Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Velká škola malého plavidla - lov candátů z boatu necteno

19.6.2010 | Přívlač | Candát obecný | 28.706 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 4

Velká škola malého plavidla - lov candátů z boatuNěkdy se sám sebe ptám, co je na candátech tak magicky přitažlivé. Je to elegance dokonalých dravců? Záhadnost jejich nočního života? Je to tajemná atmosféra lovu?

Když ještě potmě usedám do boatu, prostupuje mě klid a současně narůstá můj lovecký pud. Mé smysly se zbystří. Vím, že čím tišší budu, tím více uslyším, uvidím a zažiji. Potichu vyplouvám na rovnou hladinu jezera, nad nímž se rozprostírá nekonečné nebe.

1.jpg


 

Příroda přichystala pro mé oči obrazy nevýslovné krásy. Ta samota v boatu je svět sám o sobě. Je plný zázraků a netušených možností. Stejné je to i se světem candátů. Jak zvláštní? Jsme tak blízko od sebe, ale současně „nedosažitelně“ vzdálení.

2.jpg


 

Jediným spojením s tajemným světem candátů je vlasec a nástraha. Vláčecí prut je jakoby slepeckou holí, která nás vede hlubinou po stopě candátů. Někdy přivírám oči a představuji si, kudy právě nástraha projíždí. Jen cit v ruce mi pomáhá identifikovat záběr a odlišit jej od častějších a falešných klopýtnutí nástrahy o dno.

3.jpg


Nadějná místa jsou i kousek od břehu. Na rozdíl od většiny rybářů věřím, že i mělká místa na okrajích rákosových polí mají candátům co nabídnout. Za slunných a větrných dnů se právě tato místa stávají vodním krmelcem pro veškeré drobné rybky. Za nimi se sem s velkou chutí plíží loupeživí candáti.

4.jpg


Důležitým dílem v mozaice úspěšného lovu candátů je zvolená nástraha. Jen ona dokáže vydráždit opatrného dravce, a pak jej i spolehlivě podržet až do zdárného vylovení. Základním předpokladem při výběru nástrahy musí být rybářova víra v její účinnost.

5.jpg


 

Druhým předpokladem úspěšné nástrahy je její chod. Wobler, který při denním lovu candátů neškrtá o dno, ten jako kdyby ve vodě vůbec nebyl! Jen ta nástraha, která se pohybuje v těsné blízkosti dna, může počítat s tím, že pocítí drtivý stisk zubatých čelistí.

6.jpg


Prohledat velké hloubky umí nejenom dostatečně zatěžkaná nástraha (např. twister), ale také tento druh wobleru. Jeho chod není nijak zvlášť agresivní, ale jeho výhodou je, že fosforeskuje. Krátká chvíle nad hladinou ho „nabije světlem“, které potom v temnotách u dna září a vysílá vizuální signály vstříc zvědavým candátům.

7.jpg


 

Stálicemi mezi candátími nástrahami jsou bezesporu gumové nástrahy. Jejich provedení a barevných kombinací jsou nepřeberná množství. Přívlač z boatu s nimi umožňuje doslova „oťukat“ celé vodní hrady, u kterých se rádi zdržují candáti. Takhle to vypadá, když candát neodolal smáčkovi.

8.jpg


 

Bezprostředně po záběru se rybář často sám sebe ptá, co vlastně visí na jeho nástraze. V prvním okamžiku umí velký candát vyvinout poměrně silný odpor. Styl jeho boje hodně připomíná rozvážné pohyby menšího sumce. Základem zdolávání z boatu je nebát se řádně opřít do prutu. Umět dobře odhadnout mez únosnosti svého rybářského nářadí. Jeden nebo dva divoké úniky z hladiny stojí candáta hodně sil a brzy se vyčerpá.

9.jpg


 

Bohužel, dost často se stává, že při posledním výpadu se dravec osvobodí. Jednou z největších chyb lovce z boatu je přílišné povolení vlasce před vylovením ryby. Další chybou může být snaha o rychlé zvednutí dosud nezdolaného candáta k hladině, pak stačí, aby dravec razantně zatřepal hlavou a háčky rázem opustí jeho tvrdé čelisti.

Za chyby se platí! Na boatu toto pravidlo platí dvojnásobně.

10.jpg


 

Candát není vytrvalým bojovníkem. Po chvíli zuřivého zápasu u dna se vzdá a  položí se na hladinu, kde jen vysíleně mává prsními ploutvemi. Tou dobou už je většinou přitahován vstříc rybářově ruce nebo k prostornému podběráku.

11.jpg


 

Ani s dravcem v podběráku nejsme ještě v bezpečí. Ostré trojháčky a probuzená divokost candáta by nás při malé opatrnosti mohla „sešpendlit“ přes volné hroty háčků s kalhotami nebo i s boatem.

12.jpg


 

Menší candáti, kteří visí háčkem v koutku tlamy, se dají celkem bezpečně chytit do ruky. Důležité je, aby se  v dostatečné vzdálenosti nad boatem vyprostila nástraha z rybí tlamy. Teprve potom se dá vytvořit například památeční foto úlovku.

13.jpg


 

Candát je nádherná ryba, která vždy dokáže překvapit. Je výjimečný svým chováním i divokým dravčím zjevem. Když se otevře hladina a objeví se jeho zubatá morda, zapomínám na celý svět.

14.jpg


 

Candátí zuby nejsou tak ostré jako „štičí tesáky“, ale i tak dokážou na balzových woblerech zanechat příznačné rýhy a škrábance. Takové „označkování“ je pro mě nejvyšším certifikátem kvality nástrah. Wobler z mé krabičky, který nemá na povrchu „jizvy“ od candátího chrupu, je buď úplně nový nebo naprosto neúčinný…

15.jpg

  

 

Text a foto: Tom + Milan ROZSYPALOVI

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

21 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 27. prosince 2010 ve 21:25® Holajz2

Slušný článek, nejsou některé fotky z Pálavy?

Sobota 19. června 2010 v 15:55® osprey
osprey

kali> Pro lov z boatu platí stejné předpisy jako pro lov z loďky. To znamená, že na daném revíru musí být povolen lov z lodě, což bývá výslovně uvedeno v popisu revíru (v soupise obdrženém společně s povolenkou). Není-li na daném rybníce lov z lodě povolen, máš smůlu.

Sobota 19. června 2010 ve 13:21® kali

super claneek za 1 a chtel sem se zeptat jestli to musi byt na rybniku povoleno lovit z boatu?

Sobota 19. června 2010 ve 12:38® dam
dam

Milhaus – tak jsem si přesně vzal k srdci tvé rady. Bylo mi jasné, že prvně na velké vodě budu hlavně tápat a snažit se udržet v proudu, větru a dešti. Nicméně se jeden záběr dostavil a já to zpackal neskutečným způsobem. Budu se muset víc snažit… Děkuji za rady a snad se brzy potkáme.