Pokud by tyhle poznámky někdo objevil, asi by získal dojem, že v posledních letech se v okolních revírech musely přemnožit štiky. Kvůli seriálu jim věnuji víc času než kdysi a čísla udávající počet ulovených zubatých za poslední dvě sezóny vylétla hodně vysoko. Ve skutečnosti počet štik na revírech v mém okolí rok od roku klesá. Oproti současnosti jsem se v době svého příchodu do jižních Čech před 15 lety pohyboval v malém rybářském ráji. Zažil jsem řeky v klimaticky stabilním období bez povodní a extrémních výkyvů počasí, bez vyder a kormoránů a jejich zarybnění bylo naprosto úžasné, i když už tenkrát říkávali někteří pamětníci, že to dávno není ono. Od té doby je situace rok od roku horší. Zůstanu-li jen u štik, pak je naprosto jasně vidět, jak klesá jejich počet i průměrná velikost. Mnohá atraktivní místa, kde jsem rád lovil v době svých začátků, zanikla a jiná jsou dnes pod takovým rybářským tlakem, že je navštěvuji spíš z nostalgie. Podobné je to i jinde. Současná situace dospěla na většině revírů do stavu, kdy je počet mírových štik menší než počet rybářů. Pokud mi nevěříte, můžeme se společně podívat na pár zajímavých čísel. Na jihu Čech je registrováno zhruba 40 000 rybářů a ročně se tu podle oficiálních statistik uloví asi 20 000 štik. PŮL ŠTIKY ZA SEZÓNU NA KAŽDÉHO Z NÁS!
Moje domácí voda nemá moc předpokladů hostit trofejní štiky
Místní organizace, jejímž členem mám tu čest být, sdružuje kolem 260 členů a obhospodařuje revír, kde se v současnosti loví asi 200 štik ročně. S ohledem na jeho rozlohu je to víc než dost. V minulosti se vykazovalo i kolem 300 ulovených kusů, ale nevyrovnaný průtokový režim, dlouhé úseky koryta zanesené pískem, každoroční návštěvy kormoránů a stálá přítomnost početné vydří populace dnes nedovolují dosáhnout lepšího výsledku. Návštěvnost revíru neustále narůstá, a ten v konečném důsledku budí dojem místy doslova vyrabované vody. Není to až tak zlé, ale vyvláčet zajímavější exempláře dravců je stále těžší. Přitom ještě před patnácti lety se v každém nadjezí ukrývala metrová ryba a v tom největším se pohybovalo patnáctikilové monstrum v okruhu mých přátel, známé jako Maletický krokodýl. Dnes je i výskyt kusů kolem 80 cm sporadický. Stále tu nějaké jsou, ale k umělým nástrahám mají velice vyhraněný vztah – za běžných podmínek je okázale ignorují. Pokud je chcete ulovit přívlačí, musíte čekat na jejich chybu a využívat všech situací, které vám jakýmkoli způsobem nahrávají. Přitom nikde není psáno, že to budete právě vy, kdo bude ve správnou chvíli na správném místě. Běžně se hrdiny okamžiku stávají úplní začátečníci včetně dětí anebo trpěliví důchodci trávící dlouhé hodiny nad svými kačenami. A snad je to tak dobře.
