Šestnáctý červen, půl šesté ráno. Paprsky slunce prodírající se korunami stromů zlatí hladinu řeky a nechávají vyniknout lehkému oparu stoupajícímu z prohřáté vody. Pár ptáků ještě dokončuje svůj ranní koncert, ale jejich zpěv pomalu utichá v hukotu jezu… Soukám se do broďáků, zapínám plandající kšandy, přehazuju přes sebe vestu, na krk si věším foťák a do kapes rvu krabičky se střelivem. Nějaké wobblery, pár rotaček, jedna plandavka a něco gum. Stíhám to právě včas, z dálky už slyším hukot motoru. Brodím na jediný slušný flek, který tu zbyl. Místní top jámu zablokoval nejspíš už někdy před čtvrtou zavalitý rybičkář a koupe tu své dvě kačeny. No nic, vezmu zavděk tím, co zbylo. Co jiného mi taky zbývá.

Huííííí…. Multiplikátor si odfrkne a wobbler je na cestě do práce. I já budu za chvíli na cestě do práce. Nikdy v životě jsem si nebral na zahájení volno. Nějak netoužím užívat si celý den té úžasné atmosféry, která ostatně co nevidět vypukne i v mém nejbližším okolí. Půldruhé hodiny bude stačit. Ostatně i multík na mém prutu o něčem vypovídá - na akce zásadního významu ho zatím pořád neberu. Že by zahájení nebyla akce zásadního významu? Není. U nás už dávno ne...
Další dva hody… zvuk motoru se blíží. Buch! Rána do nástrahy na evidentně nejlepším místě celého podjezí. No, na druhém. Tam, co plavou ty dvě barevné kačeny, bych si nahodil daleko radši…Kdysi jsem se jednomu známému pokoušel vysvětlit, proč přívlač není feeder. Tak třeba proto.
Zasekávám. Vteřina vzrušení… a moje tvář dostane útrpný výraz. Kudla!
Namotám nebohé štíhle, uchopím trojháček do prstů a cuknu. Ryba je volná. Chvilku natvrdle civí před sebe, pak se mrskne a je pryč.

Tohle je sice starší foto, ale velikost je stejná...
Kdybych doteď nedostal záběr, byl bych radši. Věta o tom, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše v úzké komunitě mých známých neplatí. Žijeme nadějí, ne ubohou jistotou. Máme své sny – dlouhá lesknoucí se těla v žíhaném, skvrnitém, mramorovaném či stříbrném provedení, těžké údery do nástrah, výbuchy nespoutané síly ohýbající prut až k hladině – krátké okamžiky prchavého štěstí, několikrát za sezónu. Víme, že tyhle chvíle jsou odděleny hodinami plnými marnosti, únavy, ztrát a pochybování. Ale stojí nám to za to. Dokud žije naděje…

Jenže naděje teď utrpěla ošklivý šok. Na očekávaném stanovišti slušné ryby stála nějaká pětačtyřicítka. Na zahájení a pod jedním z nejlepších jezů v okolí! V posledních letech je to sice stále častější, ale když už ani na to zahájení…
Říká se ale, že naděje umírá poslední. Nezbývá tedy než házet dál. Jiný jez už v čase, který mi zbývá, stejně nestihnu.
Huíííííí… Motám snaživě dál a špičkou prutu vnáším do strojového kmitání wobbleru nepravidelné prvky mající vyprovokovat ty dravce, kterým by pohled na monotónně se klátící nástrahu nevyhnal hladinu adrenalinu dost vysoko.
Buch! Buch! Na břehu bouchnou dveře od od auta a dvě postavy navlečené v broďácích se rozhlížejí po hladině řeky. V dáli už zní další motor. Nebo snad dva?
Házím dál, projdu i několik méně slibných míst a zase se vrátím, sem tam střídám nástrahy, vodím je u hladiny, tluču s nimi do dna a konečně… škrt… o nástrahu něco zavadí, ruka zareaguje jako blesk a… Néééé…
Další kudla. Co, kudla, kudlička. Štíhlátko. Mrská se přilepené k wobbleru, který by mu mohl dělat sourozence. Naštěstí se mi sklepe pod nohama, ani na ni nemusím sahat. Tak to by stačilo. Nasazuji gumu univerzální velikosti (s multíkem žádný zázrak), rychle si chytnu dva okouny (zaplaťpánbůh ti tu ještě jsou, i když podstatně menší a méně než před časem) a brodím ven.

Oba nadšenci, kteří už dokončili monitoring a osahali si rotačkami dno mělkého proudu zaneseného povodněmi, se hrnou na uvolněné místo. Mají proč pospíchat, na břehu stojí dvě další auta a chrlí ze svých útrob nazelenalé postavy. Podivné siluety s obrysy plnými hranatých kapes a pruty v rukou se rýsují proti rannímu nebi a všechny se sunou pod jez. Nechce se mi pryč, ale tady už nemám co dělat. Přesto se oči nechtějí odtrhnout od řeky. Zabloudí i do jámy s kačenami. Ale tam plave jen jedna.
Vrhám rychlý pohled na rybáře. Drží prut, prsty kontroluje odvíjející se vlasec a kouří cigáro. Tak na to si ještě počkám. Nevím proč, ale nejvíc jsem zvědav, jestli ho vyšlukuje celé, dřív než zasekne. A taky bych rád viděl, jaká ryba bude tady, protože tenhle flek je tu posledním místem, kde věřím v přítomnost pěkného dravce. Pán si dává načas, ale když sekne, z cigára přece jen ještě slušný kus zbývá. Prut se ohne a je vidět, že je na něm RYBA.
Se zájmem sleduji zdolávání. Je to tragický pohled – levá ruka neví, co dělá pravá a hlava, jak se zdá, ztrácí kontrolu nad oběma. Ale prut je silný, vlasec také a ryba, přestože má možná i čtyři kila, to má spočítané. Za neustálého točení kličkou a zvuků prokluzující brzdy je štika dosmýkána ke břehu a lovec se chápe podběráku. Podaří se mu do něj zamotat jednu z vidliček, snaží se ji vyprostit, nějak mu to nejde a tak se nakonec pustí do ryby se síťkou napůl sešitou dlouhým stříbrným šípem. Jenže místo aby štiku navedl nad síť, honí ji jak motýla, vlající vidle se pořád někde zachytává, dvakrát se mu povede štiku zamotat do sítě zvenčí, mít ji na wobbleru, dávno by o ni přišel, ale nakonec ji do saku asi z půlky nasouká, vyvleče na břeh a vrhne se na ni. Za chvíli už ji triumfálně zvedá do výšky a hrdě mi ji ukazuje. Září přitom štěstím.
Stojím tu nad ním, trochu mu závidím krásnou rybu určitě přes 80 cm a v našich osobách se střetávají dva světy. Starý, v němž ryba byla především (ale nejen – na to dnes mnozí zapomínají) kusem masa vytaženým z vody a nový, kde je ryba zdrojem zábavy a po zdolání, popíchání, ohmatání a vyfotografování má nárok být puštěna zpět, aby bylo časem možné celou tuhle proceduru zopakovat.
Reprezentuji ten nový pohled na věc, ale občas mám pocit, že celá ta naše velkohubě hlásaná ohleduplnost k rybám je jen zástěrka mající zakrýt prostý fakt, že nás geny zděděné po předcích nutí sáhnout si na šupinu. Bez ohledu, co s jejím vlastníkem nakonec provedeme. Ryby z toho asi moc nadšené nejsou.
Mockrát už jsem přemýšlel, co s tím. Kdysi jsem viděl pravidla jakéhosi anglického muškařského klubu z počátku dvacátého století. Ta se mi líbila.
"Nenahodíš na podměrečnou rybu a budeš lovit tak, aby ses jim vyhýbal."
"Spokojíš se s několika záběry za den." (šlo o pstruhy)
"Gentlemansky pomůžeš, poradíš nebo postoupíš místo méně úspěšnému kolegovi. Tvé renomé neroste s počtem ulovených ryb, ale počtem kolegů, kterým jsi pomohl."
A tak dál. Pánové věděli, že aby se mohli bavit, potřebují mít v revíru slušné ryby a ty nepadají z nebe. Problém je s tím třetím pravidlem - vyžaduje, aby v dané vodě byla kvalitní obsádka a kolega, jemuž je pomoženo, se neodvděčil tím, že potrhá ryby v půlce revíru nebo je dokonce odnese. Většina lidí, kterým dnes poradíte, totiž udělá právě něco z toho.
Když je tak řeč o té kolegialitě... Stojím a pořád ještě civím na rybáře držícího v rukou nádhený zelenozlatý válec s čelistmi křečovitě lapajícími po dechu. Cítím, že se ode mě očekává projev sdílené radosti nebo obdivu. Jenže já toho tak nějak nejsem schopen. Vidím jen, jak řeka za chvíli přijde o jednu z mála ryb, kvůli kterým mi sem ještě stojí za to chodit. Vlastně nemám nic proti ponechání úlovku – konec konců i ty ryby se pod vodou žerou navzájem jak divé. Jenom chci lovit na vodě s rybami. Ne s rybičkami. S RYBAMI. Aby ta naděje, která mě žene pořád dál, měla z čeho žít. Kolega neví, co se mi honí hlavou, ale vidí, že se ode mě ničeho nedočká. Položí štiku na zem, vyplete vidličku z podběráku a několikrát s ní praští svůj úlovek do hlavy. Pak rybu celou olepenou trávou odnese k autu a hodí do kufru. Měření a zapisování úlovku jsem zřejmě nějak přehlédl. Zato se ale během chvilky třepe na trojháku nová plotice a obě kačeny vzápětí znovu brázdí hladinu tůně…
Obracím se a jedu domů, abych stihl vlak do práce.
