Nástrahy
Kdysi jsem si třídil nástrahy podle jednotlivých druhů ryb. Dnes mám univerzální krabičku, ve které mám škálu woblerů od hladinových až po hlubinné. V další krabičce mám jigové hlavičky různých velikostí a nim vybírám patřičné smáčky, twisty a kopýtka - mám je uskladněné v sáčcích nebo twistrové „knize“.

Prut
„Boatový“ prut by měl mít délku maximálně do 2,5 m. Čím delší prut - tím hrozí větší komplikace! Při zamotání vlasce musíme dosáhnout na špičku prutu, aniž bychom máchali naviják ve vodě. Můj oblíbený prut je jednodílný prut Fenwick v délce 2 metry. Má tvrdou akci a vrhací zátěž 10-40 g. Výbornou alternativou je i dvoudílný prut Sportex Zander 2,4 m s vrhací zátěží do 30 g. Oba pruty jsou celkem univerzální pro lov středně velkých dravců (bolenů, candátů, štik a menších sumců).Obecné zásady při výběru prutu:
1) Čím delší prut – tím sice dále nahodíte, ale na vodě přinese dost problémů. Komplikace se projeví hlavně při vedení nástrahy nebo při zdolávání ryb v těsné blízkosti boatu.
2) Jednodílný prut má lepší akci a dobře snáší námahu. Jeho jedinou nevýhodou je obtížnější transport.
3) Rukojeť prutu, která je delší než rybářův loket, je nepraktická a bude vám na boatu neustále překážet.
4) Prut nemusí být „značkový“ – stačí, když bude dobře sedět v ruce. Naviják musí vydržet nějaké to namočení a zůstat přitom stále spolehlivý. Nesmí být náchylný na zachytávání vlasce pod cívku nebo za brzdu navijáku. Předností je jeho nízká hmotnost. Vhodné jsou typy s větším průměrem cívky, protože se z nich lépe smeká vlasec. Kapacita cívky by měla pojmout minimálně 100 m vlasce průměru 0,28 mm.
Vlasec nebo šňůra? Pro lov z boatu upřednostňuji vlasec. Lovím převážně na kratší vzdálenost, takže nehrozí žádné extrémní propružení vlasce při záseku. Použití pletené šňůry je sice možné, ale jen o těch nejtenčích průměrech. Na boatu jsou často i ty nejběžnější věci dost komplikované. Třeba utržení nástrahy ve vázce, pokud je navázána na vlasci o nosnosti okolo 7 kg, je někdy na hranici možností rybáře. Neustále se nad překážku přitahujete, usilovně kopete ploutvemi, škubete vlascem a ono nic. Pořád visíte a nejste stavu vlasec přetrhnout – ve vodě se totiž není za co zapřít…

Záchranář nástrah
Když už je nástraha ve vázce, pokuste se ji zachránit. Užitečný pomocník je „záchranář nástrah“ od firmy LOVY. Dnes si neumím představit, že bych se bez něj vydal na lov z boatu. Nástrahy, které mi zachránil, bych ani spočítal...Z krabičky od starých léků jsem si vyrobil krycí pouzdro na karabinu „záchranáře“. Dále jsem zvětšil jsem kapacitu cívky na pevnou šňůru. U takto upraveného „záchranáře nástrah“ nehrozí, že by jeho kotvičky poškodily boat nebo se do něčeho zamotala šňůra.

Postup při uvolňování uvázlé nástrahy
Nejprve uvolníme překlápěč navijáku tak, aby vlasec mohl volně klouzat z cívky, upevníme prut suchým zipem k boatu, aby nám při uvolňování nespadl do vody, jednou rukou uchopíme vlasec před špičkou prutu, pak otevřeme karabinu a zasadíme do ní vlasec- zaklapneme překlapěč navijáku, napneme vlasec a karabinu po něm spustíme dolů k visící nástraze - karabina má řetízek a kotvičky (trojháky s odstraněnými hroty), které se chytí do trojháčků nástrahy. Když se karabina „pevně usadí“ v blízkosti nástrahy (nebo i na ní), zabereme silou za šňůru a nástrahu z vázky vytáhneme.

Po vyproštění z vázky nikdy nesmíme zapomenout - zkontrolovat háčky zachráněné nástrahy!

