Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

S udicí po řece Sázavě - 2. díl necteno

14.5.2010 | Začínáme rybařit | 28.647 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 6

S udicí po řece Sázavě - 2. dílZdravím čtenáře u druhého a zároveň závěrečného dílu svého putování po středním toku Sázavy. Dnes budeme pokračovat stále níž po proudu a navštívíme další půvabné úseky jedné z nejkrásnějších českých řek.

 

Tam, kde začíná „pětka“

Pod jezem mlýna v Ledečku začíná revír  401 011 SÁZAVA 5. Měli jsme v Ledečku chatu a právě  pod jez a pod most v Ledečku jsem  často chodil na ryby. Na jez sem chodíval někdy na „práskačku“ na bič, jindy s přívlačákem protáhnout malou rotačku. Jsou zde krásní candáti a okouni. Na plavačku jsem obvykle přelstil plotici nebo jesena.

Velmi rád jsem také chodíval pod most, kde je větší hloubka, zhruba do 1,5 metru a tam na mě čekali říční kapři, které díky jejich nízkému tělu nelze zaměnit s ostatními variantami kapra obecného. Většinou jsem chytal na šestimetrový bič způsobem na houpačku. Bojovní „říčňáci“ mně vždycky dali zabrat. Nástrahy jsem používal klasické - vařený brambor, napařený rohlík či starší chleba, který se lehce vznáší nade dnem. Nejvíc záběrů jsem míval brzy ráno. Raní opar nad řekou a z dálky hučící jez byl a je i doposud balzám na nervy a výborné odreagování.

 

01.jpg

Tam, kde začíná „pětka“… (foto: Daniel Popek)

 

Když půjdeme dále po proudu a budeme se blížit k jezu v Samopších, řeka bude stále klidnější a hlubší. Sázava se tu klikatí údolím Přívlak a místy dosahuje šířky 60 m a hloubky přes dva metry. Takové úseky rybáři rádi využívají k lovu z loďky.

 

02.jpg

Lov z loďky k řece Sázavě neodmyslitelně patří

 

Rybí obsádku zde tvoří hlavně kapr, cejn, štika, candát a úhoř. Při pohledu ze samopšského mostu se nám naskýtá romantický pohled na širokou řeku plnou ryb a je jen na nás jak se k nim budeme chovat, aby tu byly i nadále.

 

03.jpg

Romantický pohled na širokou řeku

 

Pod železniční zastávkou Samopše

Na jaře roku 1998 jsem s kamarádem natáčel filmový dokument „Toulky posázavím“ a při té příležitosti jsme pořídili nádherné záběry tření jelců právě pod jezem, který je pod železniční zastávkou Samopše. Na toto místo jezdím už od svých osmi let. Jako malý kluk jsem tam chodil na plavačku a chytal na červy krásné plotice. Později ovšem byli cílem mých vycházek právě oni tloušti. Pokoušel jsem se je přelstít jak na mokrou či suchou mušku, tak i na nymfy. Velmi účinnou suchou muškou nejen na tlouště, ale i na plotice a velké oukleje byla a stále ještě je muška Red Tag (rudořitka), která by žádnému muškaři neměla chybět v krabičce.

 

04.jpg

RedTag - účinná muška na mimopstruhových vodách

 

Pod jezem je rychlá řeka a každému, byť začínajícímu, muškaři nabízí mnoho možností k lovu. Je zde velký prostor bez stromů a větví, což je ideální pro suchou mušku. Zvuk svištící šňůry nad hlavou a šumící jez nechají člověka zapomenout na všechny starosti všedního dne.

Kousek níže po proudu lze s úspěchem nymfovat a prochytávat hlubší partie řeky. Na nymfu lze v těchto hlubších místech ulovit i okouna. Výzvou pak je i možnost vyzkoušet různé streamery a dostat přitom na muškařský prut pěknou štiku nebo candáta.

 

05.jpg

Pod jezem…

 

Tam, kde končí „pětka“

Moje putovaní za rybami skončíme u jezu pod sázavským klášterem, kde končí revír Sázava 5.

Ovšem nepředbíhejme a pojďme ještě kousek po proudu krásným údolím řeky Sázavy u chatové osady Sedliště. Řeka se opět uklidnila a pomalu se převaluje s drobnými vlnkami k městu Sázava. V těchto místech se chodí na kapry, cejny, ostroretky, ale hlavně na úhoře. Nejsou sice zlatí, ale zato jsou krásně zelení až hnědozelení a mají v sobě určitou tajemnost. Na úhoře se sem chodí většinou s rousnicemi nebo malou mrtvou rybičkou. Co se týče doby braní, zpravidla je to, tak jak je u úhoře obvyklé, za soumraku nebo až za tmy.

