Ale vy pořád nevíte, o čem chci psát. Rýpnu trochu do tématu často diskutovaného na rybářských serverech – dokáže masové rozšíření feederové techniky lovu zdecimovat rybí populaci na našich řekách, rybnících, přehradách, potocích a strouhách?

Takhle by to mohlo vypadat - těžba ryb začíná
Samozřejmě se budeme bavit o svazových vodách, protože velmi silně pochybuji, že by si majitelé soukromých revírů nechali zpustošit své díla a v některých případech i sny. Abyste se nenudili hned od začátku, seznámím vás se svým názorem. Některé z vás určitě nadzvedne ze židle, ale je to má hlava, mé myšlenky a nechci a nebudu nikomu nic vnucovat. Myslím si, že feeder jako takový není velkou hrozbou pro rybí obsádku.
Už stojíte a supíte? Nebo naopak souhlasně pokyvujete hlavou? Ať tak či tak, dočtěte tento článek a já se vám v něm pokusím z mého pohledu logicky vysvětlit tento postoj. Třeba svůj názor změníte nebo se v něm naopak utvrdíte. Začněmež.
1. argument - nejčastější
Největší hrozbou pro naše vody jsou staří páni, kteří ze svých stařičkých teleskopů přesedlají na feederové pruty a budou využívat jejich jemnost při lovu pro ně tolik ceněných ryb.
Můj pohled: Nejpsanější a nejvyslovovanější obava. Za ideálních podmínek to není až taková utopie, ale proti hovoří několik zásadních faktorů.
1. Málokterý „starý pán – bobkař“ bude po několika letech, spíše desetiletích měnit svůj vercajk a pořizovat si finančně poměrně náročné vybavení pro feeder. Jasně, že se kvalitní feeder dá koupit do 2.000,- Kč, ale když vidím, jaké krmení a za kolik peněz tito pánové kupují, nemám obavu, že by měli chuť investovat další své úspory do rybářského vybavení.
Jak říkal můj šéf: „Tyhle teleskopy mi vydrží až do smrti.“ Bohužel měl pravdu. A podobně dle mého smýšlí i drtivá většina těchto „masařů“.
2. Nakousl jsem krmení. Z vlastní zkušenosti vím, že za krmení teď utratím daleko více peněz než při klasické položené. Ano, mohou kupovat stejné krmení ve stejném množství a za stejné peníze, ale potom už nebude výhoda feederu tak markantní.
3. Návazce. Málokterý z těch tolik nenáviděných pánů ví, co je to návazec. Respektive to ví, protože chytají většinou na 2 háčky, ale nenapadne je jakékoliv „zjemňování“. Dost podstatná věc při feederování. Ruku v ruce s tím jde i síla kmenového vlasce. Já chytám s feederem jen několik let, ale když jsem přešel z vlasce 0,28 mm na 0,16 mm, byl to doslova šok a dlouho jsem si zvykal. A už vůbec nemluvím o velikosti háčků.

Jemnost je nutností, protože tato velikost úlovků převládá. "Bobkaři" by nadšeni nebyli...
4. Když jsem u těch háčků, „bobkaři“ rádi používají sestavu se 2 háčky (úplně nejradši asi srkačku, kterou bych já osobně zakázal). Kdo už vyzkoušel, tak ví, že feederová montáž se 2 háčky není nemožná a může dokonce i fungovat, ale na to rozmotávání nemám nervy ani já, čerstvý přestřicátník, natož nějaký důchodce, který na to ani pořádně nevidí, protože si zrovna zapomněl brýle doma na stolku s televizí.
5. Znám několik starších pánů, kteří své oblíbené revíry znají nazpaměť a jemná technika lovu jim není cizí. Chytají totiž většinou plavanou. Nikdy jsem ale na jejich revírech neměl pocit, že by byly vyrybněny nebo že by je dokonce vyrybňovali oni.
Chci tím jen říct, že na jemnost chytání je plavaná daleko lepší a kdyby se důchodci rozhodli vyplenit naše revíry, rozhodně by zvolili plavanou, protože pokud se to umí, nemá feeder vůbec žádnou šanci.
6. Velikost a druhové složení úlovků. Nic si nenalhávejme, 98% „bobkařů“ si jde k vodě pro svoje milované vodní prase – kapra. Občas u toho chytí i nějakou tu bílou rybku, kterou hodí kačenám nebo slepicím, ale chtějí kapra. Velkého kapra. A už jsem jednou viděl pána, který se vrátil zpět ke svým teleskopům, když na feeder chytil během hodiny 25 ryb velikosti mexického dolaru. Neměl na to nervy. Byl to můj táta a garantuji vám, že kdyby neměl ty feedery půjčené ode mě, rozšlapal by je hned na místě. Problém je v tom, že je u nás vodní prase veřejností nejvíce ceněnou rybou a ostatní druhy ryb jsou vlastně plevel, který ruší jejich milované kapříky od záběru a papá jim jejich krmeníčko. Ale to už není o feederu, to je o lidech.

Smutný konec šupináče
2. argument
Feeder se naučí mladá generace a ta to všechno vyplení.
Můj pohled: Věřím, dokonce pevně věřím tomu, že se mladá generace naučí s feederem zacházet a že pomůže tuto techniku nadále vylepšovat. Ale vůbec se nebojím, že by nám vyrybnili všechny vody. Ve většině organizací, respektive v kvalitních organizacích, existují kroužky mladých rybářů. Velice důležitá, časově a psychicky náročná práce (hobby?).
Víte, kam mířím? Hlavní náplní těchto rybářských kroužků jsou základy a techniky lovu na plavanou, ne na feeder. A když potom mladý plavačkář přičichne k feederu, může ho tato technika naprosto lapit, ale časem pozná, že si při plavané zachytá daleko lépe a postupem času se k ní vrátí. Najdou se i výjimky, pacienti jako já, kteří feederu propadnou natolik, že by ho chtěli chytat jak na moři tak i na dírkách. To je samozřejmě vtip. Sice jsem se zbláznil do feederu, ale magor nejsem :-). Má manželka má samozřejmě jiný názor.
Vraťme se ale k tématu. V rybářském kroužku se toho mladý rybář o feederu mnoho nedozví a tak bude informace hledat na internetu. A v tom případě jsem už úplně v klidu. Články o feederu píšou opravdu odborníci (já jsem výjimka potvrzující pravidlo) a ti nikdy nezapomenou zmínit, že ryby pouští, maximálně si vezmou kapříka na Vánoce. A mladí je určitě budou následovat, protože to pouštění k feederu prostě patří. Myslím, že mladá generace tu bude za pár let psát podobné články a ne decimovat ryby.