Od zahájení utekl měsíc a já ještě neměl mírového dravce. Po pravdě řečeno, při množství obětovaných prutohodin a vyvinutém úsilí se ani nedivím. Měl jsem jiné starosti než ryby. Kamarádi mailovali, jak prý chytám a co mám, já odepisoval, že chytám málo a nemám nic. Divili se, srovnávali mě s jinými, kteří nachytali a posílali mě na zaručená místa, kam jsem stejně neměl čas se vypravit…
To srovnávání bylo nejhorší. Je zajímavé, jak když napíšete pár článků a projevíte jistou znalost problematiky, kdekdo si myslí, že musíte mít nachytáno třikrát víc než ostatní. Představa, že máte měsíc po zahájení kulový s přehazovačkou a je vám to jedno, byla pro někoho nepochopitelná. Jenže ať už jsem v minulosti napsal cokoli, nejsem žádná hvězda, nechci být a nebudu. Všechny ryby, které jsem si chtěl v životě chytit, už mám chycené a klidně se budu courat po březích s rukama v kapsách, dokud nepadnu na něco, kvůli čemu mi bude stát za to vypotit u vody duši. Na desítkové nebo dokonce stovkové výřady úlovků jsou tu závodníci a na obludy, pod nimiž se podlamují kolena, Jakub Vágner.
Přes léto jsem se k vodě přece jen trochu podíval i něco chytil. Mé letní úspěchy už ale zdaleka nebyly vítězstvím na rybami, ale spíš výsledkem tvrdých pragmatických úvah, díky nimž se mi občas podařilo být někde dřív než ostatní nebo udělat, co jiné nenapadlo. Je to zajímavý posun v myšlení. Soupeřem už není ryba, ale ostatní rybáři. A že jich bylo!

Opravdu, překvapilo mě, kolik vláčkařů se u vody pohybuje. Přibývají jak houby po dešti. Potkával jsem desítky lidí vybavených kvalitním cajkem, wobblery, popy, gumami a já nevím čím, vše v duchu posledních trendů diktovaných časopisy a Internetem. Řada z nich navíc byla už od pohledu velice schopných. Ti ostatní sednou večer za klávesnici a dovzdělají se...
Navíc byli skoro všude. Mnohá má oblíbená místa byla prochytána i několikrát denně, neměl jsem ani chuť na ně chodit. Jen namátkou si vybavuji, že jsem potkal auto nacpané čtveřicí vláčkařů. Povídali, že už dnes prochytali okolí tří jezů a teď jedou navštívít čtvrtý. Pamatuji si dusný sumcový večer a moje překvapení, když jsem zjistil, že prakticky všechna vhodná místa, na kterých byste před pár lety nepotkali ani nohu, jsou obsazena vláčkaři trpělivě metajícími svoje nástrahy do proudu.
Přívlač je zkrátka na vzestupu a je to i moje vina, protože jsem ji pomáhal a dodnes pomáhám propagovat. Masa vláčkařů se postupně vybavuje, učí a šíří se i do nejzapadlejších koutů, kam donedávna prakticky nevstoupila lidská noha. Přibývá i těch, kteří podlehli kouzlu takových záležitostí jako prodírání se kopřivami na zapomenutých odlehlých lokalitách. Už taková místa skoro neznám. Je nás čím dál víc a důsledky téhle skutečnosti se stále zřetelněji projevují i na našich úlovcích. Na spoustě lokalit jsou dnes ryby průměrných velikostí považovány za pomalu trofejní a stále víc vláčkařů se seberalizuje trápením rybího dorostu. Najde se sice ještě dost vod s relativně normální obsádkou (čím větší nebo odlehlejší, tím lepší) a ani ty ostatní nikdy nebudou úplně bez ryb, ale doby hojnosti jsou na většině revírů pryč. Na to, co se dalo dřív stihnout za hodinu s kusem plechu, je dnes potřeba víkend a krabice plná nástrah.
Kamarádi už moje pesimistické řeči znají. Občas se mi je pokoušejí vymluvit a já vím, že částečně mají pravdu. Pořád ještě jsou ryby. Budu se muset sebrat a v nových podmínkách objevit nějaké neotřelé způsoby, jak se opět dostat k pěkným úlovkům. Nezbude než překonat zažité stereotypy a vlastní lenost, chodit k vodě jinam než dosud, dřít a trhat draze kupovaná šidítka. Dokonce jsem se přistihl u vyvíjení nástrah, které trh nenabízí a doufám, že ani nebude. Bude docela dřina zvládnout na slušné úrovni technologii jejich výroby, odzkoušet je a rozchodit - a to všechno jenom pro pár okamžiků s pěknou rybou na prutě. Ale co by člověk pro ty ruce od slizu a pár fotek neudělal.
(Článek je starý sedm měsíců, nástrahy nedodělané (čas...) a trh už mezitím nabízí výrobky pracující přesně na jejich principu v kvalitě, které nedosáhnu. Jen rozměry jsou jiné.)

Temná mračna nad mou "domácí" vodou. Tahle časem odnese vítr, jiná ale zůstávají...
Pokud tohle všechno dokážu, vůbec si nejsem jist, zda o tom budu chtít byť i jenom mluvit, natož pak psát. Ostatně se tak už chovám. Kdysi mi někdo vyčetl, že jsem napsal v rámci seriálu Zubatý svět jeden díl o lovu metrových štik a zatím žádnou neulovil. Za tím, co jsem tehdy napsal, si dodnes stojím a tu chybu jsem mezitím napravil ulovením ryb 100,5 a 99 cm. Obě jsou na následujících obrázcích. Přestože o obou už dost lidí ví, veřejně se svou největší štikou chlubím poprvé. Kdo ale čeká podrobnosti o jejím ulovení, toho zklamu. Sám na sobě jsem zjistil, že o metrovkách nejraději píší hlavně ti, kdo je moc nechytají.

Většina rybářů schopných uvláčet opravdu velké ryby, mlčí. Mlčí u vody, když házejí do míst, kam by to nikoho nenapadlo, něco, co by tam nikdo jiný nehodil. Mlčí, když stojí a hodiny se dívají na hladinu, která jim možná sdělí to, co by jiný neviděl a nepochopil. Mlčí, i když nakonec chytí vysněnou rybu. Mlčí často i před přáteli, snad s výjimkou několika nejbližších a někdy i bez výjimky. Jen tak mají naději, že se k podobnému úlovku dostanou opět. Ti, co byli příliš sdílní, obvykle zpětně litují.

Velké ryby trochu chrání to, že je jich málo, mají do jisté míry odlišné návyky a jejich lov je na většině revírů hodně náročná záležitost. Mám kamaráda, který propadl lovu velkých štik, tráví u vody mraky času a postupně se prokousává na úroveň, kde některé poznatky přestávají být sdělitelné, informace dostupné v médiích téměř postrádají cenu, logika ustupuje intuici a čas ztrácí rozměr, na který jsou normální smrtelníci zvyklí. Hranice mezi úspěchem či neúspěchem je tu tenoučká, ztratit životní rybu, kterou už máte na dosah ruky a s ní rok vláčkařského úsilí, je běžná věc.
Znám to. Ta cesta mě lákala také a v jistých okamžicích jsem už míval pěkně nakročeno. Jenže trable všedního života mě až příliš často vracely do reality. Člověk byl místo honby za krokodýly nejednou rád, když si vůbec urval chvilku, aby si u vody potahal nějakou tu čudlu. Navíc mám rád všechny ryby bez rozdílu a svůj čas mězi ně spravedlivě dělím.
Nikdy jsem proto nepropadl naplno extrémnímu tahu na velkou rybu připomínajímu dálněvýchodní praktiky spojené s výcvikem bojových umění - nebo v některých případech zarputilé šílenství či tupou odevzdanost. Velcí dravci jsou ale obrovské lákadlo a určitě si na ně každou sezónu nějaký čas najdu. Možná i hodně času, kdoví. Ale přestávám mít dojem, že všechny informace by měly být vykřičeny do světa.
Dobrý vláčkař by měl vyrůst kousek po kousku na vlastních zkušenostech. Váhal jsem, jak se s tímhle problémem srovnám jako autor publikující ročně desítky článků. Nakonec je to ale jednoduché. O spoustě témat lze psát bez potíží. Mimoto ale existuje několik málo věcí, které jsem zjistil nebo mi je někdo prozradil a které nikdy nikam nenapíšu. Omlouvám se, ale prostě ne. Připadá mi, že vychrlit do světa černé na bílém i těch posledních pár kousků mozaiky, která otvírá dveře k rybám, jež nejsou pro každého, to by byla cesta do pekel. Jako publicista po ní tak jako tak kráčím, ale nevidím důvod, proč ještě hledat zkratku...
Text i foto: M. Horáček - Osprey
regulus> Ale ne , nebylo to směřováno k Tobě. Spíše tak nějak obecně na tu averzi mezi rybičkáři a vláčkaři. Ono ani tak podle mne nejde o to jakou technikou se ryba uloví (legálně), ale co nastane potom. Jak se s rybou zachází a naloží.
Tak množina ponechaných štik je už léta stále stejná.Vláčkařů za několik posledních málo let je více a více a tedy výlovek je na rybáře více ředěn.Míru možnosti ponechání si ryby,máme u štik zvednutou na 60 cm a je to určitě dobře.Přesto že štiku uměle nevysazujeme,tak je jich vzhledem k možnostem našich Mp vod dostatek a trend je udržitelný stav.Dát rybě alespoň jednu možnost splnit svoje poslání v rámci života,beru jako elementární slušnost a alespoň snad ještě nějaký čásek jako znak nevykouřenosti mozku rybáře druhu Homo sapiens.Článek je to velice pěkný,mj.přesně popisuje atmosféru pro kterou už léta na zahájení chytání čehokoliv k vodě nechodím.
osprey> O štikách?
sus1> Jak vím, že něco nevíš? Protože čtu, co píšeš. Vykrucuješ se jak patnáctiletá holka a fakta neznáš.
Ano, skončíme to, je to jeden o voze a druhý o koze.
osprey> Hmmm, protože Greenpísáky ,,snad'' zná každej a ,,snad'' aspon drobet vědí,co dělají,tak proto.Jen by zajímalo,jak víš o mě,že o něčem nevim,neznam,…Jestli tohle dovedeš??,tak bys měl pracovat jinde a ne tady.:-)
Zahajuji vítězný ústup z mé strany a tuhle NEsmyslnou debatu ukončuji.
sus1> Když ty tak strašně rád používáš jako příměr věci, od kterých jsi jen někde něco slyšel…
osprey> Vždyt jsem psal,že se o ně až tak nezajímam. Vím,že jsou tady (v čr )od roku 1992,velryby,tuleni,apod.apod.Všeobecné informace samozřejmě nějaké mám,ale že by to bylo na přednášku a přesvědčování lidí??!to určitě ne.:-))
Do podrobna jsem se nikdy o ně nezajímal.Použil jsem je jen ,, jako" příměr.:-),tak se toho (mě za slovo)hned nechytej, jako hov… košile.:-)))
sus1> Nevraživost nebude. Přestal ses litovat, diskutuješ, argumentuješ a já nikdy nikoho za názor nemlátil.:-))
Pokud jde o Grínpísáky, raději to nerozváděj, lezeš na velmi tenký led a hodně dupeš…
pepa-č> Jasně,bráníš kamaráda a rozumim tě,též se snažim kamarády hájit,pokud je to třeba.
