Už mnoho let praktikuji to, že na rybu, pokud si ji nechci vzít a je to možné, vůbec nesahám. Pokud možno háček uvolním ve vodě. Existuje na to taková šikovná pomůcka, která se jmenuje pean. Pravda, jsou i jiné, obústek apod., ale peán je asi nejrozšířenější a patrně i nepraktičtější. V případě chytání na umělé mušky ale praktičnost peánu silně zastiňuje fakt, že jím umělou mušku ve většině případů poškodíme. Právě na pstruhových vodách se chytne větší množství ryb, které jsou vzrůstem nevelké a bylo by škoda, kdyby uhynuly jen kvůli nešetrnému zacházení při odháčkování a z druhé strany je také škoda, ničit si peánem mušky, nad kterými jsme strávili mnoho hodin při jejich výrobě.

Jelikož mám přirozený sklon k výrobě různých „udělátorů", tak jsem si jeden takový vyrobil a asi půl sezóny ho testoval. Od toho prvního, řekněme prototypu, absolvoval řadu změn, ale tím vás nebudu unavovat. Jeho hlavním plusem je, že s ním lze odháčkovat rybu i značně malou (10 cm a míň) aniž by na ni bylo nutné sahat. Jedině snad někdy u pstruhů v případě, že to mají hlouběji v tlamce, je nutné jej uchopit za spodní čelist, aby šlo mušku odháknout, což v konečném důsledku není až tak zlé, jako vzít rybu do ruky a mordovat mušku peánem.

Prvotním požadavkem bylo, aby „TO" bylo malé, lehké, jednoduché a funkční. Jelikož se jako rybáři pohybujeme u vody, respektive ve vodě, takže „TO" muselo být i odolávající korozi. Další požadavek byl, aby se to dalo jednoduše vyrobit, s minimálními náklady a minimálním vybavením. Jednoduše řečeno komukoliv dostupné. Z hlediska antikorozních vlastností, lehkosti a jednoduchosti na první pohled vypadal nejlépe jako vhodný materiál zubařský drát o síle 1,1 nebo 1,2 mm. Jak se ale ukázalo, postrádal to nejdůležitější, nebylo to funkční, protože se přece jen moc ohýbal. Vhodným kompromisem mezi sílou a pevností se nakonec ukázal nerezový svařovací drát o síle 1,6 mm. Splňuje všechny vlastnosti, nerezaví, je dostatečně pevný, přípravek je lehký a jednoduchý na výrobu. A a to nejdůležitější: funguje to!

Účelem tohoto článku ale není, abych vám tu popisoval že „TO" funguje, ale má to být takový vcelku podrobný návod, jak si, pokud budete chtít, takový přípravek vyrobit (zvládne to snad každý) no a taky jak tento přípravek používat (omlouvám se, jestli se někoho dotkne, že je to popsaný doslova pro „blbý", ale ne každý má dostatečné množství představivosti a technického talentu).

Co budeme potřebovat

  • Nerezový svařovací drát průměr 1,6 mm (lze koupit v železářství, obchodech s hutním materiálem, potřebách pro svařování)
  • Kousek korku, dřeva nebo jiného materiálu na držátko
  • Kulaté kleště na dělání oček
  • Libovolné ploché kleště (třeba i kombinačky)
  • Textilní izolační pásku na zalepení čelistí kleští, abychom drát co nejméně poškodili
  • Lapovací pastu nebo silichrom, na vyhlazení případných nerovností, v nejhorším případě smirkový vodní papír hrubost 500 a zubní pastu
  • Hrubý a co nejjemnější smirkový papír
  • Nějaké měřítko - metr, pravítko
  • Kulatinu o průměru 4-6 mm dle toho, jak velké chceme mít očko (lze použít třeba vrták)
  • Něco co se točí, např. vrtačka, fortunka ...
  • Něco čím na hrubo zabrousíme drát, bruska, flexka, ...
  • Vhodné lepidlo

Postup výroby

Ustřihneme si svařovací drát v délce 15-25 cm. Délku zvolíme podle toho, jak dlouhý přípravek chceme mít - viz. obrázek rozvinutá délka (náběh asi 3-3,5cm, očko dle průměru a tělo dle celkové délky přípravku).

