Obecně lze říci, že fotoaparát můžeme vybírat podle následujících kritérií:

1. Podle fotografa a účelu
2. Podle vlastností a funkcí fotoaparátu

1. Podle fotografa a účelu

Před koupí a výběrem fotoaparátu by si měl každý rybář (i nerybář) říci, jak vlastně hodlá fotit. Znamená to uvědomit si, na co vlastně fotoaparát chcete a jak budete s pořízenými snímky dále nakládat.

A) Rybář, který si chce bez složitého nastavování vyfotit svůj úlovek a uložit si jej ve svém počítači a použít jej ke zhotovení menších fotografií, ev. jej vložit např. do své galerie na www.chytej.cz.

Jste-li tímto typem rybáře-fotografa, doporučuji koupi tzv. "automatu" = kompaktní digitální fotoaparát s plnoautomatickým režimem. Výhodné pro Vás bude i možnost manuálního režimu - pro případ, že by jste časem přeci jen chtěli zkoušet fotit s manuálním nastavením. Dnes již tuto možnost má většina kompaktů, ale přesto se předem na tuto možnost dotažte. Rovněž doporučuji poohlédnout se po fotoaparátu, který má výklopný display. To oceníte především v okamžiku, kdy budete chtít fotit např. rybu ve vodě v detailu. Na trhu se dají nalézt v cenové hladině +- 10000,- Kč i vodotěsné fotoaparáty, což velmi doporučuji. Naše vody jsou sice ve většině případů „nefotitelné" pod vodou (z důvodu čistoty), nicméně malá koupel, zmoknutí apod. není u rybářů nic výjimečného. U takových fotoaparátů je ovšem potřeba smířit se s tím, že za stejnou cenu můžete sehnat jiný přístroj, který podá "na suchu" lepší výsledky. Zkrátka je to "něco za něco".

Rozlišení bohatě postačí do 6 MPx, i 4 MPx je pro amatérského fotografa až až. Navíc nebudete potřebovat pro archivaci snímků tolik místa.

Ohniskovou vzdálenost objektivu je vhodné vybírat co nejnižší (čím nižší, např. 35 mm, tím širší scénu můžeme vyfotografovat a rovněž můžeme docílit efektu vytažení ryby "na dlouhých rukou" ze snímku. Tento efekt, pokud není přehnaný a použitý k "rybářské latině", je velmi šikovný a umožní i menší rybě, o kterou jde na snímku především, vyniknout. Za optimum považuji 28 mm, což je maximum, které lze u kompaktů sehnat. Za rozumné maximum považuji cca 300 mm (cca zoom 10x). Více (zoom 12x a více) sice není na škodu, ale nijak zvlášť to nevyužijeme. Už u 300 mm (zoom cca 10x), pokud nemáme k dispozici stativ, či opravdu hodně světla, bude dosti náročné zhotovit ostrou fotku.

Výhoda kompaktu: Jednoduché ovládání, malé rozměry, příznivá cena.

Nevýhody: Většinou pomalá odezva, nízká kvalita snímků díky nekvalitní optice a malému čipu

Fotoaparáty okolo 4000,- - 5000,- s rozlišením 4-5 Mpix

Voděodolný 7,1 Mpix Olympus za cca 9.000,- 

B) Rybář, který již ví jak fotit, chce docilovat lepších snímků poloautomatickým režimem či zcela manuálním nastavením. Své výtvory hodlá prezentovat širší veřejnosti na internetu, v časopisech apod.

Pro takového rybáře bude již tzv. "krabička od mýdla" nedostatečná, byť i s některými takovými kompaktíky vznikají pěkné snímky. Vhodným fotoaparátem pro pokročilého amatéra (jak jej zde budu nazývat) je kompaktní fotoaparát střední či vyšší třídy a nebo "falešná" zrcadlovka s mnoha manuálními nastaveními a pestrou funkční výbavou. Výhodou bude stejně jako v předchozím případě výklopný display. Rozlišení fotoaparátu by mělo postačovat od 4 do 8 MPx. Záleží na tom, jak budete fotografie dále používat. Pro ilustraci mohu říci, že i ze kvalitní čtyřmegové fotky (bez ořezů) se dá udělat slušná titulka rybářského časopisu. Stejně jako v předchozím případě doporučuji vybírat fotoaparát s nejmenší ohniskovou vzdáleností 28 mm. 35tka je sice dostatečná, ale znatelný rozdíl, který mnohdy oceníte, existuje. Rozumným maximem je pak také 200 až 300 mm.

