Systém ve vlascích
Čím je rybář movitější a hromada jeho nádobíčka se zvětšuje, tak přibývá i navijáků a jejich cívek s různými průměry vlasců. Vzhledem k pořizovací ceně vlasce je poměrně častým trikem šňůru po opotřebení jednoho konce na cívce otočit. Pokud pak takových cívek máte víc, poměrně brzy ztratíte orientaci a složitě řešíte kde, jak dlouho, jaký průměr a v jaké kvalitě silon máte, kolik ho na cívce je, čím je podvinutý a podobně. Proto jsem si zhotovil jednoduchý wordový záznam i s případným hodnocením vlasce, abych měl o těchto detailech i s odstupem času přehled. Kdo nemá počítač, tak si samozřejmě může udělat rukou psaný zápis, který se ale hůře upravuje. Na druhou stranu ale nemusíte zapínat počítač, když vylovíte málo používanou cívku a přemýšlíte, co na ní máte navinuto.

Záznam by měl obsahovat: označení cívky, případně navijáku či prutu, kde je používán, průměr vlasce, jeho cenu a místo pořízení, něco o kvalitě - pokud už je na cívce převinut či podřený a na závěr nějaké to hodnocení. Možná vám to přijde poněkud paranoidní, ale pokud vyznáváte jemnější styl rybaření a máte ke každému navijáku dvě nebo více cívek s různými průměry vlasců, tak to pochopíte.
Ukázka záznamu
Naviják ZEBCO COOL Stříbrná cívka - od 8/2004 bílá 100m 0,18ka COLMIC Atomic line extra strong allround monofilament, nosnost 3,5kg, cena 60 Kč, z Veselé ulice – nevyhovoval, podvinutí asi 150 m staršího vlasce 0,20 mmNyní tam je od 5/ 2006 šedomodrá 0,18ka KONGER Steelon Fishing line, nosnost 4, 7 Kg, asi 140m, ale 1. 8. 2008 jsem ji už otáčel, takže až doslouží vyhodit, podvin zkrácen, aktuálně asi 120 m vlasce 0,20 mm
Vlasec v kýblu, nervy v klidu
Také jste už mockrát navíjeli silon ze špulky, která se rychlým navíjením nekontrolovatelně rozbíhala po pokoji a vlasec se zamotával do nohou nábytku? Napřed jsem udělal pokus s tím, že jsem doma našel nějakou oběť, která kolečko s vlascem navlékla na tužku a v obou rukách ho za jízlivých komentářů chvilku podržela. Pak jsem nějak zjistil, že dokážu být plně soběstačný, když kolečko s vlascem umístím do kýblu, ze kterého už utéci nemůže. Blbé, ale účinné. Lepší možností, jak vlasec navíjet, je umístit špulku do kbelíku, který je napuštěný vodou – je to menší rachot a špulka s vlascem se nepřetáčí.

Navíjení cívky, aby byla plná
Určitý problém představuje i snaha naplnit cívku přesně po okraj. Smysl tohoto snažení spočívá v tom, že z nedostatečně zaplněné cívky se vlasec špatně smeká a hody jsou kratší. Mimoto se pak při navíjení díky menšímu průměru návinu natočí na jedno otočení kličkou podstatně méně vlasce. Proto se většina rybářů snaží mít cívky opravdu naplněné.
Obvykle se to dělá tak, že nenamotáme na cívku 500 m „šestnáctky“, ale koupíme 100 až 150m kvalitního vlasce a ten podvineme o něco silnějším levným vlascem. Je pak otázka, kolik podvinu na cívku dát. Existují sice vzorce, podle kterých se to dá spočítat, ale výrobci si ani s kapacitou cívek ani s průměry vlasců hlavy moc nelámou, takže se klidně může stát, že vám podle vzorce přesně vypočtené množství podvinu vyplní cívku až po okraj.