3. argument
Je fajn, že pouštíte ryby, ale ty jsou potlučené a stejně chcípnou. Nejhorší to je při závodech.
3. Můj pohled: Přiznám se, že tento argument je pro mě nejzávažnější a po zkušenostech z některých závodů mu bohužel musím dát malinko za pravdu.
I když… Letos jsem se zúčastnil několika feederových závodů a nikdy jsem neviděl, že by ryby nějak trpěly. Je jasné, že je lepší, když plavou ve svém rodném živlu bez omezení, ale ve třímetrovém vezírku také nevypadají nešťastně. Máte pravdu, nikdy jsem je neviděl několik hodin po závodě, ale můj selský rozum mi říká, že když po puštění zpět odplavou rychlostí blesku, tak pravděpodobně ani potom nezhynou bídnou smrtí.
Na druhou stranu, byl jsem i na jiných závodech, kde nebyl třímetrový vezírek povinný a když jsem viděl u břehu 100 pochcípaných perlínů, bylo mi malinko „ne moc dobře“. Bohužel je to všechno o lidech. Pokud pořadatelé ví, že se u nich vyskytuje takové množství bílé ryby, měli by buďto dát do pravidel povinný velký vezírek nebo bílou rybu úplně vynechat z hodnocení. Naproti tomu závodníci by měli být rozumní a malé rybičky takhle netrápit.
Samozřejmě, že háček v hubě nedělá dobře žádné rybě, ale pokud by jste chtěli být takoví extrémisti a protestovali proti tomu, už nejste rybář, ale člen GREENPEACE. Základ sportovního rybolovu je totiž v zapíchnutí háčku do rybí tlamy a ve zdolání nebohé němé krasavice.
ZÁVĚR:
Myslím si, že konec ryb v Čechách pomocí feederového proutku nehrozí. Ale bojím se, že úbytek ryb je velice reálnou hrozbou. A je to všechno v nás, v naší společnosti, v našem hodnotovém žebříčku. Jak můžeme být shovívaví k rybám, když nedokážeme být vlídní a vstřícní sami k sobě. Omlouvám se všem, kteří obojí dokážou, ale někdy mám pocit, že se svět v rektus obrací. Utvrzují mě v tom i historky některých rybářů a mé osobní zkušenosti. Nedávno na rybářském serveru hledal rybář nějakého pitomce, který napadl na rybách jeho bratra a těžce mu zranil oko. Dost jsem se divil a nechápal.
Samozřejmě namítnete, že jsou tu zákony, vyhlášky a jiné podobné sepsanosti, ale jejich vymáhání v praxi je velice složité a nikdo nemá chuť a odvahu do tohoto stavu jakkoliv zasáhnout. Omlouvám se, odbočil jsem od tématu, ale musel jsem se o stavu naší společnosti zmínit.
Chtěl bych tímto poprosit všechny rybáře, aby se k sobě navzájem i k ostatním lidem chovali s úctou a doufám, že naše menšina (je nás okolo 300 000) strhne i tu většinu a já se nebudu muset bát pustit svou patnáctiletou dceru a pětiletého kluka samotné na ulici. Jsem naivka, vím. Ale když se budeme umět chovat k lidem, pochopíme, že i ta ryba je živá a přestaneme ji vnímat jako zdroj obživy. Po dlouhá léta se v naší společnosti razil názor, že kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu a někteří spoluobčané v tomto trendu pokračují i nyní. Když k tomu přičtete mýtus o kaprovi jako nejlepší a nejcennější rybě, máte na problém zaděláno.

Chcete maso? Tohle je maso!
Chtěl bych, aby si lidé uvědomili jednu úžasnou myšlenku, kterou zmínil Osprey v jednom svém článku: „Už si nepamatuji, jak která ryba chutnala, ale pamatuji si nádherné souboje s těmi rybami, které jsem pustil“. A má svatou pravdu. Ne, nejsem zastáncem dogmativního „Chyť a pusť“. Taky si občas rybu domů odnesu, ale když se zamyslím nad výše zmíněným Ospreyovým tvrzením, musím mu dát za pravdu. Vím, že kapřík, kterého jsme v létě udili, byl výborný, ale tu chuť na svých pohárcích ne a ne vyloudit, zato si velmi dobře pamatuji souboj, který tomuto dorostenci předcházel a já mohl po 15 minutách lítého boje vrátit zpět kapra 78 cm.

Osprey, pohnut předchozím odstavcem, sem vložil fotku kapra, které mu bylo dopřáno plavat dál:-))
Proč myslíte, že existují firmy, které obchodují se zážitky? Protože zážitek, silný zážitek, je to jediné, co vám nemůže nikdo nikdy vzít. Přemýšlejte.
Také bych chtěl tímto článkem trochu apelovat na pány zákonodárce a ochránce přírody. Je sice opravdu fajn, že jsou kormoráni chránění, ale kdyby jste viděli tu spoušť, kterou dokáže takové správně nabuzené hejno vytvořit, bylo by vám do breku. Viděli jste to? Cože to je? Příroda? Ano, příroda si umí sama regulovat počty zvířat tak, aby bylo vše v rovnováze, ale vy všichni zastánci a ochránci přírody zapomínáte na to, že do tohoto koloběhu zasahuje člověk a to je pak příroda na všechno krátká. S tím už vaše výpočty ale nekalkulují.
Uvědomte si, že každý extrém je špatný. Každý bez výjimky. Jen abychom se potom nedivili, že chce příroda zregulovat ten druh, co jí do všeho zasahuje. Mám pocit, že s tím v některých oblastech už začala.
Závěrem bych vás chtěl poprosit, chovejme se jako lidi. Jako inteligentní lidi. Není to jednoduché, ale pokud chceme žít a ne přežívat, je to nutnost.
David „Siky“ Sigmund
Já jsem došel téměř na konec tohoto elaborátu.Nevím,jak slušně tomu pisálkovi odpovědět.Od začátku mi šlo v hlavě,co jiné maso,to se opravdu nevyrábí ve fabrice ani se nerodí na poli.To jsou jen názory nějakého zamindrákovaného,rádoby ochránce.Já vždy říkám,jdu k vodě a ryba to je něco navíc.A jsem ten,tak poplivaný,důchodce.Až ten pán půjde k vodě,ať do ní nejdříve strčí hlavu a až se schladí tak nechť si nachystá ty svoje feedery a hezky si zachytá.Ane aby si nějakou tu chudinku rybu vzal domů!!!!!!!!!!!!!!!!!