Výhoda lepšího kompaktu či falešné zrcadlovky: Focení budete mít více pod kontrolou, výsledky budou méně dílem náhody. Většinou bude i rychlejší odezva spouště (focení ryby v pohybu) a fotografie budou kvalitnější, tedy i použitelné např. do časopisu, vytvoření vlastního plakátu apod.

Nevýhodou takových fotoaparátů je většinou větší rozměr a váha (o nevýhodě větší váhy fotoaparátu by se samozřejmě dalo polemizovat - totiž čím těžší fotoaparát, tím lepší stabilita, menší třes rukou apod., takže větší váha je současně i výhodou). Pro fotografického zelenáče pak i mnohdy zbytečně složité ovládání a samozřejmě i vyšší cena.

Fotoaparáty okolo 10.000,- - 15.000,- s rozlišením 6 - 10 Mpix

C) Profesionální rybář-fotograf, který své snímky dělá (i) za účelem profesionálního využití.

Pro takového fotografa jsou myslím moje rady zbytečné, protože ji dobře ví co chce a je mu jasné, že jedinou cestou je kvalitní DSLR (digitální zrcadlovka) s výměnnými objektivy. Obecně lze říci, že zrcadlovky skýtají tři zásadní výhody oproti kompaktům.

1.Především je to možnost výměny objektivu, což umožní použít takový objektiv, který je pro danou scénu nejvhodnější a navíc objektivy pro zrcadlovky jsou nepoměrně kvalitnější, než u kompaktů.

2. Druhou zásadní výhodou je pak rychlost fotoaparátu a spouště. Při focení ryb např. při výskoku můžeme exponovat (fotit) okamžitě, resp. je exponováno v podstatě hned po stisknutí spouště, tedy bez prodlevy známé u kompaktů a "falešných" zrcadlovek.

3. Hovoříme-li o výhodách, tak tou třetí, neméně důležitou, než předchozí dvě, je velikost čipu. Ten je totiž podstatně větší, než čipy kompaktů a při stejném rozlišením vznikají nepoměrně kvalitnější snímky. Velikosti čipu jsou obvykle 1,5 x menší, než klasický kinofilm, méně často pak poloviční velikosti a některé zrcadlovky mají naopak velikost čipu odpovídající velikosti kinofilmu. Existují samozřejmě i čipy větší, ale to už jsme někde úplně jinde...

Poloprofesionální zrcadlovka NIKON

 

2. Vybíráme digitální fotoaparát podle jeho vlastností a funkcí

Pokud jste se v dané kategorii našli, ale přesto nevíte, jaký fotoaparát v dané třídě zakoupit, jsou tu další rady a vysvětlení různých funkcí a vlastností a dozvíte se, co je vlastně důležité a co už je jen reklamním tahákem.

Vlastnosti

Rozlišení

Rozlišení je dnes velmi často hlavním údajem, který vám prodejce "nutí". Rozlišení sice důležité je, ale jak již vyplynulo z řádků výše, ne zase tolik, jak by se na první pohled zdálo. Množství "mega" totiž vůbec není jediným rozhodujícím faktorem pro kvalitu snímku. Je to sice překvapivé, ale pro tisk fotografií o rozměru 10x15 cm bohatě postačí 2MPix fotoaparát! Z toho vyplývá, že honba za co nejvyšším rozlišením postrádá pro běžného smysl. Alespoň ne pro běžného uživatele, který nehodlá dělat výřezy a velké zvětšeniny.

Udělejte si z údajů níže představu o tom, jak velkou fotografii lze z danného rozlišení vytisknout.

Rozlišení (MPix)/Velikost (cm): 2 / 10x15; 3,1 / 18x13; 4 / 20x15; 5 / 22x16,5; 6 / 24x18; 7,1 / 26x20; 8 / 28x21

Samozřejmě hovoříme o originále, ze kterého lze ještě udělat větší snímek, bez výrazně znatelného snížení kvality.

Než tedy koupíte foťák s "ohromným" rozlišením, přemýšlejte nad tím, zda jej skutečně potřebujete. Je důležité vědět, že větší rozlišení je dražší, potřebujete dražší kartu, déle se zapisuje na kartu a zabírá více místa v počítači.