Denním chlebem vláčkaře na takovéto vodě je lov štik mezi 40 – 55 cm, občasné přemlouvání vychytralých šedesátek a předlouhé čekání na záběr čehokoli většího. Během toho předlouhého čekání mi postupně došlo, že je mi prakticky jedno, zda si něco odnesu od vody. Nikdy jsem žádný ortodoxní vyznavač „chyťapusťáckých” myšlenek nebyl, chápu lidi, kteří si ulovené ryby pravidelně berou, spoustu ryb jsem v minulosti zabil a v budoucnu tento osud určitě připravím i dalším, ale…
V průběhu času jsem zjistil, že chci ryby především chytat - pokud možno krásné a velké. Pro štiky to platí dvojnásob. Jenže realita je taková, že na mnoha revírech je obyčejná sedmdesátka málem trofejní ryba. Není to tím, že by štiky rostly pomalu – v podstatě se jedná o jeden z nejrychleji rostoucích rybích druhů v našich vodách. Dokonce i v nejmenších vodách mohou štiky narůst do zajímavých velikostí – znám nevelké tůně a potoky, kde se v dávné minulosti pravidelně lovily zubaté kolem metru. Nikdy bych nevěřil, že je to možné, ale opravdu tam vyrostly. Ale dokázaly by tu vyrůst i dnes. To, že nevyrostou, je skutečně jen a jen naše vina. Štiku není příliš těžké ulovit a pokud ji vezmeme od vody, musíme se smířit s tím, že už tam prostě není a nebude. Náhrada za ní musí vyrůst z malého hubeného štíhlete s vykulenýma očima, kterých je i dnes dost a chytají se běžně. Vyrazíte-li na ně s ultralehkým cajkem, možná zažijete trochu vzrušení, ale opravdové štiky to nejsou. Proto jsem nakonec po letech vláčení omezil braní štik domů na minimum. Loni jsem jich zabil několik, z toho dvě proto, že jsem jim potrhal žábry. Letos jsem si zatím ponechal jedinou. Mohu říct, že s rybami, které jsem vrátil vodě, se pravidelně setkávám, i když je většinou nakonec samozřejmě uloví někdo jiný a zpravidla odnese. Věřte, že i s tím se časem dokážete smířit. Odměnou za puštění ryby dál lovím na vodě, která není prázdná, dostávám záběry, třebaže mnohdy nepříliš důvěřivé a sem tam se najde nějaká slušnější zubatice, kterou ulovím opakovaně.
Jediná ponechaná štika v letošní sezóně
Mám pocit, že čistě po sportovní stránce na pouštění ryb vydělávám. Proto to dělám stále častěji a pokouším se k podobnému jednání přesvědčit i co nejvíc ostatních. Teď i vás.
Místo dalšího přemlouvání vás teď raději pozvu na svou poslední vycházku na domácí vodu. Myslím, že se na ní dá moje motivace k pouštění celkem přesvědčivě demonstrovat.
Menší, ale krásně vybarvená štika chycená počátkem září
Je 24. září, údajně poslední den babího léta. Končím v práci poněkud předčasně – kolem druhé odpolední, nasedám na kolo a vyrážím na cestu domů. S malou zajížďkou mohu putovat kolem řeky a postupně navštívit řadu zajímavých míst. Začnu tím nejobtížnějším – na zhruba 200 m regulovaného nadjezí se pohybuje jedna z těch posledních velkých. Věnuji jí asi hodinu času. Je to spíš takový průzkum bojem. Hlavně chci zmapovat vodu – zatím je tak teplá, že si pro uvázlé nástrahy mohu snadno dojít. Na lámání chleba dojde až později. Celkem mě nepřekvapí, že zůstávám v tuto denní dobu bez záběru a aspoň v klidu vyzkouším pár novinek. Objevím jen hejno naježených okounů, kterým se jeden z nových woblerů náramně líbí, ale je jim evidentně trošku veliký… Dobrá, pohneme se dál.
Šlápnu do pedálů a přesunu se pod jez. Žádná ryba tu už měsíc není, ale pro jistotu proházím dvě nejatraktivnější místa a uložím si do paměti naplavenou větev, která tu uvázla. Následuje asi tři čtvrtě kilometru mělkého úseku. Kdysi to tady nebývalo špatné, ale dnes je tady většinou jen půl metru vody a pár kudel poschovávaných za trsy trávy podél břehů. Nevěřím, že se tu setkám s něčím zajímavým, a tak jen projíždím kolem.
Další místo je atraktivní jáma s členitým břehem. Super flek, ale je teď překvapivě dlouho naprosto bez ryby. Je to divné, čekal bych tu alespoň nějaké štíhle. Už měsíc mi tahle díra leží v žaludku. Zraje ve mně přesvědčení, že ten klid je jen zdánlivý a někde u dna se poflakuje něco většího. I dnešní návštěva končí bez kontaktu s rybou, a to nebývalo obvyklé. Jsem pevně rozhodnut trochu na tohle místečko přitlačit – už jednou jsem právě zde podobnou situaci zažil a schovával se tu tenkrát pěkný krokodýl. No, uvidíme, snad bude čas.