Přečetl jsem první tři odstavce a nepokračoval. Ne každý starší rybář používá dva háčky a srkačku, to jen autor to má podivně zakódované ve své mysli. Možná by se od mnohých starších kolegů mohl i něco dobrého přiučit. Ale do důchodců se kope poměrně snadno, je tam výhoda, že na podobné weby nechodí a nebrání se. A předposlední fotka včetně komentáře? I to prasátko se někde narodilo, někde žilo a někdo ho musel zabít. Autor to jistě nebyl, on nechává „špinavou práci“ na jiných (možná si myslí, že se maso prodávané v obchodech vyrábí ve fabrice), ale s takovým alibismem se dostane akorát tak do prdele.
Ani pořádně nevím co chtěl autor tímto článkem říct. Že je feeder až příliž účinný? H praxe j vody vím, že lidí kteří jsou fakt „nebezpeční“ není moc.(možná mám smůlu na lidi.)
Jestli chtěl autor říci toto: Že lidi se chovají jako zvěř, že se hádají o místo, projdou a nejsou schopni ani zabučet, berou všechno, co se dá sníst, tak to je bohužel realita. Osobně nejsem ten moderní rybář s podložkou pod ryby a nenatáčím se u rybaření. Když chytnu pěknou rybu, tak si ji vezmu, mám ryby rád a revíry nedecimuju. Je ale pravda, že když potkám u vody dědka, který je v důchodu a chlubí se mi, v červenci, že už má 65 kapra, tak je asi něco špatně… Ptám se ho a to je všechny sníte? …to ne, rozdávám je po sousedech, v servisu, u holiče a občas nějakého vyměním i za zvěřinu s myslivcem. Je v důchodu a sedí tam pořád. Pak přijedou o víkendu rybáři, co si chtějí zachytat,ale ono už není skoro co…Problé není ve feederu, ale v lidské nenažranosti a hulvátství. Často tady čtu, jak všichni pouštějí a chovají se jako na těch videiích od Martina Maťáka ( veký respekt), bohužel u vody vidím jiné lidi. Proto asidaleko raději muškařím (většinou jsem ve vodě sám)…
Hezký článek… Feeder je zajímavá technika, i když jsem zatím neměl možnost ji vyzkoušet. Ale rád chytám na angličáka s jemným návazcem, takže jemný způsob lovu je mi hodně blízký. Nejsem zarytý C&R, občas si nějakou tu rybu vezmu, ale bývá to tak maximálně okolo 10 ryb za rok (loni to byla pouze jedna například) a zbytek pouštím a fotgrafuji. A myslím, že právě to, aby se nepustošily řeky je to pravé a nejzásadnější, co musíme naše děti učit. Ryba je vynikající a zdravé jídlo, tak proč si ho občas nedopřát, ale ne plenit řeku! Nesnáším ty lidi,co jsou schopní odnést třeba i 10 ryb za den, protože je hážou do křoví. Po pár dnech neví co s nima, rozdávají je všem známým a stejně, když chytnou další rybu tak ji zase zabijí a pak vymýšlí co s ní udělají. To je jeden z problémů, co mě trápí a vím, že dost ničí některé mé oblíbené revíry. Ale s tím v tuhle chvíli asi nic neuděláme. My musíme učit správný přístup naše děti a odměnou za toto bude zlepšení co by se snad mohlo dostavit za 10 – 15 let. To je můj názor…
sumecryba> Krátké a řeklo vše.Dik
Ahojte vsichni rybáři, kteří ke svému koníčku přistupujete srdcem poctivého, čestného a přírodu milujícího člověka. Dovolte mi prosím abych také reagoval na tento článek „Sikyho“. Feeder se mi stal osudným v letech, kdy ho začal propagovat Milan Tychler a nyní chytám jen touto rybolovnou technikou. Můj názor je souhlasný s článkem Sikyho a doufám, že rybářů jako on je podstatně více, protože z jeho článku je cítit jak velkou má úctu k přírodě a k živému tvoru (rybám), které chytá. Feeder je opravdu mocná „zbraň“, a „kladivo na ryby“, ale… Tuto techniku je třeba si osvojit, přehodnotit naprosto přístup k chytání oproti klasické položené. Jiná výbava,jiné vlasce,jiné háčky, jiná krmíta, jiné směsi, odlišné rozpoznání záběru, odlišný zásek ryby, odlišné zdolávání atd. atd. Je to prostě úplně něco jiného než klasická „bobkařina“, kdy rybář pasivně čeká na „šupu“ do swingeru, jemné záběry ryby ani není schopen postřehnout a mnohdy při tom ještě spí. Feeder je dle mého názoru jiná filozofie k lovu samotnému, k přírodě, k níž je více spjat tím, že musí být stále ve střehu a tudíž si více všímá dění kolem vody. Člověk „rybář“ který však není schopen kolem sebe udržet pořádek, nevšímá si ničeho, poláme kde co, nadává že ryby neberou, je netrpělivý a jeho jediným cílem je „zasakovat“ malého kapříka, ten k feederu asi cestu nenalezne (naštěstí). Můj osobní závěr tedy zni. 1.Feeder je specialitka,všestranná záležitost, není pro každého. 2.Učme mládež lovu na feeder a klaďme přitom důraz na to, jak zacházet s rybou a jak se chovat v přírodě. 3. Nechme „neohrabané bobkaře“ (neohrabané v dobrém) jejich světu a přejme jim takového kapra, který za to umí pořádně vzít. 4. My ostatní budeme mít radost z každé ryby a budeme o něco „bohatší“.
Rojen
myslím si,že to není vůbec o způsobu techniky ani věku rybáře,ale je to pouze na rybáři a jeho přístupu k rybařině!!!Lidi si všechno zkazí sami potom jsou všude samé zákazy )PŘÍSTUP S AUTEM K VODĚ-LODNÍ MOTORY-KLAPAČKA a mohl bych pokračovat a doplácí na to jenom rybáři, kteří se chovají ohledupně a slušně k přírodě.Ti co porušují všechno to budou dělat pořád – zákony jim to vlastně umožní.Tak s Vaším článkem fakt nesouhlasím JE TO V LIDECH NE V TECHNICE LOVU !!!
Nevím , ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že článek je o ničem. Ne všichni penzisté jsou „bobkaři“ a „masaři“ a ne všechni mladí všechny ryby vrací. Já osobně dávám přednost plavané, tam kde to jde a na feeder chytám tym ,kde je to nutné. Mám také kaprový speciál, jsou revíry kde to jinak nejde. Nevím také, proč tak úžasná ryba, jako je kapr musí nbýt degradován na vodní prase.
