Chytej.cz

Rybářská dílna: Krabice na splávky necteno

25.5.2008 | Jak vyrobit ...? | 28.840 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 7

Rybářská dílna: Krabice na splávkyV jednom starším díle „rybářské dílny“ (který ale na serveru Chytej.cz nebyl zatím zveřejněn, momentálně se pracuje na nových a pěknějších fotografiích) jsem popisoval návod na výrobu anglických splávků.
A právě ve zmiňovaném článku jsem upozorňoval, že by byla velká škoda vyrobené splávky poničit při přepravě, manipulaci nebo podobně. Proto je zde nyní článek, který popisuje postup výroby krabice na splávky. Určení „na splávky“ ale může být zavádějící, krabici totiž můžeme použít na spoustu jiných (nejen rybářských) potřeb.

Velkou výhodou je to, že krabici si skutečně můžeme vyrobit přesně na míru a přizpůsobit velikosti potřeb, které budeme uvnitř ukládat. Přesto se ale bude většinou jednat o pomůcky, které mají nějakým způsobem extrémní rozměry, protože nabídka rozličných krabiček je dnes tak široká, že na většinu věcí schránku bez problémů zakoupíme.

MATERIÁL:

 • překližka na dno a víko krabičky (rozměry si určíme dle vlastních požadavků),
 • lišty 10 x 10 mm (případně jiných rozměrů, opět dle našich potřeb),
 • 2 ks kovových pantů + vruty (případně jeden „nekonečný" pant),
 • 2 ks háčků nebo jiného kování pro zajištění zavřené krabičky,
 • lepidlo, tmel,
 • kvalitní lak,
 • molitan, suché zipy, špendlíky, oboustranná lepící páska atd., prostě veškerý materiál pro výrobu úchytů.

NÁŘADÍ:

 • metr,
 • úhelník,
 • tužka,
 • pilka s plátkem na řezání kovů,
 • šroubovák,
 • vrtačka,
 • špachtle na tmel,
 • smirkový papír (výhodou je vibrační bruska),
 • štětec,
 • nůž, nůžky.

POSTUP VÝROBY:

Pokud překližku na dno a víko krabičky kupujeme v obchodě, je nejlepší nechat si ji nařezat rovnou na rozměry dle našich požadavků. Postup pro zhotovení obou částí pouzdra je pak totožný. Připravenou překližku položíme na stůl, k libovolné straně přiložíme zvolenou lištu a označíte si na ni potřebnou délku. Lišty neřežeme kolmo, ale v úhlu 45 stupňů, aby na sebe v rozích pěkně dosedly. V případě, že použijeme na boky lišty vyšší, je jednodušší zvolit v rozích jiný způsob spojení. Mi se osvědčilo přeložení, tak jak je znázorněno na obr. 1. Podobně postupujeme u protilehlé strany, pokud je překližka nařezaná přesně, budou lišty naprosto totožné. Místa řezů, případně i celé lišty očistíme smirkovým papírem a můžeme přistoupit k lepení.


Kresba č. 1: Způsob přeložení v rozích při použití vyšších lišt.

Lepidlo naneseme jak na lištu, tak na překližku, necháme chvíli odvětrat a poté lištu silou přitiskneme k překližce. Hrany lišt musí samozřejmě lícovat s hranami překližky. Přilepené lišty zajistíme buď pomocí stolařských svěrek nebo alespoň pořádně zatížíme na minimálně dvou, lépe ale na třech místech a necháme schnout. Po zaschnutí máme v ruce polotovar, na který je třeba dolepit dvě zbývající strany (viz obr. 2).


Kresba č. 2: Způsob přeložení v rozích při použití nižších lišt.

Opět přesně odměříme zbývající lišty, velkou pozornost je třeba věnovat tomu, jak na sebe lišty navazují v rozích. Případné nepřiléhavosti nebo nerovnosti odstraníme pomocí smirkového papíru. Následuje opět lepení, tentokrát lepidlem potřeme i plošky lišt v rozích.