Pokračuji dál. Zarostlý úsek mezi poli si nechám na jindy a zastavím u nenápadného jízku, kde vedu malou soukromou válku s jednou z místních specialistek na přežití čehokoli. Dokáže ustát i návštěvy rybičkářů, a to je co říct. Občas jí sem chodím předvádět malé defilé svých vláčecích nástrah. Někdy jsem odměněn lehoučkým zčeřením vody, zábleskem těla anebo vidím obláček kalu, když se ryba přilákaná do blízkosti břehu lekne mé siluety a odpálí zpátky na hloubku. Jednou už dokonce vteřinku či dvě visela na háčcích. Dnes se jí ale nějak nechce. Zato se na druhém břehu objeví jakýsi rybář a když uvidí wobbler na mém prutu, začne mi horečně líčit, jak tu místní borec předevčírem chytil na rybičku „táákovouhle štiku”.
Škoda. Tak tuhle partii už nedohrajeme…
Nezdržuji se truchlením za zmizelou rybu, nezažívám tuhle situaci poprvé ani naposled. Přesunu se kousek níž, kde malý keřík a podemletý břeh vytvořily další atraktivní místečko pro případnou zubatou nájemnici. A opravdu. Po chvíli vláčení dostanu ránu do nástrahy, voda se zavaří, ale sekat není co. Okamžitě měním wobbler za nový s jinou siluetou a pohybovou akcí, minutku počkám a předložím rybě odlišné sousto s největší možnou péčí. Dva hody, ode dna startuje žlutý blesk, cítím kontakt čelistí s nástrahou, štika se zlomí a rozplyne se v šeru. Chytrá… Uděláme holt další výměnu. Tentokrát trvá snad deset minut než dravec zaútočí prakticky pod mýma nohama. Naprosto jasně vidím, že útok je veden s téměř zavřenou tlamou. O trojháky ryba prakticky ani nezavadí. Ona ho nechce ulovit, prostě ho jenom osahává. Na téhle vodě je to časté a jedinou občas zabírající protizbraní je lov na menší měkké nástrahy. A jak jinak… rybička. Chytat dál teď nemá cenu, „gumy” zůstaly doma a navíc je to kudla - nemá ani půl metru. Zmizelá vládkyně tohoto úseku má ale důstojnou následovnici…
Ryba vláčející kus utrženého vlasce
A stojím na dalším atraktivním místě. Tady si rybáři doslova předávají štafetu, jenže je to horký „pastičkový” flek, který nedokážu přejít. Před čtrnácti dny jsem tu vyndal hubenou pětapadesátku, které jsem z jícnu odoperoval lanko s vlajícím kusem vlasce. Pochybuji, že je ještě naživu, protože tudy prošly mraky lidí, ale nakonec prohodím i její nenápadné stanoviště těsně u břehu mezi kameny rozpadlé navigace a s úžasem sleduji, jak se rozletí kal, ryba vystřelí po wobbleru, lehce se ho dotkne a doslova jako by se spálila prchá na střed řeky. Pěkné to bylo! Ani nenadávám nad promarněným záběrem, spíš jsem rád, že tohle nebohé zvíře přežilo můj nedávný lékařský zákrok a vypadá plné života.
Detail z předoperačního vyšetření
Rozpadlá kamenná navigace na příštích sto metrech řeky vytváří pár nenápadných kapes a některé jsou kryty i výraznými trsy travin. Nepospíchám dál a poctivě otloukám zatopené kamení. Občas uváznu a musím si dojít nástrahu vyklepat, takže se pomalu šinu dolů po proudu. Pak přijde hod jako spousta jiných. Táhnu dvojdílný wobbler, škubu prutem, cítím nárazy do dna a náhle vidím u břehu vzdouvající se vlnu a pod ní zlatý válec nabírající rychlost v parádně vykrouženém oblouku. Pod hladinou se rozzáří doširoka roztažená tlama…
„Tahle to vezme naplno.” mihne se mi hlavou.
Zatímco se voda čeří v nádherném víru, snažím se neukvapit a čekám, až v prutu ucítím váhu ryby. A je to tam!
