Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Oblékáte se k vodě v souladu s moderními trendy? necteno

17.11.2009 | Nezařazeno | 27.461 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 54

Oblékáte se k vodě v souladu s moderními trendy?Rybářská sezóna pomalu spěje ke svému závěru a před námi je nejchladnější část roku, která našemu koníčku dvakrát nepřeje. Ne, že by se nedaly na konci podzimu nebo i v zimě chytat ryby, ale pohoda letních vycházek v sandálech a tričku je nenávratně pryč. Typickými společníky nám při zimním rybaření budou vlhko, zima a vítr. Každý z nich dovede pobyt u vody pěkně znepříjemnit a společně dokážou člověka donutit i k ústupu do tepla domova, případně ho dotlačí až na lůžko, kde se bude nějakou dobu zotavovat z projevů nachlazení.

Jedinou obranou před zmíněnými povětrnostními vlivy je kvalitní oblečení. Platí známá zásada, že „ neexistuje špatné počasí, ale jen špatně oblečený člověk“. Něco na tom bude, protože skupinky dobře oblečených lidí se dokázaly procházet i na povrchu Měsíce, případně vystoupit do otevřeného kosmu. Na to, abyste vyrazili v zimě na ryby ovšem nemusíte mít skafandr. Starší trendy v oblékání ovšem neměly k tomuto speciálnímu obleku daleko. Zpravidla se vše řešilo tak, že s rostoucí nepřízní počasí na sebe jedinec toužící po pobytu v přírodě navlékal jednu vrstvu oblečení za druhou až nakonec připomínal pumpu, kterou kdysi snaživí venkované, odkázaní výhradně na tento zdroj vody, na zimu obalovali nesčetnými vrstvami starých hadrů.

Otázkou je, jak dalece byla tato oblékací strategie účinná. Nabalený jedinec byl zpravidla nepohyblivý, časem se zpotil, spodní vrstvy oblečení přestaly izolovat a do těla se zakousla zima. Pokud se zvenčí přidal déšť a vítr, bylo neštěstí dokonáno a nezbylo než se dát na ústup.V současnosti žijeme v době moderních materiálů s úžasnými vlastnostmi a tak samozřejmě byly vyvinuty i moderní textilie umožňující pobyt v přírodě prakticky v jakémkoli počasí. Rychle se rozšířily zejména ve sportovních odvětvích, jejich výhody rychle pochopily i armády a postupně se staly také součástí běžného oblečení.

V současnosti vládne velmi zajímavá situace. Mnozí lidé o těchto materiálech vědí a běžně nosí oblečení z nich vyrobené, část populace cosi matně tuší a zbytek je velmi překvapen, když se začne mluvit o jakýchsi membránách, funkčním prádle, principu tří vrstev a podobně. Pro osoby znalé věci nepřinese tento článek nic nového. Je zaměřen na ty, kdo touží po aktivním pobytu v přírodě a zatím ho popsané vymoženosti moderní doby nějak míjely.

 

Lov-hlavatky.jpg

Poněkud marný a spíše recesistický pokus o hlavatku. Ale dík dobrému oblečení jsem měl recesistickou náladu i na konci celodenní vycházky.


 

