Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Flísová bunda Rivers west – Parťák do nepohody necteno

27.9.2006 | Testujeme pro Vás | 12.533 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 16

Flísová bunda Rivers west – Parťák do nepohodyNa začátku letošních prázdnin dorazil do redakce vyžádaný vzorek nepromokavé flísové bundy americké firmy RIVERS WEST (do tuzemska ji dováží firma CZ BMI, s.r.o.). Výrobek předcházela pověst o jeho „nezničitelnosti". Sami jsme se chtěli přesvědčit, zda je bunda opravdu taková, jak se o ní píše...

V prospektech výrobce uvádí, že toto oblečení bylo vyvinuto pro lov a rybolov v nejnáročnějších podmínkách drsného amerického a kanadského severu. Jeho základní předností je prodyšnost a zároveň dokonalá a trvalá nepromokavost, a to i po čas několikadenního vytrvalého lijáku. Tyto vlastnosti jsou dosahovány díky patentově chráněné flísové membránové látce s označením H2P.

I. POPIS VÝROBKU aneb PRVNÍ POHLED

Bunda má elegantní a promyšlený střih, takže se hodí k turistickému využití i běžnému nošení. Ihned nás zaujala prodloužená zádová partie, kterou oceníme i při posezení na rybách. Odepínatelná kapuce má vpředu stahování a zapínání až k bradě, čímž dokonale chrání tváře v nepříznivém počasí.

Pár prostorných předních kapes má propracované zapínání na magnety - jakmile vyndáte ruku z kapsy, horní lem se sám vlastní vahou sklopí a magnety je ihned přicvaknou ke spodní straně kapsy. Všechny zipy jsou voděodolné, překryté speciální umělohmotnou páskou. Dva zipy se nachází i v průramcích ventilace, dva zipy jsou ve velkých vnitřních kapsách, které zasahují až na hruď. Hlavní zip je zevnitř podložen 6 cm širokým lemem. Všechny švy jsou perfektně zpracovány a začištěny. Samotný materiál je na omak velmi příjemně hebký a dobře se nosí. Jediné co bychom uvítali je ukončené rukávů formou nápletu a ne stažením „na gumu". Bunda se dodává v barevném provedení: písková, tmavě zelená, mechově zelená a černá.

II. TEST KVALITY aneb DRUHÝ POHLED

Vzhledem k nastalým vedrům a absolutnímu nedostatku deště jsme test odolnosti prováděli v „domácím" prostředí redakce, ale snažili jsme se jej přizpůsobit extrémním přírodním podmínkám.

1) ZIPY

Všechny zipy jsme podrobili následujícímu testu. Do boční kapsy jsme vložili kuchyňské závaží o hmotnosti jednoho kilogramu a bundu se zataženým zipem jsme ponořili na 48 hodin do kbelíku s vodou. Po vyjmutí bundy a otevření zipu byl vnitřek kapsy opravdu suchý Tak jsme zároveň otestovali nepromokavost zipu ale i vlastního materiálu ze kterého je bunda vyrobena. Další zkouškou kvality zipu bylo nepřetržité zapínání a rozepínání zipu po dobu 35 minut (přibližně 700 otevření a zavření ). Po této době, která přibližně odpovídá 1,5 roku používání bundy, zip nejevil známky opotřebení a ani jednou se nezasekl.

2) ODĚRUVZDORNOST

Nepromokavost materiálu jsme si ověřili předchozí zkouškou, ale zajímalo nás, jak se flísová membránová látka H2P chová po určité době používání. Materiál bundy jsme proto silou dřeli o drsný beton. Na přiloženém snímku je" flís" po 50-ti oděrech. Je vidět, že drsné zacházení látku nijak nepoškodilo (to je důležité především u kalhot, kdy se rybář nemusí bát pokleknout ani na skalnatém nebo štěrkovém břehu).

"Narušený" vzorek drhnutím o beton jsme vzápětí opět podrobili zkoušce nepromokavosti. Do sklenice jsme nalili vodu a místo víčka použili náš vzorek odřenou stranou dovnitř a na 48 hodin jsme sklenici otočili dnem vzhůru. Výsledek zkoušky dokladuje následující foto.

