Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Začínáme s boilies necteno

7.10.2009 | Kaprařina | Kapr obecný | 80.475 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 8

Začínáme s boiliesJako asi každý rybář i my jsme si postupem času prošli několika rybolovnými technikami. Snad každý začínal s kusem klacku, několika metry silonu s háčkem velikosti malé kotvy a na špičce háčku napíchnutou nějakou tou nástrahou. Po letech jsme ale skončili u lovu na boilies.V tomto článku bych se, raději než na techniku lovu samotnou, zaměřil spíše na popis, jak co funguje a čeho se vyvarovat. Vím, že spousta článků tohoto typu již vyšla jak v tištěných periodikách i na internetu, ale třeba si tu někdo vybere to své.

Hlavním rozdílem mezi chytáním např. na rohlík a chytáním na boilie je již samotné nastražení. Boilie stejně jako například pelety nastražujeme mimo háček tzv. „na vlas“. Je to mimo jiné i z důvodu tvrdosti nástrahy - háček by jí neprošel a pokud by se nám přece jen podařilo ji propíchnout, tak bychom po záběru rybí tlamku dostatečně neprosekli. Na trhu je řada druhů boilie s různým složením a dobou celkového rozpadu.

Musíme si uvědomit, že jako každé odvětví rybařiny má své záludnosti a krkolomnosti. Stejně je na tom i lov s touto magickou kuličkou, které někteří kapraři přisuzují až magické vlastnosti a svoje recepty potřebné k sestavení té správné směsi pro výrobu boilie střeží doma v trezoru (samozřejmě obrazně řečeno). Tato metoda jako každá jiná vyžaduje alespoň trochu umu a počátečních vědomostí. Jako každý začátečník jsem určitě „nasekal“ spoustu chyb, které jsem sice postupem času eliminoval na minimum, ale ani v dnešní době si nejsem na 100% jist, zda nemám někde v sestavě něco špatně.

Pro Vás je ovšem podstatné to, že pokud se rozhodnete chytat s boiliem, peletami či kukuřicí mimo háček, měli byste se posunout o kus dopředu k získání své trofejní ryby.  Neříkám, že se ovšem nedají chytit velcí kapři třeba i na obyčejný rohlík. Tak to by bylo zhruba k začátku.

 

Základní sestavy pro lov na boilies

 

Důležitým krokem k úspěchu je navázaní správné sestavy a zvolení systému, který nám bude fungovat. Jeden, u kterého asi všichni začínají, je jednoduchý. Ve stručnosti - vytvoříme si smyčku, zvolíme správnou délku od očka háčku nejlépe navlečením nástrahy a uvážeme buď jak jsme klasicky zvyklí, anebo bezuzlovým vázáním k Vašemu oblíbenému háčku, odměříme si délku návazce a na konec přivážeme obratlík. Důležitý je výběr ostrého háčku, aby se rybám nedařilo naši nástrahu několikrát vyplivnout, než se háček zachytí v tlamce.

 

01.jpg

 

Další montáží, která už vyžaduje více soustředění, je tato. Váže se jako předešlá, oproti ní však jezdí vlasový přívěs s nástrahou na kroužku, který se volně posunuje po ramínku háčku. Toto opatření upravuje polohu nástrahy a háčku při nasátí a vyplivnutí nástrahy kaprem. Při nasátí by se nástraha měla volně dostat do tlamy kapra, při vyplivnutí by se měl naopak háček zachytit v rybím pysku. Posun přívěsu po ramínku háčku obojímu napomáhá.

 

02.jpg

 

Všechny tyto montáže se dají vylepšit rovnátkem, které se mi ovšem jeví jako zbytečný módní doplněk (ale nevylučuji, že některým rybářům funguje) a neshledal jsem, že by výrazně přibylo nebo ubylo záběrů či vyháčkovaných ryb. Na druhou stranu bych tuto maličkost nepodceňoval. Mnohdy, když ryba moc nepřijímá potravu, i taková drobnost jako je rovnátko, Vám může přinést pár záběrů navíc.

 

03.jpg

 

Naopak, jako výhodnější než použití rovnátka se mi jeví použití kombinovaného návazce. Uvázat se dá dvěma způsoby - buď kombinací pletené šňůry s fluokarbonem anebo z pletené šňůry potažené vrstvou pro její zpevnění. Tato vrstva se dá lehce stáhnout a pokud ji odstaníme v úseku těsně nad háčkem, vyjde nám kombinovaný návazec.