Vývoj lidského druhu proběhl před statisíci let v Africe. V teplém prostředí tohoto kontinentu ztratili naši předkové srst, která chrání těla většiny savců před nepřízní počasí a tak jejich šíření do chladných oblastí světa umožnil až objev ohně a oblečení. Zejména oblečení mělo celou řadu výhod – je přenosné, nespotřebovává energii, dá se libovolně měnit a dokonce i může atraktivně vypadat. Z pohledu našeho těla je oblečení vrstvou, která zpomaluje únik tělesného tepla a chrání nás před vnějšími vlivy – zejména vodou a větrem. Vlhkost a vítr totiž tepelnou výměnu drasticky urychlují, takže ve větrném a deštivém počasí ztrácí naše tělo podstatně víc tepla než v „pouhé“ nízké teplotě. Na první pohled by proto bylo ideální zabalit tělo do silné izolační vrstvy a navrch ho překrýt nějakým neprofouknutelným voděodolným materiálem typu pláštěnky. Tenhle systém má ale jednu slabinu. Naše tělo soustavně produkuje pot, který se z jeho povrchu za normálních podmínek odpařuje. Je-li tělo oblečené, prochází pot oblečením, zčásti v něm kapalní a zčásti prochází oděvem ven. S námahou množství potu vzrůstá a všechny popsané jevy můžeme snadno pozorovat. Zájemci, kteří nevědí, o čem mluvím, si mohou vzít přes bavlněné triko silnou bundu a jít si ven zaběhat. Pokud k pokusu přistoupíte zodpovědně, bude triko po čase propocené, že by se dalo ždímat a svlečete-li bundu, budou z vás stoupat oblaka páry. Tento pokus navíc skvěle demonstruje i meze klasického oblečení – jakmile se zpotíte, přestává fungovat. Pokud by navíc byla poslední vrstva oblečení totálně neprodyšná, utopí se nakonec vaše tělo ve vlastním potu a následně prochladne. Pot se z těla uvolňuje soustavně, i když je tělo v klidu a jeho množství dosahuje i několika litrů denně - všimněte si, že mezi množstvím vypitých tekutin a kapaliny vyloučené během návštěv toalety panuje zřetelná nerovnováha. Pokud budete bádat nad tím, kam se poděla zbylá voda, už nemusíte. Z větší části se vylučuje právě v podobě potu.

 

Ideální oblečení by proto mělo odvádět pot od těla, izolovat proti chladu a nepustit na kůži vodu a vítr. Chtít tohle všechno od jediného materiálu by bylo moc. Proto je dnes nejběžnější oblečení založené na principu tří vrstev.

 

Membrána-s-popisem-web.jpg

Transportní vrstva

Tato vrstva je nejblíže k tělu. Jejím hlavním úkolem je odvádět pot. Proto se vyrábí z vláken, která pot neabsorbují, ale transportují ho dál do dalších vrstev oděvu. Tím, že se pot nehromadí v blízkosti povrchu těla, vzniká u jeho povrchu speciální a poměrně stabilní mikroklima, které je základem toho, že se budeme cítit dobře. Tělo neztrácí tolik tepla, ale zároveň v případě intenzivní tělesné aktivity nedochází k přehřívání. Aby plnila správně svou funkci, musí transportní vrstva přiléhat k tělu. Proto se při prostém pohledu jeví tento druh oblečení jako trika, spodky nebo i ponožky z přiléhavé a poměrně řídké tkaniny. Někteří výrobci už do této vrstvy přidávají ve vybraných sériích takovéhoto oblečení i materiály plnící izolační funkci. Takové prádlo už i slušně hřeje. Dále se někdy přidávají speciální vlákna obsahující keramické částice, stříbrné ionty nebo jiné příměsi. Úkolem těchto vláken je pohlcovat pach potu. Obvykle jsou přítomna pouze v některých řadách oblečení od renomovaných výrobců, protože se nejedná  o technologii dostupnou úplně každému. Podle vyjádření uživatelů je účinek tohoto „antipachového filtru“ rozhodně znát, ovšem cena výrobku je díky tomuto vylepšení o něco vyšší.

Transportní vrstva oděvu se obvykle v katalozích označuje jako funkční prádlo nebo termoprádlo (zejména v případě, že plní i zateplovací funkci). Funkční prádlo se vyplatí používat i v běžném životě. Pak samozřejmě není nutné dodržovat kompletní vrstvení používané do nepohody a drsných podmínek. Při sportu v uzavřených prostorách nebo v létě může být oblečeno i jako vrstva jediná. Z renomovaných výrobců lze jmenovat značky Craft, Icebreaker, Sensor, Devold, Moira, Klimatex a další.

 

Izolační vrstva

Jak už název napovídá, tato vrstva má  za úkol tepelně izolovat naše tělo. Je tu ale ještě jeden požadavek – materiál se nesmí stát houbou, která nasákne pot předaný spodní vrstvou oblečení. Naopak, velmi důležitá je schopnost předávat pot dál, aby izolační schopnost zůstala zachována. Jako materiál se proto používají různá umělá nenasákavá vlákna s dobrými izolačními vlastnostmi – ideální jsou textilie známé jako fleece („flís“). Většinou proto tvoří tuto vrstvu různé fleecové mikiny a roláky, v případě extrémního chladu použité ve více exemplářích. Je to účinnější než jedna silná vrstva, protože vzduch mezi jednotlivými částmi oděvu je výborný izolant a přenosu páry nijak nebrání. I fleecové látky se vyskytují v různé kvalitě a tak je logické, že u nejlevnějších výrobků budou užitné vlastnosti horší než u špičkového zboží, jehož cena je ale někde jinde.