Bavim se o reakcích na Chytej , o Mrku bych tady nemluvil,ty tam mají ,,svoje".
pozitivní?? v čem?? děkovných a obdivných – že to pěkně sepsal,pojal,… jak kdo chce.
A ty paty??!! asi ano,ale kvůli tomu, jak to je napsané(já bych to asi nesvedl,ale to neni důvod mého nesouhlasu),ale né kvůli obsahu. Dál bych to neřešil,nikdy se(asi) neshodnem,nejsem totiž tou rybařinou asi ještě tolik ,,postiženej",beru to tak jako asi většina lidí kolem.Pro mě nemá cenu dál se tim zaobírat,stejně by to nikam nevedlo a jen by to prohlubovalo možnou budoucí nesnášenlivost(jedno mezi kým),která zatim ještě neni,doufam.:-) Snažil jsem se to napsat do jedné věty??!!ale nějak mě to nešlo,tak …:-)
osprey> Nic,jen co někde zaslechnu,vyhejbam se tomu,nezajímá mě to.:-)
tarn> tak nějak podvědomě cítím, že tvůj komentář byl tak trochu směrován na mě, možná proto, že jsem se těch rybičkářů tak trochu zastal i když paradoxně jsem na kaču nechytal určitě víc jak 5 let, jsem z těch co u vody nesedí na pr..li, ve vodě a kolem vody nachodím poměrně dost kilometrů, ono to ani při muškařině a vláčce jinak nejde pokud chce být člověk u vody sám. Těch rybičkářů jsem se „zastal“ právě proto, že mi také, připadne, že je u některých jedinců (nemyslím teď tento článek, ale obecně v diskusích) taková jakási nevraživost vláčkařů vůči rybičkářům. Přitom je to přesně jak psal HaD, někdy je lepší to a jindy ono.
Budu ti ale tak trochu oponovat ve dvou věcech. Nemyslím si, že většina rybičkářů chytá tak jak chytá proto, že se jim nechce prolízat šouším nebo nechtějí utrácet za nástrahy i když takoví jistě také jsou. Domnívám se, že to je spíš tím, že tý rybičce věří víc než tý umělé nástraze, spousta z nich má nahozen jeden prut na kapra a druhej na štiku, především starší lidé jsou tak zvyklí chytat a zvyk je železná košile. Dost možná mnozí z nich toho lítání mají za celej den v práci tak plný kecky, že jsou rádi, když si můžou u vody sednout. No a jak su zvyklej pochodovat kolem vody, tak přece jen trochu přemýšlím, že si za vlahé letní noci půjdu sednout k vodě, vezmu si si brčko na kapříka a kaču hodím k rákosí na štičku. Prostě taková pohoda, já se za ničím nehoním.
Druhá věc která mne zarazila, je to o té závisti, už tu o tom někdy byla řeč, možná to bylo i nějaký fórum, nenašel jsem to, bylo to docela zajímavý čtení. Vím žes to nemyslel nijak zle, ale z druhé strany si myslím, že to nějak moc kritický nebude. Alespoň pokud to beru podle sebe.
ALL> k těm velkejm rybám. Hledáme příčiny v tom, že je moc rybářů, masaři atd., ano jistě to na to má vliv, ale tak nějak zapomínáme, že my lidé jsme úpravou toků zlikvidovali přirozený úkryty ryb, tedy i štik a půlmetrová štika se přece jen schová lépe než metrovka. Dalším faktorem je to, že možná ne každá štika je geneticky schopna toho metru dorůst, z různých příčin. Jak u každýho druhu, je těch malinkejch mraky, těch menších trochu míň, těch průměrných tak nějak přiměřeně, těch větších málo a těch opravdu velkejch jen opravdu pár. Často jsou ty opravdu velký tam, kde bychom je vůbec nečekali. Řekl bych, že ty zásahy do toků, do kvality vody a vůbec lidská činnost, která s rybama zdánlivě nesouvisí, má podstatně větší vliv na počty ryb všeobecně než si připouštíme, možná je to i mnohonásobně větší škodná než rybáři a rybářskej tlak.
Já bych si přečetl a spočítal, kolik bylo pozitivních a děkovných a obdivných reakcí (k tomu bych přičetl stejnou kategorii u sousedů – i tam se tento článek probíral), pak bych sečetl ty opačné reakce a pak bych srazil paty. Míra hlasitosti nesouhlasu nemůže převážit počet pozitivních reakcí, právě od těch pro které to bylo napsáno. Ono i jednouvětná reakce má kolikrát větší váhu než mnoho a mnoho řádků od někoho jiného. ale to bych udělal já, ale já nejsem sus1 malý smajlík, docela malinký.
sus1> Já to až tak černě nevidím, ani ten článek není vyloženě černý. A opravdu byl napsán pro určitou cílovou skupinu. Ta reagovala a živě.
Ony nějaké ryby budou pořád.
Mimochodem, co víš konkrétního o Greenpeeace?
sus1> neodpustim si rypnuti… priZpevek tu neni ani jeden, zpivat tu zatim nelze.
A ze bude lip bych souhlasil, ale obavam se, ze toho se mozna ani nedozijeme, zmena zazitych zvyklosti je otazka nekolika generaci.
osprey> Noo,jestli přizpívá stovky lidí??!!o tom bych teda asi polemizoval(stačí to sledovat),ale řekl bych ,že mín jak 100 lidí to je. Kdo chytí velkou štiku a ví,že ji tam někde ,,u sebe"má a je trochu v obraze,tak se s tim nebude tady chlubit.To je asi v pořádku. Dál nemá cenu se s tim zaobírat.Ty to vidíš černě,já nebo my ostatní tak ne a tudíž se nikdy neshodnem.Je to jako u grinpís,ty taky furt bědujou , jiní je odsuzujou,že to přehání a všichni to tak nakonec nevidí,krom nich.:-) Vzhledem k počtu rybářů v čr i zde registrovaných a kladných(pro tebe) odpovědí( nebo to ostatní až tak třeba nezajímá – nereagujou,nevim,neznam, )bych možná trochu ubral na pesimismu.Jak píše tvůj zaměstnavatel – hlavu vzhůru,bude lépe.:-)
Zase ale na druhou stranu 100 přízpěvků už tady nebylo teda hodně dlouho,takže Ti gratuluji.:-)
Hr.v.touchenstein> Možná máš pravdu. Ale píšu o tom, co vidím a jak to vnímám.
sus1> Ty tam v té rubrice Z lovu vidíš nějaké přerybněno? Jedna štika 77 cm, jedna 70 cm a dál rybky běžné velikosti. Nevím, jak široký okruh lidí do té rubriky přispívá, ale řekněme stovky. V tom případě je to dost bída.
Možná je to trošku od věci, lépe řečeno od podstaty článku, ale nedá mi nereagovat na porovnávání úspěšnosti lovu na rybičku a na přívlač. Každý způsob má své příznivce a odpůrce, ale poslední dobou si myslím, že bohužel zastánci té které metody argumentují především zástupnými důvody. Uvedu příklad. Proč ten kdo chytá na rybičku prostě jednoduše nepřizná ( neplatí to obecně, ale v dost velké míře), že prostě prodírat se houštím, trhat drahocené nástrahy, riskovat bolení zad a nohou je pro něj příliš velká oběť při cestě za tou chtěnou rybou. Oč je jednodušší nahodit na „TOP“ místě rybku, pohodlně se usadit a čekat. Ona se nějaká dostaví a nástrahou nepohrdne. Pokud ji nechytil už někdo přede mnou v nedávné době. Pokud se výsledek nedostaví a jde kolem vláčkař, který při pokecu prohlásí že chytil ten den štik ( štiček) pět, nutně to vede k mylné doměnce že přívlač je masivně odrybňovací rybolovná technika. A naopak, pokud někdo prostě neumí přečíst vodu, volí nevhodné nástrahy, prostě to neumí a nemá kousek toho štěstí, nechytí nic. Potom jde utahaný po břehu a ten „děda důchodce“ co tam má kačenu celý den má ve vezírku krásnou osmdesátku. To je potom řečí jak jsou rybičkáři štikám nebezpeční. Jedno je jisté, závist je hrozná věc. Neříkám že závidí každý, ale jen si to přiznejme a nelžeme sami sobě, copak se nikdy nikomu z nás nedostavil pocit, při pohledu na krásný úlovek jiného rybáře : "bože proč nepřišla mně "? Tak nerozlišujme a začněme každý sám u sebe. Přestaňme si nalhávat že jsme lepší než ostatní, pro ryby je to asi to nejlepší co můžeme udělat. A pro sebe nakonec taky, protože aby člověk sám začal něco dělat, musí si po pravdě říci jak to vlastně má a jak to chce.
Ahoj Míro,
dlouho jsem nepsal. Je to tím, že od doby co jsem si pořídil mušák, poznávám vodu tak, jak mi vláčka zatím nedovolila. Dík muškaření jsem navíc poznal pár lidí, který dělaj vše podle pravidel muškařského klubu o kterém jsi psal a dělaj to i bez nutnosti určení. Doporučuju každýmu rybáři muškaření, ale doufám, že muškařů nebude tolik co vláčkařů. Jinak krásnej článek – máš dar popsat pocity, který cejtí 70% rybářů tady.
sus1> Těch malých ryb je celkem dost, nějak chybí ty velké.
