Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

I. ročník závodu "Smáčci v akci" - pocity závodníka. necteno

28.4.2009 | Závody | 24.185 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 6

I. ročník závodu "Smáčci v akci" - pocity závodníka.V sobotu 25.4.2009 proběhl na přehradě Jestřabice historicky první ročník smáčkových závodů „CHYTEJ.cz na NÁSTRAHY.cz“ v přívlači, který byl uskutečněn pod patronátem rybářského serveru Chytej.cz a firmy Nástrahy.cz. Jaký byl a co přinesl? To se vám pokusím nastínit v následujících řádcích...

Před závody

Od časných ranních hodin byla Jestřabická přehrada v obležení více než osmdesáti příznivců pstruhové přívlače. Poměrně početně byli zastoupeni rybáři ze sousedního Slovenska, a tak závod díky jejich účasti získal punc „medzinárodných pretekov“. Akci si nenechaly ujít rovněž mnohé rybářské osobnosti z obou států – např. současní i bývalí reprezentanti v přívlači - Josef Foltýn, Milan Rozsypal, Laco Mlynarovič, Juraj Mrázik a další, dále ligoví závodníci nebo i dopisovatelé z rozličných rybářských periodik. Soutěžní klání tak slibovalo řadu zajímavých momentů.

 

Podle propozic bylo úvodní kolo (z celkově pěti) věnováno pouze lovu na smáčky od fy Nástrahy.cz. Závodníci si zdarma a podle svého uvážení mohli vybrat z firemního pultu pět kusů smáčků do závodu (a také si přikoupit další modely do zásoby). V ceně startovného byly pro účastníky i další nadstandardní věci: např. oběd (jedinečný guláš z jelena), možnost ponechání si tří ulovených pstruhů a taška s drobnými upomínkovými dárky. Na padesát nejúspěšnějších rybářů navíc čekalo stejné množství cen od sponzorů závodů. Osobně jsem pokukoval po „hodně vymazleném“ vláčecím navijáčku Fujitsu od fy Kingfisher (jak se později ukázalo, nebyl jsem tak dobrý, abych na něj dosáhl, ale vzal jsem za vděk plechovkou plzeňského ležáku, který mě rovněž dokázal naplnit blahem…)

p1.jpg p2.jpg

Vše připraveno, závod začíná

První kolo a „smáčkový král“

Úvodní „smáčkové“ kolo vypuklo v 7.30 hod. Shodou okolností jsem si vylosoval flek mezi Hadem a slovenským reprezentantem Jurajem Mrázikem, se kterými jsem potom rotoval po celý čas závodu. Z obou stran mě tedy čekala konkurence jako řemen!

p1.jpg p4.jpg

První jsem bodoval na zeleného smáčka já. HaD se snažil kontrovat oranžovým smáčkem.

 

Rybám smačci chutnaly, a tak na sebe nenechaly první úlovky dlouho čekat. Převahu měli čerstvě vysazení duháci, ale bylo zdoláno i nemálo „starých“ sivenů a několik štik. Po prvním kole jsem měl pět ryb, které mi „zajistily“ 23 pozici. Had měl ryb stejně, ale v součtu měřily o pět centimetrů více, a tak skončil na „lepším“ 19. místě.

p5.jpg p6.jpg

HaD hned v prvním kole ulovil těsně pod hladinou malou štiku

Korunovaným „smáčkovým králem“ se stal Vítězslav Tvarog, který ulovil 9 ryb (273 bodů - centimetrů) a po právu v úvodním kole zvítězil!

p7.jpg p8.jpg

přesun na druhé kolo

Kolo druhé a HaDova radost

V následujcích kolech už rybáři mohli použít libovolnou vláčecí nástrahu a mnozí toho využili. My s Davidem se rozhodli držet smáčků (fluozelených), neboť na ně ryby celkem dobře reagovaly. Přesunuli jsme se doprostřed hráze, kde se údajně v prvním kole odehrávala opravdová jatka. Tehdy jsem ještě netušil, že to budou jatka hlavně pro mě... Do půlky kola jsem měl osm kontaktů. Většinou to však byly jen rychlé a nesekatelné údery. Dva pstruhy jsem sice trefil, ale seklepali se mi hned po pár vteřinách. Had mezitím měřil tři ryby, ale nějaké mu rovněž spadly. Do konce kola se mi podařilo „vyčarovat“ jen dva kousky a v průběžném pořadí jsem se hluboko propadl. David se „vyprsil“, přidal ještě dva pstruhy a s pěti úlovky vybojoval skvělé 2. místo v druhém kole.

p9.jpg p10.jpg

v druhém kole se lovilo i na další vláčecí nástrahy, ale my zůstali věrni smáčkům

p11.jpg p12.jpg

přeci jen se zadařilo :-)