 

Ochranná vrstva

Poslední vrstva oblečení už je vystavena venkovním podmínkám a jejím úkolem je nepustit k našemu tělu vodu a vítr. Zároveň ale musí být prodyšná a propouštět odpařující se pot stejně jako předchozí vrstvy. Tyto zdánlivě rozporuplné požadavky dokázaly splnit až moderní membrány obsahující mikroskopické otvory, jimiž sice nedokáže projít sebemenší vodní kapka, ale jednotlivé molekuly vody tvořící vodní páru procházejí bez potíží. Membrána netvoří přímo povrch oděvu, ale buď je nalaminována na horní tkaninu zespodu nebo je látka s membránou vložena mezi horní tkaninu a podšívku. Při normálním pohledu ji tedy nevidíme. Samotná horní tkanina může být ještě chráněna impregnací, která snižuje množství vody nasáklé do látky. Kvalitní membrána ale zastaví další pronikání vody bez ohledu na účinnost impregnace.

 

Hadry.jpg

Třívrstvý komplet nesoucí viditelné známky praktického nasazení v terénu

 

U membrány jsou obvykle udávány dva parametry – odolnost vůči pronikání vody udávaná v milimetrech vodního sloupce, který dokáže protlačit kapalnou vodu skrz a potom prodyšnost udávaná v gramech vody, kterou je membrána schopná na čtverečním metru plochy propustit za 24 hodin.

Tady je dobré uvést, že pro dlouhodobý pobyt v nepříznivých povětrnostních podmínkách je třeba, aby  membrána ustála vodní sloupec minimálně 15 000, ale raději 20 000 mm a v opačném směru propustila alespoň 8 000 g vody/m2 za 24 h. Špičkové oblečení do extrémních podmínek zvládne i mnohem víc.

Čím delší a náročnější výprava, tím méně se vyplatí šetřit na kvalitě oblečení a dělat nějaké kompromisy. Speciálně to platí např. pro rybářské pobyty v Norsku, kde jsou vítr a vodní tříšť všudypřítomné, výpravy na lososové řeky a jiné náročnější rybářské akce.

 

David_losos.jpg

 

Méně odolná membrána by v takovém případě časem začala protékat a hlavně – nejsnáz by jí voda prošla v místech, kde by si rybář sedl do louže vody na lavičce, přitiskl se k mokrému bortu lodi a podobně. Vůbec není nutné kupovat oblečení speciálně pro rybáře, řada uživatelů tvrdí, že je spokojenější s výrobky určenými pro extrémní turistiku a horolezectví. Kromě kvality použité membrány rozhoduje o nepromokavosti výrobku i celková úroveň zpracování – důležité jsou např. podlepené švy, stažitelné manžety rukávů, tvar kapes apod.

Membrán je dnes celá řada, mají své obchodní názvy a liší se jak cenou tak kvalitou. Asi nejznámější a první masově používanou je Gore Tex, který svými vlastnostmi dodnes patří mezi kvalitní výrobky a najdeme ho v oděvech a botách mnoha výrobců. Existují i kombinované materiály, kde se spojují dvě vrstvy v jednu. Obvykle jde o kombinaci látky podložené membránou s běžnými parametry (kolem 5 000 mm vodního sloupce) a fleecu zabezpečujícího tepelnou izolaci. Takto koncipovány jsou například lehčí bundy do spíše podzimního počasí. Z materiálů používaných pro tyto účely je hodně známý např. Soft Shell.

 

Vodopad.jpg

Vodní tříšť zastaví většina membránových bund naprosto bez problémů


 

Celý komplet všech tří vrstev není nutné používat za každých okolností, ale jen tehdy, vyžadují-li to podmínky. Navíc je důležité mít ve stejném duchu oblečené celé tělo. Obléci si nejdražší goretexovou bundu a k tomu obyčejné tepláky a nevyhovující obuv, je nesmysl. Pokud se ovšem hodláte kvalitně vybavit v duchu moderních trendů a pořídit kompletní oblečení od termoprádla až po nějakou tu membránovou vrstvu na povrchu, může vás odradit značná cena takového kompletu.