3) ODOLNOST PROTI PRŮRAZU

Vynikající odolnost má mít flís s membránou vůči průrazu. Opravdu jen velmi obtížně lze tuto materiál propíchnout i při velmi silném tlaku špičatého předmětu, např. hrotu rybářského háčku. Když se to přeci podaří háček snadno vyndáte a co je nejdůležitější - bez viditelného poškození flísu. Membrána je totiž elastická, „strečového" charakteru a ihned po vpichu se sama zatáhne. Z tohoto důvodu nejsou nijak podlepovány ani švy.

Při pohybu kolem vody jsme často nuceni se prodírat mezi stromy, větvemi a různým „ostrým" porostem, jako jsou například šípkové keře, ostružiní, bodláčí apod. Tyto trnité porosty jsme imitovali klasickým hřebíkem, kterým jsme do flísu dělali rýhy a pak se tato místa ještě snažili propíchnout. Jak je patrné - bez viditelného úspěchu!

Poškozenou látku jsme opět podrobili 48 hodinovému testu s otočenou sklenicí plnou vody. A výsledek?

Můžete na vlastní oči spatřit na přiloženém snímku (foto 8,8a).


Obr. 2


Obr. 3


Obr. 4


Obr. 5


Obr. 6


Obr. 7


Obr. 8


Obr. 9

III. SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ aneb ZÁVĚREČNÝ POHLED

Flísová bunda RIVER WEST obstála ve všech našich zkouškách na výbornou. Její cena je sice vyšší - 6900,- Kč, ale za své peníze dostanete opravdu špičkovou kvalitu. Poměr ceny a užitné hodnoty vychází velmi vysoko.

Rozhodně tento výrobek je dlouhodobou investicí do vašeho zdraví. Její vnitřní prodyšnost, venkovní nepromokavost a zároveň i vysoká tepelná izolace ji předurčuje i pro extrémní případy rybařiny (např. zimní lov na dírkách). Každý už jistě zažil zkažený rybolov kvůli promoknutí v dešti. Ve flísové bundě RIVER WEST Vám předčasný odchod od vody kvůli nepohodě zaručeně nehrozí…

-red-

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

6 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pondělí 26. ledna 2009 ve 22:31® vondras

NECHCI HODNOTIT TUTO BUNDU ALE JIŽJSEM NĚKOLIKRÁT KOUPIL GORATEXOVOU V CENĚ OKOLO 6000KČ A MOHU ZODPOVĚDNĚ PROHLÁSIT ŽE 100% VYDRŽELA POUZE 2 ROKY POTOM JIŽ MĚLA DROBNÉ CHYBY A 3–4 ROK KONČILA ONO ZKOUŠKY A PRAXE JE NĚCO JINÉHO VE VZDUCHU JE PRACH A RŮZNÉ CHEMICKÉ ČÁSTICE KTERÉ NEUSTÁLE TYTO VLASTNOSTI NARUŠUJÍ POMALU ALE NEZADRŽITELNĚ

Čtvrtek 12. října 2006 ve 21:03® jaryn

Rici -musím tě zklamat, zkoušel jsem vzorek látky propálit cigaretou.Šlo to velmi dobře Robur- ty hajzl kytky se na tom drží kkarlos – to si piš, seděl jsem u bedny a šoupal zipem

Úterý 10. října 2006 v 10:19® sirius 7

No nemyslím, že je to tak dobrej nápad.zapoměl jste na dopravu, clo a DPH… Takže stačí se podívat na podmínky zasílání Cabala´s a trochu si to spočítat.

199,– USD včerejším kurzem Komerční banky 22,85CZD/USD je 4547,–Kč. K tomu připočtěte 20% za neleteckou dopravu mimo USA, Kanadu či Japonsko (minimum 15,–USD) a půjde to týdny. Pokud to budete chtít mít cca do 10-ti dní připočtěte si 40% z ceny zboží (minimálně ale 35,–USD). Takže jsme na ceně 4547×1,2 = 5456,–Kč (lodní doprava) a na 4547×1,4 = 6366,–Kč (letecká doprava). Až to přijde, tak nás na poště čeka vyplnění JSD (zvládnete to sámi? nebo zaplatíte cca 500,–Kč navíc). Pak zaplatíme z ceny zboží plus ceny dopravy clo 12% a k tomu nám ještě napočítají 19%DPH. Takže to dělá 5456×1,12×1,19 = 7272,–Kč (lodní doprava) a 6366,–Kč x 1,12×1,19 = 8484,–Kč. Plus náš čas či navíc ještě těch 500,–Kč za vystavení JSD celním deklarantem spedice (KAMA). Ještě pořád by jste si to raději koupili přes Cabela´s?