Kolo třetí a boj o rybu

Ve třetím kole jsme lovili ve střední části nádrže. V té chvíli už foukal silný nárazový vítr, který kazil hody s lehkou nástrahou. I přesto se mi hned na začátku podařilo na smáčka „vydrtit“ duháka. David po pár hodech skóre srovnal a vypadalo to na velký mač. Bohužel se nekonal. Oba jsme ještě obdrželi několik klepanců a tím to také zvadlo. Jak na potvoru Hadův pstruh měřil 39 cm a můj jen 31. Tento nepatrný rozdíl udělal mezi námi osm míst v pořadí a já se dál propadal do bahna neúspěchu…

p14.jpg p14.jpg

siveni i pstruzi byly stateční bojovníci a zelený smáček jim chutnal

Velká přestávka a štikovo-smáčková premiéra

Po třetím kole nastala velká přestávka, která byla vyplněna obědem, doplněním tekutin a také přednáškou o lovu štik na smáčky v podání Milana Rozsypala (Milhause). Na přednášku volně navázala ukázka praktického rybolovu v nově vybudované štikové nádrži pod parkovištěm. Majitel revíru Miloš Šlesinger vyzval přítomné, aby si lov štik na smáčky vyzkoušeli sami. Někteří tak skutečně učinili. Byli jsme mezi nimi i já s Hadem. David zde po několika minutách chytil úplně první štiku nádrže (revír se oficiálně pro veřejnost otevíral právě u příležitosti závodu CHYTEJ.cz na NÁSTRAHY.cz). Jeho premiérová štika sice neměla ani půl metru, ale v rybníce žije hned několik kousků nad osmdesát čísel. A právě po nich jsme toužili! Jednu z větších zubatic - asi sedmdesátku - zde těsně u břehu pozbyl jeden rybář. Já zdolal dvě „půlmetrovky“ a šel se raději chystat na další kolo.

Čtvrté kolo – má radost

Do předposledního kola jsem nastupoval s úmyslem konečně porazit Hada - a to „na hlavu“ - a nikoli jen na nějaké ubohé centimetry! :o) Los nás tentokrát poslal do mělčiny před hájený úsek. První rybu jsem vyndal do pěti minut od startu. David okamžitě kontroval duhákem z dálky (na smáčka za sbirolinem). Vzápětí k němu přidal další rybu a srovnávat jsem musel já. Po chvíli lovu se mi podařilo napálil zvlášť velký kus! Když ale plynule projel třemi sousedními sektory, podařilo se mu vypnout (odhaduji, že to stejně byl jen „podšvihnutý“ kapr nebo jeseter). Naštěstí jsem i tak brzy vyrovnal a dokonce jsem se „ujal vedení“ o celé 2 cm! Tento stav vydržel skoro až do závěru kola, konkrétně do chvíle, než jsem zdolal dalšího pstruha. Tím jsem nad Hadem definitivně (a zcela výjimečně) zvítězil.

p15.jpg p16.jpg

má příprava na čtvrté kolo a pohled na skvělé jestřabické zázemí

p17.jpg p18.jpg

v posledním kole se stále ještě lovilo dost ryb...

Poslední kolo – dojezdy pro (bývalé) hvězdy

Na poslední kolo jsme zaparkovali v zátoce pod chatou. David měl jeden záběr od duháka v dálce, já naopak dostal drbanec od sivena pod nohami. A to bylo vše. David navíc chytal jen asi čtvrt hodinky a pak šel vyřizovat nějaké organizační záležitosti. Závěrečné kolo tak skočilo remízou – oba jsme měli „bezrybku“.

p19.jpg p20.jpg

v posledním kole se HaD věnoval přípravě cen pro vítěze

Celkově se HaD umístil na „krásném“ 32. místě a já byl ještě o tucet míst pod ním. Jistě se ptáte: „Kde udělali pánové z Chytej chybu?“ Určitě v tom, že jsme závod pojali jako „pohodovo-rekreační akci“ (což by se v závodech stávat nemělo) a rovněž jsme zůstali až do konce věrni smáčkům, byť na různých montážích (z čehož vyplývá, že se věrnost ne vždy vyplácí). Tvrdé nástrahy - třpytky a woblery - jsme ignorovali úplně, i když umožňovaly rychlejší chytání a rozhodně byly vhodnější pro lov v silném větru. Při lovu se smáčky se vyplatilo lovit ryby, které se nejvíce pohybovaly pod hladinou, se smáčkem umístěném na 2g jigové hlavičce a jemně s ním "tančit" pod hladinou. V okamžicích, kdy se zvedl silný vítr to bylo ale téměř nemožné a i když se podařilo nahodit dostatečně daleko, "pytel" na vlasci o délce několika metrů téměř 100% vyloučil kontakt s nástrahou a práci s ní. Stejně tak záběr nebylo možné identifikovat.

Trocha statistiky ze závodu

82 závodníků celkem ulovilo 976 ryb – z tohoto množství byla převážná většina duháků a sivenů (největší pstruh měřil 49 cm), dále se zdolalo 25 štik (největší 49 cm), 1 candát (39 cm), 4 okouni a tři regulérně ulovení kapři (jeden z nich – kus 55 cm - se stal i největší ulovenou rybou závodu).