Je otázkou, nakolik se vyplatí do oblečení na ryby investovat částku, která se bez potíží bude pohybovat mezi 10 000 – 20 000 Kč. Pokud by ale nekvalitní oblečení mělo například zmařit dobrý pocit ze zahraničního zájezdu, rozhodně i taková částka stojí za zvážení. Navíc se jedná o oděvy, které v žádném případě „neurazí“ a můžete je nosit i kdekoli jinde.

 

David.jpg

Trocha únavy po náročném dnu plném natáčení, ale jinak pohoda - i díky kvalitnímu oblečení

 

Nedisponujete-li dostatečným obnosem a rádi byste alespoň nahlédli do světa moderních trendů outdoorového oblékání, nemusíte kupovat všechno najednou. Pro lidi aktivně se pohybující v přírodě je dobré vyjít od vhodného funkčního prádla včetně ponožek. I to výrazně zvýší váš tepelný komfort a vaši peněženku takový nákup rozhodně nezruinuje. Dalo by se říct, že je to dobrý základ, který se dá doplnit i běžným oblečením. Rozhodně by se nemělo zapomínat na kvalitní boty a čepici, protože od nohou postávajících na mokré zemi prochládá tělo velmi rychle a hlavou uniká značná část našeho tělesného tepla. I boty se běžně dělají v provedení s vloženou membránou, princip tří vrstev v nich je víceméně dodržen už výrobcem (dobré je ho umocnit ponožkami na bázi termoprádla) a vyplatí se do nich investovat. Asi nejlepší jsou kožené boty s Gore Texovou membránou. Vydrží roky, nechají se nosit za nejrůznějších podmínek a jakkoli se zdají být drahé, nakonec si po spočítání toho, co všechno v nich odchodíte, uvědomíte, že jste jejich nákupem možná i ušetřili. I pro spořivé je to tedy výhodná a snadno ospravedlnitelná investice.

 

Meindl.jpg

Značkové membránové boty Meindl užívá jejich spokojený majitel David Havlíček už desátou sezónu a ať počítám, jak chci, mám pocit, že na tom ještě vydělal...

 

Fleecové oblečení je další stupeň. Nechá se nosit jako kterékoli jiné, ale dokud je teplo, neprší a nefouká, dá se bez problémů nahradit i jinými materiály. Své kvality úplně osvědčí až jako součást trojvrstvého systému.

Membránové bundy a kalhoty tvořící při nákupu jasně nejvyšší položku, je třeba vybírat s ohledem na počasí, v němž se ještě budeme ochotni pohybovat a množství času, které budeme chtít venku strávit. S kvalitou těchto výrobků cena rychle roste a každý si musí oprávněnost takového nákupu zvážit. Pro celodenní vycházky v čase zimních plískanic se ale jedná o vynikající volbu. Pokud se z podobné výpravy několikrát vrátíte zpocení a promrzlí zároveň, měli byste o něm pouvažovat. Dobrá volba jsou membránové bundy s vnitřní odepínatelnou fleecovou vložkou – jejich využití je díky ní o něco širší.

 

Keta.jpg

 


 

Nakonec jsem si dal práci a pokusil se na síti najít praktické

 

Připomínky běžných uživatelů:

První se týká odolnosti membránových oděvů. Sama membrána příliš odolná není, záleží tedy na odolnosti textilních materiálů, s nimiž je kombinována. Jsou oděvy vysoce odolné, ale i takové, kde se v žádném případě nedá doporučit, aby se jejich majitel prodíral trním hložím. Mohl by je zlikvidovat během jediné vycházky. Druhý případ je běžnější a zvláště u levnějších výrobků by si člověk o jejich mechanické odolnosti neměl dělat velké iluze. Mám na svých mebránových kalhotách, které nepovažuji za úplný aušus, krásnou skobičku (dnes už zalepenou), kterou jsem si udělal rybářským háčkem a nedalo to ani moc práce.

 

Další věcí, o které je třeba ztratit slovo, je tepelná odolnost membrán. Není velká a k opékání buřtů bych se raději dostavil v daleko obyčejnějším oděvu. Pár jisker dokáže s drahou bundou udělat divy a při silném nahřátí je možné změnit nejvíce zasažené části v obyčejný pršiplášť.

