Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Putování za orlickými okouny – Bukovanská zátoka. necteno

13.3.2010 | Přívlač | Okoun říční | 28.996 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 25

Putování za orlickými okouny – Bukovanská zátoka.Již delší čas jsme uvažovali o návštěvě Orlické přehrady. Cíl byl jasný – ulovit některého z orlických okounů. Naše téměř nulové znalosti o této lokalitě jsme se pokusili vylepšit pomocí otázky na serveru www.chytej.cz. I když jsme neočekávali, že se dozvíme přesný popis okouních lokalit na Orlíku, tak velkou nechuť podělit se o informace jsme neočekávali. Každopádně dík těm pár rybářům, kteří odpověděli. Tak trošku v nadsázce jsme v diskusi slíbili, že Orlík prolezeme s pruty skrz naskrz a naše zážitky postupně zveřejníme. Tak vznikl i tento krátký průvodce po Bukovanské zátoce, kterou jsme zvolili jako první bod naší pouti po Orlíku. Tuto zátoku jsme si vybrali na základě jednoho článku z internetu. Zalíbila se nám i její značná rozloha a příjemné prostředí, jak se alespoň zdálo z fotografií.

Na www.mapy.cz jsme si vybrali cestu, která lemuje pravou stranu zátoky, a ze satelitního snímku jsme do navigace okopírovali souřadnice zaparkovaného auta.

mapa.jpg

Cesta do zátoky proběhla bez problémů. Až v závěru se jede po úzké silnici, kde mohou nastat problémy v případě setkání s protijedoucím vozidlem. My naštěstí nikoho nepotkali. Doba těsně před 7. hodinou totiž dávala záruku, že hustota provozu hned tak nestoupne a my se nebudeme muset trápit, kam couvnout, abychom se mohli navzájem vyhnout. Nakonec jedinou nepříjemností byl zákaz vjezdu těsně za chatkami, které jsou nad začátkem zátoky. Proto jsme se rozhodli nechat auto u chatek. Ani jsme nestihli vylézt a kolem nás projela dvě auta, která směřovala po cestě vedoucí mezi chatkami k zátoce. Po krátké diskusi asi v této podobě: “To jsou jasně rybáři. Jedeme za nimi?“„Jak chceš.", jsme vyrazili a po pár desítkách metrů jsme byli odměněni pohledem nejen na Bukovanskou zátoku ale i na několik zaparkovaných aut.

01.jpg

Docela nás zklamal terén, který nebyl právě písčitý. Trošku jsem zalitoval, že jsem se nepřezul do holin už doma. Tenisky se nekompromisně zabořily do bahna. Můj spolujezdec byl na tom ještě hůře, neboť jeho dobře protektorovaná obuv ztěžkla o několik kilo hned, jak vystoupil z auta. Ukázalo se, že mnohem lepší zážitky nám poskytne chůze přes oranici, která oddělovala provizorní parkoviště od břehu zátoky. I přes tyto drobné těžkosti jsme chvilku po sedmé stáli na břehu zátoky. Po levé straně do ní přitékal potok. Po pravé jsme pozorovali rybáře, kteří nakládali věci do lodiček. Drobně pršelo a mraky v rozporu s modelem Aladin, který kontrolujeme vždy před našimi výlety na stránkách českého hydrometeorologického ústavu, nevěstily, že by se situace měla změnit k lepšímu. Naštěstí se během dne ukázalo i sluníčko.

09.jpg

Jako obvykle jsme nasadili dvouapůlpalcové smáčky Fin-S fish od Lunker City. Tyhle potvůrky jsme si oblíbili pro jejich přirozený vzhled a fakt, že použitý materiál vydrží bez problémů útoky okounů i jiných dravečků. Jediné nebezpečí tak pro ně představují kameny a hlavně pařezy na dně. Ubírali jsme se po pravé části zátoky směrem ke korytu Vltavy. Ukázalo se, že kolem je spousta malých okounků, kterým se smáčci tak zalíbili, že téměř každý hod přinesl nějakého z nich. Jejich velikost však byla silně podprůměrná. To vše se odehrávalo kousek za nasedajícími rybáři, kteří se zatím bavili přípravou svých loděk. Teprve poté, co jsme minuli skalnatý, vodou silně omletý výčnělek, přišly záběry i od větších pruhatců. U jednoho z nich byl ranní apetit tak silný, že vzal smáčka již během jeho propadávání vodním sloupcem. Teprve vlasec, směřující nezvykle do strany, prozradil, že by bylo dobré přiseknout. Pro okouna byl záběr smrtelný, neboť smáček byl příliš hluboko.