Zoom

Jedná se vlastně o vlastnost objektivu přibližovat a oddalovat fotografovaný objekt. Čím je násobek zoomu větší (např. 10x) tím více objekt můžeme přiblížit. Obecně platí, že čím vyšší zoom máme, tím méně kvalitní bude objektiv. Optimální je vlastnit zrcadlovku s výměnnými objektivy a mít např. dva 3x zoomy. Abych nebyl nařknut z nepravdy, musím zmínit, že nejkvalitnějších snímků docílíme s tzv. pevnými skly, tedy s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a obvykle výbornou světelností (např F 1,4-2,8), které ovšem nejsou příliš praktické. Je to opět něco za něco.

Při zjišťování zoomu různých fotoaparátů si dejte pozor na tzv. digitální zoom. To je pouze reklamní trik! Jde o to, že fotoaparát pouze udělá výřez z fotky, který zvětší, čímž dojde ke snížení kvality. A to dokáže jakýkoliv grafický editor také!

Zoom 1 x

Zoom 3 x

Zoom 10 x

Optika

Optika je základ dobré fotografie. To platilo, platí a platit bude. Proto, pokud vám na výsledcích záleží, vybírejte fotoaparát s co nejlepší optikou, hledejte reference, zkoušejte, chtějte vidět fotky apod. Obecné měřítko kvality skla neexistuje. Srovnávat můžeme pouze provedení (plast, kov, sklo apod.) a světelnost.

Světelnost

Světelnost objektivu je podstatný údaj. Znamená kolik světla objektivem projde k čipu. V podstatě jde o to, že pokud dostaneme objektivem k čipu více světla, můžeme použít kratší čas a tudíž udělat ostřejší fotku i v prostředí s malým množstvím světla. Čím menší je číslo udávající světelnost skla, tzv. F, tím je objektiv světelnější, tedy v tomto směru lepší. Takže např. 2,8-4,5 je lepší než 3,5-5,6. Obvyklé profesionální objektivy k zrcadlovkám mívají světelnost 2,8 v celém rozsahu, některá pevná skla pak 2,0 či dokonce 1,4.


Světelnost 3,5

 Světelnost 5,6

Prodleva spouště

Prodleva spouště je slabina většiny kompaktů a "pseudozrcadlovek". Při fotografování nejprve u digitálního fotoaparátu namáčkneme spoušť, fotoaparát zaostří, a pak teprve po domáčknutí přístroj fotí. A zde nám vznikají prodlevy, které jsou za určitých situací nekonečné (jedná se o desetiny sekundy až "šílené" 2 vteřiny). Fotíme-li například rybu v pohybu, ve výskoku, pak je výsledek zcela dílem náhody. A to přeci nechceme. Prodlevu spouště si proto vyzkoušejte, než fotoaparát zakoupíte. Dobrý prodejce by Vám to měl s radostí umožnit. A zkoušejte dobu od ostření po vyfotografování jak za světla, tak i v šeru. Často se totiž stává, že z poměrně svižného foťáku na světle se stává hlemýžď v šeru.

Materiál těla

Zdálo by se, že jde o nepodstatnou záležitost, ale právě my rybáři bychom měli na kvalitou těla přemýšlet více než obvyklí "plážoví" fotografové. Často totiž fotíme za ztížených podmínek, pouze jednou rukou apod. A tak se občas může stát, že fotoaparát upadne na zem, pocáká ho voda atd. Proto je lepší mít fotoaparát kovový, než plastový. Kovový samozřejmě neznamená nerozbitný, ale vyšší odolnost vůči pádům a nárazům prostě je.

Funkce

Režimy fotografování

Režimy fotografování jsou všeobecně čtyři: Automat (P), 2 Poloautomaty (priorita clony (A), priorita času (S)), Manuální (M).

Automat je režim, který sám nastaví clonu i čas a nad ničím nemusíte přemýšlet. U některých přístrojů a zrcadlovek lze i v tomto režimu upravit clonu a čas se nám automaticky přepočítá. Poloautomaty fungují tak, že nastavíte clonu nebo čas a fotoaparát druhý parametr dopočítá a nastaví sám. V manuálním režimu pak nastavujete vše sami a absolutně řídíte výsledek expozice. Zde je již zapotřebí slušných zkušeností. Některé fotoaparáty přesto fotografa upozorní na přeexponování (přesvětlený) či podexponování (málo světla) snímku.