 

Pokud jde o celkovou životnost membrán, není samozřejmě neomezená. Póry se postupně zanášejí a nakonec po nějakých letech začne oblečení svými vlastnostmi připomínat spíše drahé šusťáky. Proto je třeba v onom čase, kdy plně funguje, využít jeho vlastnosti co nejvíc.

 

Hodně často se řeší i otázka praní membránových oděvů (termoprádlo se pere výborně). Na praní látek obsahujících membránu se používají speciální prací prostředky běžně dostupné v prodejnách s outdoorovým oblečením. Teoreticky by sice bylo možné vyprat řadu těchto látek při nižší teplotě i v běžných pracích prášcích (u Gore Texu se to zkoušelo). Membránu samu prášek příliš nepoškozuje, ale jeho zbytky výrazně snižují prodyšnost oděvu. Proto je důležité vyprané membránové oděvy důkladně vymáchat a v případě použití prášku (na vlastní odpovědnost!) dvojnásob.

 

Aviváže membránu poškodit dokážou (způsobují její delaminaci) a obvykle by se tento druh oděvů také neměl žehlit.

 

Pokud jde o protékání anebo naopak hromadění potu pod membránou, nejhůř jsou na tom místa, kde se látka k něčemu přitlačí (popruh batohu, rybářské křesílko,…).

 

Poslední rada je jednoduchá - nezapomínejte ani na drobné doplňky jako jsou čepice, rukavice a podobně. Na rybách je určitě oceníte.

To je ale už jiná kapitola...

 

Hecht.jpg

 


 

A jsme u konce. Teď už záleží jen na vás, do jaké míry se rozhodnete kráčet s dobou a využít moderní technologie pro své soukromé blaho. Trh rozhodně nabízí dostatek zajímavých výrobků a zima už se letos tvrdě přihlásila. Jak odpovíte na její výzvu, to už je na vás. Každopádně ale nezapomeňte na onu větu začínající tvrzením, že neexistuje špatné počasí, ale…

Alaska.jpg

 

Text: M. Horáček - Osprey

Foto a ilustrace: HaD, Osprey, pepa-č

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

12 hodnocení, v průměru 4.1 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 3. ledna 2010 v 19:22@ Farky

Rad by som dodal malickost:pri prani Termobielizne nepouzivajte Avivaz pretoze viaze vodu a nebude plnit svoju funkciu.Kedze som aktivny horolezec pouzivam na ryby stary Gore-tex ktory ma uz 12 rokov a na lezenie sa uz nehodi.A este super vec je paperova bunda (ktora ma membranu)to je jedina vec ktora ma dokaze ako tak zahriat ak sa nehybem.Tie tri vrstvy (1vrstva termopradla+ 2 vrstva termopradla+ fleeceova bunda +vrchna GTX bunda alebo nieco podobne ) su vhodne ak sa pohybujete,v zime vas moc nezahreju. Ja osobne nakupujem iba v obchodoch z Outdoorom. Rybarske obchody maju ubohe a z 90%-ch predrazene a nekvalitne oblecenie a topanky.Musim suhlasit co je napisane v clanku:treba zacat od termopradla a cim kvalitnejsie tak tym lepsie.No najhorsie na tom je ze mam plnu skrinu oblecenia ktore bolo sice lacne ale fakt stalo za prd.Neoplati sa setrit.

Pondělí 30. listopadu 2009 ve 14:34® spike-cz
spike-cz

CHodím na ryby v každém počasí a z práce jsem zvyklej na kvalitní oblečení, takže používám oblečení od fy MOIRA a kromě maskáčů taky svrchní Geretexový oblečení. Když přijdu do obchodu s rybářským vybavením, vidím napálený ceny funkčních odděvů do každého počasí a musím se pousmát. Proto je na březích pořád dost dědků s vaťákem.

Úterý 24. listopadu 2009 v 18:47® tomashr

ZN> Řekl bych, že to tebou doporučené Merino bude v principu něco podobného, jako to mnou zmíněné teplé prádlo ruského námořnictva – docela by to sedělo… Pokud ano, tak bych to bral jako potvrzení použitelnosti této alternativy z jiného nezávislého zdroje.

