Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Velká škola malého plavidla - lov okounů z boatu necteno

31.7.2010 | Přívlač | Okoun říční | 20.328 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 8

Velká škola malého plavidla - lov okounů z boatuNení lepšího zařízení pro lov okounů než je boat -  je pro ježaté dravečky přímo předurčen! Umožňuje totiž nehlučné přiblížení do epicentra lovících okounů (přičemž nevyplaší ani opatrné samotáře). Dokonce nebývá výjimkou, že se pro okouny „neznámý gumový objekt na hladině“ stává přirozeným úkrytem. Pak dochází k tomu, že záběr přijde přímo pod boatem v okamžiku, kdy nástrahu „odlepíme“ od dna...

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ

Přizpůsobujeme ho předpokládané velikosti lovených ryb. Prut volím v nejjemnější verzi a v délce cca 2,1 – 2,4 m o vrhací zátěží 1-8 g. Hodně jsem si zvykl na vláčecí prut YAD, který mi naprosto vyhovuje. K takto jemnému vybavení používám tenké vlasce 0,12 – 0,18 mm. Mou oblíbenou značkou je Raptor.

 

NÁSTRAHY

Skvělou nástrahou pro lov okounů z boatu  je smáček. Při vertikální přívlači si mohu neskutečně vychutnat celou škálu jeho vedení. Při lovu z hladiny také často používám hlubinné woblerky v menších velikostech. Rotační třpytky najdou uplatnění hlavně v mělčinách a při chytání podél břehu. Nejpozoruhodnější je, že ty největší okouny chytneme spíše jako doplňkové ryby při chytání střední druhů dravců (bolenů a candátů) – tedy na větší nástrahy ovládané hrubším náčiním.

  

Lov okounů z boatu

 

Teprve když je vše připravené můžeme vyplout. Důkladná příprava se vždy vyplácí.

12.jpg


 

Znalost členitosti dna je při lovu okounů k nezaplacení. Před napuštěním přehrady jsem chodil k řece po náspu, ale ten se nyní skrývá pod vodou. Po jeho úbočí se v současnosti plíží okouni a ze zálohy přepadávají rybičky.

07.jpg


 

Záběr zde na sebe nenechá čekat a zaseklý okoun brzy opouští přítmí hloubky a vyjíždí nad hladinu. Křečovitě lapá po vzduchu a zběsile šermuje prsními ploutvemi.

11.jpg


 

Tužší rybářské nářadí nedává dravci šanci na únik. Ani jsem si pořádně nestačil vychutnal radost z boje a okoun leží v boatu.

06.jpg


 

Wobler v délce osmi centimetrů se dočista ztratil v prostorné okouní tlamě, ale není se čemu divit. Ryba měří nádherných 40,5 cm! Kupodivu, hned po dalším náhozu zdolám jeho druha v délce 39 cm. Vzácný úlovek dvou velkých okounů po sobě naznačuje, že i „staří samotáři“ mají občas rádi společnost.

05.jpg


 

Nejpříhodnější období pro lov okounů začíná na podzim. Voda se pomalu ochlazuje a ubývá přirozené potravy. Okouni na poslední chvíli sbírají energii na zimu. Proplouvám na boatu podél břehu a hledám místa, kde se skála ostře zařezává do hlubin. Tady moc rybářů ze břehu nechytá a lodička navalená na skálu většinou ryby plaší.

08.jpg


 

Menší okouny celkem bez problému chytám na jakoukoli rozumnou nástrahu. Potíž je s těmi většími kousky - ti jsou vybíraví až hrůza!

13.jpg


 

Super nástrahou na velké okouny je hlubokopotápivý wobler. Stačí nahodit těsně ke skále, nástrahu rychle zaříznout pod hladinu a táhnout ji podél kamenného převisu. Když ucítím, že lopatka klopýtá po skále, zvednu špičku prutu a zpomalím navíjení - wobler začne stoupat nad závadu. V tomto okamžiku často pocítím lehké drcnutí do nástrahy. Stačí je lehce přiseknout a už se okoun veze…

02.jpg


 

Zaseknutého okouna je třeba rychle zvednout z dosahu vázek u dna. Zvýšené nebezpečí jeho uváznutí hrozí zvláště tehdy, je-li některý trojháček wobleru volný.

01.jpg


 

Tento kus je pořádný, ale trpělivé zdolávání začíná přinášet ovoce. Nad okounem se už leskne hladina. Blíží se závěrečná fáze souboje.

03.jpg


 

Hřbetní ploutev trčí nad hladinou, ale její majitel zachovává zdánlivý klid. Při vylovování rukou se však dá finále ještě pokazit, zvláště pak, má-li rybář promrzlé prsty.

04.jpg


 

Tenké blanky v křehké okouní tlamě se po delším boji a razantním zdolávání mohou snadno protrhnout. Pak stačí jeden divoký výpad, nepatrné povolení vlasce a… okoun je zase na svobodě.

14.jpg


 

Na velké okouny je hmat za čelist spolehlivý. Jen je důležité, aby se palec zdárně vyhnul všem volným hrotům háčků na nástraze. Při položení takové ryby na mokrá kolena lze dosyta obdivovat její pestrost i velikost. Tento pruhovaný krasavec měl váhu přes jeden kilogram.

10.jpg


 

Podzimní přívlač nabízí nejen šanci na ulovení velkých okounů, ale také romantiku zabalenou do mlh a perlových pavučin.

09.jpg

 Text a foto: Milan Rozsypal + Tomáš Rozsypal

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

18 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 2. srpna 2010 ve 20:02® omega

foto supr okoun si to zaslouží rybačka fajn

Neděle 1. srpna 2010 v 10:13® Piranha
Piranha

Je to vlastne jako chytani z lodi.O lovu okounu bylo napsano uz mnoho, tudis bych nemel strah z nastrah, ktere a jak velke pouzit, nejdulezitejsi na tom je zda na reviru na kterem chci s boatem jezdit je ten bout povolenej, a v neposledni řadě taky, zda tam nejaci okouni jsou.Okouni jsou temer vsude, ale zachytat si ryby od 25cm nahoru, to uz chce znamy okouni revir. Jinak sam vim, ze je chytani z boatu vetsi zazitek nez z lodi, je to mobilnejsi a vice adrenalinovy.Bouta vlastnim a rad si zachytam i kdyz ani neberou :-)

Sobota 31. července 2010 v 10:15® sus1

sgt.mooody> Já vim,že ne, jen jsem ti odpověděl nebo řekl,která se líbí mě.Nic zatim nehledej.:-)
To je v pořádku,že se mnou nebudou souhlasit.

Sobota 31. července 2010 v 8:40® sgt.mooody

sus1> Já jsem se ale na nic neptal ;-) Všichni to asi nebudou vidět jako z tvého úhlu ;-)..

Sobota 31. července 2010 v 7:51® spike
spike

Krátké, výstižné a doplněné pěknýma okounama, palec nahoru.

Sobota 31. července 2010 v 7:04® džigit

jednoduché a výstižné,palec nahoru :-)

Sobota 31. července 2010 v 6:03® sus1

Pěkný,žádná zbytečně dlouhá litanie,príma.:-)

sgt.mooody>> Pro mne ,,pěkná'' fotka je až ta poslení,ostatní beru jako dokumentační,což je v tomhle případě dostačující a v pořádku.:-)

Pátek 30. července 2010 ve 23:45® sgt.mooody

Krasný fotky!