Pondělí 2. října 2006 ve 23:29® regulus
regulus

Beru-li v potaz, že materiál H2P je opravdu tak sqělej a pokud mi nebude vadit maskáčová úprava, tak si takovou srandu objednám tady: www.cabelas.com tuším, že zmińovamá bunda je ta za necelých 110 USD a i kdyby to byla ta za necelých 200 USD, tak je to při kurzu dolaru cca 23–24 Kč dost velkej rozdíl.

Pondělí 2. října 2006 ve 14:40® Rici
Rici

A jak je to odolný proti propálení cigárem? To se mi stává dost často:-))

Neděle 1. října 2006 ve 22:27® kkarlos
kkarlos

Pekny clanek… heh kdo to testoval… :D a kdo konkretne provadel tohle: Další zkouškou kvality zipu bylo nepřetržité zapínání a rozepínání zipu po dobu 35 minut (přibližně 700 otevření a zavření ) To na vas museli ostatni cucet jak na blazny… :D takhle se snazit znicit takovou peknou flisovku… ;)

Neděle 1. října 2006 v 11:31® jiris
jiris

Robur – ty mrchy se prichyti i na sklo :-D

Sobota 30. září 2006 v 11:45® Robur
Robur

ještě by se to mohlo otestovat na těch hajz kytkách, co když kolem nich teď projdeš, tak se ti do hader napíchají takový,jako klíšťata, nemyslím kuličky svízele, jak to po¨psat – placička a na jednom konci jsou dva háčky:-))

Sobota 30. září 2006 v 10:21® jaryn

AlanG – zajímavý svět outdooru, mohlo by to být, nahrazuje goráčovou bundu a flísovku. Dělají to ve dvou tloušťkách- lehčí nebo teplejší.

Čtvrtek 28. září 2006 ve 20:51

Ahoj,mě by spíš zajímal tento vzor.Odkaz :www.czbmi.cz od zhora zmiňované firmy.Nevím,nez­nám,ale vzhledově mě to připomíná oblečení -Shimano Triabl.Funkčnost neznám ani u jednoho,ale něco na ryby by se hodilo.Omlouvám se za přímej link,ale nevím jak přidat foto.

Čtvrtek 28. září 2006 v 18:19® AlanG

Precti si treba tohle: www.svetoutdooru.cz Bacha, clanek je tri roky stary, takze vyrazy jako „novy trend“ uz neplati.

Čtvrtek 28. září 2006 ve 14:50® jaryn

Robur, AlanG – když mi upřesníš co to je soft- shellová bunda tak ti snad odpovím. Je to příjemný jemný flís a uvnitř je membrána. Až tak tomu nerozumím, ale opravdu to je odolné vůči oděru, kvalitně zpracované. Dělají to ve dvou verzích já mám tu silnější a teplejsí – jaro podzim ,zima. Je to horní část oděvu, Je prodyšná a dobře se nosí.2× jsem zmokl a v pohodě. Nemám , ale zkušenosti co to udělá po 1,2 letech.Když se zachytíš háčkem snadno to vyndáš. jedině kdybys to propíchl skrz a a komu je třeba velmi značné síly. Pak háček nevyndáš, ale stačí zamáčkonout protihrot a jde to jak po másle.

Čtvrtek 28. září 2006 ve 13:09® AlanG

Jaryne, mam dotatz. Jak se testovana bunda lisi od ostatnich soft-shellovych bund dostupnych v outdoorovych obchodech? Pochopitelne krome strihu (btw. ten „rybarsky styl“ se mi hnusi)

Čtvrtek 28. září 2006 v 11:20® Robur
Robur

lze nějak upřesnit, zda je to prodyšné zevnitř, do jakých teplot to asi je /podzimní či zimní počasí, je jasné, že toto pojetí je individuální/. Je to bunda jako horní část oděvu nebo spíš mikina?

Středa 27. září 2006 v 16:43® Shrek
Shrek

No zní to velice zajímavě,kdyby to však nestálo tolik šušní,ne každej na to bude mít,takže mě osobně nezbývá nic jiného,než když v zimě příjdu vymrzlej z ryb,tak se kouknout na tento článek.Hodnotim 1.

Pátek 29. září 2006 ve 21:54® ORIMP
ORIMP

Zaujímavý clanok,budem rad ked budu aj ine recenzie na oblecenie pre rybarov.