Chytej.cz

Velká škola malého plavidla - závěr necteno

28.8.2010 | Přívlač | 19.846 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 13

Velká škola malého plavidla - závěrAbsolvováním deváté třídy na základní škole většinou končí studium mladých žáků. Tak tomu je i u mého devítidílného seriálu. Pečlivý student s boatem má základní znalosti a může vyplout sám dál k vyššímu vzdělání. Na rozloučenou ještě ukážu, co všechno se může na plovoucím křesílku přihodit a jak si počínat. Jedno z nejdůležitějších pravidel pro plavbu (i pro život) je zachovat si klidnou hlavu za všech okolností. Snažit se vždy spolehnout na své schopnosti. Věřit si. Nikdo Vám neporadí a nepomůže lépe než Vy sami. Následující příběh je o největším úlovku. O statečném rybářském boji a nezlomné vůli překonat protivenství osudu.

UPOZORNĚNÍ: ZVEŘEJNĚNÉ FOTOGRAFIE MOHOU U CITLIVĚJŠÍHO ČTENÁŘE VYVOLAT ŠOK! AUTOR JE VYBRAL JAKO NÁZORNOU UKÁZKU, PŘEDSTAVUJící POSTUP PŘI NOUZOVÉM ŘEŠENÍ OBVYKLÉHO RYBÁŘSKÉHO ZRANĚNÍ.

Od časného rána pluji po rozlehlé přehradě. Pohupování na mírných vlnkách a modré nebe nad hlavou slibují  úspěšný rybářský den. Vyrážím do vzdálených a nadějných míst. Vše je tak, jak má být. Lov si patřičně užívám. Už po několikáté nahazuji. Chvíli vyčkám, než se nástraha propadne hlubinou až ke dnu. Naštěstí to netrvá dlouho. Wobler SALMO WHITEFISH s kovovou lopatkou klesá rychle. Začínám navíjet. Několik prudkých „kopanců“ do nástrahy vysílá signál, že se pohybuje v těsné blízkosti dna. Pozvednu špičku prutu. Tvrdý úder! Jak se zdá, nástraha, která se osvědčuje při lovu mořských ryb, slaví úspěchy i zde!

 

0.jpg


 

Zrazený dravec se zatím drží u dna. Pomalu zkouším vystupňovat tah. Jediným výsledkem je několik opětovných úniků ke dnu. Má trpělivost při zdolávání se přece jen setkává s úspěchem. Pod hladinou se ukáže pěkný candát.

1.jpg


 

Vyčerpal energii vydanou do boje o svobodu. Teď leží bez hnutí přede mnou. Vzdává se. Udatný bojovník se změnil v bezbrannou hračku, která se dá vodit jako loutka na špagátku.

2.jpg


 

Zdá se, že to byl jednoduchý boj.

„To jsi toho moc neukázal!“ komentuji candátovu povolnost, s jakou vplouvá do  mého prostorného podběráku. Jenže, co čert nechtěl… Jeden trojháček se zamotá do sítě. Vyprostím ho, a pak se snažím vyháknout rybu.

3.jpg


 

Jenže mělo to být naopak! Nejprve se vytahuje háček z rybí tlamy a teprve potom volný trojhák z podběráku. Na prvním místě vždy musí být ryba! I taková, o které si myslíte, že nemůže ničím překvapit. Za mou nepozornost jsem bolestně potrestán.

Při jednom mrsknutí candáta mi hrot volného trojháčku zajede do dlaně. Přijde další candátí výpad a najednou je trojhák v ruce až po oblouček!

4.jpg


 

Mé vyhlídky nejsou právě růžové. Společně s candátem visím na jediné nástraze. Aby toho nebylo málo jsme spojeni se síťkou podběráku a navíc kdesi uprostřed vodní nádrže. Musím si pomoci sám! Nejprve osvobozuji candáta. Následně vymotávám nástrahu ze síťoviny i se svou přišpendlenou rukou. Tak, to bych měl! „Nyní si ještě nafotím předpisové osvobození z háčku!“ snažím se zlehčit operaci na pohupujícím se boatu.

5.jpg


 

Zapomeňte na to, že háček z rány vytáhnete proti směru vpichu. Lidská tkáň je mnohem houževnatější než rybí a zpětný hrot vám akorát způsobí větší bolest. Kdo tomu nevěří, ať to zkusí!

Zaberu tedy ve směru vpichu a špičku háčku tlačím směrem z kůže ven.

„Jak vyjede, ucvaknu ji kleštičkami hned za protihrotem a následně vyvléknu oblouček háčku.“ přemýšlím.

Ale ouha – ono to nejde! Má kůže je k „nepropíchnutí“! Jediným výsledkem mého snažení je, že mi začíná cukat celá ruka.

6.jpg


 

Co bych to byl za rybáře, kdybych si nedovedl pomoci! Rybářský nožík má k lékařskému skalpelu hodně daleko a o jeho desinfekci už vůbec nemluvím. Důležité však je, že jakž takž řeže.

Doufám, že jak rozříznu kůži na dlani, objeví se hrot. Plán je to dobrý, ale pravdou je, že se špatně provádí, zvláště když držím nůž v zubech. Zraněnou ruku tahám po ostří a druhou zaostřuji fotoaparát.

7.jpg


 

Najednou se kůže otevře a z rozřízlé rány vykoukne hrot háčku. To je radosti! Ta úleva! Konečně se snad zbavím nevítaného společníka.

8.jpg


 

Radost se ukazuje jako předčasná. Špička sice vyčnívá, ale protihrot je stále kdesi v dlani. Je to tím, že oblouček projel masem ve velké hloubce. Hrot nejde dobře vysunout, neboť naráží na zbývající obloučky trojháčku.

