Ale o těch si povíme někdy příště. Jemná a dobře vyčiněná srst ze srnce se dá pořídit i ve více barevných variantách (obr.1). Nejčastěji se používá k vázání větších chrostíků, buď jako samotná na křidélka, nožičky nebo jen jako doplněk tenkého snopečku ke křidélkům z peří CDC. U větších májovek se můžete setkat i s tím, že je srst z jelena použita na křidélka. Využití je zkrátka široké. V minulém čísle jste se mohli dočíst o výrobě prodloužených tělíček na vážky a tiplice z dlouhé srsti. Dnes si ukážeme dvě důležité vázací techniky týkající se práce se tímto materiálem. První bude celé tělíčko vázané ze zimní srsti srnce. Vyrobíme ho nadabováním srsti do smyčky. Druhá technika bude zarovnání konečků srsti ve speciálním sklepávači.

 Obr.1 - Různé barvy zimní srsti.

Srst ze srnce je k dostání nejen v různých barvách, ale i kvalitě a druzích. Až si budete v obchodě vybírat balíčky s touto srstí, vybírejte je podle toho, na co je chcete převážně použít tzn. na jakou část mušky. Krátká jemná srst, dobře zarovnaná, je nejlepší k vázání malých chrostíků (obr.2). Naopak pokud chcete vázat velké streamery s mudlerovými hlavičkami a křidélky, tak sáhněte po tvrdší a delší srsti. V dnešní lekci si ukážeme vázání velkého chrostíka se zeleným zadečkem. Chrostík je vyroben z perfektně plovoucích materiálů a udrží se i v silnějších proudech. Někdy se s ním dá lovit i technikou "muška splávek", kdy je chrostík použit jako signalizátor záběru na horním přívěsu a na spodním je umístěna malá mikronymfa.


Obr.2 - Kvalitní jemná srst vhodná k vázání chrostíků a dalších malých mušek.

 

Na začátku jsem slíbil, že se dočtete o dvou vázacích technikách. Začneme tedy popořadě. Chrostík bude mít tělíčko vyrobené ze zastříhané srnčí srsti. Nejprve si nachystáme plastový skřipec (svorku) a dabovací setrvačník. Jako druhý krok si oddělíme od nařezaného kousku srsti delší proužek. Můžeme jej opatrně odříznout nebo pouze oddělit prstem, záleží na šikovnosti a zručnosti každého vazače. Výsledkem byl měl být dlouhý oddělený a rovnoměrně silný pásek srsti, který následně vložíme do plastového skřipce. Na vázací nit si pomocí dubovacího setrvačníku uděláte smyčku. Pozor na to, aby konce nití u ramínka háčku byly přesně u sebe. Pokud mezi nimi bude při vkládání srsti do smyčky mezera, tak srst nebude dostatečně stažená a polovina jí vypadá na koberec. Následující krok je asi nejkomplikovanější, kdy musíme přemístit srst ze skřipce do smyčky z nitě a stočit jí do knotku. Nachystáme si smyčku a vložíme do ní srst ve skřipci. Smyčku stáhneme směrem dolů, tím nitě stáhnou srst. Smyčku držíme staženou a zmáčkneme čelisti skřipce, aby se srst uvolnila. Nyní už zbývá jen rychle roztočit setrvačník. Nit po zkroucení vytvoří krásný jemný hustý knotek. Ten budeme postupně natáčet ovin za ovinem na ramínko háčku. Vpředu necháme pouze 3 mm volné na dovázání nožiček. Po navinutí snopečku se kolem háčku vytvořila nepřehledná bambule, kterou pomocí ostrých rovných nůžek zastříháme do rovného tvaru. Výsledné tělíčko by na sobě nemělo mít kazy a vynechaná místa. Tak poznáte, že jste mušku navázali správně. Při zastříhávání byste si měli dávat pozor na každý "tah" nůžkami. Stačí jeden nepozorný krok a můžete se do tělíčka pustit znovu.


Obr.3 - Vázací materiály : Háček M-art No. 8, přírodní srst srnce, oranžová srst srnce, zelený syntetický dubing, peří CDC a hnědý srpek z kohouta.

Druhý důležitý krok dnešní lekce bude zarovnání špiček srsti ve speciálním sklepávači. Odstřihneme tenký snopeček srsti. Konečky snopečku nejsou rovnoměrně zarovnané. Pokud je navážeme na mušku takto, tak bude muška vypadat neupraveně a doplňující silueta srsti nevynikne dostatečně dobře. Sklepávač srsti je složen ze dvou trubiček. Jedna má dno a druhá – průchozí slouží k vložení srsti. Do menší trubičky vložíme snopeček špičkami dopředu. Po tom co se trubičky spojí a sklepou se, jednotlivé špičky se srovnají o dno druhé trubičky. Celkový postup je znázorněn na obrázcích. Postup sklepání není nic složitého, je však velmi důležitý, jako krok, při kterém si materiál nachystáme před navázáním. Muška, na kterou je použita nezarovnaná srst, vypadá nepřirozeně, neprofesionálně a silueta je navíc rozmazaná. Sklepávání srsti dělám většinou u všech vázacích operací, kde se pracuje se srnčí srstí.