Již jako malý kluk jsem chodíval na břeh pozorovat řeku a naslouchat velkým ranám a výpadům, které se rozeznívaly po vodní hladině. Byli to velcí boleni, kteří zde za svítaní nebo navečer lovili malé rybičky. Přemýšlel jsem jak na ně. V legendární knize 1000+1 rada pro rybáře psali něco o jakémsi lovu na peříčko, které mělo být určeno pro přelstění těch největších bolenů. Ovšem ve svých deseti letech jsem této radě, po pravdě řečeno, moc nevěřil a tak jsem jen obdivoval bolení sílu a odhodlání při lovu ouklejí. Nyní jsem na 90% přesvědčen, že bych mohl jejich chytrost a opatrnost překonat hladinovými woblery tzv. poppery.

 

06.jpg

Pozdrav z posázaví

 

V údolí uprostřed lesů, kde se rozléhá houkání lokomotivy Posázavského pacifiku, se nám naskýtá pohled na krásnou scenérii Posázaví. Musíte uznat, že i když ryby neberou, je tady krásně…

 

Rozloučení v městečku Sázava

Jednou jsem postával na mostě ve městě Sázava a nekonečně dlouho jsem pozoroval krásné parmy, které se pode mnou převalovaly ve vodě mezi kameny. Při pohledu na ně jsem náhle  zatoužil mít na prutu onu nejbojovnější a nejsilnější rybu našich vod. Letos se na ně vydám a věřím, že nějakou přelstím, ať už na nymfu či na feeder. Staří rybáři chodívali na parmy s kouskem sýra. I já to zkusím a věřím, že budu mít štěstí.

 

07.jpg

Sázavský jez pod klášterem…(foto: Daniel Popek)

 

Vše jednou končí… Jsem na konci mého vyprávění a co napsat závěrem? Chtěl jsem se s vámi podělit o své zkušenosti s řekou Sázavou - spíše jen formou putování kolem vody a vzpomínání na krásné chvíle, které jsem tu prožil, nežli chlubením se a konstatováním, kde se chytí nejvíce ryb, kde největších a kde berou na pelety či na boilies…

K řece chodím pro radost, ne pro ryby. Možná zkušení rybáři namítnou, že je zbytečné uvádět nákres polohy splávku na houpačku či „ moudrost“, že úhoři berou večer na rousnici. Cílem tohoto článku je přiblížení rybolovu na řekách pro každého - i pro začínající rybáře a tzv. rybí potěr, naše a vaše děti. Každý jsme nějak začínal, někdo s kusem klacku, někdo s bambusákem, jiný zase na moderní teleskopický prut či děličku. Doba jde stále kupředu, ale někdy se zastavme a zavzpomínejme na doby minulé a hlavně krásné, třeba jako já v tomto článku.

 

Začínal jsem otázkou „ Proč řeku tak miluji?“ a skončím odpovědí, kterou prostupuje celé mé povídání  „Prostě ji miluji“

 

… Petrův Zdar!

 

Ing. David Hrstka - hrstic

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

12 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 27. července 2010 v 15:29® Stetek

Chci se zeptat…chodíte někdo vláčet v okolí města Sázava? Třeba na Sázavský jez pod klášterem.Jedem tam na na týdení dovolenou.Jestly má cenu vůbec vláčet.Chytáme pro zábavu a ryby pouštíme.Pokud se někdo ozve budu jen rád..Klině přes osobní poštu.Dík

Sobota 29. května 2010 v 19:12® Stanosek
Stanosek

Tak takové řeky miluji tu přírodu atd… Jooo to vám závidím u nás plave v řekách jen bordel … Jinak pěkný článek

Sobota 15. května 2010 v 19:11® Přemet

Na Sázavu5 jezdím už 24 let. Ke sklárnám to mám z chaty 6km. Prakticky vždy pěkně zachytám na fídřík, kapry, podšoustve, cejny, tlouště. Jinak Samopším říkáme Samoprdy :-)

Pátek 14. května 2010 v 16:48® Kubah

Sázava? Nejkrásnější řeka, krása… 99% vycházek mám právě k ní.

Pátek 14. května 2010 v 8:11® hrstic
hrstic

Robur> Jsou to opravdu Samopše :-)

Pátek 14. května 2010 v 8:09® Robur
Robur

nejsou Samopše spíš Sampoše? Bly jsem líný se dívat do mapy, ale z vody si pamatuji spíš sovji verzi:-D, ale taky možná neumím číst. Ale za 14 dnů jsem na řece jak na koni.