Jednou z nejdůležitějších věcí je množství a použití. Hodně materiálů má opravdu silný „jedovatý" lesk. Není problém navázat celou mušku z lesklých lametek a specra flashů. Bude určitě vypadat moc hezky, ale bude i chytat ryby? Bohužel se většina začátečníků snaží na mušku navázat co nejvíce lesklých věcí. Zde platí pořekadlo „méně je někdy více". Čistě přírodní muška bude pro rybu lákavá, ale pokud se na mušce objeví lesklý atraktor, který rybu upozorní a vyprovokuje k záběru, bude muška mnohem mnohem účinnější. Ani jeden případ není moc ideální, proto je nejlepší zkombinovat přírodní vzor s lehkým lesklým nádechem. Možností, jak dodat mušce zajímavý nádech, je více.


Spectra brouček


Spectra nymfa

Záleží na tom, zda chcete zvýraznit mušku jako komplex, nebo jen některou část, jako je například tělíčko nebo křidélka. Na zvýraznění tělíčka se používají nejčastěji přírodní dubingy s příměsí lesklých vláken. Po vyčesání suchým zipem budou přečnívat lesklá vlákna. Ta dodají tělíčku zajímavý nádech. Rovněž nemohu zapomenout na kroužkování - na to lze použít lesklou kroucenou nit nebo tenkou holografickou lametku. Problematičtější už někdy bývá zvýraznění křidélek. To se používá nejčastěji u mokrých mušek. Ideální je ke křidélkům přidat tenký snopeček lesklých vláken. Dojde tak ke zvýraznění siluety (obr.1).


Obr. 1

Určitě nejčastěji se na nymfách zvýrazňují hřbítky. Hřbítek tvoří u blešivců a dalších druhů nymf základ a je tak ideální částí ke zvýraznění. Právě na tento typ lesklých materiálů a práci s ním se zaměříme v dnešní lekci. Ke zvýraznění hřbítků se používají nejčastěji speciální folie jako např. Spectra Flash, nebo splétané lametky k tomu určené (obr.2.)


Obr. 2

Osobně preferuji spectra flashové folie. Jejich výhoda spočívá v tom, že si můžete odstřihnout přesný tvar, jaký k vázání potřebujete. Spectra flashová folie se skládá z lesklé tkaniny a na ní položené tenké lesklé folie. Každá strana je tak jiná a skýtá více možností při vázání (obr.3.)


Obr. 3

Lesklejší strana je více agresivnější. Je ideální na mušky určené do kalnější vody. Naopak druhá je matnější a nevydává tak silný lesk. Zajímavé je při vázání blešivců použít na hřbítek jako základ matnější stranu a tu nakonec ještě přetáhnout vinylovým páskem. Připouštím, že tato vázací operace nepatří do seznamu těch jednodušších, ale na druhé straně tak dosáhnete vynikajícího a zajímavého vzhledu celé mouchy.

Ještě stojí za to, zmínit se o kombinování lesklých částí na muškách. Osobně se snažím zvýraznit jen jednu část mušky. Pomocí lesklých materiálů lze zvýraznit bud tvar určité části mušky, například křidélek, nebo kroužkování zvýrazňující tvar tělíčka. Dle fantazie a zručnosti si tak můžete doslova pohrávat s tvary a opticky s muškou čarovat. Pokud záleží na barvě mušky, tak i ta se dá nenásilně povzbudit pomocí lesku. Stačí mít jen dobré oko při výběru vhodného sáčku dubingu. Nebo si samotný dubing doma vylepšit přidáním lesklých vláken nějakého syntetického spectra dubingu. Obě složky pak už stačí jen jemně a opatrně promíchat mezi sebou a nový dubing je na světě. I zde je však na místě mít trošku citu pro barvy. Přidání lesklých vláken má barvu dubingu více zviditelnit a podpořit jí. Nejlepší je používat vždy podobnou barvu lesklých vláken, jakou tvoří základní přírodní část. Pokud například chcete zvýraznit oranžovou barvu, tak je nejlepší použít jako příměs čistě oranžový spectra dubing (obr.4).


Obr. 4

Na toto sladění barev je důležité dávat si opravdu pozor. Špatné sladění bude mít za následek nepřirozený vzhled mušky, následky při lovu již nemusím popisovat.