Bez ohledu na rekce ostatních, moje zkušenost je taková, že je dost rybářů-berousů a nedělá jim problém vzít o kapra navíc, rychle zabalit a zmizet od vody. Nejde jen o důchodce, tenhle rys jde napříč věkem. Potkal jsem i spoustu rybářů s feederem, kterým to dost šlo a ryby prostě berou, takže jak kdosi píše, rovnice „důchodce=masař“ a „feedrař=C&R“ jsou pěkná s odpuštěním kravina. Zrovinka jsem se vrátil z rybaření na Hněvkovicích, děda a chlápek kolem třicítky lapali, měl jsem dalekohled, tak jsem koukal co dělaj. Čtyři kapříci do saků, jak se chytil další, zabalili a odjeli – kdo z nich dopsal třetí rybu? Nikdo. Tím chci říct, že některé nepěkné návyky se prostě dědí, není to otázka důchodců, mimochodem oba měli feedrovou výbavu.
siky123> no musím se přiznat,že jsem považoval zbytečný se nějak rozepisovat,protože omílat to samé dokola je hloupost,pro ostatní čtenáře nezáživný.Můžu to přirovnat např.k sympatiím k politické straně,když dneska máme ty volby.Kakr ti tu v podstatě řekl,že jsi se svým článem se pokoušíš vyvolat náladu,které se říká xenofobie.To se ostatně nelíbilo i ospreyovi v jednom z jeho komentářů.Toto se mně nelíbí,stejně jako Kakrovi.Nyní se s ním přeš o nějaký statistický čísla,který určitě nemůžou být nějakým pádným argumentem,za zmiňovaných 40 let nelze nic srovnávat,protože za tu dobu se spousta věcí změnila,a hlavně se vyměnila řada rybářů.Tudíž debatu tímto směrem považuji taky jako debatu k jinýmu tématu.Nápodobně je to to s názorem reguluse.Myslím,že to je kravina škatulkovat rybáře podle věku nebo jím vyznávané techniky lovu.Já osobně převážně lovím na plavanou,o trochu míň feederem,letos jsem dneska poprvé vyzkoušel položenou,chceš-li bobkařinu.Z mé vlastní zkušenosti,a dokonce i v posledním příspěvku jak tu čtu názor sumecryby,feeder není technika,která by vyplenila vody.Dovoluju si tvrdit,že to je blud.Právě plavaná je daleko citlivější a nedovolím si tvrdit,že plavaná by měla být zkázou našich vod.Spíš to vidím takto.Každou technikou je možný vytěžit spoustu kil rybího masa.Ale toho je schopnej jen rybář,který se naučí tuto techniku bravurně zvládat.Ještě štěstí,že tito lidé mají tolik úcty k přírodě a k životu,jinak by asi už byly vody prázdný.Dovolím se ještě jednou opřít o příspěvek ospreye,kde píše,že dnes je desetina ryb co bývala před 15-ti lety.Jak popisuješ ty „masaře“, „seniory“,„bobkaře“,kolik jsi jich vůbec potkal,že si dovoluješ takto paušalizovat?V článku jsi se opíral o zkušenost se svým otcem.Je to snad podle sebe soudím tebe?Já takový rybáře taky potkávám,jsou poznat na dálku,někdy z pouhý zvědavosti si sednu vedle něj,všímám si jejich stylu,nemám problémy se zrakem,tedy i montáží,nástrah a návnad.Můžu ti říct,že pukají vzteky,když na svoje 2/0 háky za celý den nezaseknou rybu a mně vedle jdou desítky ryb,který by opravdu jen vzali z principu domů slepicím.Někdy se i stane,že o ryby škemrají,ale zbytečně,případně i vyhrožují a vyhánějí mně.Takoví rybáři opravdu loví s teleskopy,ale i kdyby si koupili ty nejlepší feedery,ryb neuloví víc než na svoje teleskopy.Taky mně jeden říkal,že feeder je kulovnice na ryby,jaký množství ryb se jím dá nachytat a takovou spoustu historek navyprávěl,a pokoušel se bedlivě pozorovat jak se mně daří.Ten den jsem měl sebou feeder a matchku,matchka byla asi 10× produktivnější,a on vůbec nepoznal,že lovím feederem,nevěděl o čem je řeč,jen něco znal někde z doslechu.Takových jsem potkal víc,myslím těch,kteří nevěděli o čem je řeč.Oni se občas dají do hovoru,chtějí jen vyšpízovat co je na háčku,to ostatní je podle nich blbost nebo zbytečnost.To se mám obávat,že tito lidé nakoupí feedery a vyplení vody?
Ještě jednou k článku.Feederem se vody nevychytají.To byse mohlo říkat i o boilízu.Ale je pravdou že někteří rybáři své úlovky nezapisují a vlastně škodí sami sobě.Protože svazy dostávají peníze na zarybnění.A když se vykáže málo chycených úlovků tak se prostě dostane méně a to by si měli ty nezapisovatelé uvědomit.Tak všem poctivím rybářům přeji hodně krásných chvil u vody.
kakr> Já to chápu, jen si prostě podle svých zkušeností myslím, že si lidi (a u nás bohužel hlavně důchodci) nezapisují všechny úlovky poctivě do sumáře. Smyslem článku bylo vyvrátit pro mě nesmyslné názory o tom, jak se pomocí feederu stanou z našich řek mrtvé vody. Bohužel pár nesprávně použitých výrazů posunulo celou diskusi úplně mimo problém.
siky123> K vlastnímu článku, feeder není a nemůže být žádnou hrozbou, to je fantasmagorismus.Stejně jako důchodci,zaměstnanci či podnikatelé, kteří by se měli na „odrybnění revírů“ podílet. Stále nechápeš, že do studie přispívali lidé, kteří na ryby chodí, ryby loví a také si je přivlastňují. Pak jsou výsledky studie na hony vzdálené realitě. Lidé bez zápisu si neodnesou nic, jsou to tak zvaní chyťapusťáci, kteří vykáží jen docházky a ulovené ryby vrací vodě. Před 40ti a více roky žádní takoví nebyli, co se s vody vytáhlo, to se sežralo, až na nepatrné výjimky. Abys pochopil, že studie jen přesně zpracovala údaje, které nemají s reálnou rybařinou nic společného dám příklad docházek. Docházku musí před zahájením lovu napsat každý, jinak se vystavuje nebezpečí postihu, na tom se asi shodneme. Studie nám uvádí na MP vodě průměrný roční počet doch./člen 54. Realita je ovšem naprosto jiná, méně jak poloviční jen 25. Docházky nikdo nefalšuje, nemá proč. Souhlasím s tím, že se na přivlastnění úlovků podílí cca 60% rybářů. Ti také ve valné většině tvořili respondenty „studie“. Už to chápeš??
