiletky rozříznout na potřebnou šířku. Nejjednoduší je to tak, že jeden konec pásku upnete za rožek do svěráčku a rukou pásek napnete za druhý konec. Potom skalpelem opatrně pásek rozříznete napůl.

U zonkerových pásků je důležité, aby kůže nebyla příliš silná, protože pásek je potom tuhý a špatně se s ním pracuje. Další důležitá věc, na kterou je potřeba si dát při výběru pásků pozor, je struktura srsti. Srst by měla být hustá a chlupy by neměly být slepené nebo jinak poškozené. Všechny tyto faktory mají vliv na celkovou účinnost nástrahy. Občas jsem viděl v obchodech prodávat pásky, které měly srst zastřihnutou nůžkami, ale takovýto zásah pásky v podstatě znehodnotí.
Při vázání ze zonkerových pásků, máme dvě hlavní možnosti, jak se dají pásky využít. Tu první si ukážeme dnes, jedná se o navázání zonkerového pásku podél celého tělíčka a jeho fixace pomocí drátku. Druhá možnost je navázání zonkerového pásku jen jako ocásku mušky a hlavička s tělíčkem se potom naváže z navinutého pásku. Druhá technika se používá u slavných streamerů Bunny Bug. U nich je v podstatě celá muška vyrobená ze zonkerových pásků.
My si dnes podrobně ukážeme, jak zvládnout první techniku. Ta se dá využít i při vázání trubičkových streamerů.
Pokud navazujeme zonkerový pásek podél tělíčka, je potřeba tělíčko zatížit a trochu vytvarovat do silnějšího tvaru. Zonkerový pásek se špatně navazuje na tenké tělíčko, je proto lepší zatížit tělíčko olověným drátkem a potom jej vymodelovat z hrubšího dubingu nebo šenylky. Alternativou mohou být i různé dutinky, které se na háček nasouvají, ty ale nevypadají dobře, pokud se přes ně kroužkuje drátek.
Pro zafixování pásku je důležité použít silnější měděný nebo zlatý drátek, nedoporučuji kroužkovat nitěmi nebo lametkami. Ostré zuby dravce je snadno poškodí a mohou mušku znehodnotit. Z tohoto důvodu je lepší používat na kroužkování streamerů silnější a odolnější materiály. Postup navázání pásku je jednoduchý, nejprve za kraj navážeme pásek u hlavičky. Pásek stačí navázat pomocí několika ovinů, bude stejně fixovaný po celé délce tělíčka, takže je výhodnější šetřit místem na hlavičku. Jako další krok začneme pásek odzadu kroužkovat, oviny by měly být pravidelné a hlavně by neměly sebou brát chlupy z pásku. Před každým utažením ovinu, je důležité stáhnout všechny chlupy na pásku směrem nahoru, aby se potom nepletly do tělíčka. Na závěr je dobré použít kartáček na zuby nebo suchý zip na vyčesání a úpravu mušky.
Při kroužkování je důležité vyhrát si s každým ovinem, aby byla muška pěkně pravidelná a všechny oviny drátku byly stejně utažené. Konec pásku je potom potřeba zkrátit na potřebnou délku a ostrými nůžkami nebo žiletkou ho zaříznout do špičky nebo do vytracena. Nejhorší je, když za muškou plandá hranatý tvrdý ocásek, který ve vodě vůbec nepracuje a nechová se tak, jak by měl.
Podél pásku je dobré navázat ještě snopeček dvou nebo tří vláken Crystal Flash po každé straně. Streamer bude nápadnější a vlnící se jemná vlákna udělají na mušce svoje.
Streamery se zonkerovými pásky se dají použít na všechny druhy ryb, od menších streamerů na okouny nebo pstruhy až po velké nástrahy určené štikám, candátům a bolenům. Rozhodující je vždy velikost a barva streameru. Zonkerové streamery se dají samozřejmě vázat v různých kombinacích, dobře fungují mušky se zoknerovým křidélkem a hlavičkou z marabou, furabou, SLF nebo muddlerovou hlavičkou, popřípadě hlavičkou vázanou z velkých per kohoutích skalpů. Většinu těchto technik jste mohli vidět a zbytek si ukážeme v průběhu dalších vázacích lekcí.
Vázací materiály :

Streamerový háček, může být i verze na lososy, olověný drátek, černý zonkerový pásek, Crystal Flash, černé srpky z kohouta, měděný drátek na kroužkování, pírka z kohouta Jungle Cock.
Vázací postup:

Krok 1: Upneme háček do svěráčku a vycentrujeme.

Krok 2: Na ramínko navineme olověný drátek.

Krok 3: Základním uzlem navážeme vázací nit a několikrát s ní olověnou zátěž převážeme.

Krok 4: Jako první navážeme měděný drátek, ten je lepší na konci ohnout a vázací nití zafixovat - pokud by byl špatně navázaný, drátek se při kroužkování někdy omylem vytrhne.

Krok 5: Pomocí vázací nitě navážeme snopeček vláken Crystal Flash. Místo vláken se dá na tělíčko použít i šenylka nebo knotek z dubingu.

Krok 6: Vázací nit položíme do držáku a pomocí rotačního ramene navineme snopeček vláken na ramínko. Tělíčko by mělo být hladké a pravidelné po celé délce.

Krok 7: Vázání tělíčka ukončíme cca 2 mm před očkem. Za špičku navážeme zonkerový pásek, u očka necháme ještě volné místo na nožičky.

Krok 8: Navážeme si zonkerový pásek, který necháme pro jistotu o něco delší.

Krok 9: Při kroužkování si vždy odděláme snopeček chlupů, kde chceme ovin udělat. Pásek by neměl být na základě kroužkování nějak zdeformovaný. Špičku pásku zastřihneme do ztracena a odstřihneme měděný drátek.

Krok 10: Podobným způsobem postupujeme až k začátku pásku. Oviny musejí být maximálně pravidelné a neměly by narušovat vzhled ani tvar pásku.

Krok 11: Zespodu navážeme snopeček černé polární lišky a vlákna Crystal Flash.

Krok 12: U očka si navážeme jeden velký srpek s dlouhými větvičkami z pera kohouta nebo černé slepice. Je možné použít i kombinaci jedno pírko černé a druhé červené, oranžové nebo hnědé.

Krok 13: Pírka uchopíme mezi prsty a druhou rukou před každým dalším ovinem, stáhneme všechny větvičky dozadu. Takto postupujeme až k očku.

Krok 14: U očka přichytíme konec pírka a vázací nití odstřihneme jeho zbytek.

Krok 15: Všechny nožičky stáhneme dozadu a vyvážeme mušce pěknou hlavičku. Hlavičku učešeme suchým zipem nebo kartáčkem na zuby. Po každé straně navážeme špičku pírka z kohouta Jungle Cock.

Krok 16: Hlavičku zakončíme ztraceným uzlem, zalakujeme a muška je hotova.
Následující snímky zachycují jiné varianty této mušky.


Tento a další články naleznete na www.vazani-musek.cz
Tomáš Vítek - Tomucha