Pokud má naviják dvě stejné a prozatím prázdné cívky, existuje rychlejší a naprosto přesné řešení. Na první cívku namotáte požadovaný vlasec, přivážete podvin a dovinete cívku až po okraj. Pak vezmete druhou a z té první to na ni převinete. Tahle finta se dá použít i když máte cívku jedinou, ale je to komplikovanější – naplníte si cívku vlascem a podvinem, přemotáte kamkoli jinam a pak znovu ještě někam jinam, abyste napotřetí vrátili celý návin na správnou cívku požadovaným vlascem nahoru. Tohle ale stačí udělat jednou za řadu let, protože dál je ideální měnit jen posledních 100 – 150 m kvalitního vlasce za nový ve stejném průměru a na podvin nemusíte prakticky sahat. Takže si někdy dobře rozmyslete, zda starou šňůru vyhodíte nebo zde získáte zadarmo levný podvinový materiál.
Často vidím v obchodě s rybařinou malé rybáře kupovat ve stylu 100metrů dvacítky a 100 metrů patnáctky. Většinou jim to prodavač prodá, aniž by jim poradil, že to bude málo. V jiném případě zase zbytečně moc. Dodnes s úsměvem vzpomínám na situaci, kdy mě otec pověřil koupí 300m vlasce, který jsem hrdě donesl s tím, že aby se mu to nemotalo, tak jsem mu nechal každé klubíčko zvlášť rozstřihnout. Proto zde vidím velký prostor k zamyšlení, a to jak pro prodavače, tak nakupující.
Fire line, pavoučí šňůra a pletenky obecně
Z různých rybářských diskusí jsem zjistil, že pro spoustu rybářů jsou některé věci úplně jasné a druhým zase věčně hlava nebere, o čem se právě mluví. Takže se krátce zmíním o pletenkách. Pro mě je pletená šňůra top pomůcka hlavně pro přívlač. Předností pletené šňůry je to, že při deklarovaném průměru 0,12 mm má nosnost jako vlasec o průměru např. 0,25 mm. Dále má minimální průtažnost, takže s ní mnohem citlivěji vedete nástrahu a jakýkoli ťukanec ihned cítíte v prutu. Nepleťte si ji ale s lankem! Pletenku štika hravě překousne!
Dále má proti vlasci o něco delší životnost. Tím, že zase můžeme použít tenčí průměry, dosahujeme lepších a delších náhozů. Je vhodná na chytání s gumami a woblery, nemá ráda rotačky. Cena za metr je kolem 3,50 Kč, takže 100 metrů (bohatě stačí) vás vyjde na 350 Kč. Když však díky její nosnosti zachráníte tři woblery po stokoruně, máte pořizovací náklady zpět.

Je pravda, že se chová trošičku jinak než vlasec, takže některým rybářům nesedne. Není vhodná pro zimní rybolov, protože je oproti klasickému silonu náchylnější na namrzání. I když rybařina život prodlužuje, tak žijeme jen jednou. Já ji vyzkoušel a nelituji.
Vzhledem k její ceně a nízkým průměrům s pletenkou ale sotva zaplníte cívku navijáku, takže je obvyklé pletenku podvíjet vlascem (pozor!) s větší nosností než má pletenka. Vše další je uvedeno v předchozí radě.
Pletence podvin z vlasce velmi svědčí - jeho pružnost snižuje tlak na jádro cívky (pokud pletenku při zdolávání navineme při silném tahu). Doporučují to i výrobci šňůr a navijáků.
Pokud mohu doporučit, tak pro začínající rybáře a pro děti je pletenka zbytečná,já když jsem začínal tak v dobré víře jsem si koupil po 100m. pletenky na každý prut,(potápivé)pokud dotyčný nezná revír dobře nebo jsou tam vázky,tak je zřejmé že se tím rybolov prodraží,a to jde již do stovek,možná se to bude zdát ode mne trochu skeptické ale pletenka je dobrá jen pro zkušené rybáře,dnes dokonce ji nepoužívám ani na návazce,stačí mi levnější vlasec.Při opatrném zdolávání rybu neztratím,člověk by si měl dát pozor aby kupoval monofil bez paměti.bývá řádově o třetinu dražší ale vyplatí se to.