Pánové, je mi líto, že tu diskutujeme o lásce nebo nenávisti k důchodcům a malinko nám uniká hlavní smysl tohoto článku – Je feeder hrozbou pro naše vody? Co vy na to?
marcel.nbznk> Ani nevíš, jak rád bych byl opět puberťákem. Sice ksicht plnej beďarů, ale žádný starosti. Rád bych znal tvůj názor na mé bludy, schovávat se za Kakra a Reguluse umí každý.
sumecryba> Omlouvám se za paušalizaci, opakuji znovu, že nejsem „důchodcobijec“. Rodiče mě naštěstí naučili úctě ke starším, i když si to tu spousta lidí nemyslí. Děkuji za přání a přeji ti hodně krásných zážitků u vody.
kakr> Právě ten rozdíl by mě zajímal. Bylo by vidět, kolik ryb si odnesou lidé bez zápisu. Zaujalo mě, že 40 let je stejný průměr na kg/člen/rok, ale přitom tam píšeš, že před 40 roky se nevrátila téměř žádná prázdná povolenka, ale dnes jich je skoro polovina. Logicky to znamená, že ti, co si ryby odnáší toho chytí téměř 2× tolik. A ano, klidně bych řekl, že rozdíl mezi průzkumem a sumáři může být reálný.
článek je jen směsicí bludů,názory který by snad mohl jen prezentovat puberťák,ostatní,co si o tom myslím,tu už napsal kakr a regulus
Já jen krátce.Říkáš důchodci bobkaři.Ty nevidíš do duše toho či onoho rybáře,nemůžeš je brát všechny dohromady.Já ač je mi 54 let tak už jsem taky v důchodu,ale v invalidním.Byl jsem a jsem stále muškař,ale ono to někdy s tou nemocí nejde stát pořád na nohou.A jsem rád když se dostanu k vodě a jak říkáš bobkařím s feederem.Já říkám,že mne rybařina léčí a jsem rád za každou chvilku strávenou u vody.Proto Ti přeju Petrův zdar a hodně kamarádů rybářů jako mám já.Ahoj.
siky123> Tak se ještě koukni na:http://www.mrk.cz/clanek.php3?… tam to máš včetně důchodců. Sice jen v kaprovi, ale co si budeme namlouvat, pro 95% rybářů ryba = kapr. Nikdy jsem netvrdil, že statistika ze sumarizace je 100% správná, ale je to jediná možnost, jak vyhodnotit úlovky. Doufám, že si nemyslíš, že se statistiky falšují 50 let, k čemu by to asi bylo? Určitě jsi si povšimnul, že průměrná váha ryb v kg/rok/člen je zhruba už více jak 40let stejná. Nebo se domníváš, že dvojnásobek rozdílu úlovků mezi sumarizací a studií je reálný? To, co navrhuješ je nerealizovatelné, každá voda má určitou úživnost, dále existuje přirozená mortalita a hlavně, jak bys do výsledků zařadil ryby, které se odnáší bez „zapsání“? O skutečném hospodaření, při vší úctě toho moc nevíš.
kakr> Článek hezkej, jen nic nevypovídá o počtu rybářů důchodců a o tom, kolik si odnesou od vody ryb. Já si těch několik málo ryb, co za rok sežeru, s klidným svědomím zapíšu, ale mluvím o nezapisování tak zasvěceně, protože jsem to už několikrát viděl na vlastní oči. A statistika ze sumářů je s prominutím k úplnému prdu, protože co nezapíšeš, to nespočítáš. Docela by mě zajímalo, jestli někdo někdy udělal statistiku, kolik kg ryb bylo chyceno na určitém revíru za určité období, kolik kg bylo vysazeno a pak ten revír vypustil a spočítal rozdíl. Myslím, že i kdyby odečetl určitou úmrtnost, moc a moc by se divil.
Pár čísel z webu ČRS V roce 2009 má ČRS 254 622členů, kteří si přisvojí na MP+P revírech 3 190 755kg ryb. Průměrně si jeden člen přisvojí 12.54kg ryb všech druhů. Z téhož webu údaje ze socioekonomické studie.Průměrný roční úlovek na jednoho rybáře činí 25.59kg, tedy dvojnásobek váhy uváděné v sumarizacích. Dle kolegů HaD a siky123 jasný důkaz o nezapisování úlovků. Nechci jim vyvracet jejich názor na který mají plné právo. Zřejmě úlovky sami nezapisují, proto o tom píší tak zasvěceně. Ve své víře jen pozapomněli na jeden fakt. Zatím co do výběru respondentů do socioekonomické studie byli zařazeni všichni, kdo se měli zájem se přihlásit a to bez jakékoli zpětné vazby, kontroly vstupních údajů, tak sumarizace má právě tu možnost ¨kontroly, povolenka versus sumář.To ale platí pro všechny členy, ne jen pro ty, kteří projeví zájem. A VO TOM TO JE. Trošku jsem se uvedenou problematikou zabýval a z dostupných dat udělal podobnou srovnávací studi. Navíc je v ní možnost konfrontace s dobou před 40ti roky, kdy sice vládli bolševici, ale řeky byly (údajně) plné ryb a dobou dnešní. Stačí kliknout na : http://www.mrk.cz/clanek.php3?…
regulus> osprey> Pánové, souhlasím s vámi, že úcta ke stáří chybí. Jen si nejsem jist, jestli to není trochu i naše chyba, resp. chyba mých a vašich vrstevníků, kteří nedokážou tu úctu ke starším a celkově ke všemu předat svým potomkům. Pamatuju si, že když jsem přišel ze školy, že jsem dostal lepáka od učitele, máma nebo táta mi ještě jednoho přihodili, abych si uvědomil, že něco nebylo správně. Kdyby se to stalo dnes, rodiče poběží do školy a nebohého kantora div neukřižujou. Každý si myslí, že je borec na konec a to samé cpe svým dětem. Pokud se to nezmění, budeme se všichni ještě hodně divit.
regulus> Ano, úcta ke stáří chybí – ale naučit to děti ve škole dost dobře nejde. Oni tu informaci nepřijmou a často chybí i úcta k tomu, kdo se jim ji pokouší předat.
Ta úcta chybí vlastně všude – starší člověk je neperspektivní pro zaměstnavatele, často je překážkou pro své příbuzné, kteří se o něj nechtějí starat ve stáří a pro děti, které žijí ve svém virtuálním světě, jsou staří lidé hloupí a směšní.