Pondělí 23. listopadu 2009 v 1:47® regulus
regulus

ZN> regulovi vadí umělotiny, jinak ani vítr ani déšť ani mráz … :))) Mimochodem ani neoprénový broďáky (PS dejcháče už mám zazimovaný)

LuboO> MERINO jsem chtěl vyzkoušet, to by mohlo bez problémů fungovat, jenže víš jak to je, když tě „bota netlačí“ tak jiný nesháníš, teda lépe řečeno vyštrachal jsem to už tak před dvěma lety na netu, jenže tak nějak jsem se ještě nedostal k tomu to vočíhnout. Takže furt ta bavlna. :)))

Neděle 22. listopadu 2009 ve 21:13® ZN
ZN

LuboO> Lubo, regulovi vadí jaro, léto, podzim, zima a umělé vlákno:-)))

Neděle 22. listopadu 2009 ve 21:11® LuboO
LuboO

ZN> hej, regulus si stazoval, ze mu umele vlakno vadi

Neděle 22. listopadu 2009 ve 20:53® dam
dam

Martinmtb> promiň, špatně jsem to pochopil…ovšem ta cena materiálu je opravdu taková, záleží tedy na počtu vrstev. Mám tyto údaje přímo z Tilaku…

Neděle 22. listopadu 2009 ve 20:33® ZN
ZN

LuboO> regulus?:-)))

Neděle 22. listopadu 2009 v 18:19® LuboO
LuboO

ZN> merino je na zimu velmi dobra volba a myslim si, ze aj regulus by ho v pohode zniesol. Tiez ho pouzivam. Ma taku fajn vlastnost, ze hreje, aj ked je navlhnute, na rozdiel od bavlny.

Neděle 22. listopadu 2009 v 18:14® ZN
ZN

To, že je dvou – třívrstvé oblékání z funkčních materiálů výborné, to je neodiskutovatelný fakt. Jak tam někde dole psal regulus, dogma to není, ale princip a materiály se porušit nesmí. Goretexová bunda či funkční triko mi bude k ničemu, když si mezi to vezmu teplákovou bundu. V každém případě platí, že člověk musí být oblečen „akorát“, nesmí to přehnat či poddimenzovat.

V poslední době se mi osvěčilo triko z vlny MERINO, naprosto dokonalíá věc.

Neděle 22. listopadu 2009 v 17:12® Martinmtb

nebo ještě tady : http://www.armyshoppraha.cz/…ore-tex.html

Neděle 22. listopadu 2009 v 17:02® LuboO
LuboO

dam> mozes tomu verit, sam som mal v rukach v turisticke veci s membranou GTX, kde komplet vysiel na nejakych 3500 – 4000 Sk, otazka je, z akych zdrojov mas membranu.

Btw, GTX mal na svete jednoznacne najmasivnejsiu reklamnu kampan, ale osobne si myslim, ze su aj lepsie produkty. Napr. eVent v topankach v testoch vychadzal lepsie ako GTX. Ale to je na dlho.

Ja mam v obleceni membranu Gelanots. Nie je to mikroporezna membrana, ako GTX, ale hydrofilna, pracuje na trochu inom principe. Tazko to porovnavat, hlavne v nasich podmienkach. Kvalita membrany sa ukaze az vo vysokych nadmorskych vyskach pri suchom vzduchu, cize nizkej vlhkosti. U nas ani zdaleka nedosahuje optimalny vykon. Hovorim o vsetkych membranach, nie len o GTX.

Treba si dat pri kupe oblecenia pozor aj na to, ze v mnohych pripadoch nejaka firma propaguje ako membranu nieco, co je len polyuretanovy (PU) zater. On ma mozno dostatocny vodny stlpec, ale parametre paropriepustnosti su hlboko pod standardom membran. To znamena, ze bunda sice nepremokne, ale mokri budete aj tak, lebo vsetok pot sa kondenzuje na vnutornu vrstvu bundy a nasledne spätne do spodnych vrstiev. Je to neprijemne hlavne za mraziveho vetra, to vam potom visia z chrbta riadne kvaple (krapniky) ladu.