Zasekávám, štika se prohne, zamele sebou a vyrazí na hloubku. Zdolat ji není žádný problém, místa je tu mraky. Velikostí potěší, ale neoslní. Se svými pětašedesáti centimetry si zaslouží pár fotek a pak… chviličku přemýšlím, co s ní. Sežrat, nesežrat… Je to taková ta ryba akorát, vysoká a „zmasilá”. Koukám na ni a přemýšlím, kde se tu vzala. Podle světlé barvy a robustního těla držím nejspíš jednu z těch, které se sem teď vysadily. Byl jsem na výlovu a možná ji i držel v ruce. Není v řece ani dva dny. Proto je tak naivní a vrhá se na kus balzy ověšené háčky s takovou důvěrou…
Čerstvě vysazená pětašedesátka se nechala chytit až příliš snadno
Ani se tu neohřála, zaslouží si šanci. Beru do ruky dobře živené tělo a pouštím ho do vody dřív než se moje horší já vzpamatuje a zažene sentimentální ohledy stranou. Zubatá tlama se propadá ke dnu a dlouhý skvrnitý trup ji následuje. Pak se ocasní násadec ověšený ploutvemi prohne a odpálí živé torpédo do zeleného šera, kam už moje oči nedohlédnou.
Do večera stačím navštívit ještě jednu „starou známou”. Je stále naživu a obláčkem kalu těsně u břehu mi dá najevo, že ji moje šidítka sice zajímají, ale tak hloupá, aby mi na ně už zase skočila, opravdu není. Vyndám místo ní hladové nezkušené štíhle, po něm slušného okouna a v nastupujícím šeru zapřáhnu jednoho z několika bolenů, kteří mě tu celé léto provokovali, ale teprve teď s nástupem podzimu začínají být přístupní domluvě a dají se přesvědčit k záběru. To, že 56 cm z téhle vody je víc než sedmdesátka z přehrady, bohužel vím jen já sám, a tak si připisuji další osobní úspěch, kterým ovšem nikoho neoslním. A konec konců, proč bych měl?
Vycházka je u konce. Rozhodně jsem se nenudil a hlavně – mám se kam vracet. Poslední dobou je to pro mě to hlavní. „Prefíkané“ ryby, odmítající pořádně zabrat, mi sice občas „pijou krev”, ale vím dobře, že na každou stejně nakonec dojde.
Co říct závěrem? Nás, kteří jsme propadli kouzlu lovu dravců, začíná být příliš mnoho na to, abychom mohli lovit spousty velkých ryb a bez výčitek svědomí je brát domů. Absolutní „chyťapusťáctví” považuji svým způsobem za extrém, jenže potíž je ve výše uvedeném děsivém poměru (nebo nepoměru) mezi počtem štik a rybářů. Pod rybářským tlakem se už zhroutila obsádka dravců i na takových revírech jako je Lipno, a tak pokud dnes chcete lovit velké štiky, nezbývá než buď být výrazně lepší než řada jiných, anebo hledat poslední místa s únosným rybářským tlakem. Na jednom takovém se schází parta fanatických vyznavačů přívlače, kteří si místní štiky opečovávají, jak jen to jde. U vody pak s nimi svádějí tvrdé fyzické i duševní souboje, protože ryby jsou tu skutečně parádní a zároveň neskutečně nabité zkušenostmi. V zúčastněných to občas vyvolává záchvaty zoufalství, ale všichni dobře vědí, proč sem jezdí, a těší se na okamžik, kdy i ostřílené zubaté harcovnici ujedou nervy a skončí na háčcích.
Mé články se staly do jisté míry vstupenkou do tohoto společenství, a tak trochu i do jiného světa. Zažil jsem tu úplně jiný pocit z rybařiny a chytil kromě řady menších i jednu opravdu pěknou zubatou. Všem těm skvělým lidem, kteří mě vzali mezi sebe, jsem neskonale vděčný. A i díky nim jsem si ujasnil odpověď na otázku, zda štiky pouštět či nikoli. Tady pouštíte ryby bez váhání. Děláte to kvůli kamarádům, kteří vám nezištně poskytnou ty nejlepší rady, kvůli své vlastní šanci na další souboje s rybami, jaké jen tak někde nepotkáte, i kvůli štikám samotným. I tady často nic nechytíte, ale stejně tu lovíte s úplně jiným pocitem než někde, kde si celou dobu nejste jisti, zda nedrhnete jen prázdné dno.