Hr.v.touchenstein> Asi tak nějak.Ryb je všeobecně málo,(jak kde )nebo se aspon pořád o tom mluví??!!,ale stačí se podívat do ,,Z lovu'' a to ta vláčka teprve začala.:-)
osprey> Celý si myslim,je to o reklamě a mediálním možnostem masírovat nás!Kapraři jsou toho důkazem,já jsem letos začal s přívlačí a jenom než sem se rozhod jaký nádobíčko,dostal sem několik demagogickejch nálevů a docela se mi ten kšeft zhnusit.Ta voda,to prostředí a pokora k rybě,to buď máš,nebo ne!Hlavu vzhůru!Caster!
ČR není Yellowstonský park a nikdy nebude, většina revírů co znám jsou odkázané na dravce ze sádek a kdyby se čekalo na to, co se tam vykulí samo, tak by to bylo jen ubohé paběrkování. Neumím si představit, že by bylo možné v globálu zachovat přirozené prostředí a zároveň ponechat stávající rybářský tlak tohoto zaměření (lov dravců). Ve svém okolí znám pouze dva rybáře co ryby pouští a desítky těch co zmasí na co přijdou o pytlačení nemluvě. Jsem si jist, že bez „průmyslových“ ryb to nepůjde a vlastně to vnímám jako jedinou alternativu.
Pak se nabízí otázka, proč zabít duháka je přijatelné a zabít štiku ne, když se taky vysazuje? Já jsem si na to odpověděl tak že štika je původní druh a i když se také vysazuje, ona má potenciál žít v těchto končinách „divoce“ a být jako druh úspěšná. Výjimky jsou obsaženy v RŘ (pstruhovka) a náklady na „výrobu“ štika vs. duhák neřeším, i když věřím, že rozdíl bude značný.
Nemám strach, že ryby nebudou, ale těch větších bude zřejmě podstatně míň. Ne že bych nechtěl ty větší ryby, ale ve skutečnosti se obávám jiných ztrát. Vzrůstající zájem o rybaření naznačuje, že už nebude vůbec možné být na rybách jen sám se sebou a jakoby daleko od toho všeho. Nevím, co se v takových chvílích v člověku odehrává za procesy, ale vím, že je to vydatná potrava pro moji psychiku. Jak by řekl klasik, nejen jídlem živ je člověk ale obávám se, že tento druh potravy už brzo nebude k dostání …
Mně ten článek přijde zbytečně ubulenej. Každej kdo začínal, tak nevěděl honem co s rukama.. A je to jako kdyby sis stěžoval, že dneska třeba nejsou auta jako dřív. Souhlasím s tím, že dneska získat papíry k lovu je možná až příliš snadné, ale dramatizovat to tímto stylem mi přijde přehnané.
Směřoval bych dotaz na majitele soukromáků s bohatou dravčí obsádkou – třeba pískovna Roudnice, Řeplice (tuším), ten brčálník v Jestřabicích apod.
Zajímaly by mě ztráty, velikostní struktura obsádky, ulovitelnost „popíchaných“ ryb přívlačí, kolikrát je štika během roku ulovena atd.
Jinak – nemyslím si, že míra 60 cm nějak viditelně zvedne počet ryb dlouhých 80 cm. Ale jisté pozitivum to je.
Jiris na SM je taky jeden revír s mírou 60 cm.Chytá se jenom na umělé nástrahy.Za 1 rok jsem měl 1 štiku kolem 60 cm.Jinak vše menší.Docházka je omezena na 2× do týdne k tomu si můžeš odnést jednu štiku za týden a stejně tam nechytneš větší ?
jiris> od zvýšení míry z 50 na 60 jsem v Praze nechytal, jak se to projevilo a jestli vůbec, nevím ani z doslechu. Pražáci musí říct
regulus> rozumím, ale je to jen fabulace. Netuším, zda nějaké taková statistika existuje.
regulus> z vlastni zkusenosti vim, ze kdyz ryba nezere, tak ji na umelotinu tezko premluvis, ale rybicce casto ani tak neodola. Nicmene souhlas s tebou a taky proto jsem tam psal to o tom stejne velkem prochytanem useku, neb jsem toho nazoru, ze pokud porovnavam dve veci, musim je porovnavat za stejnych podminek – tzn bud vlacet na jednom miste a totez udelam s rybickou nebo s obojim prochytam stejny usek za stejnou dobu – jen tak lze relevantne rict, ktera metoda bude uspesnejsi. Pokud budes porovnavat statickou rybickovanou s aktivni privlaqci, tak mas pravdu jednoznacne.
HaD> ano máš pravdu, klasika sumec, asi je rybička účinější. Možná je to tak i u candáta, v mnoha případech to záleží na lokalitě, v zarostlým stojáku se vláčet téměř nedá nebo za cenu obrovskejch ztrát. V původním příspěvku ke článku jsem napsal „… v průměru je tímto způsobem chyceno daleko méně ryb než na přívlač …“ a o tom jsem přesvědčen, od toho se odvíjí i následující diskuse a moje odpovědi, proč si to myslím. Jak jsem už psal, asi o tom nemá cenu polemizovat, vyplývá mi to z vlastních zkušeností, což není berná mince, nemám v ruce žádný statistiky.
marcel.nbznk> do Ponětek nejezdím, teda spíš obecně na stojácích nechytám, ale to na věci nic nemění, to o čem píšeš není jen tam, děje se to i jinde, ale nedělá to zdaleka každý. Ti co to tak dělají se proviňují proti RŘ (BP MP bod 15), takže máš možnost jim něco říct, zavolat RS, …, co k tomu dodat.
Moje reakce vyplývala z toho co a jak jsi napsal, působilo to na mě opravdu velice podivně, tak nějak jsem nepochopil co tím chtěl básník říci (nemyslím tím to, že bys psal něco špatnýho).
tomashr> :-) já taky netvrdím, že je to spása a vyřešilo by to vše. Ale je to jeden z možných krůčků vpřed. Rozhodně není vzad ani stranou. Samozřejmě by byl asi nejlepší velký skok kupředu, ale v žádném odvětví se většinou změny tak dramaticky nedějí.
marcel.nbznk> Mám pocit, že si nerozumíme. Já se současným stavem neuklidňuju a rozhodně chci, aby byl lepší. Tomu dalšímu moc nerozumím, ale jsem rád, že mi nenadáváš :-)
regulus: to, co říkáš, globálně úplně neplatí. Někde a někdy může být přívlač efektivnější. Někdy a někde zase rybička. A také záleží na rybím druhu, jeho velikosti a rybářském tlaku. Podle mého názoru to prostě nelze zobecňovat.
HaD – ten můj komentář k tobě měl říct tolik.Neuklidňujme se současným stavem,mohl by být horší,ale mohl by být i lepší.Jen se nechci dostat do stavu horšího.Ještě se pokusím jednou vysvětlit tvoji otázku kdo co dělá.Myslím,že hodnotit činnost jen z hlediska pro mě příznivého nejde.Pro druhé může být negativní.Nejsme všichni stejní.Tebe neodsuzuju,taky si na tvým webu občas rád něco přečtu a přiučím se,nenadávám ti.
kerob> to bych si tvrdit netroufal, ale nemá cenu o tom polemizovat, je to v oblasti spekulací.
Pokud se jedná o moje přesvědčení, že je vláčka efektivnější, tak to vyplývá především z obvyklých zvyklostí při lovu, troufám si tvrdit, že víc jak v 90% případů, se rybář při vláčce většinou pohybuje, prochytává místo po místě, za určitou dobu projde určitou část revíru, málokdy vláčí na jednom místě, kdežto rybička je ve svojí většině postavena na principu, kdo si počká ten se dočká, pochodující rybičkář s kédrkonvó v ruce, systematicky prochytávající větší úsek revíru je z oblasti sci-fi. Výjimkou je snad vláčení mrtvé rybky, ale to už je taky přívlač. Jsem přesvědčen, že právě to, že vláčkař prochytá větší množství potenciálních stanovišť ryb, vede v globále ke větší úspěšnosti v počtu ulovených ryb. Pokud se budeme bavit jen o rybách nadstandartních rozměrů, tak tam ne docela možné, že je ta rybička celkově nejspíš úspěšnější i když to taky nemusí být v některých případech pravda.
regulus – nikde jsem nekázal,tebe osobně neznám,tudíž nevím jak se chováš k rybám.Věřím,že ohleduplně jak píšeš.Jsi kousek od letiště,jistě znáš roketnici 1 a ten přístup některých rybářů je hodně otřesný,ulovený ryby setřásají ve vzduchu z háčků,cejnci i karasi mají tlamky nejen potrhaný,ale utrhaný,to si myslím,že není v pořádku.Jednou mně nějaký profesor biolodie,bohužel se mě nepředstavil,vysvětloval,že ryba nemá v kůži jako člověk receptory bolesti,ona vnímá tlak,stisk,změnu teploty,bolest ne.Nechci se tím omlouvat nebo vymlouvat.Nevím jestli jsi mně pochopil i po tomto vysvětlení.
regulus> v pripade dvou cca stejne zkusenych jedincu a pri prochytani stejneho prostoru bude ziva ve vetsine pripadu uspesnejsi.
regulus> Ano, vnadění je podobný problém, byť asi spornější (u něj by v případě sporu nemuselo jít rovnou o výslovný zákaz jako spíš o stanovení nějakých limitů a pravidel). Háčků v zákoně je ale více – například co dost lidí nerado slyší(a tohle už s článkem souvisí) je i to, že je z právního hlediska v naprostém vzduchoprázdnu i ChAP…
tomashr> jen na okraj by se totéž dalo říct o vnadění. Já osobně v lovu na rybičku (i živou), zase až takovej problém nevidím, samozřejmě za předpokladu, že se dodržují určitá nepsaná pravidla. Je to jen a jen o přístupu samotného rybáře. O tý větší účinnosti přívlače jsem docela přesvědčen a myslím, že vláčkař nemusí být až tak moc borec, aby dokázal rybu přemluvit, platí ovšem to co jsem už psal, s rostoucím počtem vláčejících rostou zkušenosti ryb s tímto typem nástrahy a tím pádem i klesá účinnost. Nemá cenu to dál rozpitvávat, navíc to zrovna tady není k věci.