Tato druhá varianta je jednodušší na výrobu. Návazec je z jednoho kusu, pouze odstraníme potažení šňůry alespoň 2-3 cm od očka háčku, aby mohl bez problémů a odporu rotovat kolem své osy, což je velice důležité pro správné chování háčku během záběru a při zachycení v tlamě ryby.

 

04.jpg

Kombinace pletenky (u háčku) a fluorocarbonu

 

06.jpg

Návazec ze speciální pletenky s odstraněnou svrchní vrstvou v okolí háčku

 

Pokud se ovšem přece jen rozhodnete vyzkoušet montáž s fluorokarbonem a nechcete utrácet zbytečně peníze, tak bych Vám radil pro začátek, abyste si zakoupili vlasec od firmy Esox (na obalu píšou, že má fluokarbonový povrch a cena je kolem 100 Kč za 100m).

Potažená pletená šňůra se jeví mnohem výhodněji, protože odpadá složitější propojení fluokarbonu s pletenou šňůrou pomocí „kravského uzlu“.

 

05.jpg

 

Radil bych vám, abyste na konci každého návazce udělali smyčku, díky které bude možná rychlá výměna za nový návazec, pokud dojde třeba ke ztupení špičky háčku. I taková to maličkost ušetří spoustu času a někdy nám i může pomoci k dosažení krásné ryby navíc. Pokaždé, když už máte navázanou svojí montáž, vyzkoušejte ji, zdali je háček dost chytlavý. Tuto zkoušku lze jednoduše provést tím, že přes dlaň vaši ruky si přehodíte návazec tak, aby háček byl na jedné straně dlaně a obratlík na druhé. Poté táhněte za obratlík, aby vám háček jel přes dlaň. Když je háček na okraji dlaně, měl by se zachytit. Pokud se to nestane, tak je to chyba a musíte svoji montáž pozměnit či převázat, dokud nebude docházet k zachytávaní háčku. Tímto jednoduchým způsobem lze ověřit funkčnost Vaší montáže. Nezabere to více něž pár sekund a je to určitě lepší než pak na břehu přemýšlet, proč to nebere. V takové chvíli pak můžete možnost, že máte nechytlavou montáž, s klidem vyloučit.

 

07.jpg

Položíme háček na dlaň a táhneme šikmo dolů

 

08.jpg

Na kraji dlaně by se měl háček zachytit

 

Na Internetu a v odborné literatuře je popsána spousta montáží do různých situací, záleží pouze na Vás, pro jakou se rozhodnete a jaké budete věřit. Výše popsané prvky jsou ale naprosté základy, bez nichž se většina složitějších montáží stejně neobejde.

 

Detaily postupů

 

Následující série snímků zachycuje bezuzlové navázání háčku, detail montáže s kroužkem na ramínku háčku a nasazení rovnátka.

 

Delka_vlasu.jpg

Na konci návazce uděláme smyčku, provlečeme očkem háčku a odměříme si délku vlasového přívěsu

 

Bez1.jpg

Namotáme potřebný počet ovinů

Bez2.jpg

Prostrčíme vlasec zpátky očkem (směrem ke špičce háčku a dotáhneme)

 

Krouzek.jpg

Detail přívěsu s kroužkem

 

Rovnatko.jpg

Rovnátko připravené k nasazení

 

Smrsteni_rovnatka.jpg

Smrštění rovnátka nad zdrojem tepla

 

Komponenty.jpg

Komponenty použité při výrobě vyobrazených sestav

 

Nahazování  a zavážení

 

Mezi významné faktory  pro výběr montáže patří bezesporu skutečnost, zda budete chytat na odhoz nebo budete svoji nástrahu zavážet. Oba tyto způsoby vyžadují různé typy montáží, aby Vám nedocházelo k zamotání při náhozu či zavezení. Na náhozy se mi nejvíce osvědčila průběžná montáž. Na menších vodách často chytám s krmítkem, do kterého lze přidat kromě vnadicí směsi i  pár kuliček boilie. Na rozlehlejších revírech používám zátěže zvané „letka“.  Jsou navrženy tak, aby při letu kladly co nejmenší odpor a my dosáhli delších hodů.