Zeleného chrostíka jsem vybral záměrně, protože si na něm můžete procvičit obě techniky. Navíc muška obsahuje zatím všechny probrané vázací techniky. Samozřejmě si můžete tohoto chrostíka navázat i ve zjednodušených "betaverzích".



Obr.4 - Další druhy mušek ze zimní srsti srnce.

Zelený chrostík je pstruhová a jelcová muška. Používám jí od jara do pozdního léta na řekách a vyjímečně na stojatých vodách. Díky dobrým plovoucím vlastnostem se udrží i v silnějších proudech a při brázdění. Nahazuji ho vždy přímo nebo mírně zešikma proti proudu. Ideální je navázat si jej i v menších velikostech a dalších barevných variantách. Osvědčily se mi i vzory se žlutým, ostře zeleným nebo měděným zadečkem.

Postup sklepání srsti:

Krok 0a)
Sklepávač srsti


Krok 1a)
Odstřihněte snopeček srsti z jelena. Srsti ustřihněte trošku víc, protože během sklepávání dojde ke ztrátám.


Krok 2a)
Snopeček vložte do menší trubičky špičkami jednotlivých chlupů napřed.


Krok 3a)
Trubičky vložte do sebe a sklepejte je o tvrdou desku. Srst se perfektně zarovná.


Krok 4a)
Sklepávač natočte do vodorovné polohy a opatrně z něj vytáhněte trubičku. Snopeček se zatím pěkně srovnal a můžete jej dále použít.


Postup vázání chrostíka:

Krok 1:
Upneme háček M-art K620.9 No.8 pevně do svěráčku.


Krok 2:
Navážeme vázací nit klasickým způsobem.


Krok 3:
Na nit si přiložíme menší množství zeleného dubingu a stočíme jej do knotku.


Krok 4:
Knotek navineme a vytvoříme tak zadeček mušky. Zadeček musí být krátký a výrazně konický, aby navazoval na silnější tělíčko.


Krok 5:
Z nitě a dubovacího setrvačníku si vytvoříme smyčku. Pozor na to aby konce nitě byly u sebe, jinak by potom srst vypadla.


Krok 6:
Prstem si odchlípneme potřebné množství srsti. Pokud vám to nepůjde, tak můžete žiletkou odříznout tenký proužek i s kůží.


Krok 7:
Srst umístíme do skřipce.



Krok 8:
Srst odstřihneme od kůže. Pokud se vám to podaří, můžete ji ve skřipci ještě rovnoměrně rozmístit.


Krok 9:
Srst vložíme to smyčky a stáhneme dubovací setrvačník, nit tak sevře srst.


Krok 10:
Skřipec opatrně uvolníme, přitom držíme setrvačník a nit stále napnutou.


Krok 11:
Setrvačník roztočíme. Po zkroucení nití vznikne chlupatý knotek. Při stáčení si dejte pozor na to aby se nit nepřekroutila a nepraskla.


Krok 12:
Chlupatý knot začněte rovnoměrně ovin za ovinem natáčet na ramínko háčku. Před každým dalším ovinem přetáhněte všechny chlupy dozadu a udělejte následující ovin.


Krok 13:
Vázání ukončete zhruba 2 - 3mm před očkem. Zbytek knotku který vám zůstal odstřihněte. Potom ostrými nůžkami zastřihněte tělíčko na rovný, mírně konický tvar.


Krok 14:
Vyberte si dvě větší a hustá pírka CDC, položte je na sebe a odtrhněte od nich spodní prachové peří.



Krok 15:
Obě pírka přiložte k háčku a několika pevnými oviny je navažte. Pírka by měly přesahovat zadeček mušky zhruba o 1 až 2 mm. Zároveň by neměly být navázány nakřivo.



Krok 16:
Odstřihněte přečnívající stvoly a navažte jedno hnědé pírko z kohouta na nožičky. Pírko zatím nenavíjejte.



Krok 17:
Přiložte si snopeček zarovnané srsti tak, aby lícoval s koncem křidélek.



Krok 18:
Nití udělejte dva volné oviny a stáhněte je. Konce snopečku se naježí, překlopte je dozadu a u hlavičky a zajistěte nití.



Krok 19:
Tupé konce zastříhejte nůžkami. Pozor na to aby jste si zbytečně neustřihly pírko na nožičky. Uchopte pírko do skřipce a natočte jej zhruba čtyřmi oviny na hlavičku.



Krok 20:
Pírko zajistěte vázací nití a odstřihněte jeho přebytečnou část. Přetáhněte všechny nožičky dozadu a vyvažte mušce malou hlavičku.



Krok 21:
Zakápněte hlavičku lakem a muška je hotova.


 


 

Tento a další články naleznete v únorovém vydání časopisu KAJMAN Kajman