Lerak> sem se překlik, mělo to být adresovaný Japesovi
jiris> No já jo – SČ má 60 cm na hodně revírech, včetně toho, kde jsem nejčastěji. Ale o nějakém velkém nárustu počtu dravců se mluvit opravdu nedá – něco se chytne, ale taky spíš „kudly“ jak popisuje osprey. A s tím, že někdo házel zpátky do vody štiku kus přes 50cm, která prostě šanci na přežití neměla, už jsem se tam taky setkal :-( Osobně mě to nijak moc netrápí, ale zároveň mě to ani nepřesvědčuje o nějakém velkém přínosu…
TomK> internet a ani casopisy rybam neskodi (ani nemuzou), skodi vzdy jen a pouze lidi!
Máte někdo osobní zkušenost z revírů v okolí kde zvýšili míru štiky z 50 cm na 60 cm?
a ještě dodatek – velké procento rybářů v téhle republice si nějaká pravidla v chování vůči rybám (a nakonec komplexně vůči svému okolí) sami v sobě nastavit nedokážou a ani možná nechtějí. Z čehož vyplývá, že je nutné pro ně ty mantinely určit…
regulus : zřejmě jsi četl pouze mezi řádky – v mém odstavci je napsáno „…restrikce vůči sobě samým…“ čímž měl autor na mysli právě Tebou navrhovaná vlastní „desatera“. Můžu Tě ujistit, že taková pravidla nastavená mám a „osvětu“ mezi známými šířím též, ačkoliv to vzhledem k jejich smýšlení není třeba. Pokud by to nebyla stejná krevní skupina jako moje, těžko bych s nimi jezdil za rybami. Takže mi navrhuješ něco, co mám osobně už dávno vyřešené. Tím ovšem neříkám, že občas rybu nezabiju. A ačkoliv chytám na P i MP, moje rodina na talíři ulovenou rybu letos ještě neměla…
HaD> Já neříkám, že dopad míry 55 či 60 bude nulový, jen jsem dost přesvědčen, že pokud bude JEN zvýšena míra bez čehokoli dalšího, tak bude reálný přínos mizivý. Představ si štiku 53cm, která je chycena na revíru s mírou 55cm. Pro její přežití při chycení rybářem, který normálně štiky nepouští, musí být splněna slušná řádka podmínek: ochota vůbec míru respektovat (což je často všelijaké), šance ji reálně odháčkovat (u rybičky velmi často problém), nesmí být moc pomlácená (taky všelijaké). Jo, asi pár štik navíc přežije, to nepopře nikdo, ale nevěřím, že půjde o nějaké zásadní počty. Prostě typický příklad opatření, které dobře vypadá, všichni z něj mají dobrý pocit, ale vlastně se nic nezmění. Něco jiného by byla kombinace více opatření – míra a k tomu minimální velikost nástražní rybky, omezení počtu přisvojených dravců atd., pak už by se možná nějaké zlepšení napočítalo.
regulus> Jen na okraj – lov na živou rybičku je s velkou pravděpodobností nelegální kvůli rozporu s jinými zákonnými předpisy. Tvůrci BP (a ostatně i zákona 99/2004) si toho byli podle všeho vědomi a není žádnou náhodou, že v celém zákoně ani BP nenajdeš ani jedno slovo rozlišující živou a mrtvou rybku, prostě se tomuto problému vyhnuli a všichni se tváříme,že neexistuje (což je ve své podstatě asi jediná cesta). Ovšem pokud by se našel někdo, komu by toto téma leželo v žaludku natolik, že by na to dal soudní podnět, tak bych si docela vsadil na to, že by to skončilo zákazem a povinností úpravy předpisů.
Jinak s tím počtem vláčkařů a rybičkářů se to může lišit podle lokalit, ale tam kde se vyskytuju pořád rybičkáři vedou. S tou efektivitou bych řekl, že přívlač sice efektivnější je, ale jen u toho, kdo ji opravdu umí aspoň poněkud nad průměr, což není zdaleka každý vláčkař. Když se na to díváš z pohledu člověka, který se na dravce nespecializuje, tak pak rybička vyhraje i v té efektivitě.
marcel.nbznk> samozřejmě se na časopisy nevymlouvám. Jen konstatuji, že tu jsou, informace přinášejí a celkem ročně vyprodukují sice méně aktuálních zpráv než internet, ale těch odhadem 1000–1500 článků je myslím informací dost.
To, že by zrušení jakéhokoliv rybářského webu k ničemu nevedlo, samozřejmě vím. Chytej.cz dělám už sedm let a domnívám se, že této oblasti trochu rozumím a chápu jí. Co kdo pro rybařinu dělá a kdo nejvíc si nedovolím hodnotit. Možná má někdo větší přehled a víc informací a může si to dovolit. Každopádně moc nechápu jak to s tématem souvisí.
tomashr: dovolím si nesouhlasit a to hned ve dvou bodech:
regulus: já myslím, že si rozumíme. K těm informacím – ano dávám je. Současně s tím se ale snažím hlásat a ukazovat určitý přístup k rybařině a rybám, s čímž si leckteří hlavu nelámou a dělají to čistě kvůli penězům. A dělám to také samozřejmě pro peníze. Z něčeho žít musím. Mám redakci s redaktorem a solidními náklady, rodinu, dvě děti, rybičky, psa… :-) Ale jen pro peníze to není. Myslím, že mě už trochu znáš a víš to. Zkrátka chci říct, že tato činnost má svá pozitiva i negativa. Snažím se přinášet obojí. Nakolik se mi to daří nevím. Doufám, že si jednou nebudu muset sypat popel na hlavu.
tomashr> já jsem ale psal o úspěšnosti lovu, čili o počtu chycených nikoliv odnešených ryb a za tím, že přívlač (nejen při lovu štik) když se to aspoń trochu umí je daleko efektivnější technika si stojím a budu se s tebou do krve hádat. No a počet rybičkářů oproti vláčkařům, možná je to podle toho kde, ale u nás za poslední roky počet rybičkářů pokud neklesl, tak zůstal na svým průměru, zato počty vláčkařů zcela rapidně stouply, možná i na desetinásobek. Mimochodem, co ti vadí na rybičce, je to povolený způsob lovu a pokud lovící není debil, tak se v konečných důsledcích pro lovenou rybu nic nemění, skončí s háčkem v tlamě.
marcel.nbznk> trochu jsem tvůj příspěvek nepobral, ve svojí podstatě jsme všichni sadisti, chytáme ryby za tlamu na háčky a věř mi, že těm rybám se to vůbec nelíbí a navíc většina z nás ty ryby chytá jen pro zábavu, nikoliv jako kořist při lovu (za účelem sežrání). Potom opravdu nechápu, co mělo za význam tvoje kázání o jakési ohleduplnosti ke zvířatům, nebuďme pokrytci, nazývejme věci pravým jménem, tak trochu trápíme zvířata pro zábavu, ukojení loveckýho pudu, pro trochu rybího masa, jak kdo.
Ano přiznávám se, že svým způsobem trápím zvířata (ryby), protože je chytám a následně povětšinou pouštím. Z druhé strany zase ryby zpět do vody nekopu, pokud to jen trochu jde, tak na rybu vůbec nešahám, odháčkuju ji ve vodě, z jedné strany jakési pomyslné etiky jsem barbar a sadista, z druhé jsem možná ohleduplnej, je to k smíchu …
Lerak> Zmińoval jsi spoustu zákazů a opatření, co ti brání v tom, aby jsi si z toho udělal svoje vlastní „desatero“, nezačal jsi u sebe a tyto zásady který hlásáš nezačal praktikovat. Věř mi, že mezi tvými známými by daleko lépe působilo říct např., že já vezmu štiku až když má aspoň 60 a osmdesátku už nechám plavat (třeba by lépe pochopili, že tvoje názory vůbec nejsou špatný), než hlásat že by se mělo zakázat … . Mám svoje zásady už několik desetiletí, vznikly v době, kdy se ještě tak nehrálo na city, rybář co pouštěl jedlou rybu byl stejně jak dnes v očích spousty ostatních trouba, právě v tomto si myslím, že se moc nezměnilo, jen dnes se o tom hodně píše, diskutuje na netu, protože i ti co chytali ryby před lety nebyli všichni stejní, znám spoustu lidí co ryby bez problémů pouštěli i před víc jak 30 lety. Všicni měli stejně jako já svůj žebříček hodnot a nic nebrání tomu, aby si podobný žebříček udělal kdokoliv, dnes, kdysi dávno nebo třeba za 50 let. Jen by ten žebříček měl být vytvořen na zákadě rozumného uvážení v závislosti na místních podmínkách, jinými slovy je to individuální záležitost a to co platí tady nemusí platit tam nebo někde jinde.
Lerak> Jo.
A tohle je postranní cíl mých literárních výlevů. Napřed lidi musejí vědět, co chtějí. Protože pak se začnou opravdu zajímat, jak toho dosáhnout.
Já chci vody s rybami. Stabilní populace původních druhů s co největším podílem přirozeného výtěru. Vyrovnanou věkovou strukturu. (to je zbožné přání, ale aspoň částečně) Nejsem proti braní ryb, ale v míře, kdy výše uvedené nebude narušeno.
Dál mě zajímá, co by to stálo a jak by se dalo něco takového realizovat (legislativa, pravidla lovu, ostraha revírů, komunikace s dalšími subjekty – podniky Povodí,…).
Osprey : ano, souhlasím ! A péče o revíry (pokud mluvíme dle článku o štice), hospodaření a ekonomika – to vše souvisí…Dokud budeme do revíru „vylejvat“ pouze štičí váčkový plůdek tzv. Šo, byť v jakémkoliv množství, nepodpoříme přirozené rozmnožování, nezavedeme restrikce vůči sobě samým, nebudeme sahat hlouběji do šrajtofle při pořizování povolenky a vlastně nezačneme sami u sebe v chápání tohoto koníčka spíše jako sžívání s vodou a přírodou – do té doby se nic nezmění. Bohužel…
Ona ta cesta k nějakému ideálnímu stavu bude složitá. Nestačí jenom zvednout míru. Je to otázka komplexní péče o revíry – je toho moc, co by se muselo změnit. Ekonomika, systém obhospodařování, kontrola, tlumení predátorů, úpravy legislativy,… Běh na dlouhou trať. Hodně pomalý běh na hodně dlouhou trať.
marcel.nbznk> Souhlasím v podstatě se vším, jen do toho Oty Pavla mám daleko.