Nevím, co s tím. Všechno je to špatně.
Článek sám o sobě se na první pohled zdá jakejsi rozporuplnej a ještě rozporuplnější je diskuse. Přiznám se, že jsem byl hodně zvědavej co z toho vyleze, protože samotný název ve mě vyvolával pocit údivu. Nakonec jsem se ale docela dobře „pobavil“, především ony argumenty se mi zdály tragikomické. Vlastně nebýt té diskuse bych sem ani nic nenapsal.
Už několikrát jsem se na tomto serveru vyjadřoval proti, v některých případech by se dalo říct i útokům, na účet starých rybářů. Spousta z těch co takhle mluví (nebo teda píše) si nevidí do huby a mnoho z nich by si mělo jít za roh naliskat. Nejsu sice už žádnej junior, nikdy jsem nebyl příznivec sedavé rybařiny, ale možná přijde doba, kdy se dobelhám k blízkému rybníčku, roztáhnu stoličku, zapíchnu vidličky a budu rád, že můžu být na čerstvým vzduchu. A do tohoto stádia dospějeme (pokud před tím neumřeme) všichni. Proč ale tohle píšu. Mnozí z těchto „dědků“ mají tu svoji vodu přečtenou daleko líp než vy. Mnoho z nich toho kapra vezme jen proto aby zavřel doma babce hubu a ruku na srdce, kolik si těch kaprů za rok odnesou, zase až takový brutální množství ryb to není. No a fakt, že masaři nebo jaké chcete pojmenování pro lidi, co vezmou každou šupinu jsou ve všech věkových kategoriích, tak za to vám ručím, od 20-ti letých až po ty důchodce. Znám daleko víc masařů kteří mají do důchodového věku často i hodně daleko, než než těch „starejch štamgastů“ (myslím tím ony důchodce co už ani nikam jinam na ryby než na tu svoji vodu kousek od baráku nejdou).
Na závěr snad jen zhodnocení, jaké pocity to ve mě celé (článek i následná diskuse) vyvolalo. Nedá se říct, že by byl článek špatný, je to takové zamyšlení nad relativně novým způsobem rybolovu po několika letech co se v našich krajích provozuje i když by se to dalo ještě rozvést. Možná mám blbej pocit, tak trochu tam něco cítím … . Z druhé strany způsob jak to autor podal je dost osobitý a mě se to docela líbí. Co se mi ale vůbec nelíbí jsou některé protiargumenty už v samotném článku a následně některé názory v diskusi, jak vyplývá z předchozího textu, týká se to především starších rybářů a pak jakési vztahování něčeho na něco zcela jiného (viz co napsal Limonádový Joe), masař je masař a bobkař je bobkař oba tyto termíny nejsou ani v nejmenším hanlivé. Velkou pravdu napsal tuším Nordboy v jednom fóru, dřív jsem si myslel, že všemu rozumím, ale už mne to naštěstí přešlo. Ještě si neodpustím jednu poznámku, mladší generaci než je ta moje, chybí jakási úcta ke stáří (asi je to zapoměli ve škole a možná i doma učit), nějak se to během běhu času vytratilo, připadá mi že to je čím dál horší a přitom je to jeden ze stavebních kamenů všeobecné společenské morálky. Pokud se neumíme chovat slušně k sobě navzájem, neumíme se chovat slušně k ničemu a tedy i k rybám.
Amen :)))
siky123> vzal jsi mi to z úst :-)To že čísla ze studie neodpovídají číslům na webu ČRS je důkaz toho, co se děje – nezapisování úlovků. Každopádně já když mezi staršími rybáři vyrůstal (nic proti nim), nexistovali u nás na Jordánu tací, kteří by kapra, či jinou slušnou rybu pustili. To jsem jen slýchal – jó letos je to slabý, mám jich jen 120, to Frantovi se daří, ten jich má 180. Mluvím o ulovených a ponechaných. Denně u vody a pokaždé vše domů. Jsou i tací, co jich měli přes 200. Z toho pramení negativní názor na důchodce. Chyba je házení do jednoho pytle, ale podle mé zkušenosti je jich takových většina. Co chytí, to se zužitkuje.
Kakr: neber to zle, je to jen zkušenost – co jsem viděl. „Sportovních“ důchodců jsem viděl opravdu minimum. Pokud vůbec nějaké :-(
Netroufám si hodnotit informace zda jsou pravdivé, nicméně musím s politováním konstatovat, že některé skutečnosti v článku obsažené vypovídají s realitou. Z pohledu mého a toho co většinou vidím u vody. Tím myslím především záležitost kolem rybářů „důchodců s teleskopy z dob první republiky“ aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout. Bylo by naivní si myslet, že tak činí všichni dříve narození. Jasným příkladem, dovolím si tvrdit je jak z čítanky, byl minulý týden kdy jsem s jedním velmi dobrým rybářem (člověkem) sledovali na druhém konci řeky sakování cejna dlaňové velikosti. Za celou dobu co jsme tam seděli nebyl zpozorován další úlovek, zatím co my jsme nachytali poměrně dost velké množství ryb, které putovali zpět do své domoviny. Prostě a jednoduše kdyby každý uměl jaksi nachytat vždy a s pravidelností, tak nemá potřebu pokaždé co chytne „cokoliv“ brát domů. Tuto skutečnost vídávám poměrně dost často.
Neznamená, že důchodce chytá na feeder, že bude tahat rybu za rybou. To platí vlastně o komkoliv.
iceman> Já si práce lidí s mladými vážím, protože vím, jaké to je krotit bandu puberťáků, ale mám pocit, že plavaná je prostě daleko víc preferovanější. Asi je to správně, nevím.
kakr> Mám pocit, že jak někdo nesnáší rybáře důchodce, ty nesnásíš mě. Navíc to, co jsi napsal jen podporuje mou teorii o tom, že spousta lidí nezapisuje svoje úlovky do lístku, ale v anonymním dotazníku se rádi pochlubí. Díky, lepší důkaz o mých tvrzeních jsem nemohl najít.
iceman> Pokud jsi dobře četl odstavec o mladých, je tam napsáno, že hlavní náplní rybářských kroužků je plavaná a že o feederu se toho moc nedozví. Netvrdím, že vůbec nic. Proč jsou teda veškeré závody mládeže v plavané? Nebo se Zlatá udice chytá feederem?
