Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Na parmy s muškařským prutem necteno

12.3.2010 | Muškaření | Parma obecná | 15.245 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 6

Na parmy s muškařským prutemPro parmu obecnou je typické silné a svalnaté válcovité tělo, které je pokryté drobnými šupinami. Stavbou těla je tato ryba uzpůsobena životu na dně a v silném proudu, kde pod drobnými kameny, které obrací, nachází svou potravu.

 

Tou jsou převážně larvy vodního hmyzu, pijavky, červi, měkkýši a částečně i rostlinné látky. Ráda také vybírá nakladené jikry a nepohrdne ani rybím plůdkem.

Parma je hejnovou rybou obývající především střední části toků s čistou a středně teplou vodou. Díky zlepšující se čistotě řek existuje do budoucna reálná šance na zvýšení stavů parem v našich tocích. Ke zvýšení počtů parem rovněž napomáhá i ochrana ze strany sportovních rybářů.

Každý, kdo měl parmu na prutu, mi dá určitě za pravdu, že je to opravdová „vodní atletka“. Vyniká velkou silou, vytrvalostí a houževnatostí při zdolávání. O to větším zážitkem je úlovek parmy na muškařský prut…

 

Kde lovit?

Typickým stanovištěm parem jsou proudná místa s tvrdým dnem. Obzvláště rády postávají přímo v hrdlech těsně nad silnými proudy - zde se můžeme s parmami setkat snad při každé návštěvě řeky. Pokud takové místo objevíme, máte velkou šanci na bohaté zážitky spojené s lovem té nejsportovnější ryby, která se u nás vyskytuje. O správnosti místa nás velmi často samotné parmy přesvědčí svými výskoky nad hladinu. Značnou výhodou je, že parma není tak plachá jako jiné druhy ryb, a tak můžete mnohdy nabrodit poměrně blízko k jejich stanovišti.

 

Doporučené vybavení

Pro lov parem je vhodný delší muškařský prut (275 – 305 cm) AFTMA  6 – 7. Muškařská šňůra s koncovým návazcem 0,18 mm (doporučuji vlasec STROFT). Jemnost vybavení není nutné zbytečně přehánět. Jako nástrahu navazuji vždy jen jednu nymfu. Výběr nymfy podřizuji čistotě vody a hlavně hloubce a síle proudu. Někdy je potřeba použít hodně zatěžkané vzory. Nejvíce se mi osvědčily vzory nymf hydropsyche v zelené nebo béžové barvě a také zatížené zlatohlavé nymfy v podobných odstínech. Úspěšné jsou i veškeré napodobeniny drobných živočichů žijících u dna (blešivců, larev chrostíků a pošvatek apod.).

 

Jak lovit?

Při lovu parem na muškařský prut využívám právě jejich nebojácnosti a snažím se dostat do jejich blízkosti. Nejlepším způsobem lovu je tzv. krátká nymfa. Pstruhaři tuto metodu dobře znají, protože ji velmi často používají při lovu pstruhů, kteří se zdržují u dna. Podstatou tohoto způsobu je vedení zatěžkané nymfy těsně při dně, v místě, kde je předpokládané stanoviště ryb. Nymfu nahodím nedaleko proti proudu, aby nástraha mohla klesnout do hloubky, a s mírně napnutou šňůrou, kterou držím těsně nad hladinou, vedu nástrahu při dně. Účelem takového vedení je co nejdelší udržení nymfy v blízkosti dna. Jen tak je možné se dočkat záběru.

Parma je zvyklá sbírat potravu ze dna, a proto se k hladině za potravou nezvedá. Na mušku zareaguje pouze tehdy, pokud nástraha klopýtá o dno. Záběr se téměř vždy projeví jako vázka zastavením šňůry. Proto je nutné každé škobrtnutí, pozastavení nebo škubnutí šňůry do protitahu přiseknout. Pravděpodobně se nejčastěji sice bude skutečně jednat o vázku, ale stává se, že se domnělá vázka dá do pohybu a začne „tanec“.

Parma je skutečně čestným soupeřem. Nesnaží se vyhledávat překážky na dně, ale využívá proud řeky a svou sílu. Bojuje skvěle. Za výborný sportovní zážitek se jí nejlépe odvděčíme, když ji vrátíme zpět do jejího rodného živlu. Jedině tak se můžeme těšit, že se znovu dočkáme vytouženého zastavení nymfy u dna a vzápětí nekompromisního tahu do největšího proudu.

 

PS: Upozorňuji, že nejsem „čistokrevným“ autorem tohoto článku. Základem byl příspěvek v jednom starém rybářském časopisu. Po lehké úpravě a doplnění vlastních poznatků ho předkládám čtenářům. Doufám, že pomůže adeptům lovu parem na mušku alespoň k částečnému zdokonalení.

Děkuji za pozornost

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

7 hodnocení, v průměru 3.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 25. března 2010 v 5:08® Moravan

Moravan> néjak mi vypadlo , že ten návazec mívá 12 stovek.

Čtvrtek 25. března 2010 v 5:06® Moravan

Na parmy cíleně nechodím. Pokud se mi na trojkový prut 315 cm s koncovým návazcem zavěsí „oravská mrena“ okolo 5 kg v proudné vodě a zatáhne mne do hluboké vody, je to utrpení a většinou se úmyslně utrhnu.

Pondělí 15. března 2010 ve 20:19® brčal
brčal

Na PV moc s 16–18 vlascem nemáš šanci chytnou moc ryb, ale to je názor od soudruha nevím jak dlouho ale zdolával jsem s 3–4–6 a vždy ten čas byl podobný vše na PV což si myslým je velký rozdíl od MP a ryba to rozdýchala vždy v pohodě a chodím na ty místa už dlouho a Parmy k 70 cm mám chytnuté taky.Jsou místa kde dávám i vlasec 20 i větší ale nejdu na Parmu.

Pondělí 15. března 2010 v 10:05® Bosanac

brčal> Ja musim s tebou nesouhlasit , fluo 10–12 je prasarna , stejne jako ctyrkovy prut , to ze zustanu bez sance na jeji uloveni mi nevadi . Pod 0,16 nechytam , spis je to 0,18 – 0,20 . Pravda chytam na MP , prut muze byt petka nebo sestka , ctyrka je taky podhodnocena . Nicmene da se i na ni chytal ale mne zajima jak dlouho se bude parma zdolavat a jak bude vypadat po zdolavani . Taky jsem chytnul i sedmdesatku i osmdesatku a vim co to je za rybu i jak bojuje a jak vypada po nekolikminutovem zdolavani .

Neděle 14. března 2010 ve 21:22® osprey
osprey

brčal> A jak dlouho trvá zdolání ryby s takovým cajkem? A jak to rozdýchávají?

Sobota 13. března 2010 ve 14:12® brčal
brčal

No musím s tebou nesouhlasit.Vy­bavení je dost důležité a jemnost asi jedno z nejdůležitěj­ších.Co se týče prutu aftma 6–7 to jako by jsi šel na dravce kurnik .Bohatě vystačíš s prutem aftma 4–5 ale vlasec doporučuji flucarbon 10–12 jinak na některých ravírech nemáš šanci, mušky jsou skoro všechny druhy nymf co používají ale spíš jsem je chytal na velikost 16 než větší a za den nebo pár hodin jsem dokázal chytnout i 10 parem velikostí od 50–70 cm.Stanoviště Parem chytal jsem je pomalu i v tíšině a přiblížit se k nim není problém ale jak vytáhneš jednu hned se přesunou atd atd :-)