Máme k sobě názorově hodně blízko.
regulus: Tentokrát, Juro, nemůžu říct ani „popel“. Je to tak.
Pro tomashr a pepa-č : každých 5 cm navíc dobrých ! Už jen proto, abychom zvětšili šance jikernačky štiky, aby se v revíru (řece) alespoň 1× dokázala přirozeně vytřít, než ji někdo killne. Jak známo ze statistik, jikernačka pohlavně dospívá oproti mlíčákovi trochu déle a to v 3–5 roce života. Což je v normálních podmínkách revíru právě okolo půlmetrové hranice. Těžko donutit rybáře, aby zabili spíše mlíčáka když už tu rybu musí mít – většina jejich pohlaví ani nerozezná…tož tak chlapci, proto alespoň těch 5 cm. Sámoška, že bych tu míru viděl raději ještě někde výš, ale i to minimum dopadlo tak, jak dopadlo !
HaD – myslím,že je to hloupý vymlouvat se na časopisy.Časopisy nevychází každý den a to množství informací na internetu je nesrovnatelně vyšší než v časopisech.Stejně tak se nedá házet do stejnýho pytle odborná literatura,tu nejspíš takoví rybáři,jak popisuje osprey,zrovna nečtou.Právě na internetu jsou zprávy kratší,pro lovce trofejí a masa zajímavější a stravitelnější.Díky internetu lehce a rychleji se organizují výpravy.Souhlasím i s Regulusem,kdyby chytej.cz skončil,nic se nevyřeší,na trhu se uvolní místo,příjde další.Otázkou zůstává co nový web dovolí.Před časem na mrk.cz Azbest chválil činnost Martina Maťáka jako co dělá pro rybaření v naší republice,snad ho chtěl i svatořečit.Funguje to v každý oblasti lidský činnosti stejně,jsou tací,kteří se chtějí přiučit,doplnit si znalosti,ale jsou i tací,kteří získaný znalosti z mýho hlediska zneužijí.To neovlivním ani já,ani ty.A stejně tak to nevyřeší zakazování,omezování či zdražování nebo cenzura.Vsadím se,že toto si uvědomuješ i ty.
Já bych zakázal trojháčky stanovil vyšší míry ryb a omezující strop délky. Dále by to chtělo výrazně omezit počet ponechaných ryb na jednu týdně, ale klidně i méně a pak povolil lov dravců po celý rok. Třeba jen na přívlač a háčky bez protihrotu. Tím si myslím by se částečně podělil tlak na dravce do dvojnásobného časového období a ryby by nemusely prožívat obrovský tlak nadržených rybářů (včetně mě) prvních pár týdnů od 16 června. Petrův zdar.
osprey – četl jsem řadu tvých článků a dovoluji si tě přirovnat k O.Pavlovi,tvoje články budou stále aktuální.Za posledních 20 roků jsem několikrát jel Vltavu a v Rožmberku pod jezem na pravý straně si pro mně neznámý rybář uspořádal výstavu trofejí.Jsou tam hlavy sumců i štik,každej rok přibývaly,pokaždé jsem se podíval,nepřemohl jsem se,a pokaždé mně bylo smutno.Moji rodiče vyprodukovali ročně velké množství domácích zvířat,kuřat,kachen,králíků,selat i telat (ročně celkem asi 700 kusů),nikdy ale nezabili zvíře nedorostlý jateční velikosti,stejně tak jako nikdy se nezabilo chovný zvíře,porážky byly rychlý,všichni jsme v době porážky byli tiší,chovali k poraženýmu zvířeti úctu.Ke všem zvířatům jsme se chovali ohleduplně,už od dětství to po nás rodiče vyžadovali.Přestože u nás bylo masa dostatek,nikdy jsme masem neplýtvali a mnoho masa nekonzumovali.To ve mně zůstalo a tak se chovám dnes.Nerybařím dlouho,mnoho zkušeností nemám,ale taky nemám problém rybu ulovit.Rád vyhledávám místa na řekách,kde jsem sám,ale pokaždý to nejde a když dojdu na stojatou vodu,chce se mně brečet.Nejen množství odnesených ryb,kapr se hojně vysazuje,toho vem čert,ale dravci,ale především zacházení se zvířaty je otřesný.
při současném stavu dravců bych viděl jako pěkný kompromis korm délky nástažní rybky i třeba nařízení, že na rybku mlže být nastražen jen 1 prut. Dnes jsem byl svědkem, že na top místě širokém 8 metrů měli dva boříci 4 kačeny. Navíc když je pravidlem, že dost často se rybičkář posunuje po flecích a udice má ještě třeba 10 metrů od sebe…Je mně jasné, že to třeba bude někoho bolet,ale myslím si, že to zas tak kruté není
regulus> Jsem si poměrně jistý, že se velmi mýlíš v tom, že chytání na rybičku je menší procento úlovků než přívlač. Všude kam chodím je to opacčně (a to tak, že opravdu výrazně opačně) – vláčí sice víc lidí než dřív, ale pořád je jich méně než „rybičkářů“ a co se týče počtu puštěných ryb, tak tam už vůbec není co porovnávat, u „rybičkářů“ skončí na talíři skoro vše (v lepším případě aspoň respektují míru), u vláčkařu tohe jde zpátky do vody přece jen víc (i když většina to asi taky nebude).
Podle mě pokud by se mělo dravcům opravdu pomoct, tak to asi nepůjde bez nepopulárních opatření: zakázat rybičku nebo minimálně jako na Lipně dát její minimální míru, asi i omezit počet přisvojených dravců a další podobné věci. Mimochodem by se možná našly i omezení pro vláčkaře – například vláčet třpytkou velikosti 00 na MP vodě mimo závody je upřímně řečeno naprostá pitomost – poté co jsem musel úplně zbytečně zabít tlouště, který měl podobnou třpytku až v žaludku jsem si sám pro sebe třpytky pod velikost jedna zakázal, tohle opravdu nemá cenu. A možná by nebyl od věci ani požadavek na bezprotihrotové háčky pro přívlač (myslím i na MP, na P už to místy je).
Pro HaDa – tohle je právě to, co mi vadí na míře 55ccm, za současného stavu to totiž mimo jiné znamená (když se to bude dodržovat), že se do řeky budou házet zpátky spousty štik, které kvůli zažrání nebudou mít šanci na přežití a v podstatě to bude jen týrání a plýtvání. Míru klidně zvýšit, ale až po zavedení míry na rybičku, před tím mi to opravdu připadá jako naprostá zbytečnost.
Osobne bych zavedl dolni miru stiky 60cm a horni miru 80cm. Max pocet ponechanych kusu na jednu osobu za sezonu 10. A u zivych nastrah stanovit minimalni delku. Podobne omezeni az na tu horni mez bylo pred x lety na nasem reviru a jeste za poplatek. Chytani dravcu tam byla velka zabava.
Míro napsal si to pěkně, díky.
HaD> možná jsem to napsal trochu nesrozumitelně já, ale ze tvého prvního příspěvku mi tak nějak vyplynulo, že se domníváš, že internet a rybářské servery jsou mnohem větší přínos a daleko méně škodí, dále že pomohou zlepšit situaci (zase možná trochu kostrbatě napsaný, ale věřím, že chápeš co myslím). Nebýt internetu, tak někteří lidé už možná nechytají nebo by vůbec nezačali, jiní by patrně zůstali u jiného rybolovné způsobu a rozhodně by nenastal takový především vláčkařský a konec konců i muškařský boom. Nechci hodnotit jestli to je dobře či špatně, je to jenom holej fakt, já to vidím jako spíš hůř než líp.
Domnívám se, že plusy a mínusy rybářských serverů na všech frontách jsou zhruba vyrovnané, něco škodí, něco přispívá, nicméně jejich vliv je daleko větší než si asi připouštíš o tom jsem naprosto přesvědčen (o tom vlivu, nikoliv o tom co ty si připouštíš, do hlavy ti nevidím), internet asi má na určitou část rybářské populace také daleko větší vliv než globálně rybářské časopisy a knihy. Naprosto nepochybuji o tom, že jsi z duše přesvědčen, že to co děláš je správně, ale zrovna ty jsi nejspíš jeden z těch co poskytl a poskytuje široké veřejnosti spoustu informací ať už jsou to tvoje články o lovu sumců nebo DVD který vydáváš. Neber to jako nějakou kritiku, je to holý konstatování faktů. Vypnutí Chytej by nic nevyřešilo, to je blbost, doba se prostě žene tímto směrem a my jse jí vláčeni, takže nám nezbývá, než se přizpůsobit, konec konců to spousta lidí už udělala, po počátečním nadšení se sdílení informací, pochopili, že mlčeti zlato.
Pokud se týká předchozího příspěvku, tak TomK jako by mi to vytáhl z huby.
TomK> Neobhajuji. Vím, co je na internetu špatného a znám jeho negativa. Věř mi, že kdybych věděl, že vypnutím CHYTEJ.cz by se situace změnila a budoucnost zásadně zrůžověla, zásadně bych o takovém kroku přemýšlel. Ale tak to není. Proto musím hledat především pozitiva rybářského serveru a podporovat je a využívat nástroje, které máme v ruce. A kdybych přišel na způsob, jak budoucnost zlepšit, klidně budu spolupracovat i s konkurencí. Otázka je, zda by byli ochotni k problému přistoupit s rybářským srdcem a nemyslet na svoji peněženku.