No, za ty roky co se feeder na našich vodám používá nepozoruji, že by případný úbytek ryb byl způsobený širším využíváním této metody. Autor hovoří o součastném boomu této metody, ale ten boom už zde byl minimálně před 5 lety, spíše dříve. Hrozně mě pobavil názor, že v ryb. kroužcích nejsou adepti rybařiny seznamováni s touto technikou. Odkud autor asi tuto informaci čerpal? Jako vedoucí kroužku mládeže jsem schválně pár známých kolegů obvolal a dostalo se mě ujištění, že tomu tak není. Domnívám se tedy, že tento článek je bohužel plný nepodložených informací a polopravd. Škoda, dotáhnout to dál, tak to mohla být opravdu dobrá práce.
Me pripada rovnez masar proste oznaceni typu rybare z hlediska odnaseni ryb – nic hanliveho. At si klidne rybari tu kapri nasadu odnaseji. Kdyz maji rozum a nebudou ubijet trofejni kusy a vemou si za rok 10–20 kousku K50, je mi to fuk. Patri to k tomu. Ja to nedelam, spis proto ze mi ryby nechutnaji, nez z nejakych moralnich duvodu – i kdyz ten pocit z pousteni ryby ma taky neco do sebe :)
Oproti tomu „bobkar“ je trochu zavadejici termin. Spis bych je nazval „krmitkari“, „vysedavaci“ nebo „zidlickari“ – opet bez jakychkoliv hanlivych umyslu, sam si rad sednu k vode a zachytam si na tezko nebo s feederem. „Bobkarim“ ale spis pri aktivnejsi plavane, kdy treba obchazim rybnik jen s prutem a chytam blizko brehu a casto si „sednu na bobek“ abych byl nenapadnejsi pro okolo plujiciho amura ci kapra :)
Jinak samozrejme chapu ze slovo bobkar je zazite pro klasickou polozenou, ale nechapu proc :)
na slovech jako bobkar ci masar nevidim nic hanliveho, spis konstatovani faktu. Pokud v tom nekdo vidi problem, tak jedine asi nejaka potrefena husa, co ma problem nazyvat veci pravymi jmeny.
siky123> Socioekonomická studie sportovního rybolovu v České republice je jen přesné zpracování vstupních údajů. Bohužel tyto údaje neodpovídají demografické struktuře rybářské populace. Průměrný úlovek na člena (25.59kg) je dvojnásobek reálného. Stačí když si na webu ČRS najdeš počet členů a množství úlovků (kg) a provedeš jednoduchou matematickou operaci. Celá studie jsou jen vyhozené peníze, na které jsme přispěli všichni + EU. K Tvému článku, nesnaž se lavírovat, když o někom píšeš jako o nenáviděných pánech, už nemusíš psát mnou nenáviděných. Tak kdo je nenávidí, Duch Svatý ? Ten ale článek nenapsal, podepsán jsi pod ním Ty.
Myslím, že s feederu se udělal jakýsi mýtus geniálního rybolovu, kdy vlastně při tomto stylu lovu ryby vylezou za rybářem až na břeh. Příjde k vodě feederař a začne chytat vedle ostatních a s úspěchem. A všichni kolem, kteří loví klasicky tím pádem tento úspěch hned přiřadí tomu feederu. Třeba je ani nenapadne, že ten člověk s feederem ho má proto, že je ochoten se učit novým věcem, že přemýšlí o rybolovu jinak, než před 30 lety a hlavně že u toho rybolovu hlavně vůbec přemýšlí. Že prostě má jinou filozofii rybolovu a proto má větší úspěch. Jednou větou: Je pohodlnější svalit svůj neúspěch na feeder, než si přiznat, že to prostě NEUMÍME. Protože kdyby to bylo jen v tom feederu, tak už ho dávno mají všichni. I ti, kteří mají hlouběji do kapsy. Protože kde jinde víc platí, že pořádný rybář je schopen utratit v obchodě i své poslední peníze, když je přesvědčen, že mu to přinese víc ryb na háčku :-)))
Největší nepřítel ryb je mobilní telefon!!!
osprey> Mě nevadí, že si odnáší ryby, od toho tam ti kapři jsou, ale nesnáším, když někdo podvádí, jakýmkoli způsobem. Dyť jsou toho plný zprávy a pak na to koukáš i u vody. Hnus.
kakr> Takže k tvé citaci: není tam napsánou MNOU nenávidění pánové, takže se opět distancuji od nenávisti k důchodcům. Co se týče relevantních dat. Na stránkách ČRS proběhl nedávno průzkum sportovního rybolovu v ČR. Dovolím si citovat následující statistiku: 91,35 % důchodců (největší procentuální zastoupení) si od vody odnese rybu a to průměrně 47,09 kg na osobu (víc mají jen nezaměstnaní a osoby v domácnosti). Toť holá fakta. Co se týče toho, že bych se měl ozvat: Nevidím, jak rozumným způsobem a bez konfliktu vysvětlit těmto lidem, že by si ryby měli zapisovat. Funkci RS jsem odmítl, ne proto, že bych se bál, ale nechci mít kvůli nějakému oslovi problémy s PČR. Věřím, že bych ho přinutil tu rybu zapsat, ale nebyla by to hezká podívaná. A fakt nemám potřebu si zvedat ego na starší generaci.
ferdoz> Takže jsou chudáci důchodci tam, kde byli…:-))
Fakt je, že u nás v jižních Čechách je většina důchodců zastánci onoho klasického přístupu, že k vodě se chodí proto, aby se domů přinesla ryba. Mnozí to ale řeší tak, že si fakt počkají až chytnou pěkného kapříka, nijak to nehrotí, za rok jich snědí tak do deseti a v téhle kategorii je dost takových, se kterými se u vody potkám docela rád.
Ten kritizovaný druh důchodců je u nás rovněž docela zastoupen. Potíž je v tom, že v době, kdy si tito lidé vytvářeli hodnotové žebříčky, bylo ryb dost.