Na vyvážku naopak dávám místo olověné zátěže kámen, který připevňuji pomocí gumičky. Na tuto montáž je lepší dávat delší návazce kolem 30-60cm. Jako další varianta je tu možnost připevnění olůvka natvrdo k montáži. Tato montáž rybu zachytí okamžitě, jakmile narazí na zátěž. S montáží připevněnou natvrdo eliminujeme průtažnost vlasce na velké vzdálenosti a také docílíme razantnější signalizace oproti průběžné montáži, kde dojde k signalizaci záběru až poté, co ryba ujede několik metrů.

 

Doufám, že jsem začátečníkům alespoň trochu pomohl a od zkušenějších si rád sám nechám poradit. Na závěr vám popřeji spoustu probdělých nocí plných záběrů a zdolaných ryb.

 

Za Carpteam Na Háčku      http://www.karpteam.7x.cz/

 

FishmanAlda      (Aleš Morkus)

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

18 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 12. srpna 2014 ve 14:07@ rudík

ahoj chtel bych se zeptat chytam na boilies velikosti 18mm a nejsem si moc jistý jakou velikost a typ háčku mám použít? Tak jestli by jste mi neporadili

Úterý 29. května 2012 ve 21:30@ steenli

Jaka je nejidealnejsi delka navazce od hacku k boilies?Jaka velka mezera?Diky

Neděle 11. října 2009 v 17:39® Piranha
Piranha

Clanek je to hezkej, vemi pekne napsanej, ale pro mnoho, ale mnoho lidi, uz daleka historie.Kdyz se u nas zacala verejne resit kaprarina bylo to na prelomu roku 96–97 kdy Jarda Vitek uvedl na trh videa a tim se spustil Carp boom.Myslim si, ze clanek nepojednava o zakladu lovu na boilies, ale spis o modernizaci a tak se mel mozna i jmenovat.Kdyz si prectu clanky z roku 97 a tento, je to docela odlisne. Nemam absolutne nic proti tomuto clanku a napadu jen mne nejdriv clanek svym nazvem odradil.Rekl jsem si ze uz je tu zase ta neustala vojeta kaprarina a radeji jsem se tomu distancoval.Ale nakonec mi to jako byvalymu kaprarovi nedalo a vjel do toho.Chce to mozna udavat priklady, kdy se zacinalo a co se dela nyni, vyhody toho a nevyhody.Jinak peknej clanek.

PS:Tonada a Karel se maj cemu ucit…

Sobota 10. října 2009 v 15:03profil byl smazán

Začátečník> je to kvůli motání a také z důvodu neviditelnosti FC. Docela zajímavá je také kombinace obrácená, FC navázat na háček a dále použít slíkací šňůrku. Je to lepší než rovnátko, ale FC je třeba použít hodně silný.

Čtvrtek 8. října 2009 v 9:24® osprey
osprey

Začátečník> Než se najde někdo povolanější, tak jenom malý pokus ode mě. Kombinovaný návazec je tuhý dík fluorocarbonu až k té měkké části z pletenky. Podle mě se to míň motá a překrucuje a leží to na dně víceméně natažené, takže po nasátí nástahy už ryba naráží na hmotnost zátěže. Speciálně pokud je použita hodně měkká pletenka, dovolující důvěryhodné nasátí nástrahy, určitě by ty problémy s motáním byly. No a teď můžeme počkat na vyjádření nějakého kapraře, co s tím má něco odchytáno:-)

Čtvrtek 8. října 2009 v 7:58@ ???

Pěkný příspěvěk. Jenom bych prosil zkušenější kolegy o vysvětlení významu kombinovaného návazce s fluokarbonem. Přednosti fluokarbonu znám, ale nechápu proč se kombinuje se šňůrkou, když konec montáže právě s háčkem je šňůrka? díky

Středa 7. října 2009 v 7:57® robert2k

díky za článek, který mi potvrzuje slova dobrého prodejce. Zásobil mne radami.Přesto však jsem měl opět ,,jízdu´´cca 8cm. Následně se kapr lehce zbavil montáže. Pokračuji ve změně v délce návazce. Ta pletenka je opravdu dobrá.

Středa 7. října 2009 v 7:33® Robur
Robur

jo, tak přesně to jsem chtěl číst (myslím tematicky)a podrthnul bych, že ubývá článků, které se vracejí k základům rybařiny, takže nováčci musí naskakovat do rozjetého vlaku, což je těžké. teď jdu bouchat, ale hned jak se vrátím, to přečtu ještě jednou a položím pár otázek.