Scénické režimy

Scénické režimy jsou dobrou metodou pro amatéra, jak bez znalostí zákonitostí "hry" clony a času dosáhnout optimálních výsledků. Nastavíme-li např. režim portrét, začne fotoaparát nastavovat co nejnižší clonové číslo pro dosažení malé hloubky ostrosti a „vytažení" osoby ze snímku. Naopak při režimu krajina nastaví fotoaparát co nejvyšší clonu s rozumným časem, aby byla fotka ostrá v celém rozsahu. Podobné je to u nočních scén, apod. Mnohdy se ovšem stane, že je výsledek stejný jako při automatickém režimu. Pak nezbývá než se ponořit do teorie fotografie a začít pracovat v manuálním režimu.


vysoká hloubka ostrosti docílená manuálně nastavenou clonou 22 - ostrý je téměř celý rozsah (takového efektu scénickým režimem dosáhneme stěží, částečně však nastavením režimu krajina)


malá hloubka ostrosti docílená manuálně nastavenou clonou 3,5 - ostrá je defakto pouze špička prutu
(takového , nebo podobného efektu dosáhneme nastavením režimu portrét)

Stabilizátor obrazu

Stabilizátor obrazu dokáže částečně eliminovat chvění rukou při delších časech (např. v šeru apod.) nebo při velkých zoomech. Je potřeba si ale uvědomit, že mimo větší spotřebu energie způsobuje i menší celkovou ostrost snímku (které si možná ani nevšimnete). Obecně funguje jako gyroskop, kdy je jedním členem optické soustavy objektivu pohybováno v závislosti na třesu rukou. Druhým typem stabilizace je pohyb samotného čipu. Který systém je lepší nevím, osobně používám u jednoho z mých objektivů první typ.

Makro

Makro je název pro režim fotoaparátu, při kterém je možné zaostřovat na velmi blízké předměty (např. od 2 cm). V tomto režimu pořídíme detailní fotografie šupin, rybího oka, mušek, nebo třeba hmyzu a květů. Za makro lze považovat ostření od 2 do cca 20 cm. Více již nikoliv. Kompakty často tuto možnost mají, naopak u zrcadlovek budeme mít spíše smůlu, resp. si na makro focení budeme muset pořídit speciální makroobjektiv.

Měření expozice, bodové ostření, manuální vyvážení bílé

Bodové měření expozice, bodové ostření, manuální vyvážení bílé atd. Tyto funkce jsou velmi užitečné pro pokročilejší fotografy. Díky nim lze dosáhnout přesně takových výsledků, kterých dosáhnout chcete. Bodovým měřením expozice docílíme přesného světelného vyfocení konkrétního objektu ve fotografované scéně. Tzn., že např. osobu v místnosti před oknem vyfotíme tak, že jí bude vidět do tváře a nebude pouze tmavou siluetou, anebo naopak černé siluety záměrně docílíme a dobře uvidíme objekty venku, které byl v prvním případě zcela bílé (tzv. přepálené). Stejně tak při bodovém ostření dosáhneme ostrosti toho místa, které chceme mít ostré. Ne jinak je tomu u vyvážení bílé pro zachování skutečných barev snímku. Automatický režim zkrátka nezvládne všechny situace a mnohdy možnost manuálního nastavení využijeme. Nejčastěji je to pak při focení v místnosti za různého umělého osvětlení.


plošné měření expozice - celý snímek je vyvážený

 bodové měření expozice - pozadí je sice přepáleno, ale je dobře vidět detail očka a omotu


chybné vyvážení bílé
pro danné osvětlení

 správné vyvážení bílé pro danné osvětlení


chybné vyvážení bílé pro danné osvětlení


správné vyvážení bílé pro danné osvětlení

Co se týká ostření obecně, doporučuji si vyzkoušet, jak si poradí fotopaparát s ostřením v šeru. Znám totiž přístroje, které za slabšího osvětlení prostě nezaostří, tudíž ani snímek nepořídí. A to je pak fotografický "šach mat".

Doufám, že Vám moje povídání neudělalo v hlavě „ruský boršč" a trochu pomohlo při výběru fotoaparátu na ryby. Až informace vstřebáte a fotoaparát pořídíte, honem k vodě a fotit!

Budu se těšit na Vaše snímky ve fotogalerii na Chytej.cz!

Příště už se vrhneme na praxi a budeme si povídat o základech focení.

David Havlíček

PS: velmi uvítám dotazy, připomínky a náměty v komentářích, které zpracuji v dalších dílech


můj autoportrét :-)