Věci, které (ne)jsou na boatu tabu
Existují věci, o kterých se nemluví, ale které patří k normálním lidským potřebám - na záchod prostě musíme všichni. Ten, kdo chytá na velké vodní ploše z lodě, si jednoduše rozepne kalhoty a uleví si do připravené nádoby nebo i rovnou vody. Jednou se mi chlubil rybář: „To já sem držák! Vydržím třeba i 10 hodin!“ Mohu vás ujistit, že tak dlouho to na boatu určitě nevydržíte. Voda pod zadkem udělá své. Existují tři rady jak na boatu vyřešit „urgentní malou potřebu“.
Rada 1: Rychle doplout k nejbližší pevnině a tam potřebu vykonat. Někdy je to ovšem, vzhledem k velké vzdálenosti od břehu či silnému protivětru, hodně náročné řešení a doslova „nervy drásající zkušenost“.
Rada 2: Používat při lovu z boatu jednorázové pleny pro dospělé. Během plavby a chytání si do ní lze i několikrát „ulevit“. Až po návratu na břeh použitou plenu sundáte a provedete umytí patřičných partií těla. Použitou plenu prosím nenechávejte na břehu, ale odneste ji někam do kontejneru.
Rada 3: Ulevit si jde i na vodě, ale jen za určitých podmínek:
Hladina musí být naprosto klidná (za silného vlnobití na to ani nepomýšlejte!).

Začátek je jednoduchý. Rozepnete si kšandy brodících kalhot.

Shrneme brodící kalhoty, jak to jen nejvíc jde.

Zapřeme se jedním kolenem o bezpečnostní pruh mezi nohama a díky tomu se dokážeme pozvednout ze sedátka.

V okamžiku, kdy jsme zapření mezi zadním opěrátkem a popruhem, začneme stahovat brodící kalhoty a… od vykonání potřeby nás dělí jen vteřiny. Je třeba přiznat, že na velikosti v tomto případě záleží. Výhodu mají ti rybáři, kteří jsou vybaveni „nadměrně“… :o))).
UPOZORNĚNÍ: Celý předchozí odstavec byl věnován „malé“ potřebě – „velkou“ vykonáváme vždy na břehu!

Základní pravidlo lovu z boatu je pravidlo šťastného návratu.

Nikdy nepřeceňujte své síly. Rybolov za silného větru nebo za bouře je příliš riskantní. Utéct před přicházející bouřkou není zbabělost, nýbrž moudrost.

Při lovu z boatu se můžeme spolehnou jen sami na sebe. Připravenost, s jakou se vydáváme na vodu, rozhoduje o našem bezpečí i úspěchu. Když přijde k věci, musíme si umět pomoci za všech okolností, třeba i zuby a nehty.

Jedině tehdy, když budeme soběstační, se můžeme dostatečně soustředit na lov a současně vnímat krásu okolní přírody.

Štěstí při lovu z boatu nespočívá v mimořádných úlovcích, ale v tom, že nikam nespěcháme a necháváme se unášet na vlnách nekonečného ticha a klidu...

Pokračování příště: Výběr nástrah a taktika při lovu bolenů z boatu.
Text a foto: Tomáš Rozsypal + Milan Rozsypal
Chlapi aké pruty používate pri love s bb a v čom vidíte práve výhodu spomínaného jednodielu?
Pěkný článek. Nevíte co je to twisterová kniha?
Skvěle jsem se bavil při čtení popisu „jak vykonat malou potřebu“. Ale to byl nejspíše popis ze života. Velký problém asi mají rybářky, že. Jen tak pro doplnění, nedokážu si představit, že si do broďáků vezmu plenu a ulevím si tímto způsobem. Ne, to by opravdu nebylo řešení pro mě.
Robur : Pozor na protivítr. Není nad teplou sprchu.
Robur> Místo historky přidám radu, když už hoří, daleko bezpečnější je vychcat se do petky nebo podobné nadoby na pití, velikost otvoru si každý určí sám před plavbou.
Robur : Pozor na protivítr. Není nad teplou sprchu.
Robur: Zdvihneš ho nad hlavu, otočíš na správnou stranu a vydáš pokyn.
jo, Milane, jak se venčí v boatu pes?
Robur> nezapoměň na boat pro psa.
uvítal bych víc historek ve stylu, co mně uplavalo, ba co lépe, ce se potopilo. Nejen od samotného autora.:-). Myslíte, že ten boaat opravdu potřebuju. Já už tuším, manželka ještě ne.