Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Jak se to nakonec (ne)povedlo necteno

26.2.2010 | Položená | Úhoř říční | 9.483 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 1

Jak se to nakonec (ne)povedloZnáte to, když jedete na nějakou zajímavou rybářskou výpravu, tak již čtrnáct dní před odjezdem nakupujete různé speciální háčky, návnady, nástrahy - no prostě vše, co patří k tomu, abyste vůbec mohli nahodit na tu vaši „vysněnou“!
Pak ještě hledáte různé informace ohledně počasí, teploty vody a v neposledním případě dojde řeč i na to, jak vlastně tu rybu vůbec najít, seknout a vylovit a pak hlavně pustit zpět do vody! Určitě si pokecáte s ostatními, kteří již na tuto rybu šli, abyste získali další teoretické zkušenosti. Na poslední chvíli ještě běžíte do prodejny rybářských potřeb, že jste si rozmysleli jiný tip háčku a že potřebujete o pět gramů lehčí olovo, však to znáte ne? A pokud ne, tak to jistě brzy zažijete.

 

Pro někoho je zajímavá výprava taková, která se neodehrává na území České republiky, pro jiného zase taková, kde jde i o život. Pro mě byla tato výprava zajímavá tím, že to byla moje první noční výprava, která byla orientovaná na rybu se jménem Anguilla anguilla neboli úhoř říční.

A jak to začalo? Když jsme šli s kamarádem do obchodu pro háčky na úhoře, tak se ptáme prodavače:„Nemáte háčky na úhoře?“

Prodavač pohotově odpověděl: „Na moře máme buď trojháky nebo jednoháky, tak které?“

Říkáme si, že asi ty jednoháky!

A pan prodavač s námi začal velice rychle hovořit: „Takže ty háčky na moře jsou ve všech případech niklované, ale i když mají takovou úpravu, jakou mají, stejně je ta sůl rozežere – musíte je opláchnout normální vodou…“

Pak jsme mu tedy řekli, že se jedná zřejmě o omyl, že nechceme na moře, ale na ÚHOŘE!

Po chvíli pauzy se obchodem rozletěl smích, že nás náš starej známej asi přeslechl…

 

Haky.jpg

 

A najednou přišel pátek a my se kolem osmé hodiny večer sbalili a vyjeli jsme na naše místečko na Prýglu. Kolem nás už sedělo několik rybářů, kteří, stejně jako my, čekali na nějakého dlouhého úhoře, nebo v nejhorším případě na nějakého vysokého lysce. Hned vytahujeme naše pruty (dnes jsme se rozhodli vyzkoušet feeder) a nabodáváme první hnojáky, kteří by nám měli přinést štěstí, abychom vytáhli pěkného úhoře.

První půlhodinka je už za námi a my stále čekáme. Po chvíli mám první záběr, ale ten jsem bohužel neproměnil. Za chvíli se dostavují další drby a záběry, některé z nich i sekatelné, ale i ty jsem neproměnil. Tak se ptám kamaráda Radka a říkám, jestli má foťák.

„Jasně, jasně, přeci jsme jej dával do batohu!“

V duchu si říkám, tak OK, až něco vytáhneme, tak alespoň budeme moci dokumentovat. Po dalších drbech a neproměněných záběrech (jak u mě tak u Radka) se znovu ptám jestli by nemohl vytáhnout foťák, že chci vyfotit kačeny. Radek z ničeho nic začne hrabat v batohu a pak skleslým tónem povídá: „Máro, já ten foťák nechal doma.“

No nic, co se dá dělat… Už se stmívá. A jak přichází noc a odchází den, tak přibývá i záběrů. Bohužel, jsou opět nesekatelné. Už nevíme, co s tím je a pomalu jsme bezradní. Snad přijde takový záběr, že by ho sekl i slepý a hluchý…

 

Kresba.jpg

 

Po dvou hodinách lovu má Radek na břehu kapra 38cm a říkáme si, že to je předehra našich velkých úlovků. Je už tma a my si přiděláváme na naše feederové špičky umělá světýlka, která nám budou ukazovat, co naše ryba smýšlí s těmi hnojáky dole, kdesi daleko a hluboko pryč od nás.

Než bych řekl švec, tak já sekám, ale bohužel nic na háčku. To mě totálně dožere a davám na háček různé koktejlky, u kterých mám tu největší důvěru, že toho úhoře, nebo alespoň většího kapra vytáhnu. I po tolika přeměnách se nic neděje a jediný, kdo zase vytahuje rybu na břeh je Radek – je to ploticocejn kolem 30cm. Říkám si, že jestli toto budou naše úlovky, tak nebudu moc spokojen. Kolem desáté večer slyšíme ohňostroje. Oba dva se na sebe podíváme a myslíme si, že to je předoslava toho, že vytáhneme úhoře. Bohužel ani ohňostroje nám nepomohly.

 

Uhor.jpg

 

Už se blíží 24:00 a my pomalinku sklízíme naše křesílka a další bižuterie. Už chceme vytáhnout z vody ty jistě promrzlé hnojáky, ale co se nestane. Oba dva získáváme razantní drb. To je jistě úhoř! Ještě chvíli čekáme, že přijde další a pak zase další a nakonec to bude ten úhoř. A opravdu, máme další záběry - razantní drby, ale stále to není sekatelné. Nakonec vytáhneme háčky bez hnojáků a balíme věci.

 

Ale přeci nejdeme s prázdnou – máme několik zkušeností, které se do naší rybářské „kariéry“ budou později hodit. Dnes se nám prostě nedařilo. Jsou dny, kdy se jim prostě nechce a my to nezměníme. A tak Vám přeji, aby vy jste měli těchto dnů co nejméně! Tak snad někdy příště, PETRŮV ZDAR!

 

Marek Jantač - Rybar211

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 3.2 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 26. února 2010 ve 12:30® Filip00
Filip00

Proč píšete a hlavně pustit zpět do vody, tím ten článek hodnotnější nebude.Každej píše jak vše pouští, ale na vodách to vidět není.