Neděle 22. listopadu 2009 v 16:49® Martinmtb

dam> Ahoj. Já jsem koupil moji bundu za nějakých 5.500,–, ale psal jsem, že ve vojenských výprodejích se dá koupit od nějakých 1.500,– např. tady: http://airsoft.actionshop.cz/?… Viděl jsem podobnou ve skutečnosti a naprosto v pohodě, kamarád jí má cca 2 roky nosí ji na ryby skoro pořád a bez problému, jo a je opravdu nepromokavá…

Neděle 22. listopadu 2009 v 16:39® tomashr

dam> Dost pochybuji, že je těch 1000 korun/m2 výrobní cena… Navíc ale Martin psal o armádních výprodejích, tedy defakto likvidaci přebytků, na což nemůžeš automaticky přenášet ceny nového zboží, které je navíc často dost předražené.

Neděle 22. listopadu 2009 v 15:07® dam
dam

Martinmtb> nezlob se, ale 1m2 materiálu gore-tex stojí cca 1000,–Kč a na běžnou bundu padnou cca 4m2. Proto je cena těchto bund tak vysoká. Moc se mi nezdá, že jsi koupil opravdu bundu z tohoto materiálu…ale možná se mýlím.

Sobota 21. listopadu 2009 ve 22:41® Martinmtb

Ahoj. Nechu tady dělat reklamu, ale pokud by chtěl někdo dobré Gore-Tex oblečení za super cenu , tak plno známých využívá armádních výprodejů – např. Gore-Tex bunda se dá koupit od cca 1500,–. Co vím, tak slouží výborně. Jediná nevýhoda je že není zrovna vhodná pro běžné nošení (maskáčový vzor) … Já mám Gore bundu v normálním civilním provedení 2 roky a zatím bez problému, jsem rád že jsem ji koupil. Využívám ji na tůry, ryby a neměnil bych, i když z počátku mi vrtala hlavou ta cena. Nejvíc bych ale chtěl pochválit Gore-Tex boty (mám zn. Asolo) , ty mám asi 6 let , chodím s nima fakt hodně a nemám co bych jim vytknul. Za ty roky bez jediného kazu a jsou opravdu nepromokavé (lezu s nima pravidelně na štěrkovou plotnu v řece kde je asi 5–10 cm vody a odtud hážu, kolikrát jsem tam byl i 10 minut a v pohodě) Dodnes ty boty považuju za jednu z mých nejlepších investic, i když tato značka je docela drahá a dlouho jsem s koupí váhal, ale vydržely 6 let a věřím, podle jejich stavu, že ještě slušnou dobu vydrží.

Sobota 21. listopadu 2009 v 17:24® PetrC

LuboO> nedovedu si představit funkční boty bez membrány. Ale ujistím tě, na botách mám přišitu visačku, na které je vyšito GORE-TEX. A přesto je funkčnost funkční boty maximálně dva roky.

Sobota 21. listopadu 2009 v 16:39® LuboO
LuboO

PetrC> otazka je, ci tam mas membranu, alebo PU zater

Sobota 21. listopadu 2009 v 9:31® PetrC

Vážně vám vydrží funkčnost funkční boty po celou dobu její životnosti? V mém případě membrána odejde vždy do dvou let, podotýkám normálního provozu a při samozřejmé údržbě vhodnými prostředky.

Pátek 20. listopadu 2009 v 11:15® regulus
regulus

tomashr> nepsal jsem to z toho důvodu, abych oponoval vůči funkčnímu prádlu, jen jsem chtěl skupině lidí co nesnáší umělý materiály na holý tělo naznačit, že to vcelku bez problémů funguje i s bavlnou, na to už povětšinou můžeš navlíct co chceš. Pochopitelně, pokud se někdo hned potí když udělá tři kroky, tak je to fakt problém, tam je asi třeba se pídit po přírodní alternativě funkčního prádla. Mě osobně to potíže nedělá, potím se úplně minimálně, z druhé strany je fakt, že to mám za roky tak trochu vychytaný a vím jak se kdy oblíct. Laborovat s funkčním prádlem nehodlám, nač si kupovat něco co s 90% pravděpodobností nebudu moct nosit. Já s tou bavlnou nemám problém, vyhovuje mi to, pokud bych měl potřebu, tak si nějakou alternativu nejspíš najdu.

To nic nemění na faktu, že princip oblíkání jak je ve článku popsán je velice dobrej, jen se z toho nesmí dělat příliš velký dogma.