rozvinutá délka

Zabrousíme oba konce. Tomu, co na něm bude očko pro zavěšení na plocho, jen strhneme hrany, druhou stranu zabrousíme pěkně do kulata. Drát upneme do vrtačky nebo fortunky a nejdříve jemným smirkovým papírem vyhladíme. Pak silichromem nebo lapovací pastou zabrousíme zadní stranu jen od hrubých nerovností a přední stranu, která je zbroušena do kulata co nejpečlivěji vyleštíme, aby na ní nebyly žádné nerovnosti a ostré hrany, abychom si při používání nepoškodili návazec.

takto by to mělo vypadat

Když máme drát takto upravený, obalíme si ploché i kulaté kleště dvěmi vrstvami izolační pásky, abychom nepoškodili povrch drátu a nemuseli ho pak vybrušovat. Drát ohneme tak, viz obr. 2, aby rozměr X odpovídal vnitřnímu průměru očka, které tam chceme mít, průměr volíme dle velikosti používaných mušek. Pro očko 4 mm je X asi 15 mm, pro očko 5 mm je X asi 18 mm, pro očko 6 mm je X asi 21 mm. Míra vyplývá z obvodu kružnice a musí být o něco menší (mezera na vlasec). Nakonec ještě ohneme konec cca 5-10 mm o 10 - 15 stupňů na náběh na vlasec.

obr.2

V dalším kroku kulatými kleštěmi na hrubo vytvarujeme očko (zcela ho nedovřeme), celý tvar pak doladíme plochými a kulatými kleštěmi tak, aby očko obepínalo kulatinu zvoleného průměru, mělo požadovaný tvar a mezera na vlasec byla necelý milimetr. Obr. 3 a 4.

 

obr.3

obr.4

Konec přípravku ohneme asi pod úhlem 30 stupňů od podélné osy tak, aby náběh byl na levé straně, když očko směřuje vzhůru (leváci si to pochopitelně udělají obráceně).

Obr. 5

Nyní si vyrobíme držátko. Vynalézavosti ve tvaru a velikosti se meze nekladou. Já si ho dělal tak, že jsem si vyrazil lochovačem 5 koleček z 5 mm korku a slepil je k sobě (obr. 6). Lze vyrobit z korkové zátky apod. Korek napíchneme na vhodný trn (menšího průměru než 1,6 mm), je možno použít i zbytek svařovacího drátu na přípravek, upneme jej do vrtačky nebo fortunky a hrubým smirkem vybrousíme požadovaný tvar. Vhodné konečné rozměry dle mého názoru jsou 2,5-3,5 cm délky a průměr 6-10 mm.

Obr. 6

Držátko nasadíme na přípravek a vhodným lepidlem zalepíme na místě, které nám bude nejlépe vyhovovat. Je samozřejmě možné držátko na přípravku vůbec nemít, ale v případě, že má ryba háček zaseknutý v tvrdší části tlamky, ho zcela jistě oceníte. Vhodné umístění je na obr. 7.

Obr.7

Poslední věcí je koncové očko, abychom si přípravek mohli zavěsit na jojo, které opět uděláme kulatými kleštěmi. Vhodným způsobem vyhladíme případné ostré hrany, které jsme způsobili při tvarování přípravku kleštěmi.

Jak „TO" používat

Prvním a nejspíše nejčastějším způsobem použití je, že si chycenou rybu přitáhneme na dosah, uchopíme levou rukou návazec, pravou rukou nasadíme přípravek na návazec, sjedeme s ním až k mušce a lehkým tlakem na oblouček háčku rybu odháčkujeme.


Může se ale stát, že je háček zaseknut v tvrdší části tlamky, nebo z jiného důvodu tak jednoduše uvolnit nejde. V tomto případě postavíme přípravek tak, aby přípravek byl kolmo k návazci a háček vyhákneme otočením přípravku vpravo nebo vlevo okolo jeho osy v závislosti na tom, kde má ryba háček zapíchnutý.


Takže vážení, pokud se vám „TO" líbí, můžete si to vyrobit. Pořizovací náklady jsou úplně mizivé a půlhodinka práce ještě nikoho nezabila, nehledě na to, že ty ryby a mušky za to stojí! Co nemyslíte?