Chytej.cz

Výroba splávků z korku, husích brků a umělých hmot. necteno

21.5.2007 | Jak vyrobit ...? | 57.742 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 10

Výroba splávků z korku, husích brků a umělých hmot.Tady je další pokračování výroby splávků. Splávky z korku se používají už mnohem méně - vytlačily je splávky z balzy a polystyrénu, ale u starších rybářů se používají dále. Korek má oproti balze a ostatním plastickým hmotám, používaným k výrobě splávků, větší hmotnost...

Korkové splávky

Při jejich výrobě ,se kdysi používalo vedení vlasce přes jeho střed, čímž se při nastavování hloubky zařezával do těla splávku, opotřebovával se a částečně sál vodu .Splávky z korku používám málo, většinou na větších a hlubších řekách a k lovu na zarostlých vodách (stulíky, lekníny a u padlých stromů). Korek kupuji nebo sháním u známých. Typ splávků, který používám, je kombinace korku s husím brkem (viz foto).


    Korek - nový a použitý


Polotovary z korku

 
 Broušení splávku z korku

Postup práce: na drát ve sklíčidle nasunu korek a hrubým smirkem zbrousím na požadovaný tvar. Jemným smirkem ho vyhladím. Poté upnu do sklíčidla vrták potřebného průměru, našroubuji na něj polotovar splávku, pustím soustruh a za pootáčení opracovaným korkem zvětším vnitřní otvor tak, aby vznikl otvor pro husí brk z 1/3. Poté následuje barvení.

 


  Drátěná očka a zátěže pro předvážené splávky


     Nepředvážené angličáky

Splávky z husích brků

Mnozí tyto splávky už neznají, ani nepoužívají, ale v rybařině mají ještě své místo. Více je používají rybáři z vesnic, kde se ještě chovají husy. Jsou to výborné splávky a hlavně jsou velmi levné. Práce je na nich málo. Seříznutí peří ostrým nožem, opatrné opálení nad plamenem a nabarvení (někteří je nebarví vůbec a nechávají je v přírodní barvě). Pokud jsou hodně zahnuté, opatrně je nahřeji, narovnám a poté zchladím. Většinou barvím jenom část, která vyčnívá nad hladinu a poté dvakrát lakuji. V menších velikostech je to výborný splávek na bílou rybu a kapry, ve větších na dravce na rybičku.

Výroba splávků z plastických hmot

Zkoušel jsem tyto druhy: pěnový polystyren, hnědý polyuretan, izolaci z potrubí (nevím co to je za hmotu, ale je žlutá, velice lehká a hodně pórovitá), brčka na pití (slámky), bílé trubičky z nafukovacích balónků a míčky na stolní tenis.

To vše jsem vyzkoušel a zůstal jsem u těchto materiálů:

Polystyren - je lehký a lehce k sehnání, celkem dobře se zpracovává, dále brčka na pití, bílé trubičky z nafukovacích balónků, míčky na stolní tenis

Postup práce při výrobě splávků z pěnového polystyrenu

U nařezaných kousků si označím střed a opatrně za stálého pootáčení nasunu na drát (průměr drátu dle tyčinky, na který půjde přilepit), ostrým nožem ořežu na hrubý tvar splávku, pustím motorek a smirkovým papírem vybrousím tvar a vyhladím. Poté ho sejmu a přilepím lepidlem na lepení polystyrénu na tyčinku (z orobince, nebo bílou trubičku z nafukovacích balónků). Po zaschnutí lepidla polotovar několikrát natřu lepidlem Herkules, který vytvoří na povrchu průhlednou vrstvu, která zahladí drobné nerovnosti a dovolí další nátěry syntetickými barvami. Tímto způsobem vyrábím splávky "angličáky" nepředvážené menších velikostí a velké, které používám na větších vodách při lovu s rybičkou na dravce. Polystyrén si vybírám podle pevnosti a zrnitosti, většinou platí, že s jemným zrnem má větší pevnost.


Ořezání polystyrénu ostrým nožem


Ořezání polystyrénu ostrým nožem


Vybroušení splávku z polystyrénu smirkovým papírem


  Angličáky nepředvážené

 
 Angličáky nepředvážené


 

Splávky z míčků na stolní tenis

Používám je jenom na dravce pro jejich větší nosnost. Výroba je jednoduchá: delší jehlou propíchnu míček, aby byl otvor uprostřed. Špičkou nůžek rozšířím otvor tak, aby mi přes něj natěsno prošla tyčinka do krmítek. Tu přilepím lepidlem, dolů vlepím drátěné očko v bužirce a nahoru tyčinku s oválkem z černého bezu. Míček natřu 2 x herkulesem, to vše patřičně nabarvím a nalakuji a hotovo.

Splávky z brček na pití

Nyní vyráběná brčka se hodí méně na výrobu pro velice tenkou stěnu. Ty starší byly mnohem pevnější. Vyrábím z nich předvážené i nepředvážené splávky.

Nepředvážené: do brčka nahoře vlepím lepidlem zátku z polystyrénu, kterou uválím mezi prsty a zasunu dovnitř. Dolů vlepím drátěné očko v bužírce, nebo bambusovou špejli (podle vnitřního průměru použitého brčka) a po zaschnutí lepidla barvím a lakuji jako normální splávky.