04.jpg

Překvapilo nás ale, že chycení okouni byli oproti okounům ze Slap daleko nižší. Později záběry ustaly. Zato začalo povážlivě přibývat utržených nástrah. Při cestě podél zátoky jsme si všimli, že nejsme sami, kteří zde lovili okouny. Spousty šupin a bohužel i vnitřností nás ujistily, že okouni na Orlíku stále jsou. Zpravidla to bylo v místech, kde břeh vystupoval skalnatým výběžkem do zátoky. Ačkoli nás to znechutilo, přesně jsme věděli, kde se okouni nejčastěji chytají. Navíc nebylo pochyb, že jich tu je opravdu dost.

07.jpg

Během putování jsme narazili na pár rybářů, kteří nás zásobili spoustou užitečných informací, z nichž vyjímáme aspoň některé. Především, zákaz vjezdu, na který jsme narazili při příjezdu, se dá projet v případě, že si zakoupíte povolenku na vjezd v nedalekých Kozárovicích. Cena je podle informace 1000 Kč na rok. Pokud se už vypravíte za okouny do zátoky, tak na podzim je daleko lépe chytatelná díky možnosti pohybovat se po kamenitých březích, které jsou přístupnější než břehy Slapské zátoky. Je to díky upuštění nádrže a tomu, že břehy nejsou tak strmé jako v případě zátok na Slapech. Ve zbylé části roku to tak jednoduché není.

05.jpg

Občas zde můžete narazit na candáta, ale ze břehu to nebudete mít právě snadné. Je rovněž nutné se připravit na trhání nástrah. Pokud jste spořivější povahy, tak můžete i v této době použít hladinové nástrahy, jen je musíte aplikovat v době nejvyšší potravní aktivity, to je v ranním nebo večerním mlhavém pološeru. Zmínka o večerním braní nás potěšila, neboť 3 hodiny bez záběru dokážou podkopat chuť do chytání naprosto dokonale. Tato psychologická podpora přišla právě včas a odehnala úvahy o odjezdu a nasměrovala je k naději na podvečerní změnu. To bylo něco málo z informací, které jsme se dozvěděli od místních rybářů, jejichž sdílnost byla překvapivě vysoká. Na druhou stranu Orlík není právě malý, takže místo se najde jistě pro každého.

08.jpg

Večerní braní se skutečně dostavilo. Překvapivě přišlo v době, kdy jsme na skalním výběžku při začátku zátoky zcela osaměli. Jakoby o něm většina místních nevěděla nebo je nezajímalo. Drobné zašplouchání nás donutilo opustit skalní výběžek a přesunout se do mělčiny, kde nám poctivě zabralo několik z lovících okounů. Nicméně toto braní bylo výrazně kratší než to ranní. Na druhou stranu okouni byli větší a my jsme byli tak vyprahlí po záběru jakékoli ryby, že by nám stačila i malá čudla.

Okoun.jpg

Ačkoliv máme raději ranní vycházky, zimní, téměř vánoční ticho, které se rozhostilo všude kolem, ve spojení s mlhou nad hladinou, nás na chvilku donutilo pochybovat o ránech jako nejhezčím období dne. Na závěr se ještě můžete podívat na pár fotek z této velice zajímavé lokality včetně jedné prosincové houby, která nám zpestřila chvíle, kdy se nic nedělo.

03.jpg

06.jpg

02.jpg

 

Tento článek by měl pomoci těm, kdo rádi cestují a poznávají nové revíry. Doufáme, že se to aspoň částečně podařilo. Je možné, že lidé, kteří Bukovanskou zátoku navštěvují a nepochybně ji mají rádi, by upřednostnili, kdyby nevznikl. Úbytek okounů a dalších ryb však není způsoben šířením informací. Osobně se domníváme, že by stačilo zakázat vysoce produktivní metody lovu, např. lov na rybku nebo lov z lodě a v některých částech přehrady zakázat lov úplně. To ale není předmětem těchto řádek a navíc je to v dnešní době pozoruhodné české demokracie utopie.

Příště, pokud to počasí dovolí, se podíváme na další části Orlické přehrady.

