O budoucím lovu rozhoduje z jedné čtvrtiny příprava, z druhé čtvrtiny výbava, ze třetí čtvrtiny zkušenost a teprve o poslední čtvrtině rozhoduje konkrétní aktivita ryb. I když se to nezdá, tak první neúspěchy a rozladění mívá na svědomí absence nutného vybavení, do kterého spadá i nedostatečné oblečení. Vše je třeba dělat s rozmyslem a klidem. To co rybář ošidí, to se mu (zvláště na vodě) rychle vrátí.
Těžké oblékání – lehké plavání…
1. Obléci se po tmě a za ranního chladu, to není pro správného rybáře žádná obtíž. Důležité však je, aby dodržel dvě zásady: První zásadou je zachovaná pohyblivost - nabalit se tak, že se nedají ohnout ani kolena je trestuhodné! Druhou zásadou je ochrana zdraví před zimou – špatné je obléci se málo, protože rychlé prostydnutí a bolesti kloubů na sebe nenechají dlouho čekat.

2. Přímo na tělo patří funkční spodní prádlo. Účinně odvádí pot z povrchu těla a udržuje příjemný pocit sucha. Kvalitní termoprádlo chrání před pocitem chladu a vlhka i v extrémních klimatických podmínkách, ke kterým rybolov z boatu rozhodně patří.

3. Na spodní vrstvu navlékám speciální fleece kalhoty. Jejich výhodou je, že jsou „vyšší“ a zakrývají z části břišní i zádovou část. Chrání především ledviny! Ve spodní části nohavic mají našité gumičky, které zabraňují shrnování nohavic při zasouvání nohou do prsaček. Tato druhá vrstva prádla především hřeje, ale také umožňuje odpařování vlhkosti.

4. V létě i za největšího horka je lépe si vzít na vodu teplejší mikinu. Ideální je tzv. windstoperová. Její výhodou je výborná prodyšnost, ale zároveň voděodolnost a ochrana proti větru. Když se náhle zvedl vítr nebo se ochladilo, vždy mi dobře posloužila a nemusel jsem předčasně prchat z vody.

5. K mikině je třeba přidat obuv, ve které chodíme po břehu. Domnívat se, že se vždy vrátíte k místu, kde jste vstupovali do vody, je silně naivní (stačí jen, když bude foukat silný vítr). A myslet si, že ten kousek po břehu v ploutvích „nějak“ překonáte, je také hloupost! Nezbude vám nakonec jiná možnost, než vylézt na břeh a jít pěšky k autu nebo naší základně. Bez bot to ale nepůjde!

6. Po uzavření obuvi a mikiny do příslušné kapsy připnu k boatu velký podběrák pomocí velkého joja. Vzadu za zády podběrák zavazí nejméně. Možností jak vylovit rybu je bezesporu více, nejčastěji je uchopím do holé ruky, ale člověk nikdy neví, kdy se bude podběrák hodit.

7. Sebelepší oblečení musíme schovat do brodících kalhot. Dostupná musí být vesta s nůžkami, peánem (popřípadě metrem). Povolenku můžeme schovat do prsní kapsy v brodících kalhotách (stejně tak kapesník nebo toaletní papír).

8. Ploutve! Už při nákupu musíte vyřešit dilema, zda použít speciální ploutve s páskem, které se nasazují na holinku nebo botu, nebo jestli koupíte klasické ploutve, které se nasazují na neoprénovou punčochu. Ploutve s páskem vzadu jsou dražší a jsou i hůře k sehnání. Jejich výhodou je, že když vylézáte na břeh, stačí je sundat a jste hned v botách. Klasické ploutve seženete všude a jsou zhruba o polovinu lacinější. Při výstupu z vody se ale musíte vždy „přezouvat“. Já zvolil druhou variantu a zatím jsem neměl důvod litovat.

9. Pozor! Více ponožek + tloušťka neoprénové punčochy může způsobit větší objem nohy. S tím je potřeba počítat už při nákupu ploutví. Nasazujte si vždy mokré ploutve, protože noha do nich lépe vklouzne. Když vás ploutve tlačí, odeberte vrstvu ponožek. I nepatrná bolest dokáže znepříjemnit celý lovu. Bez ploutví do boatu vůbec nesedejte - můžete si být jisti, že se bez nich plave hodně špatně.

10. Boat je připravený a můžeme nasednout. Je dobré ještě před vstupem do vody vykonat potřebu. Na vodě je to totiž mnohem komplikovanější. Mnozí „boutaři“ si dávají pod zadek nafukovací polštářek, aby neseděli tak nízko. Jsou tím výš nad hladinou, ale nepatrně se tím zhorší stabilita plavidla.

11. Pro bezpečnou plavbu je potřeba zajištění. K tomu slouží popruh mezi nohama, který je napojen do středu rozpěrné trubky. Jeho účelem je, aby rybář ani v silných vlnách nevyklouzl ze sedátka a nesjel do vody.

12. Suchým zipem přiděláme pogumovaný stoleček na boky nafouknutých válců. Lehké zatížení v podobě krabičky s nástrahami stoleček unese. Odložit si na něj můžeme i případný úlovek. Jen velké kusy improvizovaný stoleček pronesou až na rybářova kolena.

13. Při delším přeplouvání bez lovu je dobré zajistit si prut pomocí dvou suchých zipů. To stejné platí, pokud si chcete odpočinout, nasvačit se nebo fotografovat! Důslednější „boatisti“si dokonce připínají prut pomocí krátkého lanka přímo k ruce. Při chytání z boatů se používají vesměs kratší pruty - do délky 2,3m, je to mimochodem proto, že musí umožňovat dosáhnout na špičku v případě rozmotávání zamotaného vlasce. Výhodné jsou jednodílné pruty s kratší rukojetí (delší často překáží). Naviják musí být spolehlivý. Podle druhů ryb, o které právě usiluji, používám vlasec od 0,18 do 0,26 mm. Požití silnějších vlasců nebo dokonce pletených šňůr příliš nedoporučuji - při vázce se dají jen těžko utrhnout.

14. Pro rychlou výměnu nástrah používám karabinky. Umožňují snadnou výměnu i potmě. Jsou lehké a nijak výrazně neovlivňují chod nástrahy. Při chytání u dna, ale i při každé výměně nástrahy, kontroluji, zda není vlasec nad karabinkou zeslaben nebo poškozen. Vyplatí se vždy preventivně odstranit alespoň 30 cm vlasce před každým novým navázáním.

Pokračování příště: Náčiní a pomůcky pro lov z boatu.
Text a foto: TR + MR
Článek se mi ted hodí…právě mě dorazil jeden z emeriky a zkušenosti a kamarádi boataři žádní…
já si pod prdel do boutu vyřezal s tvrdšího poliesteru o tloušťce 8cm sedačku abych seděl vejš,je to dobrá věc,stabilitu nestrácím a při vláčení je to lepší,protože když jsem seděl hluboko v boutu,tak jsem nemohl pořádně vláčet protože mě překážela rukojeť prutu
Robur> jj lepsi to musi byt jeste s tou potrebou :-D(to ale nejspis nepujde tak videt :-D)
to jsou dobré meziřádkové postřehy, úplně si představuji rybáře, který uprostřed přehrady pověsí na dno 25ku pletenku, nemůže to urvat a jenom se pohupuje ve vlnách:-D