V rámci šetření časem mám ve stejné krabičce i několik olůvek. Vyšlo mně to jako nejméně stresující, protože háčky v krabičkách díky své drobnosti stejně mají schopnost putovat mezi jednotlivými přihrádkami a při vysypání krabičky je to ještě horší.
Podotýkám, že nejsem plavačkový, feederový ani kaprový specialista a věci si uspořádávám, jak to vyhovuje mně. Tím jsem nechtěl říci, že plavačkou ani feedrem nechytám. Jenom nepatřím k těm, kteří ve snaze mít co nejvíce záběrů neustále mění sestavu, jak je to často prezentováno v časopisech. Možná je to dáno tím, že na řeku, kterou znám, to mám kousek a když neberou, tak raději změním místo. Peferuji klid a pohodu. A to jsem v třídění či sbírání rozsypaných háčků nenacházel.
Chápu, že závodník toto „moudro“ tolerantně přeskočí. Spíš se tu snažím začátečníků v rybařině (a hlavně dětem) naznačit, že na udici dají stejně maximálně dva háčky, a co se týče velikosti, tak pro začátek stačí malé, střední a pár velkých, než mít od každého stupně velikosti hromádku, protože stejně háček č. 6 od č. 7 vizuálně skoro nerozeznáte.
Známým trikem, zabraňujícím pohybu háčků po krabičce, je přihození magnetu, který háčky na sebe naváže. Zatím jsem tomu ale na chuť nepřišel. Určitě se ale vyhněte tomu, že ve snaze zabránit přelézání háčků po krabičce, dáte pod víčko kousek látky. Nefunguje to, protože háčky se do látky zapichují, takže sice neputují, ale v případě otevření krabičky jsou zachyceny na látce, ze které pak nekontrolovatelně odpadávají
Jako další alternativu připouštím možnost, která je tak jednoduchá, až se nad ní tají dech. Možná tím prodloužím ekeonomickou krizi u výrobců krabiček. Rada zní: háčky nechte v pytlíku, ve kterém jste je koupili. Jednak máte pohromadě stejný typ háčku, ale navíc se vám zafixuje i daný model a výrobce, takže v případě spokojenosti víte, co znovu koupit či naopak čemu se příště vyhnout.
Háčky na špuntu
Protože to mám k vodě kousek a nejsem extra pořádníček mám několik háčků i s návazci zapíchnuté v korkové zátce, schované v jedné kapse u vesty. Původně jsem z toho měl obavu, ale háčky tam drží a nemotá se to. Samozřejmě to není zásoba na týdenní výpravu, ale díky tomu a jedné menší krabičce často za celou vycházku ani nesáhnu do batohu.
Samozřejmě existují i profesionální zásobníky na návazce, kde je možnost zamotání eliminovaná na minimum, ale to už je téma pro starší a pokročilé.

Ač to na první pohled nevypadá, háčky drží a nemotá se to, i když to běžně nosím v kapse vesty. U vody pak jen stačí na druhém konci vlasce udělat smyčku, kterou to připevním na kmenový vlasec. Takto navázané háčky primárně slouží jako návazec na feeder, případně klasickou položenou.


A tahle to dělají plavačkoví profesionálové - konrkétně Mihy San, ale já bych se k tomu nikdy nesnížil, protože se mně nad tou důkladností snižuje sebevědomí.
Přenašeč nástrah
Z korku či podobného materiálu lze vytvořit i přenašeč nástrah. Základem je nějaký festovnější špunt, na který se běhěm cestování u vody dají zavěšovat vláčecí nástrahy, vetšinou ty, které pravidelně na slibných místech střídáme. Určitě neuškodí mít nějak ukotvenou i spodní část provázku. Předejdete tomu, že v předklonu, např. při podebírání ryby vám špunt nebude bimbat před obličejem.

Myslím, že z fotky je vše patrné - drsňáci pak místo špuntu háčky píchají rovnou do bradavky.Foto: Aleš Albin
Brousek na háčky
Brousek je taky užitečná pomůcka. Osobně ho mívám na joju na vestě, ale není to podmínkou. Jen musí být s vámi na rybách. Stačí jen brusný pidikamínek, nejlépe přilepený na dřevěném prkénku, aby se dobře držel.

