Princip techniky
Teď bych trochu vysvětlil princip této techniky. Zjednodušeně to lze nazvat měření hloubky s průběžnou zátěží nebo lov s markerem bez markeru. Využije se k tomu pouze kus drátu, zátěž a splávek. Jak celá sestava vypadá je vidět z obrázku.
Výroba markeru
A teď jak vyrobit rameno, které při tahu lehce nadzvedne vlasec a tím omezí vázky.
Potřeby:
- Drát o průměru okolo 1 mm, dlouhý asi 20-30 cm
- Obratlík a obratlík s karabinkou (očka větší než průměr drátu)
- Kleště
- Vezmeme drát, navlékneme obratlík a na konci drátu uděláme očko ve kterém bude obratlík
- Na druhém konci uděláme to samé s obratlíkem s karabinkou
- Pořádně zajistíme smyčky, aby nebyly volné
- Hotovo
Sestava pro mapování dna
Nyní navážeme sestavu na prut (ten doporučuji přívlačový, ale lze použít jakýkoliv). Na karabinku připevněte olůvko těžké alespoň 40 a víc gramů. Poté navlékněte rameno na druhé straně na vlasec, za ním gumovou kuličku a poté na konec nepředvážený splávek o nosnosti 6 a více gramů.
Postup při mapování dna
A nyní k samotnému mapování dna. Nahoďte sestavu a napněte vlasec tak, aby splávek byl ponořený těsně u ramena. Odměřte si od navijáku 25 nebo 50 cm (maximálně po 1. očko prutu!!) vlasce a v té vzdálenosti si udělejte značku nebo si to místo zapamatujte. Nyní uchopte vlasec těsně u navijáku a vytáhněte ho a k vaší značce. Toto opakujte, dokud splávek nevyplave. Nezapomeňte si počítat kolikrát jste vlasec vytáhli! Pokud jste vytahovali 50 cm, vydělte počet "výtahů" 2 a pokud 25 cm, vydělte 4. Poté k výsledku přičtěte délku ramene zátěže (v metrech, tedy při délce 20 cm je to 0,2 m) a získáte přibližnou hloubku v metrech. Navíjejte zátěž pár metrů po dně a vše opakujte (vynořování splávku, tažení po dně) dokud nebudete na břehu. Při tažení zátěže po dně si všímejte vibrací špičky. Když bude na dně bahno budou to takové cuky, když písek tak pouze čisté vibrace. Ovšem na to to si musíte přijít sami, jelikož je to třeba dostat do ruky.
Takto lze tedy zmapovat velkou plochu celkem rychle. Avšak je to pouze náhrada za marker, ale lze si s tím naprosto vystačit. Je dobré si vytisknout satelitní mapku a tam své údaje zakreslovat. Ovšem jak si s údaji poradíte je už na vás. Přeji příjemné měření a spoustu ryb.
hrana byla nalezena a úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat
text a foto: Jakub Čech
Ilustrační foto: Chytej.cz
Dá se to použít i pro tychleji tekoucí vody? Přijde mi, že v proudu marker sice pujde nahoru, ale ne kolmo a navic tam bude asi i nejaky prutah samotneho vlasce.
Velmi šikovné a využitelné.Něco obdobného jsem okoukal v Anglii od jednoho kapraře.Místo toho drátku používal asi 30cm lanko na dravce(na moře).Do dnes to používám na lokalitách které neznám a mám to skutečně oblíbené a plní to svůj potřebný účel.Romeo
Ještě dnes to vyrobím.
HaD> ano
cest k cíli bývá zpravidla vícero :-)
caslavak> je pravda že třeba u 50cm a 25 cm se těch 2,5m s koeficientem 2 a 4 dopočítáš. Při dělení výsledek vyjde v metrech. Pokud se použije pouze násobení, není potřeba žádný koeficient a nechá se to použít na kteroukoliv vzdálenost k prvnímu očku. Samozřejmě že vzdálenost 50cm je na počítání pohodlnější a i pro měření daleko rychlejší než kterákoliv jiná míra. Jinak článeček je pěkný a je to hezká matematická vychytávka.
Ne musí se to dělit. Vytáhnete 5* 50cm a tu 5 vydělite 2 což je 2,5 m.
ano správně, musí se násobit. moje chyba sorry
Ovík> samozřejmě že se to nemá dělit ale násobit. Jinak se to nechá použít i na řekách, jen je třeba počítat s tím, že měření ovlivní proud který se opírá do splávku. Na řekách je proto výhodnější pužívat štíhlé typy splávků.
asi sem natvrdlej ale nechápu tam to dělení 2 nebo 4 :-D vysvětlete mi to někdo:-D
Velice jednoduchý a funkční systém. Díky za tip.
Chytré, díky za tip