Ke slovu přichází peán. Zacvaknu ho do vyčnívající špičky háčku. Postupně a se zatnutými zuby se ji snažím co nejvíce povytáhnout.

9.jpg


 

Když už to vypadá nadějně, napadne  mě, že bych se štípacími čelistmi rybářských kleští mohl dostat až za zpětný hrot. Musí to vyjít! Při každém povolení stisku totiž špička zalézá zpět do dlaně.

10.jpg


 

Konečně přicházejí ke slovu štípací kleště. Vmáčknu je vší silou do otevřené dlaně. Ta snaha má jediný cíl - dostat se čelistmi až za protihrot. Víc už to nepůjde! Teď anebo nikdy! Ozve se tiché - lup!

11.jpg


 

Uštípnutý háčku odpadne do vody. Ihned zkouším vyprostit oblouček háčku. Těžko si umíte představit mé rozčarování, když zjistím, že jsem uštípl jsem jen část hrotu, ale protihrot stále pevně vězí v ruce.

12.jpg


 

Jednu výhodu to ale přece jen má. Chybějící špička mi umožňuje trochu větší vytočení háčku. Teď se konečně dostanu až za protihrot.

13.jpg


 

Přichází poslední rozhodující cvaknutí a jsem volný. Mám orosené čelo, dvě ranky v ruce a procedil jsem slzy krve. Vyproštěný trojháček připomíná nedávné spojení s oblíbenou nástrahou.

14.jpg


 

A jaká je nejlepší náplast na rány? No přece – chytat ryby! V mžiku vyměňuji trojháček, omývám ruku od krve a vracím se k místu záběru. Po několika náhozech jsem odměněn krásným a bojovným candátem. Tentokrát jsem však mnohem opatrnější...

15.jpg


 

Když pluji po hladině, jen stěží postřehnu vánek ve vlasech.

Obklopuje mě vznešené ticho, do kterého zní rytmus rybářského srdce.

Buší radostně. Jak prosté a skromné je opravdové rybářské štěstí.

Přeji Vám, ať je vašim stálým společníkem.

  

Text a fota: Milan Rozsypal

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

14 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 6. července 2020 ve 14:47® OndraB

PS: zapomněl jsem poděkovat za Váš čas, který jste musel obětovat pro nás ostatní a ochotu podělit se o své zkušenosti. Velmi si toho vážím.

Pondělí 6. července 2020 ve 14:44® OndraB

Bezvadné čtení, jsem si jistý, že mi při začátku na Belly boatu budou vaše zkušenosti velmi prospěšné. Ondra

Úterý 31. srpna 2010 ve 14:57® Zmata

sears.13> Ownera ST-41BC 2/0 jsem štípal tuto neděli a šlo to. Chce to dobrej vercajk ;o)

Pondělí 30. srpna 2010 v 16:33® sears.13
sears.13

Zkuste zamáčknout, nebo uštípnout ownera. Nejde to :o)

Pondělí 30. srpna 2010 ve 13:15® Hony

Měl jsem rotačku č.5 na prsou v žebrech. Přídělila mi jej tam dcera a nenaje kleští, šel jsem celou vesí s rotačkou jako s medailí.

Neděle 29. srpna 2010 v 17:45® holatkojan
holatkojan

robure není ti trapně? být všude naprdelenej jen aby jsi pustil blábol? chtěl jsi kritizoval a není co vid.

Sobota 28. srpna 2010 v 19:15® osprey
osprey

Zatím jsem to dělal třikrát sobě, jednou druhému a dvakrát mi to bylo trháno. Zvlášť půvabná byla scéna, kdy jsem předváděl rybářskému kroužku útok štiky na wobblera, udržoval oční kontakt s publikem a předvedl to tak procítěně, že jsem si sešil obě ruce dohromady. Okamžik, kdy mi kolega vyškubl trojhák z chodidla a jedním švihem mi ho vzápětí vrazil do holeně, taky počítám mezi ty „lepší“ zážitky.

Sobota 28. srpna 2010 v 16:29® Robur
Robur

vnadit krví /i vlastní/ se nesmí, možná nesmělo, jsem líný hledat:-D

Sobota 28. srpna 2010 ve 12:43® Herink
Herink

To už taky znám měl jsem to od štiky 65.

Sobota 28. srpna 2010 v 10:51® olda
olda

10 dní zpět jse získal také takovou zkušenost,do nemocdnice se mi nechtělo a na podruhé jsem trojhák vytrh,přesně jak píšeš,jsem se orosil.

Sobota 28. srpna 2010 v 10:00® spike
spike

Není tomu ani týden co se mě stalo něco podobného u malého wobleru. Trojhák se mě zarazil do palca a protože byl malý a byl hluboko nešel prostrčit z kůže ven. Musel jsem teda peánem zabrat a vytáhnout ho proti směru vpichu i s protihrotem. Můžu říct, že to bolelo ale na bolest se při následném chytání rychle zapomělo.

Sobota 28. srpna 2010 v 9:16® macino ambrossiny
macino ambrossiny

Auuu…to vypada hodně nepěkně a asi to bude bolestivé…

Sobota 28. srpna 2010 v 7:08® dam
dam

Mildo, až do letošního roku jsem nezažil trojháček v ruce. Už jsem taky pokřtěn. Byl sice se zamáčklým protihrotem, ale i tak jsem ho musel dostat ven hrozným násilím. Posledně jsi měl naprostou pravdu, nešahat na ryby, podebrat a radši dokáčkat ke kraji…