Celkem univerzální příměsí je světlá lesklá perleť. Perleťový spectra dubing je k dostání nejčastěji a je ideální k použití u světlejších odstínů. Veškeré míchání dubingů doporučuji jen mezi přírodním dubingem jako základem a syntetickým jako příměsí. Míchání dvou syntetických dubingů moc nedoporučuji - struktura vláken bývá odlišná a sladění barev se nemusí vždy podařit. Možná je pouze kombinace barevné s neutrální perleťovou.

Muška dnešní lekce se jmenuje vcelku výstižně - „oblíbený červík" a patří mezi mé horké favority. Uznávám, že nepatří mezi ty jednodušší, ale po třinácti lekcích už můžeme pozvolna zvyšovat náročnost. Kritickým krokem zde bude umístění paprsků páva mezi hřbítek a tělíčko. Avšak tato postranní tmavá čára v kombinaci s krémovým tělíčkem a lesklými zády dává mušce jedinečný vzhled a přitažlivost. Tento vzor je silně zatížená nymfa, kterou umisťuji jako koncovou při lovu na dlouhou nymfu nebo jako horní přívěsnou při lovu na krátkou nymfu. Výborná je zjara nebo během léta na potočáky i duháky. Na podzim je to v menších velikostech vynikající vzor na lipany.


Další vzory mušek

K navázání mušky budeme potřebovat:

  • wolframovou kuličku o průměru 2,3 mm
  • háček M-art K610.9 no 14
  • olověný pásek
  • měděný drátek nebo měděnou tenkou lametku
  • pásek Spectra Flash
  • krémový syntetický dubing
  • hrubý dubing z vačice nebo veverky na hlavohruď
  • dva paprsky z pera páva a pírko z koroptve

Vázací postup :

Krok 1: na háček navlékneme wolframovou kuličku a upneme jej pevně do svěráčku.

Krok 2: na ramínko natočíme dvojitou vrstvu olověného pásku jako konický základ tělíčka.

Krok 3: přichytíme si vázací nit a několikrát s ní obtočíme zátěž, tím jí zpevníme a zafixujeme.

Krok 4: od pírka z koroptve odtrhneme snopeček několika větviček a navážem jej na ramínko háčku. Štěty na konci podvážeme jedním ovinem a vázací nití si přejdeme do poloviny ramínka háčku.

Krok 5: pásek Spectra Flashe zastřihneme na konci do špičky a za ní ji přichytíme vázací nití k háčku.

Krok 6: přichytíme si pevně kroužkovací materiál, v tomto případě tenký měděný pásek.

Krok 7: na každou stranu navážeme jeden paprsek z pera páva. Při vázání dávejte pozor, aby se paprsek omylem nepřetrhnul než bude v závěru tělíčko kroužkované.

Krok 8: na nit si nadabujem syntetický dubing. Konec by měl být tenký, aby po natočení vznikl konický tvar.

Krok 9: knotek natočíme na ramínko a vznikne tak tělíčko. Vázání tělíčka ukončíme zhruba 1mm před kuličkou.

Krok 10: Spectra Flashový pásek přetáhněte dopředu a několika oviny jej pevně zafixujte u hlavičky. Přečnívající konec odstřihněte těsně u kuličky.

Krok 11: paprsky z pera páva překlopte dopředu a přivažte je vázací nití. Paprsky musí ležet mezi hřbítkem a nadabovaným tělíčkem.

Krok 12: uchopte měděný pásek a začněte tělíčko kroužkovat směrem k sobě. Dávejte si pozor na to, aby paprsky z páva seděly přesně mezi hřbítkem a tělíčkem.

Krok 13: kroužkovací materiál pevně zafixujte vázací nití a odstřihněte přečnívající konec.

Krok 14: na nit lehce nasoukejte dubing na hlavohurď. Dubing nesmí být na niti příliš stažený, protože hlavohruď by měla být trošku objemnější.

Krok 15: mušku zakončete ztraceným uzlem a odstřihněte nit. Závěrem mušku upravíme suchým zipem.

Krok 16: muška je hotova !


pohled zdola


pohled zhora


Tomáš Vítek
tomucha@chytej.cz

Vázání této mušky naleznete i na tomto DVD: 


Tento a další články naleznete v listopadovém vydání časopisu KAJMAN Kajman