 

text i foto: oxiana

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

24 hodnocení, v průměru 3.7 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 4. února 2011 v 11:32® dejv14
dejv14

Jo na Orlík taky jezdim na Dravce a par dobrejch míst už mám taky kde se zaručenš chytnou sumci nebo okouni ale nevim proč by se měl zakazat lov z lodí orlík je tak velkej že bez lodi byto prostě nešlo chytat to bych spíš zakazal chytaní nonstop..

Sobota 13. listopadu 2010 ve 14:13® candatek18
candatek18

já to na orlíku viz bukovánská zátoka znám moc dobře vím kde se okouni sdrzují okol 30+cm candáti a štiky já tam chytám už od dvou let a to sem toho za tech 12let objevil že bych moh psát knihu nebo něomu radit kam má jet na okouny.

Středa 24. března 2010 ve 14:34® Slapator

oxiana> Tak to se mi trochu ulevilo, jelikož tyto lokality na Slapech tolik nenavštěvuji, ale nebylo by od věci, kdyby se tento „seriál“ v těchto místech zastavil:), protože ne zcela souhlasím s názorem, že úbytek okounů není způsoben i podobným šířením informací. Samozřejmě, že je i mnoho jiných důvodů, proč k úbytku okounů na Slapech dochází, ale čím dál tím větší rybářský tlak má dle mého názoru na tomto jevu nemalou zásluhu a řekl bych, že podobné informace mohou být lehce zneužity mnoha tzv. rybáři, kteří ulovené okouny skoro ve všech „jedlých“ velikostech ládují rovnou do igelitky…(mnohokrát jsem tomu bohužel byl na profláklých Slapských okounových místech svědkem). Na Slapech chytám již nějakých patnáct let, a proto si dovolím konstatovat, že úbytek těchto dravců je znatelný a podobné články by dalšímu vývoji nemusely být úplně k prospěchu…

Úterý 23. března 2010 ve 12:18® oxiana

Slapator> Zatiaľ mám podklady k zátokám v okolí Měřína a teraz sa ešte chystám sa na Novú Rabyni, zatiaľ len s mušákom :).

Úterý 23. března 2010 v 11:17® Slapator

Jen doufám, že se autorka článku nepustí stejným způsobem i do Slapské přehrady…

Čtvrtek 18. března 2010 ve 20:40® oxiana

lowend> Veru neviem, tento rok som tam este nebola. Chystas sa tam?

Čtvrtek 18. března 2010 v 19:49® lowend

mexik> pro jistotu, stejna otazka za tebe, kdyby oxiana mlzila :-)

Čtvrtek 18. března 2010 v 19:48® lowend

oxiana> nevis, jestli je zatoka jeste zamrzla?

Úterý 16. března 2010 v 8:06® oxiana

mexik> Všetky, ktoré navštívím.

Úterý 16. března 2010 v 8:01® mexik

kerob> rád ti s tím pomohu… jsem zvědavý zda autorka popíše všechny zátoky a zátočky, které na Orlíku jsou, nebo zda proflákne pouze tuto..

Úterý 16. března 2010 v 8:00® mexik

kerob>

Pondělí 15. března 2010 ve 14:25® kerob
kerob

lowend> jdu konstruovat torpedo :-D

Pondělí 15. března 2010 ve 14:07® lowend

kerob> predpokladam, ze autorka se prave porozhlizi po nejake lodce :-) nebo aspon belly boatu.

Pondělí 15. března 2010 ve 13:59® kerob
kerob

lowend> snad zbyde… na vetsine mych oblibenych reviru za celej rok v podstate nepotkam rybare (holt na bobkareni to tam neni) a na Orliku je nastesti spousta dobrejch mist, kam se bez lode vubec nedostanes…s cimz ja problem nemam…

Pondělí 15. března 2010 ve 12:12® lowend

kerob> Je otazka, co Ti casem zbyde. Autorka se zda byt znacne agilni :-)

Pondělí 15. března 2010 v 11:48® kerob
kerob

OK, takze bukovanskou si asi pro letosek skrtam… :-/

Pondělí 15. března 2010 v 6:20® lowend

Ono neni treba nic dokazovat, tady je vynatek z clanku: „Na závěr se ještě můžete podívat na pár fotek z této velice zajímavé lokality včetně jedné prosincové houby, která nám zpestřila chvíle, kdy se nic nedělo.“ Letos je teprve brezen.