HaD> Chápu, že Tě internet živí a tak máš tendenci jej obhajovat. Osobně si ale myslím, že rybám škodí mnohem víc než časopisy. V časopisech jsem nikdy neviděl diskuzi „nasazovali tam a tam, rychle tam jeďte“ nebo fotky pidi ryb. Na tom má podíl podle mne hlavně internet. Narozdíl od časopisů totiž poskytuje informace s minimální časovou prodlevou a zároveň umožňuje kdejakému joudovi prezentovat veřejně svůj úlovek, byť se jedná o mrňavou rybu… V časopise by mu ji asi ani neotiskli a tak své ego ukájí na síti…
A nepodceňoval bych také vliv odborné literatury, kde písma znalý člověk se dočte spostu věcí…
regulus> malá poznámka k Tvému příspěvku: V zásadě s Tebou souhlasím, ale netuším v čem nesouhlasíš ty se mnou. To že internet dělá rybám medvědí službu, s tím souhlasím. Zřejmě jsem to ale nezmínil. Nicméně jsou tu i ta zmiňovaná pozitiva. Nicméně vše dobré i zlé svádět jen na internet není regulérní. Stále tu je asi 6 rybářských časopisů, které čte odhadem 100–150 tisíc rybářů a informací se v nich objevuje také velmi mnoho. Dohromady možná více než na celém internetu. Osobně bych řekl, že ale tak časopisy „nevychovávají“ rybáře, jako internet.
osprey> Přesně tohle jsem čekal a splnilo se .Je tu opět to,že ,,rýpu'' .Už vůbec,ale vůbec se necítim ublíženě,jen jsem si sám odpověděl(pro sebe s úsměvem),že za názor následuje obrazně ,,odplata".(ne v tomto případě). Vůbec nevim,proč si mě adresoval tu tvoji poslední větu,to teda fakt nevim.Nikdy jsem se s tebou nebavil o tom,kde jsou hodnější a kde ne,takže…
Sice jsem se ke článku nechtěl vyjadřovat, ale když už se diskuse k němu takto rozproudila, asi nechci mlčet.
K článku – vcelku se mi líbí a myslím že dokáže někomu něco dát, v každém případě ho lze považovat, za dá se říct na vysoké literární úrovni napsanou kritiku něčeho z určitého úhlu pohledu (pohledu vláčkaře usilujících jen o velké ryby), co si z tohoto článku potenciální čtenář odnese, je poměrně individuální záležitost. Přestože patřím k těm, co je jim tak trochu jedno co se o rybařině píše, články čtu velmi zřídka a snad nikdy v životě jsem nečetl žádný rybářský časopis, uznávám, že pro ty co na rozdíl ode mne po článcích s rybářskou tématikou prahnou, je tento článek možná pecka, jak jsem už psal, pro někoho super článek, pro jiného … .
K názorům – ne všechny ohlasy na tento článek jsou ve stylu poplácávání po ramenou, důvod je jednoduchý, už to tu bylo i naznačeno, ne každý sdílí autorův názor, ne každý rybařinou tak žije jako autor a ne každý je vláčkař přehnaně řečeno opovrhující průměrnou rybou a toužící jen po těch velkých (pochopitelně asi každý je rád, že chytil velkou rybu, ale naprosté většině stačí ke štěstí i ty průměrné bez ohledu na to, jestli je sežere či pustí). Myslím si, že o tomto něco vím, chytám už nějakej ten pátek, ryby v naprosté většině neberu už daleko dřív než většina návštěvníků tohoto webu, dávno před tím než byl internet a to i v dobách, kdy jak mnozí tvrdí, bylo mnohem víc velkých ryb a méně rybářů než je nyní. Znám mnoho rybářů co berou ryby s rozumem a i některé, co vezmou vše co jim uvízne na háčku, nutno však říct, že těchto je menšina. Přesto nemohu říct, že by článek pro mne nebo pro ostatní měl být nějaké memento, za které se podle nadpisu prezentuje. Možná si to autor neuvědomuje, ale článek je silně provláčkařský a v jakémsi podtextu odsuzuje tzv. rybičkáře a to je dle mého názoru trochu chyba (já vím, ozve se spousta lidí co mi budou oponovat, Mirkové Dušínové zblblí webovými diskusemi, odpůrci chytání na rybičku … , popsal bych ještě dalších 20 řádků vyjmenováním těch co by mi oponovali). Chytání na rybičku je na většině našich MP revírů povoleno a v průměru je tímto způsobem chyceno daleko méně ryb než na přívlač, pro mnohé je to jen jakási alternativa k lovu na položenou, jakým způsobem to ten který rybář provozuje je spíše otázkou jakési etiky a většinou je to úměrné počtu takto chycených ryb. Ten kdo chytne dravce jednou za uherskej rok, ho obvykle vezme, ale tihle lidé nejsou vůbec žádným nebezpečím pro populaci dravců v našich vodách, jedná se o naprostou většinu rybičkářů, nebezpečím jsou lidé kteří různými způsoby přišli na efektivitu rybolovu nejen dravců, tzv. to umí, tam už záleží na tom, jak se k této schopnosti postaví. V tomto směru udělaly rybám medvědí službu portály typu Chytej a MRK, bez vlastního zavinění jejich provozovatelů, je to prostě tak, každé plus má svoje mínus, je tu snaha šířit osvětu, ale z druhé strany se tu kvanta lidí dostanou velice rychle (předchozím generacím rybářů to trvalo roky) k cenným informacím, na které by sami třeba v životě nepřišli. V tomto směru s HaDem nesouhlasím i když z druhé strany sdílím jeho názor, že zas tak zle není a že je třeba se na to dívat optimisticky. Je třeba současnou situaci brát takovou jaká je, nemyslím si, že je až tak katastrofální, možná není ani horší než byla, ty ryby taky nejsou tak úplně blbý, pokud v minulosti přišli do styku s určitým typem nástrahy opravdu jen sporadicky, tak byla úspěšnost pochopitelně větší, pokud se jim to „prohání“ před tlamou dnes a denně, tak taky už pochopily, že to k žrádlu není a jen my hloupí rybáři si myslíme, že tam žádný ryby nejsou.
sus1> Že jsi nepochopil, vidím z tvého komentáře. Každý čtenář si v libovolném textu najde to své. Vidím, co zaujalo tebe a není to to, na čem ten článek stojí. A že tím pádem není pro tebe? No tak není. Kaprař a ortodoxní muškař ho třeba ani nebudou číst. Bobkař důchodce možná vůbec nebude chápat, o čem to tam plácám. A jsou snad proto špatní? Nejsou. Prostě to jde mimo ně.
Na názor máš samozřejmě právo. Článek se ti líbit nemusí. Když už jsi ho s nadějí přečetl a on tě zklamal, dej mu pětku a neřeš to. Snad si nemyslíš, že budu pátrat po tom, kdo mi ji dal, abych se mu pomstil?
Nevadí mi tvůj názor, ale spíš to, že máš sklony rýpat, kudy chodíš (v pohodě) a jen se někdo ozve, hraješ ublíženého (to je ten problém). On ti někdo bránil napsat svůj názor? Někdo ti za to něco udělal? Pouze ti někdo oponuje.
Tak buď hergot chlap. Byli tu jiní, co se za svoje názory hádali, ať byly jakékoli. Mě nevadí, že se mnou budeš diskutovat a tvrdit, že nemám pravdu. Třeba ji nemám.
A jestli mi začneš tvrdit, že na jiných rybářských webech jsou diskutující hodnější a laskavější, tak si opět dovolím nesouhlasit.
tak my na SVK uz niekolko rokov mame mieru stuky 6O cm..a myslim ze to trosku pomohlo, pretoze tych stuk do 60 sa chyta asi najviac a vacsina z nich by pri miere 50 cm bola killnuta..predstavuje to iba male percento prinosu ohladom tejto situacie, ale stale lepsie ako nulove
tomashr> každých pět centimetrů je dobrých. Minimálně v tom, že ryba 50 cm je opravdu kudla. 55 cm je přeci jen už znát. Tím ale nechci říct, že považuji štiku 55 cm za pěknou. Já štiku hodnotím jako solidní nad 60–65 cm.
Lerak> Jestli jsem si s něčím jistý, tak s tím, že přínos zvednutí míry o 5cm bude nulový :-(
osprey> Ještě, článek je,,asi" pro mě,nevim,nepoznam to z toho,pro koho je,ale asi spíš myslel obsah,to je tet jedno. Já sem asi z té většiny lidí,pro které není rybařina priorita a odtud asi ta neshoda a možná i někdy nesouhlas s tebou,pro kterého je rybařina priorita je.
Omlouvám se, ale bohužel nelze text Upravit,tak musim psát takhle,znova.
osprey> Jak víš,že jsem nepochopil??!Hmm.
Nenapadlo tě někdy,že je to třeba obráceně??!!s tím pochopením??a nejen já,ale i ostatní.:-)
A pak že sem může napsat názor kdo chce(bez úhony).:-) Dál se k tomu nevyjadřuju,už mě nebaví pořád něco vysvětlovat,když někdo píše ,že nerozumí,nechápe,atd.to opravdu ne.
Šumichrást> Souhlasim s tebou,pohoda,bez fronty.:-)
Ve 3.30 u vody, abych se dostal tam, kde odpočívají metrovky… Už bylo plno. Kačeny se svítícími anténkami již v té době plavaly v poklidu po hladině.
Metrovka se na velkého (no, většího) woba nedostavila. Zato přišla cca 30cm štička.. Nepamatuji, že bych na dané lokalitě někdy předtím tak malou štiku chytil…
Celkově absolutně mrtvo (což je možná dobře).
Změna bojiště přinesla „skákající padesátku“. A průser je, že potěšila.
Večer jedu zase … zase na metrovky.
HaD> nevím, kde to je psané. Ale pozor, okoun má hájení na SM právě do zahájené.
sus1> asi jsi nepochopil pointu. Ale neva. Za sebe – nevláčím už pěkných pár let. Štiku chci pro pocit. A náladu nemám pohřební, ale nostalgickou. Na zahájení jsem nikdy nebyl a zřejmě ani nebudu. Nerad stojím ve frontě na cokoli. Já rád klídeček a pohodičku.
Dílčí úspěch: http://hobby.idnes.cz/…rybareni.asp?…
sus1> Postupně jsem ti napsal tři odpovědi a všechny zase smazal. Nakonec nechám jen toto.
Nepochopils a možná nikdy nepochopíš. Tohle není článek pro tebe.
Je mě vás upřímě líto,že máte takovou pohřební náladu,názor.Všichni chodíte k vodě,všichni nachytáte a pořád sistěžujete.Nechápu,něco dělat, očem vím, že je asi ,,špatně'',nebo neni dle mích představ,dávat do toho peníze a pak to hanit??!! Je to pohled jednoho rybáře a věřim tomu,že většina lidí to takhle nevidí.
