Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Recenze knihy „Okoun – pruhovaný bandita“ (autor: Tomáš Rozsypal) necteno

27.5.2008 | Literatura | Okoun říční | 15.614 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 11

Recenze knihy „Okoun – pruhovaný bandita“ (autor: Tomáš Rozsypal)S obálkou typickou pro frausovskou ediční řadu Průvodce sportovního rybáře spatřila světlo světa dlouho očekávaná kniha Tomáše Rozsypala „Okoun – pruhovaný bandita“. Co tento počin šéfredaktora Kajmana přináší a čím obohacuje domácí knižní trh?...

 Především musím říct, že mám z Tomášovy knihy velkou radost. Známe se s tímto výtečným autorem někdy od poloviny 90. let, kdy začal časopis Kajman vycházet, a později jsme dokonce uvažovali a plánovali společnou knihu o přívlači. Tehdejší okolnosti ale byly proti nám, a tak se tvorba každého z nás ubírala dál svou vlastní cestou. Já postupně vydal další dvě knihy (právě v již zmíněné ediční řadě Průvodce sportovního rybáře u nakladatelství Fraus) a nyní tedy přichází s kůží na trh i Tomáš Rozsypal.

Uvedená kniha, jak asi mnozí zasvěcení správně tuší, shrnuje dlouholeté a bohaté Tomášovy zkušenosti z lovu okounů a zároveň logicky spojuje v kompaktní knižní útvar to nejlepší z jeho mnoha dosud publikovaných článků o lovu okounů v Kajmanovi. Čtenáři se tak dostává do rukou exkluzivní poradce, našlapaný informacemi od sklepa až po půdu, naducaný řadou tipů, neotřelých nápadů a desítkami pěkných fotografií.

Tomáš v sobě nezapře letitého milovníka přívlače. Odhadem více než čtvrtina knihy je věnována lovu okounů přívlačí. Autor se obsáhle zabývá lovem „pruhovaných banditů“ nejen na rotační třpytky, twistery či wobblery, ale hezkých pár stránek věnuje i lovu okounů marmyškou, kde opravdu detailně pitvá všechny možné odnože okounového marmyškování. Samozřejmě ale v knize nechybí ani druhá oblíbená Tomášova technika lovu okounů – plavaná, stejně jako třeba položená a její větve (feeder).


ukázka z knihy

 
ukázka z knihy

Tyto rybolovné techniky, které jsou bohatě doprovázeny typickými Rozsypalovými ilustracemi pro snadnější čtenářovu představivost, naleznete až ve druhé části knihy. Úvod totiž již tradičně (pro Průvodce sportovního rybáře) obstarává pohled do biologie a způsobu života okouna. Víte například, kde, kdy a proč hledat okouny na tekoucích vodách? Nebo jak ovlivňuje chování okounů teplota vody? A nebo jakou roli hraje v životě okounů substrát dna? Pokud ne, dozvíte se to právě zde, stejně jako třeba to, jací největší okouni byli prozatím uloveni nejen v České republice, ale i na Slovensku (to je opravdu zajímavý sumář).

Takže co? Takže nic. Myslím, že Rozsypalova kniha „Okoun – pruhovaný bandita“ má co nabídnout leckomu z nás. Jsem o tom přesvědčený. Vy však poslouchejte vlastní instinkty a názor si udělejte svůj…

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 8. listopadu 2011 v 19:22® Bullrot

David Havlíček>

Středa 28. května 2008 ve 22:34® rgb23
rgb23

Tu knížku mám, rád si z ní občas něco přečtu, ALE, u některých fotek mám pocit že to ti banditi nerozdejchali jenom proto, aby vznikla fotka sady čudel v kompozici s krabičkou mušek, oběti smáčka s jiggem, okouní bomba… Asi u každé rybolovné techniky je minimálně jedna fotka s výřadem ulovených ryb v laině jak na honu. Možná to ty ryby rozplavali, přesto tenhle typ fotek v takovéto publikaci nevyžaduji.

Středa 28. května 2008 ve 13:53® Filip00
Filip00

taky jsem ji koupil a je dobra

Středa 28. května 2008 ve 12:04® Halibut

Souhlas s dam, HaD, osprey, jiris: Kniha se mi moc líbí. Od Václava beru, že přiznává, že se s autorem dlouho zná, takže je k nám fér. Placew: Nemyslím že by to bylo vynášení do nebes, takových recenzí je tady hodně. Nepřijde mi extra jiná.

Středa 28. května 2008 v 6:55® dam
dam

osprey – máš naprostou pravdu.

Úterý 27. května 2008 ve 20:19® jiris
jiris

9,5 bodů z 10

Úterý 27. května 2008 ve 14:12® osprey
osprey

Mě hlavně těší, když tady můžu vidět svoji ruku ve vaťáku, jak drží toho okouna:-))

Jinak kniha je dobrá a ta recenze ji nevynáší bůhví kam, takže bych tohle neřešil.

dam: Masakru, ke kterému by ta kniha vedla, se nebojím. Lidi vytahují z psaného textu myšlenky velmi osobitým způsobem a smysl věci jim často uniká. Ti, co to rychle vstřebávají se to naučí tak jako tak.

Úterý 27. května 2008 ve 12:54® dam
dam

Mě osobně se kniha velmi líbí, je tam asi úplně vše, co se dá o okounovi napsat…snad jen čtenáři pochopí, že to není návod na vybíjení jeho populace

Úterý 27. května 2008 ve 12:25® HaD
HaD

ono to asi vypadá jako reklama a dokonce jsem Václavovi psal, aby se trochu více krotil ve chvále, ale ta kniha je opravdu dobrá. Takže ono to jinak asi napsat nešlo.

Úterý 27. května 2008 ve 12:08® placew

Nooo, toto mi nepripada ako nestranna recenzia sudiac nielen podla recenzentovho vztahu k autorovi.

Úterý 3. června 2008 v 11:08® BigMike

Jak tak koukám, nějak mi ujíždí vlak, budu muset do n.p.Kniha a zakoupit na zimní čtení:) Co se týče toho „rozdýchávání“ – asi ani nebyli určeni k tomu aby dělali jen manekýny! Prostě a jasně řečeno – pěkný okounek na máslíčku nemá chybu:)Kor když jsou u toho i jeho stejně velicí bráškové, mňam!