Pomocí této techniky se dají vyrobit různě velké a tvarované hlavičky na streamerech. Tento typ mušek je zajímavý právě tím, že si pomocí nůžek a dobře navázané srsti můžete hlavičku nebo tělíčko mušky vytvarovat do libovolného tvaru. Zpravidla se tato vázací technika používá u plovoucích popperů nebo konických hlaviček menších streamerů, které si dnes ukážeme.

Půjde o  základní vázací techniku, kdy se pomocí jednoho snopečku jelení srsti na mušku naváže hlavička.

Muddlerové hlavičky nebo tělíčka se dají vázat pomocí dvou technik. Záleží vždy na velikosti tělíčka nebo hlavičky. Krátké hlavičky se navazují pomocí jednoho snopečku, který se přichytí volnou smyčkou a stáhne se vázací nití. Potom se nití přejde několika oviny směrem k očku. Přičemž se srst stále fixuje vázací nití. Toto dodatečné přichycení zajistí mušce delší hlavičku, protože pokud by byla hlavička přichycená jen v jednom bodě, byla by po zastřižení příliš krátká.

Druhá technika se používá u větších mušek, kde je srst navázaná na velké části háčku. Zde se postupně navazuje několik snopečků za sebou. Snopeček se potom stáhne vázací nití a jeho konce se stáhnou k sobě, aby byl co nejtenčí. Hned za ním se naváže další a snopečky se na sebe postupně stlačují, aby byla srst co nejhustěji navázaná. Tuto druhou techniku si ukážeme někdy příště.

 

 

Co budeme tedy k vázání muddlerových hlaviček potřebovat?

V první řadě je důležité pořídit si kvalitní dlouhou jemnou srst z jelena.

 

Na trhu jich jí k dostání celkem slušný výběr. Univerzální barvy jsou přírodní šedá, bílá, červená nebo žlutá. Pokud se navazuje jeden snopeček, hlavička je jednobarevná, ale při navazování více snopečků za sebou se dají vytvářet velice zajímavé barevné kombinace. Srst by neměla být příliš stará nebo přesušená, po stažení se taková srst snadno uřízne vázací nití a většina jí popadá na zem. Pokud je naopak srst příliš tuhá, tak se při stažení nenaježí a nejde zase ostříhat do požadovaného tvaru.

Druhá důležitá věc, kterou budeme potřebovat pro pohodlné vázání, je správná nit. Nit musí splňovat několik požadavků. Musí být pevná, aby dokázala stáhnout celý snopeček, ale nesmí být příliš tenká, aby srst nerozřízla. Z tohoto důvodu je lepší se vyhnout super tenkým kevlarovým nitím, které je lepší použít k navazování jiných materálů. Osobně používám silnější elastickou nit, která je poměrně pevná a při stažení srst nerozřízne.

K tomu, abyste dotáhli celou vázací techniku do konce, budete potřebovat ještě kvalitní ostré nůžky. Doporučuji zainvestovat do delších rovných nůžek, jejichž cena se pohybuje zhruba od 140 korun. Samozřejmě, že čím kvalitnější nůžky si koupíte, tím lépe se vám s nimi potom bude pracovat.

Pokud máte sklepávač srsti, můžete jej použít. U menších hlaviček je to výhoda, protože muška bude potom vypadat přirozeněji a upraveně. Vázání muddlerových hlaviček není nic těžkého, můžete se o tom přesvědčit  na obrázcích u vázacího postupu.

Nejdůležitějším krokem je správné usazení snopečku na ramínko háčku. Před přichycením snopečku musí ramínko háčku tvořit osu snopečku, teprve potom uděláme kolem snopečku dva volné oviny, které se musejí překrývat. Nit začneme opatrně stahovat a snopeček přidržujeme, aby se ze začátku neprotáčel. Potom jej pustíme a nit ještě utáhneme dokud se snopeček neusadí. Srst se naježí a na mušce vznikne velká bambule. Vázací nití ještě pomocí třech ovinů přejdeme přes srst k očku háčku. Tím si hlavičku prodloužíme. U očka přetáhneme všechnu srst dozadu a vyvážeme mušce hlavičku. Teprve po odstřižení nitě můžeme teprve začít se zastříháváním hlavičky.

Nestříhejte srst, dokud nebude muška zakončená ztraceným uzlem, snadno může dojít k ustřižení nitě. Důležité je, aby byla srst na háčku dobře a pevně usazená. Pokud vidíte, jak při stříhání celý snopeček uhýbá nebo se posouvá, je lepší snopeček sundat a provést celou vázací operaci ještě jednou. Srst se vám bude vždy lépe navazovat, pokud pod ní nebude na háčku žádný nepravidelný podklad. Celý snopeček by se měl při utažení nitě trochu protočit. Mušky vyrobené z jelení duté srsti jsou dobře plovoucí, takže pokud nevyžadujete, aby muška plavala na hladině, je lepší zatížit celé tělíčko nebo hlavičku olověným drátkem. Před muddlerovou hlavičku se také někdy umisťují konické hlavičky různých barev. Muška má tak na sobě výrazný atraktor, který zároveň plní funkci zátěže.