Ano, vědí o tom ale nedělají proto nic,neni to totiž proně životní priorita, jako asi pro autora( bez urážky a rýpnutí ) ale pouze koníček. Všechny to strašně mrzí ale??!!! 16tého všichni k té vodě běží a nevědí co tam ,,hodit'' dřív.Budte teda jeden rok bez vláčení,když jste z toho tak špatní a tim pro danou věc uděláte hooodně. Jedinej , s kým zde souhlasím je HaD,bohužel,ale je to tak.:-)
Hezký článek, ani už nevím kolikrát jsem odpovídal na otázku, proč chodím na ryby když je nejim. Ne snad proto, že by mi nechutnaly, ale pro jejich malé a stále zmenšující počty. Cestou do pekel stále kráčíme pokud se něco zazantně nezmění. Nastavením třeba horní lovné míry něbo něco takovýho. Několikrát jsem se snažil vysvětlit starým rybářům, že největší ryby je třeba vracet. Zvyky a v článku zmíněné pudy se změnit jen tak nedají, když už ji chytí, proč by jí pouštěli :-) Pohled na rybu ve vodě je přeci mnohem hezčí než na talíři :-) Přeju krásné chvíle strávené u vody :-) P.
Moc hezky napsané. Bohužel i já mám v sobě něco z pisatelova pesimismu. Ale i podobný sen. Chytit si štiku snů. Já bych moc chtěl na mušák. Chytat na vláčku nebo rybičku jsem moc línej.
Článek je OK. Fakta o úlovcích dravců (štiky a candáta) jsou neúprosná. Na jednoho člena připadá ročně cca 0.3ks přisvojeného dravce. Je fakt, že se existují tací, kteří vykáží ročně i 30 dravců, je to výjimka potvrzující pravidlo.Dle mého názoru nepomůže ani roční omezení dravců na 1ks/člen/rok. Nikdy nebylo a ani nebude dravců tolik co kaprů.
Nejhorší na tom je, že na X set dobře smýšlejících rybářů stačí pár rybářů opačného názorů a je to tam, kde to je.
Článek je skvělý. O tom ale psát nechci. Jsem jeden z těch, kteří Míru přesvědčují, že není tak zle. A věřím pevně, že nebude. Alespoň o to usiluji a snažím se. Když se budeme snažit všichni, budoucnost máme před sebou slušnou. Věřím i tomu, že i internet (který v tomto směru mnozí vnímají jako negativní prvek) a CHYTEJ.cz tomu pomůže. Díky usilovné práci, kterou třeba vy čtenáři nevidíte, bude např. na toto téma v deníku SPORT pozítří článek. Kdyby otevřel oči 100 rybářům, co sto, klidně i deseti, kteří naše myšlenky (text je z pera Ospreye a mě) pojmou za své a budou je šířit dále, bude to úspěch.
Ve vodách ještě ryby ochránění hodné plavou. Se svěšenou hlavou, smutným pohledem a rezignovaným přístupem ale nic nezměníme. Takže hlavu vzhůru, optimismus do žil a pojďme společně po cestě vedoucí k vodám plným ryb! Stojí to za to!
hecht> Je se na co těšit – na to, že můžeš nahodit. A dál už je to na každém z nás.
Ach jo, co dodat, bohužel tady v tom taky žiju a chytám. Nevím,zda se je na co zítra těšit, vše je v lidech a ty se chovají hůř než dobytek… Jediné co proto mohu udělat, je to, že začnu u sebe a budu se sám snažit o ,,udržitelné chování u vody''
Lidi, děkuju.
Tohle je jeden z těch článků, co nejdou zaplatit. Je napsaný na podzim, vysázený a připravený k vydání snad půl roku, vrtal jsem se v něm celou zimu a poslední úpravy jsem na něm dělal den před zveřejněním.
Takových už moc nedám.
Zdravím všechny, co to vidí jako já.
Souhlasím se vším co je napsané v opravdu pěkně napsaném článku. Škoda,že je málo takových rybářů.
Lerak> 5cm nic neřeší, to není ani jeden rok v řece (tedy jeden rozmnožovací cyklus)navíc. Jistěže to smetli, bo zvýšením míry by se zvětšila (výrazně) skupina lidí, kteří si na mírovou rybou nešáhnou a to by dav masachtivých dost nas***o. A taky by šla výtěžnost do kytek a výtěžnost je klíčem k penězům. Bohužel.
Návrh naší MO, na zvýšení lovné míry štiky na alespoň 55 cm od příštího roku, byl na JčUS smeten cca před 6 týdny se stolu…Této ryby se prý loví každoročně dost…
Je mi z toho smutno...............
Výstižné, bohužel je to pravda.
No já jedu zítra jen jako koukaná , bude mi opět blbě až uvidím ty masařky řádit a hádat se o fleky , Osprej moc hezky napsaný a pravdivý , zlatý starý časy :-(
Jeden z mála článků, které jsem za poslední roky četl, a pod který bych se s radostí podepsal. Ale dost chvály, u tebe, ospreyi, je to zbytečné. Kor v situaci, kdy většinu z těch smysluplných článků o kterých píšu v úvodu, máš na svědomí ty. Budu si tvoje řádky přehrávat v paměti pokaždé, když budu sám zaúkolován sepsáním nějakého článku.
Výstižně napsané… bohužel až moc výstižně, ale realita je taková a musíme doufat v lepší zítřky…
Ahoj Mirku,mám pocit,že tu štiku z fotky znám-)
Co dodat… Asi nemá cenu namlouvat si, že to tak není. Zítřejší den u vody to mnohým z nás potvrdí.
…
(tiše souhlasím, neb určité věci netřeba více komentovat)
Miro, tohle nema chybu, clovek ma chvili pocit, jakoby spis jen premyslel nez neco cetl, fakt moc hezke.
Moc hezky napsané, jako vždy. Smutné a pravdivé. Díky za čtení…
Hernajs, jako už bych to někde četl.
Vlastně ne, nečetl, ale každoročně prožil…
Hezké počtení !!!
Uffff!!!!!!!!
Miro k tomu se dá napsat pouze Amen.
Geniální, přesné, trefné, bez omáčky, tnoucí do živého, pravdivé. Míro, díky.
Kurva učitelskej ty zraješ jako kvalitní slivovice -fakt dobrýýý!!!:-)
Je to smutné ale výztižné.....Většina nových rybářů získá ryb.lístek po vyplnění testů,zaplatí a jdou chytat.Já si myslím,že by se měl každý předem podílet na práci v MO a tím získat lepší vztah k rybám a k rybařině.Prostě přísnější udělování povolenek.Nejednoho rádoby rybáře by to odradilo.Vyjimkou jsou děti chodící do ryb.kroužků zde je jasně vidět kladný vliv vedoucích.
Presne a vystizne…bohuzel :-/
Ja osobne se s rybarema u vody nebavim, nic neukazuju a zasadne nikomu neradim. Stale mam jeste svoje mista, kam na ryby chodim jenom ja a nikdo jinej tam v podstate nechodi.
Robur – zdrazeni povolenky by nesnizilo tlak, ale zvysilo mnozstvi odnesenych ryb podle me.
Plně se s článkem schoduji. Byly doby, kdy celý nedočkavý jsem se těšil na hodinu H a kolem třetí jem se přesunoval na mé místečko, aby mě jej nikdo náhodou neobsadil. Ryb ale ubylo, štiky které jsem chodil vyhlížet dávno před za zahájením vymizely. Proto zahájení ztratilo pro mne to kouzlo, které mne vždy hnalo k vodě.
řekl bych, že už je na čase aby se zdražily povolenky, dřív jsem toho zastáncem nebyl, ale je třeba si uvědomit, že pokud se zvedá tlak, tak je třeba ho eliminovat. Tím nechci říci, že má být rybařina pro bohaté, ale možná to donutí lidi víc přemýšlet a spoléhám na to, že je nenapadne brát vše, aby se jim to více rentovalo.
nyní počet rybářů roste větší rychlostí než je rychlost toho, že se z nich stanou gentlemani
zatím nemám problém předávat zkušenosti, ale ještě jsem nedozrál k tomu, že nabídnu svůj flek, ale čekám to od Prutose:-D
Napsané opravdu přesně. Sice nejsem nějaký zvláštní vláčkař, spíše naopak, ale na zahájení lovu dravců jsem se vždy těšil, utrhat si pár nástrah, možná povodit nějakou rybku. Už několik let v den zahájení nechodím, ty hrozné návaly lidí a to co se tam vidí, to opravdu nemusím, raději si nějaký čas počkám a vyzkouším štěstí na tom co tam zbylo.
Výstižné. Tenhle článek tak nějak rozhodl, že si asi zítra nepřivstanu… Jinak zdravím autora, myslel jsem že se do zahájení stavím s promazáním MP a na kus řeči, ale nějak mi nezbývá čas..
jaja… co dodat… zbývá jen doufat, že se „trh přesytí“, nastane velká dravčí a rybí krize, rybářský svět se chytne za šňupák a po velkém několikaletém útlumu se snad situace zlepší… Je to tak jak píšeš, každý chce a v dnešní době může celkem snadno a lacině přijít k informacím, které poctivý rybář sbírá celá léta, spíše bych řekl celý život… Do toho přijdou rychlokvašky a machři a dál už to znáš sám… Vše má své pro i proti, bohužel i internet, média, hi-tech technologie… Ano i já toho využívám, ale NIKDY nezneužívám. A co se týká rozdávání mnohaletých vydřených zkušeností ohleně ryb a vody, s tím jsem už před hodně lety smutně skončil… Mé informace byly jen sprostě zneužity. Ano, zkušenosti a informace jsou to nejcennější, co dnes u rybařiny vlastním a dávám je až na velké výjimky pod zámek. A tak znovu říkám, nezbývá, než doufat, že se vše v dobré obrátí. Myslím si, že je to na rybách a celkově v životě takto: Vše dobré je k něčemu zlé a vše zlé je k něčemu dobré. Přeji všem PETRŮV ZDAR a hlavně zdravý rozum.
Článek, bohužel vystihl moje pocity. S blížícím se zahájením lovu dravců převládá nad radostí nostalgický smutek a nějak se mi k vodě ani nechce.
Tiez som pred casom dospel k nazoru, ze rozdavat skusenosti je blbost. Ine je vymenit si skusenosti s niekym rovnako skusenym. Inak ak chces mozem ti vyrobit siditko podla tvojho navrhu. Moje hand made woby najdes na mrku v sekcii vyroba woblerov. PS: to len preto lebo mas PULPku bundu ;))