Stupně vítězů

Na stupni vítězů stanul Slovák Maroš Michalka, který s přehledem přechytal celé závodní pole (součet umístění 45, počet ulovených ryb 41 a součtu bodů 1283). Stříbro získal opět slovenský závodník Ladislav Rebro (součet umístění 70, 31 ryb, 858 bodů). Teprve na třetím místě byl „náš borec“ – Milan Mikulka (součet umístění 78, ryb 20, 898 b). Nezbývá než doufat, že to Slovákům zase příště natřeme my, nebo nás alespoň pomstí čeští hokejisté na letošním MS. :o)

Největší rybu závodu (viz kapr 55 cm) ulovil na smáčka Martin Štěpka. „Smáčkovým králem“ (jak už bylo výše uvedeno) se stal pan Vítězslav Tvarog. Sláva vítězům a čest poraženým!

 

p21.jpg p23.jpg

Vyhlášení výsledků, vítěz celého závodu přebírá hlavní cenu

p23.jpg p24.jpg

celkový vítěz a stupně vítězů

p25.jpg p26.jpg

ceny byly připravené pro více než 50 závodníků

Poděkování za závodníky

Za všechny soutěžící musím poděkovat manželům Šlesingerovým za výborné zarybnění revíru před závodem a za vytvoření perfektního zázemí pro všechny účastníky. Poděkování patří i garantům závodu – rybářskému serveru CHYTEJ.cz a internetovému obchodu NÁSTRAHY.cz. A rovněž firmám, které závod sponzorsky podpořily a dodaly hodnotné ceny: GAMMARUS - Brno, rybářské potřeby KINGFISH – Nový Jičín, nakladatelství FRAUS – Plzeň, firmě Vladimír Fencl - podběráky a další.

Díky vám všem jsme prožili pěkný den u vody a odnesli si (kromě dárků a cen) i sluneční bronz na kůži a spoustu rybářských zážitků.

Závěrečné shrnutí

Závod se celkově vydařil. Počasí bylo slušné. Nástrahy fungovaly a ryby na ně braly. Závodníci byli ohleduplní a rozhodčí spravedliví. Oběd byl skvělý a točené pivo taktéž. Přednáška o smáčcích se povedla a byla podpořena i úlovky. Vyhráli ti nejlepší. Co víc si přát? Aby stejně dobře dopadl i příští ročník závodu CHYTEJ.cz na NÁSTRAHY.cz!

ToRo

p28.jpg

tohoto jesetera 110 cm ulovili rybáři asi 2 hodiny po ukončení závodu :-)

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

9 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 5. května 2009 v 15:04® HaD
HaD

toro> doufám, že titanic to nebude

Úterý 5. května 2009 ve 14:03® toro
toro

HaD> Tvoje: Ryc a už je pryč! To jsem slyšel ještě dlouho po závodě. Doufám, že mě nebudeš slovně masírovat v ligových závodech. Tam provokuj ostatní, protože tam budeme na jedné lodi (nebo Titanicu?)

Středa 29. dubna 2009 ve 13:49® HaD
HaD

kolandik> pro mě to byl především souboj a štengrování s TR. To bylo hodně zábavné. Rozhodčí a sousední rybáři by mohli vyprávět :-)

Středa 29. dubna 2009 v 11:42® kolandik

HaD: Jasně, závoděmí se v nás nikdy nezapře. Každej z nás se snaží porazit alespoň ty kamarády kolem sebe, kor když jde častokrát o reprezentanty:). Hlavní ale třeba pro mě je se závoděním bavit a užívat si každý kolo lovu na kterýkoli vodě..Když k tomu přijde ještě dobrej výsledek, tak je to pro mě taková krásná třešnička na dortu :-). Taky doufám, že přístě pojedu a chytim si nějakou krásnou rybku na smáčka :-)

Úterý 28. dubna 2009 ve 22:43® HaD
HaD

Kolandik: No kdybych tvrdil, že jsem to pojal úplně ležérně, to bych kecal. Přeci jen jistá dávka závodního nadšení tam byla. Smáčci mě bavěj a chtěl jsem si i pro další ročník dokázat, že by mohl být celý závod jen o této nástraze, nebo přinejmenším více kol. Příště doufám pojedeš :-)

Úterý 28. dubna 2009 ve 22:31® kolandik

Úplně rozumim, jak jste to kluci pojali:). Vidim to většinou úplně stejně, vždycky když teda náhodou jedu závodit na Jestřabice, jedu tam spíš jako na výlet s mnohem ambicióznějšíma kámošema:). Přesně vim, že každý místo do 50-tky je pro mě úspěchem:-). To,že jste s HaDem až do konce závodu věřili smáčkům, plně podporuju a chválim. Je to boží násraha a chci se na ní pořádně naučit, už sem si k tomu koupil snad i dobrý náčiní :))). Díky za super článek, Jestřabice znam, ryb je tam fakt mraky, ale jak jsem již zmínil, já si tam na každejch závodech připadam jako „klaun“ :)…