      Nepředvážené splávky z brček na pití


      Nepředvážené splávky

Předvážené: U předvážených si zjistím nosnost brčka tak, že do spodní části zasunu háček připevněný do kuželu z polystyrénu takového průměru, aby dobře těsnil. Poté zavěšuji zátěže na kousku vlasce do té doby, až jsem s vyvážením spokojen. Drátěné očko protáhnu patřičnou zátěží a plochými kleštěmi ji zamačkávám cca 5mm od očka, dokud mi nevleze natěsno zespodu do brčka. Potom vše zalepím vteřinovým lepidlem, uzavřu vrchní část zátkou a následuje barvení.


       Olověná zátěž a drátěné očko


   Hotová zátěž pro předvážený splávek

Z bílých trubiček vyrábím splávky stejně jako z brček na pití, jenom nemají takovou nosnost, nebo je též používám na výrobu angličáků.

Speciální splávky

Jsou to splávky, které používám jenom v určité období roku - konkrétně splávky pro chytání na hladině (cucačku, mlaskačku apod.). Vyrábím je z korku, pěnového polystyrénu a obalů z kinder vajíček. U těchto splávků z korku a pěnového polystyrénu na soustruhu zhotovím patřičný tvar a v nádobě s vodou je vyvážím olověnou zátěží kuželového tvaru tak, aby z vody čněla část splávku. Vyjmu tuto zátěž, zhotovím očko z drátu a protáhnu ho splávkem a zátěží, kterou vtlačím do těla splávku a dole kleštěmi zahnu. Poté zalepím vše lepidlem (u polystyrénu natřu Herkulesem) a natřu barvou. U kinder vajíčka dávám potřebnou zátěž dovnitř tak, aby bylo potopeno do 3/4. Poté ji zaleju Herkulesem, aby se neposouvalo při nahazování. Do vrchní části zhotovím otvor (špičkou nůžek nebo patřičným vrtákem), vlepím vteřinovým lepidlem drátěné očko protažené trubičkou na krmítka a slepím oba díly vteřinovým lepidlem. Hotový splávek natřu barvou.


  Speciální splávky na plavanou na hladině

To by bylo vše o tom, jak a z čeho vyrábím splávky. Zkusil jsem je vyrábět z materiálů, které byly pro mě dostupné. Zkoušel jsem a zároveň testoval sám, jak se na ně chytá a zůstal jsem věrný splávkům z těchto materiálů: balza, orobinec, rákos, polystyren, korek, brčka na pití. Výrobu z těchto materiálů jsem zvládl a zatím mi stačí.

Hora


Druhy, splávků, které si vyrábím

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

17 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Sobota 18. července 2020 ve 13:20@ Začátečník

Taky bych se rád dozvěděl, kde sehnat bužírku, gumičku, na husí brk. Ventil-gumička je tenká. Díky za radu.

Čtvrtek 10. března 2011 v 19:13® fishman123
fishman123

Moc pěkný, jen se chci zeptat kde se dají sehnat ty bužírky na husí brka díky

Pátek 13. srpna 2010 v 11:44® Jepik

Já používám na splávky poliuretan-obdoba extrudovaného polistirenu,má několik výhod a to že se velmi dobře opracovává a dá se natírat nebo stříkat batvami co obsahují aceton a jiná rozpouštědla.

Sobota 27. února 2010 ve 13:15® ja000

Spíš bych soudil,že to montážní pěna není.Jelikož ta určitě nebude v různých tloušťkách.Je to velice podobný polystyrenu akorát je to tvrdší s menšíma kuličkama,je to i váhově těší než ten klasický.A mám za to že se to dá vyhledat pod něčím jako tvrzený polystyren.Barvy mohou být také různé. Skus kouknout třeba na: http://moje-stavebniny.cz/?…

nebo: http://www.styrotrade.cz/?…

Pondělí 6. července 2009 v 18:59@ Rodny

Hora> Ten matroš co používá Hony je Montážní pěna, dá se koupit v HOBY balený, někam jí prskneš, necháš ztuhnout a vyřezáváš … mám jeden splávek z montážní pěny a nemůžu si ho vynachválit

Sobota 29. listopadu 2008 v 17:18® Hony

Co je to za materiál to nevím, sehnal jsem jej na stavbě jako odpad.Desky jsou různé síly a mají osazení na překrytí mspáry. Dávají se také do podlah jako izolace. Dělal jsem si z toho také pomocné boje na sumce.

Sobota 26. května 2007 ve 14:00® Hora
Hora

Hony>co to je za materiál(přesný název)popřípadě kde se dá sehnat?Díky

Úterý 22. května 2007 v 19:30® Hony

používám zelenou izolačni hmotu z desek ze stavebnictví.mají uzavřené bun´ky a nesáknou vodu. splávky máš ale velmi pěkné.

Pondělí 21. května 2007 ve 21:35® Valda
Valda

kloubouk dolů jendo to teda čumím s tím polistyrénem si překvapil

Pondělí 21. května 2007 v 15:50® Kubajs
Kubajs

Moc pěkné a poučné je vidět že jsi profík na splávky je vidět že se o to staráš