Darovaný brousek domácí provenience z mé vesty.
Brousek vám v mžiku nabrousí ztupený háček na přívlačových nástrahách, ale samozřejmě i jednotlivé háčky, které se ve vodě či jinde zachytí o kámen. Dokonce dokáže narovnat poškozenou špičku háčku. Problém býval takový mikrobrousek sehnat. Jako tip vám dopručuji se pořádně rozhlížet na řemeslných jarmarcích či ve skanzenech, odkud historicky pochází i ten můj. Každopádně vím, že dnes se brousky určené speciálně na háčky dají v lepších rybářstvích určitě sehnat.

Text: Robur
Foto: Mihy San, Robur, Aleš Albin
vondras> To je šikovnej fígl!
ještě něco háčky nebrousím vždy je vyměnuji připadá mi to smyslnější zvlášt u menších velikostí !!?
háčky udržuji takto všechny vysypu,vyndám papírek z pytlíku a háčky na něj naskládám většinou po 5ks proti sobě a přelepím je průhlednou páskou a mezi nimi udělám zářezy něco na způsob trhacích zápalek a při každém novém použití pouze odtrhnu háček tento způsob se mi osvědčil nejvíce ,nemůžou se vysypat ani se netupí hlavně nekončí v trávě nebo na dně batohu tak to je můj fígl !!,
A co tohle?:
http://knife.cz/Default.aspx?…
Zdar. Já si kopmletní návazce strkám do desek na vizitky. Desky jsem pořídil zadác u nás v práci, mají tvrdý obal, do kterého se dá dát spousty „příhrádek“ na vizitky pomocí spínacích kroužků. Na jedné „stránce“ mám šest návazců (v každé vizitce jeden). Háčky jsou chráněné, přehledné, každá délková sorta je popsaná, plus je zastrčen papírek z originál obalu. Kupodivu se návazce nemotají, i když jsou stočeny – pevnost a přilnavost vizitkovníku to neumožňuje:-)
V Semě se prodává brousek bratru za 20,– Kč. http://www.fishop.cz/…-hacky_5001/
možná by nebylo od věci sem napsat příapdné tipy na různé brousky, páč když jsem článek psal a zajímal se o to, tak jsem našel rozmezí mezo 100 – 500Kč. ten můj z jarmarku vyšel tuším na 30Kč před 6 lety. Do té doby jsem měl jen úlomek brousku hozený někde v batohu.
Zdar také mám háčky v obalu od výrobce pokud jich mám více spojím je v dírce na zavěšeni elektrikářským páskem a listuji v nich jako v knize.další háčky mám v klasické krabičce na magnetu
Ahoj, já mám háčky v této krabičce. Mám dvě a nepřijde mi, že by se nějak tupily. Zavírání po roce blbne, tak přikoupím novou a je to. Cena klem 20Kč… http://www.nasoutokushop.cz/…foto1094.jpg
robure-
http://www.youtube.com/watch?…
Standartně s sebou nosím čtyři druhy háčků v původním balení strčený v plastový krabičce spolu s pár olůvky a dvěma druhy návazcovýh materiálů. Ve valné většině případů s s tím bohatě vystačím.
ano, naznačil jsem použití magnetu a možná by stálo za to říci, že existují i krabičky na háčky s magnetickými štelářky. Někomu to vyhovuje, někoho tenhle pokrok neoslní a dokáže bez toho žít. Každý by měl být svého štěstí strůjcem…
jednou jsem tady na podobné téma diskutoval (myslím, že se to týkalo magnetických krabiček) a za to že jsem si dovolil říct že pro takovou krabičku jsem nenašel uplatnění a že si háčky nechávám v originál pytlíčcích stažených gumičkou jsem dostal takovej spucunk že jsem teď docela rád, že to tady Robur v článku doporučuje. Samozřejmě plavačkáři uvažují jinak, ale my obyčejní univerzální rybáři to vidíme spíše z praktického hlediska. Takže, ať žijou originál pytlíčky, je tam výrobce, velikost, tvar a většinou i cedulka s cenou :-)
Nejlépe se mi osvědčilo kupovat háčky po celých baleních a nechávat je v obalu od výrobce. A jednotlivá balení mám v průhledných „zip obalech“. Ve feedr tašce je těch průhledných zip-desek několik, vše velice skladné, rychlé prohlédnutí háčků a hlavně .. i několik let po otevření originál balení jsou háčky stále jako nové, bez známek vlivu vlhosti aj.