Po úplném zaschnutí nejprve smirkem odstraníme lepidlo, které bylo vytlačeno při zatížení lišt. Pak je možné zformovat hrany krabice podle vlastních představ. Tady je výbornou pomůckou vibrační bruska, bez ní se jedná o činnost velmi zdlouhavou a poměrně namáhavou. Pokud po zabroušení zjistíme, že i přes všechnu snahu zůstaly v rozích (nebo kdekoliv jinde) spáry, je nutné je zatmelit a pak znovu tato místa přebrousit.

Budeme pokračovat přípravou pro uchycení pantů krabice. Šířku pantů si poznačíme na lištu a podle tloušťky plechu, ze kterého je vyrobena patka pantu, provedeme v označených místech zářez pilkou do odpovídající hloubky. Nožem pak odstraníme část dřeva mezi zářezy a celé vybrání také začistíme smirkem. Nyní bychom měli mít hotovy dva díly krabice, které budou v podstatě shodné. Při pohledu shora budou vypadat podobně jako na obr. 3.


Kresba č. 3: Slepená polovina krabice s vybráním pro panty.

Dalším krokem je lakování krabice. To nebudu příliš rozebírat, je hlavně nutné postupovat tak, aby se nikde neslil lak do kapek. Pokud se tak přesto stane, lze tyto „kazy" odstranit smirkem a opětovným nátěrem. Podle kvality laku budou stačit dvě nebo tři vrstvy nátěru a krabice bude dostatečně chráněna.

Při závěrečném sestavení je nutná naprostá přesnost. Jinak totiž budou díly krabice proti sobě posunuty a to zbytečně zkazí celkový dojem. Do vybrání v liště přiložíme pant, ustavíme jej do správné polohy a hřebíčkem si označíme místo pro vyvrtání otvorů pro vruty. Po přišroubování pantu přiložíme druhou část krabičky a postup zopakujeme. Vyzkoušíme zda lze pouzdro bez problémů zavírat, zkontrolujeme přiléhavost obou částí krabice, a to po celém jejím obvodu. Případné korekce lze provést za pomoci podložek, které umístíme mezi lištu a patku pantu, nebo naopak zvětšením hloubky vybrání v liště. Poslední prací „se šroubovákem" bude připevnění kování nebo háčků, které krabičku zajistí proti nechtěnému otevření.

O tom, jak budete splávky do krabičky ukládat jsme museli přemýšlet už při návrhu rozměrů krabičky. Z molitanu si nařežeme ostrým nožem pruhy v odpovídajících rozměrech. Do krabičky je vlepíme pomocí oboustranné lepící pásky (bude je možno vyměňovat) nebo běžným lepidlem (to bude napevno). V příslušných místech vyřežeme do molitanu zářezy pro uchycení našich splávků. Možností uchycení je ale více .... Např. pomocí suchých zipů, návazce můžeme zase napíchat do pruhu plsti apod. (viz fotografie).


A teď už jen zbývá do krabice umístit splávky nebo jiné potřeby, jak jsme plánovali. A vleze se toho do ní opravdu hodně, chce si to jen pohrát s rozmístěním a uložením, sami budete překvapeni.

Nashledanou!

Tomáš MIHULA

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

23 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 21. prosince 2009 ve 14:25® tom_f
tom_f

šikovná věc vyrobyl jsem si ji taky a perfektně slouží

Čtvrtek 26. listopadu 2009 ve 20:11® malej.uzasnak

muzu se zeptat jak tam sou ty konce návazců upevněný ?

Pondělí 2. června 2008 ve 12:10® Piranha
Piranha

Krasna pracicka

Čtvrtek 29. května 2008 v 11:38® VítekX

Překrásná krabice!

Pondělí 26. května 2008 ve 22:36® thymallus
thymallus

Ahoj, krabice jsou krasny!

Pondělí 26. května 2008 ve 20:19® mihy.san
mihy.san

Kování se dá koupit v hypermarketech jako OBI nebo Hornbach, ale počítej s neúměrně vysokou cenou. Já jsem pro vyrobení první krabice použil právě z těchto zdrojů. Pak jsem na severní Moravě v městě Bílovec narazil na firemní prodejnu Massag 82.208.28.115 a ta­dy se stejné kování prodává za cca 5,– Kč za kus.

Pondělí 26. května 2008 v 18:46® flyfox

Mám prosbu.Kde je ke koupi to zajišťovací kování.Nemohu na ně natrefit.Dík.