Budoucnost štikové přívlače na našich vodách má dvě podoby. Jedna zahrnuje stále chaběji zarybněné vody s rybami skromných rozměrů, druhá nabízí podstatně zajímavější možnosti, ale vyžaduje změnit spoustu věcí. Byl by to běh na dlouhou trať, ale není to nemožné. Nehodlám nastiňovat cestu ani prostředky, ale rád bych alespoň v některých čtenářích probudil vůli měnit zažitý běh věcí. Největší ze všech těch potřebných změn je prostinká – naučit se ryby pouštět. Třeba ne vždy, třeba ne všechny, ale jak jednou začnete, najednou pochopíte, že na tom nic není. I největší štiku svého života jsem letos v červenci pustil. Pokud vím, stále ještě žije a těší se dobrému zdraví. Hrozně ji zajímají věci plovoucí na hladině a wobblery vedené technikou „stop and go”. Zatím ale nikomu nezabrala, a tak můžu naivně doufat, že tam čeká na mě. Je to fajn pocit a přitom stačilo tak málo – vrátit ji zpátky.
Text a foto:
M. Horáček

Parádní příspěvek, krásný fotky, moc se mi to líbilo, dávám za 1. Jsem stejnýho názoru, že dnes jsou už revíry hodně vydrancovaný, k tomu ještě velkej rybářskej tlak. A je to přesně jak píšeš, rok od roku to je na revírech horší. Jsem zastánce, metody chyť a pust, nejsem úplej fanatik k tomuto heslu, ale řek bych, že 99% ryb co ulovim, tak pouštim do rodnýho živlu. Statistiku ulovenejch ryb si vedu svojí osobní. Štiku jsem si v této sezoně neponechal žádnou a špatnej pocit z toho žádnej nemám :-)
Velmi podařený příspěvek…
Tak tohle je lov a článek dle mé krevní skupiny. Taky chodím na ně, taky je beru od vody a taky pouštím. Například letos jsem všechny štičky pustil a doufám, že se někdy potkáme .
Tenhle chlápek je doopravdy borec a jeho pěkně vylíčený články mě berou za srdce.Jsem v celku mladý rybář a ještě toho na kontě moc nemam a sem za to i rád ani nechci mít po přečtení sem si uvědomil,že radši ryby chytam než je žeru a proto ode dneška ryby pouštim obzvlášť Štikandele.Hodnotim za 1
osprey> na výlovu jsem mohl mít štičku 22 cm ale to už je do akvárka 60cm X 40cm X 30cm moc.Jinak jsem se zkoušel doprošovat i na sádkách ale nikdy jsem tam nikoho nazastihl :( Jinak dnes jsme byli na naší řece a opět jsem si ujasnil že jsou tu alespoň menší štíhlata jednu jsem si vyfotil protože potřebuju nějaké fotky do mého fotoalba a vzpoměl jsem si na vás a prosincový článek o fotografování štik a vybavil si větu nezkončete jen u obrázků typu „ryba na trávě ležící“ tak jsem se rozhodl experimentovat pro začátek jsem vyfotil jen jak ryba leží na hladině a můžu vám říci že to skutečně vypadá mnohem lépe :) podívat se můžete v fotoalbu Přívlač 07
Salmo: Malou štiku seženeš na výlovu rybníka, ale to už bude mít 15 – 30 cm. Já ji chytil do planktonky v květnu, kdy měla 4,5 cm a měl jsem ji do podzimu. V podstatě jsem ji jako podměrečnou rybu upytlačil na svazovém revíru:-)) Tenkrát jsem ale ještě nerybařil a nějak jsem to nevnímal jako něco špatného. Jinak pokud si z nějakého revíru vezmeš štíče, nacpi si do mrazáku aspoň 200 mrtvých rybiček.
Marťan, MichalF, František: Díky.
souhlasim, članek se mi velice libil, nejenom tema, ale i jakym zpusobem to bylo napsáno. Každému se to taky nepovede. I já mám takovéto myšlenky a misto kam si chodim s rybama popovídat, ale takhle hezky bych to psal asi tak rok:) a vím jak moc člověka zamrzí, když už tam na nej jeho ryba nečeká.....a už nikdy ji neuvidí… (P.S.: ja uz je tak znam ze jim davam i jmena:))) nejsem blazen:)
Uzasnej clanek a nadherny fotky ! Jinak ja sem jednoznacne pro ryby poustet.
osprey: Dík za pěkné počtení, je z toho cítit zápal a zaujetí pro věc, ale zároveň rozvážnost zkušeného matadora. Prostě ty stovky „prutohodin“ při vláčce a schopnost dobrých kantorů vyhmátnout a srozumitelně vyložit podstatu problému se nezapřou. Jako vláčkař píšu za 1.