Robur: muhehe, jen tak dal, clanek peknej a jinak ja taky pouzivam vrtacku vyuzivam na ledacos a prave co se tyce testa uz jsem taky pouzil, ale myslim ze ty jsi myslel jako testo treba na knedliky :) Ja jsem tam fouknul takovej ten michac na lepidlo a to je paradicka na promichani smesi, je pkne kyproucka…
pánové, jsem zvědav na vaše rekace na další díly, zkusím větší srovnávací rozsah – hlavné mé cesty, tj. nejmenší odpor a pak pomalu umělecké či několikrát vylepšení některých řešení komerčně či kutilsky, ale na 1000% úrovni
Hade, myslím, že co jsem viděl jinde, tak vrtačka není profi:-D, ale pak nevím co je míchačka na brkaši:-D. Ale např. u sousedů vezmou při míchání těsta z dílny vrtačku, vydělají vrták, prdou tam hnětač a za chvíli se tata vrací do dílny. narex je Narex:-D
lubo: prdlajz amaterizmus, je to zcela profi! :-)
Robur:Pěkný článek věřím že to pomůže hodně lidem a ušetří peníze rada o podmotání.Já dělám označení stáří, info a ceny na vnitřní stranu cívky malou nálepkou (etiketou) která stojí cca 0,8 kč, voda se k nálepce nedostane, pokud se teda s navijákem neokoupete.
HaD: taky to tak dělám, když chci přes vrtačku namotat vlasec na naviják. Je to sice takový amaterizmus, ale funguje to :-))
Pokud potřebuji dostat vlasec nebo šňůru z cívky a nechci ji vyhodit, použiji starou špulku a vrtačku. Vždy jsem si ale lámal hlavu tím, jak špulku na vtračku nasadit. Pak jsem zvolil takové humolácké, leč velmi účinné a snadné řešení – na vrták (spíše silnější) namotám toaletní papír a docílím tak mírně většího průměru, než má otvor ve špulce. Tu pak na takto obalený vrták nasadím a navíjím. I když má tendenci prokluzovat, ničemu to nevadí – vlasec při spadávání z cívky neklade téměř žádný odpor.
pánové, díky za reakce. Jinak k navíjení vlasců. Samozřejmě zde ve zkratce popisuji vývoj v čase. Možná bych někde u otce našel i navíječ silonu, který byl udělaný z takového ručního mechanického mixerku na bramborovou kaši. Akorat se oddělaly plastové metličky, převod zůstal a místo metliček se přidělával cívka od silonu a dotáhla křídlovou matkou.
Ta pasáž s přemotáváním vlasců z jedné cívky na druhou (nebo někam jinam…) se mi moc líbí. S podobným problémem se potýkám minimálně jednou, dvakrát do roka a vždycky něco pomatlám. Je to děsně veselá zábava. Robure, článek fakt moc hezký.
Trik s kýblem s vodou je poměrně známá věc a můžu ji jen doporučit, lopatky na plastové cívce vytváří odpor a vlasec se potká s vodou, což je jen k dobru věci. Jen chci doplnit jednu věc z hlediska plavačkáře: cívky na Match navijácích se u kvalitních navijáků dodávají s kalibrovanou kapacitou. Cívky jsou plytké a není třeba je podkládat jiným vlascem, 135 nebo 150 m návinu je zaplní přesně až po okraj. Hodně důležitá ale je značka vlasce, sám jsem se trápil s nalezením té správné kvality dlouhá léta …
osprey : možná lepší než ho zlomit na rybě ne?, i když to se mi nikdy nepodařilo. Vždy jsem ho zlomil mojí blbostí mimo vodu.
Robur : dík za pokračování seriálku, pěkný
pepos.93: reklamce neproběhla a vypadalo to, že novej ho Míra nesežene. Nakonec někde poslední kousek vyčuchal a my jsme mu ho samozřejmě zaplatili.
pepos.93 Neboj, HaD mě na holičkách nenechal. Už proto, že jsem ho nezlomil tak snadno, jak to na tom DVD po sestřihu vypadalo. Rejža chtěl záběr z vícero úhlů a sekal jsem nejmíň osmkrát. Doposledka se ten klacek choval jakoby měl vydržet i konec světa… Věděl jsem, že si koleduju, ale doufal jsem, že to přežije.
Myslíš Ospreje na dvd Feeder 2.? jak to nakonec s tim prutem dopadlo by mě zajímalo? proběhla reklamace? zaplatilo mu chytej nový prut?
Já bych ještě doplnil, že pletenka může být „Dobrý sluha, zlý pán“. V případě ostrého záseku či tvrdým uvolňováním vázky může oproti vlasci snáze dojít ke zlomení prutu.