LuboO – s těma ponožkama, já bavlněný a na nich dle aktuální situace vlněný a polartecový nebo jen ty polartecový, používám v zimě na ryby, do broďáků, na lyže, v zimě když jdu někde courat …
Je to jak píšeš, každýmu vyhovuje něco jinýho.

Pátek 20. listopadu 2009 v 7:21® LuboO
LuboO

osprey> autor toho clanku o Hanwagoch je moj velmi dobry priatel, taka studnica mudrosti a srandy zo Zahoria. Tu je take kvazi pokracovanie k tomu clanku, myslim, ze celkom zaujimave.

http://hiking.sk/…topanok.html

Čtvrtek 19. listopadu 2009 ve 23:32® osprey
osprey

jiris: Dobrý odkaz. Zajímavější než článek mi přišla následná diskuze.

Čtvrtek 19. listopadu 2009 v 15:48® R-a-d-e-k
R-a-d-e-k

Nemusím se oblékat podle nových trendů, hlavně že se obleču tak, aby mi nebyla zima, ale je dobré i vypadat (podle olbečení) jako sportovní rabář..

Čtvrtek 19. listopadu 2009 ve 12:43® džigit

tomashr> pravdu díš chlepče,rusi to vychytali.Taky používám na raftu „námořníka“/mám ktátký i dlouhý rukáv/ a nestěžuju si.Ale z jakého materiálu radši ani nebudu zkoumat :-)))))))))

Čtvrtek 19. listopadu 2009 v 6:33® tomashr

regulus> A zkoušel jsi opravdu nějaké pořádné funkční prádlo? Mě taky nějaké „umělotinové“ trika vyloženě nevyhovují, naopak ale dobré funkční prádlo je mi proti bavlně spíš ještě příjemnější…

Jinak přírodní alternativy určitě jsou – kamarád dost cestoval po rusku a místní „outdooráři“ jim doporučili nějaká trika původem z vojenského námořnictva, materiálem podle provedení bavlna či vlna s tím, že to funguje defakto stejně jako moira, tedy odvod potu ven. Tak to zkusil a prý to fakt funguje až nečekaně slušně. Já sám docela rád používám jako spodní vrstvu ruské námořnické bavlněné triko s dlouhým rukávem, na které jsem narazil v jednom pražském armyshopu – hodně příjemné na nošení.

Čtvrtek 19. listopadu 2009 v 6:18® LuboO
LuboO

regulus> tie tenke ponozky nie su nutnost, to pisem len z vlastnej skusenosti. A pre teba je asi alternativa vlna, teda na zimu. Vlnenych produktov je na trhu teraz dost, samozrejme aj cena je vyssia. Inak, ja mam aj renky z funkcneho materialu a je to parada.

Čtvrtek 19. listopadu 2009 v 6:10® sus1

regulus> No já to u vás nekupuju,to mam z ruky,koupim to v čechách,radši.:-)))
těch Hantrch sem mluvil s myslivcema,co je používají a každej je chválí.Ty ponožky budu muset taky nějak pořešit.

Středa 18. listopadu 2009 ve 23:09® regulus
regulus

Sice mě budou zase kamenovat, ale neodpustím si pro ty, co mají podobnej problém jako já, že termoprádlo z různých důvodů nemohou nosit. Já prostě musím mít přímo na tělíčku bavlnku, žádná umělotina nehrozí a pokud má tričko už jen třeba 30% příměsi umělotiny, nemůžu ho nosit no a ponožky z umělý hmoty jak psal LuboO to by byla katastrofa.

Nicméně vy podobně postižení, nezoufejte, pokud se zrovna nepotíte jako vrata od chlíva když uděláte jen pár kroků, tak to s bavlněným podkladem taky funguje. Už několik let to praktikuju na rybách, córání po lese i po horách a i na lyžích.

sus1 – no pokud beru v úvahu naše podmínky (nemyslím tím samo nějakej mořskej rybolov v Norsku nebo podobný extrémy), tak to zase až tak strašný není, jen to hold nesmíš kupovat u nás.

Středa 18. listopadu 2009 ve 22:09® jiris
jiris

http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?…

zajímavé :)

Středa 18. listopadu 2009 ve 22:01® osprey
osprey

petrcech: Nepospíchat, v klidu rozmyslet.

novější starší
Stránky:   2 1