osprey> to si uvědomuju alespoň to bude zajímavější. Často se ve svých článcích zmiňujete o štičce kterou jste měl v akvárku já jsem zarytý akvarista a také bych si rád štičku pořídil ale nevím kde jí sehnat.V akvárku už jsem měl všelicos od cadáta až po lína ale na štiku jsem ještě neměl to štěstí
Salmo: Já taky netahám ty největší, co tu máme, protože to prostě nedokážu nebo jenom v některých ojedinělých případech (když taková velká ryba skončí pod jezem v díře 5×5 m, je to spíš o tom, kdo ji chytí první). Dostat na vláčku zkušenou rybu na jejím dlouhodobém stanovišti není snadná věc a čím menší voda (= revír), tím častěji ty ryby přijdou do kontaktu s umělými nástrahami. Časem budeš chytat větší ryby – ale uvědom si, že co sis letos vyškolil, tomu budeš příští rok podstrojovat.
osprey> takže je to mnou že vlastně nic nechtám ale zdá se to být lepší než minulý rok to jsem mněl jenom 10 podmírových štíčat a nic víc dokonce na mé poslední vycházce mi doslova žužlala zubatá přes 60 kopyto pod nohama ale spanikařil jsem a brzy zalekl a guma byla vejpůl a štika v tahu :(
Salmo: I v té poslední strouze by měla šedesátka narůst. Jenže je to ryba, která jako mírová přežila celou jednu sezónu a nedala se zabít. Vybírá si lepší stanoviště a nebývá ani přehnaně hladová ani hloupá. I u nás potřebuju několik vycházek a dobré počasí, abych takovou chytil. Jednou před 10 lety jsem na té samé vodě s lepší obsádkou dravců nedokázal chytit šedesátku za celý rok… Jirka: Jak vždycky píšu – lovím na malých řekách jižních Čech. Nejblíž mám Vodňanskou Blanici. Když na ni ale přijedeš, budeš na základně prvního dojmu velmi zklamán. Není jich tam tolik, jak to z mých fotek vypadá.
tomulino: Klidně pouštěj – chytneš je příště, budou větší a opatrnější a o to to bude zajímavější.
osprey:Výborný článek,jen bych se chtěl zeptat kam chodíte na štiky nejraději??
tomulino>za to že jsi pustil štiku se nemusíš stydět a vymýšlet si míru mezi většinou rybářů to bude dokonce uvítáno :)
osprey>přál bych vám si na naší řece zachytat a kdyby jste chytil jednu jedinou štiku přes 60 cm tak bych měl takovou motivaci že bych tam snad chodil každej den…
Ja mam 12 rokov a chytil som zatial len dve stuky ale som ich pustil. Ja radsej ryby pustam a radsej poviem ze ryba nema mieru aby som ju mohol pustit
Příchy: Souhlas. Já se nijak netajím, že podobné je to i u nás. Bohužel většina lidí pak opravdu odnese všechno, co vyndá z vody. Ale mám zkušenost, že ty dostatečně proškolené se tahají hůř i na živou a fakt tam vydrží překvapivě dlouho než je někdo sejme. Nakonec ale přijde den, kdy vezmou pomalu komukoli na cokoli a mají to spočteno…
U nás už pouští pár lidí a je to na chování a výskytu štik na některých místech překvapivě znát. Čerstvě vysazená 75 cm přežila v řece 4 hodiny, sedmdesátka vyrostlá v revíru vydržela na tvrdě chytané díře asi 3 měsíce, mezitím mi 3 x vzala, jednou spadla a mám pocit, že svůj flek nakonec opustila a nikdo ji nedostal.
michat…pisu jako dobytek, ale ten net me jeste vice kazi, zkuste si dat do vyhledavace slovo jednou s mekkym a jednou s tvrdym …no fuj
osprey, had: nekde je mozna ryb jeste relativne dost, ale jak to pozoruji ja, ubyvaji…na nule to asi nikdy nebude, 50ka se na zahajeni chyti a nekomu to holt staci…zde na netu se mychaji nazory ze vsech moznych reviru, ale pokud nekdo chodi pravidelne na mensi reviry, musi si toho vsimnout…zvlast u ryb, ktere se nechytaji tak casto, nebo se nenasazuji, spatne rozmnozuji apod.