Pondělí 15. března 2010 v 1:12® oxiana

Vincnetibm> V Bukovanskej zátoke sme boli 6.12.2009.

Neděle 14. března 2010 ve 21:45® osprey
osprey

Vincnetibm> Ostatně houby zatím letos nerostly a Orlík celou zimu vypadá podstatně jinak. Takže opravdu, vše je OK.

Neděle 14. března 2010 ve 21:43® osprey
osprey

Vincnetibm> Potvrzuji, že autor nám předal článek už v prosinci loňského roku. Po stránce předpisů je všechno v pořádku.

Neděle 14. března 2010 ve 21:05® Vincnetibm

Ahoj, po přečtení článku sem nabyl dojmu, že autor byl na Orlíku již tento rok, ale smáčkovat se snad stejně jako vláčit může až od půlky roku nebo se pletu??

Sobota 13. března 2010 v 15:24® Char
Char

Pěkný a pravdivý článek. Stinguv dovětek je naprosto vystihující, na orlíku rybařím řadu let a naprosto souhlasím, je to krásná a těžká voda, ale kdo nahlédne do jejího tajemna těžko se loučí.

Sobota 13. března 2010 v 7:20® sgt.mooody

Sting> Tak to bylo hezky napsaný a taky bohužel pravdivě,myslím si že to samí je tam už i s candátama a úhořema všechno tam bud mizí nebo se začíná měnit :-( i tak se tam vždy těším je to úžásná voda..

Sobota 13. března 2010 v 7:15® sgt.mooody

Dobrý článek je fakt že jak kdy kde a na co chytat okouny o tom se píše pomalu všude,ale na tom nesejde článek je to dobrý spíš bych nevyzrazoval fleky kde se na Orlíku okouni vyskytují jelikož jich je tam čím dál tim méně!..

Pátek 12. března 2010 ve 23:44® Sting

Článek hodnotím jako dobrý. Myslím, že jak na tomto webu, tak i u sousedů se o tom, jak, kdy, a na co chytat okouny na Orlasu napsalo mnoho. V každém případě se nedivým, že nebyl nikdo moc sdílný k poskytnutí rady. Každý si totiž svá okouní místa na Orlasu chrání v tajnosti. Chytám na Orlasu od roku 1970. Takže docela dost dlouho. Okoun byla od našich dětských let nejchytanější a nejobvyklejší ryba. Někdy taky dost nejobyčejnější. Chytali jsem je brzo z jara na hnojáčky, později v létě na malé rybičky a to obvykle až do konce sezony. Nebyl problém dostat ryby velikosti 40±. Myslím, že už někdy kolem roku 2000 a i dřív se začínaly objevovat stížnosti a nářky rybářů, že okounů na Orlasu ubývá. O důvodech se zase psalo, diskutovalo. Dnes je jasné, že okounům škodí, snižování stavu vody v období tření. Sice se třou nejen v mělčích částech, ale i ve větších hloubkách, ale kdo jste pravidelně na Orlasu, sami víte, jak dokážou s vodou hejbat. Určité generace okounů tady chybí. Určitě je v mělčinách k vidění ohromná množství malinkých okounů, ať už ze tření aktuálního roku, nebo předchozího. Ale těch větších moc nevidíte. Hůř se najdou, hůře se chytí. Ale jsou tam…Teď to vypadá, že jsou dost velká hejna velikosti 15 – 20 cm. Takže až dorostou… Okounům, kterým se kdysi na Orlasu, stejně jako ploticím a cejnům říkalo plevelná ryba, nejvíc škodí samotní rybáři. A to tím, že je nekompromisně masí. A to ve všech velikostech. Zcela běžně zažívám okouní nájezdy typu motorizovaná pramice, na ní aspoň tři takyrybáři. Každý jeden prut s rybičkou a jedna vláčka v ruce a každý okýšek do saku. Stejně tak vláčka bez uzardění třeba už v dubnu, květnu… A domorodci sakují největší okouny jedině na rybičku. Přál bych vám vidět jejich pohrdavé pošklebky, když vás vidí na břehu s vláčkou. A velký pruhatec na pánvi je přeci delikatesa. Jo, chytám na Orlasu od roku 1970 a dnes je pro mě na mé domovské vodě Okoun 30+ a na Orlasu 40+ supertrofejní rybou! Už se jich letos nemůžu dočkat, těch pruhovaných hajzlíků, jak jim s kamarádem říkáme…