 

V dnešním díle si ukážeme vázací postup jednoduchého streamera na pstruhy s názvem Muddler Minnow.  Tato muška má dlouhou tradici a existuje velké množství různých kombinací. Tělíčko streameru je dobré pořádně zatížit olověným drátkem, aby se muška rychle potopila ke dnu. Při lovu na řece nebo jezeře je lepší použít potápivou šňůru a pochytávat místa v okolí břehů a vodního porostu. Muddler Minnow je kromě pstruhů účinný i na okouny nebo boleny, záleží vždy na výběru správné velikosti a sladění barev.

 

Vázací materiály:

Streamerový háček č.2, měkká krátká srst z jelena na hlavičku, delší srst z jelena na křidélka, dvě slepičí pírka na ploutvičky a dva kohoutí srpky na křidélka, Crystal Flash, zlatá nit a přírodní dubing na tělíčko, olověný drátek.

 

Krok  1: Streamerový háček upneme pevně do svěráčku.

Krok 2: Několika oviny navineme olověný drátek.

 

Krok 3:  Pomocí rotačního ramene navineme drátek téměř po celé délce ramínka háčku. Konce drátku zaštípneme.

 

Krok 4: Klasickým způsobem navážeme vázací nit a olověný drátek s ní několikrát překroužkujeme.

 

Krok 5: Podél raménka háčku navážeme dvě pírka ze slepice, která k sobě přiložíme naplocho. Pírka budou napodobovat ploutvičku.

 

Krok 6: Přebytečné konce pírek odstřihneme a podél celého ramínka háčku navážeme zlatou kroucenou nic nebo drátek, kterým budeme mušku později kroužkovat.

 

Krok 7: Na nit si nasoukáme přírodní dubing z vačice nebo králíka a vytvoříme tak delší knotek.

 

Krok 8: Pomocí rotačního ramene navineme knotek. Oviny by měly být pravidelné a rovnoměrně stažené.

 

Krok9 :  Vázání knotku ukončíme zhruba v jedné třetině ramínka háčku.

 

Krok 10: Nit položíme do držáku a opět pomocí rotačního ramene budeme tělíčko kroužkovat.

 

Krok 11: Zlatou nit zafixujeme tam, kde jsme skončili s vázáním tělíčka. Zbytek nitě odstřihneme. Přední třetina by měla zůstat před navázáním křidélek čistá.

 

Krok 12: Pustíme se do vázání křidélka, jako první krok navážeme snopeček dlouhé srsti z jelena přírodní barvy. Snopeček pevně přichytíme několika oviny vázací nitě.

 

Krok 13 : Ostrými nůžkami odstřihneme zbytek snopečku, pozor na to, aby nevznikl po odstřižení schodek, po kterém by nit klouzala k očku.

 

Krok 14: Z každé strany navážeme jeden nebo dva srpky z kohouta přírodní barvy. Srpky by neměly být překroucené.

 

Krok 15: Zbytky srpků opatrně odstřihneme, pokud chcete, můžete v této fázi hlavičku zakápnout lakem pro větší životnost mušky.

 

Krok 16: Zespodu navážeme jedno nebo dvě pírka ze zlatého bažanta, tento snopeček bude napodobovat ploutvičky mušky a bude fungovat zároveň jako atraktor.

 

Krok 17: Přichází třešnička na dortu. Odstřihnete větší snopeček jelení srsti a přiložte ho tak, aby ramínko háčku tvořilo osu snopečku. Snopeček navažte pomocí dvou ovinů.

 

Krok 18: Snopeček stále přidržujte mezi prsty a pomalu nit stahujte. Těsně před dotažením snopeček pusťte, aby se protočil a usadil se.

 

Krok 19: Vázací nit napněte a pravidelnými oviny přejděte k očku háčku. Všechnu srst přetáhněte směrem dozadu a vyvažte mušce malou hlavičku.

 

Krok 20: Odstřihněte vázací nit a ostrými nůžkami zastříhejte hlavičku do požadovaného tvaru.

 

Krok 21: Muška je téměř hotova.

 

Krok 22:  Vyčešte tělíčko suchým zipem a hlavičku zalakujte.

Pohled shora

Pohled zdola

Další druhy mušek s muddlerovou hlavičkou můžete vidět na následujících obrázcích.

 

 

Tento a další články naleznete na www.vazani-musek.cz

Tomáš Vítek - Tomucha