Obecně bych ale řekl, že nejhorší jsou pro ryby extrémy všeho druhu.
ferdoz> ale hlavně,že to zní lépe :-)))
Limonádový joe> nič v zlom, ale slovo madador v španielčine zanmená:
matador; m – vražedný
zdroj – online slovník WinGED
siky123> Věta – Málokterý z těch tolik nenáviděných pánů- je výrazem Tvé lásky k seniorům. Máš ánung, kolik % rybářů je starších 60 let a kolik ryb si tato kategorie skutečně přisvojí? Tak nám sem dej nějaká relevantní čísla. Naříkat na „Chytej“, že někde někdo odnáší v igelitce kapry je skutečné hrdinství. Proč za dotyčným nezajdeš a neřekneš mu, že krade Tvoje ryby? Když Ti doma návštěva začne balit a odnášet Tvé věci také budeš mlčet? Souhlasím s ospreyem, že rybáři jsou polarizovaní, stejně jako celá naše společnost. Tolik veřejně (net) prezentované nenávisti k seniorům je na pováženou. Zřejmě si šiřitelé nepřipouští, že také jednou zestárnou.
jak již pravil Kary, tento víkend opět dokázal, že feeder není všemocný a závody byl další výbuch, s většinou názorů co píše Siky taky souhlasím, jen jsem trochu větší masař než většina kolegů, ale na druhou stranu je pašík domácí hlavní nasazovanou rybkou a třeba uvolnit místo i ostatním druhům…
Limonádový Joe> U nás jich stejně není. Ani náhodou ne. Určité úseky toků obsahují desetinu ryb co před 15 lety. Nepřeháním.
osprey> Ryb je pořád stejně, jenom rybářů přibývá. Je to na každém jedinci. Jeden se raduje, že je rohlík za kačku, druhej hudruje, že je drahý. Věčné téma, nikdynekončící příběh :-)
siky123> Já už ti svůj názor říkal. Feeder je jen prostředek.
Dá se s ním efektivně lovit skoro cokoli (včetně dravců) a samozřejmě celá spousta lidí ho využívá k tomu, aby přinesla domů ví ryb. I ti starší – o věku to zas tak není.
Rybařina v téhle zemi se polarizuje – přibývá lidí, kteří to s rybami myslí dobře, lidí, kteří si lovem ryb honí svoje ego (mám pocit, že výraz egohonič je můj termín) a třeba i těch, co s rybami kšeftují.
V celkovém pohledu ryb rozhodně nepřibývá.
siky123> Matador je mnohem hezčí :-). Ono pojmy „masař“ a „bobkař" už v „rybářském slangu“ skoro znamenají totéž, jako hovado, prase a dobytek. Těžko se pak divit, že se to někoho dotkne…
Jen pro upřesnění, ryby chytám 12 let, bohužel s dlouhou přestávkou, ale nemyslím si, že délka rybářské praxe je důležitá pro tento článek. Nicméně, nemám nic proti starším rybářům. Pročítal jsem celý odstavec týkající se této kategorie lidí a nevím, jak jste přišli na to, že proti vám něco mám. Možná vás rozlítili pojmy „masař“, „bobkař“. Bohužel výstižnější názvy neznám a nenapadli mě. Píši dle svých vlastních zkušeností a promiňte, ale opravdu mě rozčilují staří pánové, kteří chytají např. v Čakovicích, chytí kapra, zabijí ho, šup s ním do igelitky, za chvíli přijede paní, igelitku odveze a pán v klidu chytá dál, samozřejmě bez zápisu do úlovkového listu. Všichni to ví a nikdo to neřeší. Na druhou stranu, pokud přijedu na pro mě neznámou vodu, velice rád si na chvíli sednu k nějakému místnímu „matadorovi“ (toto vás snad neurazí) a popovídám si s ním o té vodě. Mnohokrát se mi stalo, že jsem si nakonec sedl vedle dotyčného a strávil v jeho společnosti příjemný den. Lidé jsou různí. Shrnu to: nemám nic proti starší generaci a omlouvám se, pokud to tak vyznělo. Nebyl to záměr.
náhodou jsem se nad tím včera a předvčírem zamýšlel a zrovna si říkal, že obyč. bobkařina s poldou má něco do sebe. Klukovi je 10 a spíš ho baví plavnaá, případně klasická položená. Fídru říká čumění na blbou špičku, moc mu to nejde. Mně je 38 a též mne už začíná štvát, že si musím na lov brát brýle, ale jakmile jdu navazovat či rozmotávat, tak je zase musím sundat. Tak jsem bobkařili, sice to pořád nebralo, ale zase jsem si pěkně popovídali.
Relativně zajímavý článek „o několika problémech v jednom pytli“ a souhlasím s názory, že autor má velmi špatné zkušenosti se starší generací – viz jeho otec – a dosud nevyhraněný názor na generaci mladých…Kdo, nebo co mu vlastně nevadí?
Článek není o feedru a jeho vlivu na decimování rybí populace. Autor článku, který loví ryby celých 5 let, nemá ánung o demografické struktuře rybářů a hlavně nemá rád seniory(důchodce). Feedr je jen zástupný problém, cílem je útok na seniory v naší společnosti. Možná i on bude mít to štěstí (smůlu), že se dožije věku seniorského. Upřímně mu to přeji. P.S. Je mně 66 let a ryby lovím cca 50 let.
jaki> Nikdy není nic černobílé, to je jasné. Osobně mi ti „špatní důchodci“ absolutně nevadí. Jen ať si bagrujou kapří dvoukiláče, nemám s tím problém. Proto tam ti kapři sou :-D
Nějak se s tím nemohu poprat.Trochu chaos,zřejmě jsem už starší a „nebezpečný“
Celkem slušný článek ale vadí mi že se hází všichni důchodci do jednoho pytle.Je to v lidech ne jenom v důchodcích!
Moc hezky napsáno a skoro ve všem souhlasím.Jen nesouhlasím s tím že si staří pánové neboli důchodci nekoupí feeder..U nás na něj přesedlalo zhruba 75 % důchodců a proč???Odpověd je jednoduchá a to že se to vyplatí v poměru co zmasaří…Bohužel u nás to tak funguje na svazových vodách,ale to je zas jen mentalita našeho ČRS,protože samy to tam řídí důchodci a oni nemají peníze a oni jsou strašní chudáci…
Jinak doopravdy pěkně sepsáno…
Moc hezky napsáno a samozřejmně souhlasím
pěkný članek plný zajímavých postřehů a polemiky je opravdu na čase se tím začít zabývat ale vývoj prutů pújde stále dál jako už nejezdíme v Trabantech je to jen a jen v nás rybářích sportovní rybář to ví masaře nezastavíš přeju článku hodně polemiky
Siky, naprosto souhlasím. A jak se zdá tak se ryby ve vezírcích budou trápit stále méně, neboť se ještě letos na žádných závodech pořádně nezachytalo. A dvě rybičky ve třímetrovém tunelu to chvilku vydrží. :-)) Pěkný článek. Měj se.
Pěkný článek a plně souhlasim s tvým názorem:-)
už jsem se lekl, že nezmíníš ty kormorány … je hezký, že si nic v létě neodneseš od vody ale oni si je v zimě vezmou tyhle obludy a ve výsledku tu vodu zdecimujou mnohem víc než 50 důchodců …