Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Chytáme na feeder – recenze knihy necteno

4.12.2006 | Literatura | 12.457 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 3

Chytáme na feeder – recenze knihyKniha Chytáme na feeder z pera Jiřího Podskalského vyšla na podzim roku 2006 v plzeňském nakladatelství Fraus. Je součástí široké edice Průvodce sportovního rybáře, která zahrnuje početnou řadu titulů s rybářskou tématikou.
Celá tato řada se vyznačuje výborným grafickým zpracováním a kniha Chytáme na feeder, o jejíž recenzi jsem byl požádán, rozhodně v tomto směru nijak nezaostává....

Je přehledná, dobře členěná a text je proložen desítkami fotografií a nákresů i krátkými tipy a komentáři předních feederových závodníků či osobností spojených s touto rybolovnou technikou. Pokud již vlastníte nějakou publikaci ze stejné edice, můžete očekávat přinejmenším stejnou kvalitu jako u předchozích titulů a podobné grafické zpracování. Zejména bych pochválil kvalitu nákresů montáží a detailní fotografie všech prvků feedrové sestavy od háčku až po prut s navijákem. Fotografie ryb a ilustrační snímky jsou ve většině případů rovněž velmi pěkné.


Kniha má 107 stran. Vezmeme-li v úvahu bohatý obrazový doprovod, zbývá právě tolik prostoru, aby mohla být dobrým vodítkem pro začátečníky a potenciální zájemce o lov s feederovým prutem. Najdete tu totiž v podstatě všechno – od historie lovu na feeder v českých zemích přes detailní popis všeho, co je pro lov touto technikou nezbytné až po seznam našich ryb obvykle lovených vyznavači chvějivých špiček. Nechybí ani kapitola o lovu dravců feederovým prutem a závěrečnou perličkou je pasáž o feedrování na pobřeží některých evropských moří, konkrétně v Norsku a na Jadranu.

Text je jasný, srozumitelný a čtivý. Pro začátečníka kniha obsahuje řadu cenných informací a bez obav se jí můžete řídit během prvních krůčků své feedrařské kariéry. Jestliže s feederem začínáte a toužíte po informacích, pak si tuto publikaci určitě kupte.

Pro ty, kdo už za feederem pár sezón odseděli, je tu ovšem jedno nepřehlédnutelné ALE. Při velkorysé šíři záběru totiž nebylo možné směstnat na zhruba stovku stránek žádné větší podrobnosti. Přitom otázka fungování a volby montáží, přizpůsobování sestavy podmínkám a řešení nejčastějších problémů – např. s úspěšností záseku, jsou věci, které by si nějaký prostor navíc rozhodně zasloužily. Jedná se přece o záležitosti, s nimiž se každý novic za chvějivou špicí potřebuje co nejrychleji vyrovnat a občas tyto problémy trápí i zkušenější jedince.

 

Za zmínku by stála i problematika závodního chytání, s níž mají autoři nemalé zkušenosti a pro mě velice objevná kapitolka o lovu na moři je bohužel natolik krátká, že nabízí víc otázek než odpovědí.

Podle vyjádření nakladatelství ale v průběhu příštího roku vyjde kniha „Feeder po celý rok“ z pera renomovaného autora Milana Tychlera, která by měla zacházet do podstatně větších podrobností a uspokojit i feedraře s delší praxí. Nechme se tedy překvapit.

Můj celkový dojem z právě dočtené knihy je takový, že jde o atraktivní a krásně zpracovanou učebnici feederu pro nováčky. Vzhledem k tomu, že těch je zatím stále více než ostřílených borců tvořících jádro české feedrařské populace, jedná se nepochybně o obchodní záměr, jenž byl beze zbytku naplněn. Přesto bych si velmi rád připlatil za nějakých 50 stran detailnějších informací navíc. Ty by totiž tuto knihu vyzvedly do pozice díla, které by si žádný skutečný milovník feederu nemohl dovolit ve své knihovně nemít.

Tonu tak trochu v rozpacích, když navzdory profesionální a s láskou odvedené práci autorského týmu, která ze stránek skutečně dýchá, nechválím recenzovanou knihu vzletnými frázemi jako jiní recenzenti a dovoluji si jí něco vytknout. Myslím si ale, že jsem jí její kvality neupřel a nakolik jsou mé výhrady reálné, o tom se můžete přesvědčit sami. Za bližší prohlédnutí totiž tahle knížka rozhodně stojí.

M. Horáček - Osprey

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

4 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Středa 6. prosince 2006 v 18:38® M.BURNES
M.BURNES

Jirku znám a proto sem si koupil jeho knihu ze solidarity (o feeder sem se nezajímal)přečet sem si jí a běžel si koupit picker a momentálně každou sobotu koukám na ohnutou špičku

Úterý 5. prosince 2006 v 11:28® Fedderista

Osprey to vystihl, je to hezké, ale hlavně pro začátečníky. Pro toho, kdo chce už něco víc bych osobně doporučil Feeder II. od M. Tychlera, tam je spoustu o montážích i různých extrémech…

Pondělí 4. prosince 2006 v 19:37® kkarlos
kkarlos

Jo, jo, knížka je to moc pěkná a povedená, natož je docela legrace si jí prohlížet když znam autora a téměř každého na fotce velice dobře a už velice dlouho..:) Jí také určitě doporučuji…:-) dávám za jedna.. :-)