osprey>myslíte slabší v ohledu zarybnění,rozlohou nebo celkově… já neříkám že tady sedmdesátky nejsou ale buď je jich tu málo a nebo jak píšete vy dost ale nikdo z naší party jí nedokáže dostat.jednou mi říkal jeden prodavač že byl u Dolního Smrčného(záměrně se zmiňuji konkrétně když to tu znáte)a říkal že dostal do hodinky dvě zubaté 72 a 74 cm na woblera.Tak mi to začalo vrtat hlavou a říkám si je to nástrahou nebo měl štěstí já chytám hlavně na gumy a možná proto jsou moje úlovky tak chabé třeba mají gumy okoukané na ty může chytat kdokoli za 20 Kč má na nástrahu a nebojí se jí prohnat kdekoli tak třeba gumy mají místní zubaté tak zafixované že se jich třeba i bojí no přes zimu mám o čem přemýšlet a příští rok asi začnu používat nějaké woblery ale jejich ztráta mrzí dvojnásob ale ostatně nic není zadarmo ani ta rybařina …
Něco podobného zažívám na naší malé řece Rokytné.
HaD: Kdysi pravil můj učitel filozofie, že každý sebepochybnější názorový proud ztratí své zastánce teprve tehdy, až všichni fyzicky vymřou. My vychováváme další generaci, která ještě nemá pevně ukotvené názory, kdo je zvyklý dvacet let masařit, toho my sladkýma řečma nepředěláme.
Salmo: I ty sám to můžeš ovlivnit. Myslím, že ze štik, o nichž píšu v tomhle článku už žije možná jedna poslední. Ale díky zkušenostem s umělými nástrahami odolávaly podstatně déle a ta voda prostě nebyla mrtvá.
A tam, kam fakt chodí málo lidí a fleky jsou nevýrazné, tam jich do příští sezóny přežilo celkem dost.
A budeš se divit – ty semdesátky tam musíte mít – znám to u vás, jezdím kolem vlakem a ta naše voda je o dost slabší.
Opravdu pěkný článek jako vždy.Sice už jsem ho četl v Kajmanovi ale nenechal jsem si ho ujít v jeho „internetové“ verzi co se týče pouštění velkých zubatých tak to se mně bohužel jěště netýká letos mám okolo patnácti mírových zubatých a z toho jsem si nechal dvě 55 a 57 cm a tu druhou hlavně z toho důvodu že jsem jí dostal na fleku který denně hostí několik místních rybičkařů mně nedělalo problém jí chytit vzala mi to hned na druhý nához tak si myslím že by rybičce asi neodolala tak alespoň doufám že tento článek namotivuje další rybáře k pouštění ryb protože na naší řece je 55ka slušná,65ka trofej a 70ka zázrak.....
Osprey: je to těžkej boj. Ale každá puštěná ryba dobrá. Záměrně říkám ryba, protože to není jen o štikách, na čemž se shodneme. Já se snažím tohle ve svém okolí také šířit, ale je to těžký. Dokonce mi už někteří řekli: „jdi s tou agitací už doprdele, to už sme slyšeli mockrát“. Možná moc tlačím na pilu a ve výsledku je to kontraproduktivní. Ale cítím, že je potřeba to šířit. Konkrétně u štik, kterých jsem dříve chytal opravdu desítky až stovky, jsou stavy na většině lokalit, kde jsem je chytal, opravdu výrazně nižší.
Fajn článok.Aj mne sa darí púšťať ryby, sem tam nejakú zoberem aby na mna nebolo doma zle,ze do toho iba vrážam peniaze.Potom mám pokoj.Mám ho aj následne,keď darujem rybe život.Zahladím sa jej do očí,pobozkám ju a pustím s očakávaním,že na seba počkáme.Zároveň mám o čom snívať – lepšej budúcnosti…
Parádní článek už sem ho četl v kajmanovi.
honza13 – staci se podivat do muj lov a z lovu a bohuzel asi moc ne. Ale kazdej „kus“ zpet je lepsi nez nic.
super článek.úplně sem se u jeho čtení ztratil.akorát by mě zajímalo jestli se ti to přesvědčování lidí daří???
hodně dobrý článek a velmi dobrý návod k zamyšlení. Ospey,teda chlape,máš tu vodu dokonale přečtenou,to je fakt paráda.
Jednoznačný výsledek – dvě věci: 1/ Sežrat, nesežrat – toť otázka. 2/ Šance na nesežrání je přímoúměrná k rychlosti odháčkování a toho, než si to žaludek stihne uvědomit.