Sami ovšem víte; někteří se to dokonce nebojí přiznat, jak s úpravou a vystavením fotografií na Chytej.cz zápolíte. Obyčejně pak většinu stránky zabírá prázdné bílé místo, nebo si můžeme vykroutit hlavu do strany při prohlížení ležatých snímků. Proto jsem se rozhodl že sepíši jakousi „kuchařku" kde si společně probereme několik základních operací pro úpravy fotografií před zveřejněním. Nebojte se, nepůjde o nic složitého a pevně věřím, že po přečtení budete schopni během několika málo minut připravit vaše fotografie tak, abyste se nemuseli obávat, jestli se vám snímky povede bez problému umístit.
Nebudu se zabývat návodem na umělecké zpracování fotografie; žádné úvahy o „zlatém řezu fotografie", jak stylizovat kompozici snímku, jak pracovat se světlem atd.. nene.., to ode mne nečekejte. Toto není smyslem ani náplní tohoto článku. Necítím se dostatečně způsobilý na tomto poli, abych si mohl troufnout poučovat. Naopak se nestydím přiznat, jaké jsem fotografické kopyto, a tak mi nezbývá než udělat hodně snímků, doma vybrat ten nejlepší a s pomocí techniky vytvořit alespoň něco slušného z prachbídného materiálu. Nejprve tedy ještě trochu málo na úvod a pak nás již čeká jen čistě řemeslná práce.
Editorů určených pro úpravy obrázků a tedy i fotografií je možné na internetu získat velké množství. Předpokládám, že v momentě, kdy se začne hovořit o tomto tématu, každému se okamžitě vybaví Adobe Photoshop. Tento vyjimečný software pro profesionální použití oplývá neuvěřitelným množstvím funkcí, avšak je poměrně náročné naučit se ho ovládat, což je ostatně specifikum většiny, ne-li všech produktů z dílny Adobe a vlastně je i pro běžného uživatele nedostupný pro vysokou pořizovací cenu, která se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Kdo si chce ale přeci jen pohrát s graficky mohutně vybaveným programem a také se tak trochu se řadí mezi masochisty, může sáhnout po programu Gimp. Gimp poskytuje téměř stejné možnosti jako PS a i jeho ovládání zcela vymyká běžnému ovládání na které jsme ve Windows zvyklí. Jeho nejsilnější devizou proti PS je cena - je zdarna. Gimp je také vynikající grafický editor a zcela zdarma. Tolik tedy ke grafickým editorům jejichž hlavní náplní je především tvorba a úpravy všeho, co má dočinění s grafikou, nejen fotografií. Domnívám se, že pro běžného uživatele nemá smysl si je pořizovat. Poskytují tak ohromné množství funkcí, že byste stejně využili jen nepatrné procento jejich potenciálu, nemluvě o náročnosti ovládání.
Další kategorií pro práci s obrázky jsou prohlížeče, které jsou primárně určeny k prohlížení, organizaci, správě a archivaci vašich fotografií. Samozřejmě i tyto programy neodmyslitelně disponují všemi nejběžněji využívanými nástroji a efekty na úpravu a vylepšení obrázků. Tohle už je právě ta škatulka, která by nás měla nejvíce zajímat.
Asi nejznámějším z nich je dnes již legendární program ACDSee s pořizovací cenou něco málo přes 2000kč. Podobně je na tom ryze český produkt, který také sám nejvíce používám - Zoner Photo Studio. Jeho odlehčenou verzi lze pořídit do pětistovky.
Protože ale jak znám spořivý český národ, málokdo obětuje peníze za něco, co se dá sehnat i zadarmo a pak jsou zde i studenti či ještě žáci, kteří raději každou ušetřenou korunu investují do rybářské výbavy, budu se věnovat free programům, tedy těm, které jsou zdarma. Po zkušenostech vím že patrně nejrozšířenějším free prohlížečem je IrfanView. Osobně více preferuji a také hojně využívám XnView. Již na první pohled má lepší GUI - grafické uživatelské rozhraní (z anglického graphical user interface). Zkrátka je lépe graficky zpracovaný a přijde mi poněkud přehlednější, protože obsahuje průzkumníka v základním okně a češtinu má již v instalaci. Je tedy uživatelsky přítulnější a podobnější ACDSee. Nicméně Irfan je přeci jen asi více rozšířen a proto se mu dostane většího prostoru.
Irfan
Pojďme si program nejprve nainstalovat, trochu zkonfigurovat a seznámit se s ním. Irfan si nejprve stáhneme na této adrese: http://www.irfanview.cz. Také odsud stáhneme samoinstalační soubor s češtinou. Stažení, instalaci programu a češtinu máme tedy již za sebou, takže program spustíme. Měl by být již plně počeštěný; pokud z nějakého důvodu nebude, musíme si češtinu zvolit v nastavení ručně. V pracovním okně najedeme myší do horního Menu -> podmenu Options -> zde vybereme Change language a v dialogovém okně označíme cestina.dll. Potvrdíme tlačítkem OK a můžeme začít pracovat v plně českém prostředí. Z konfigurace samotného programu se omezíme na způsob zobrazení obrázků. Mně osobně docela prudí pokud se mi v pracovním okně z obrázku, který má velké rozlišení zobrazí jen levá horní část a chci-li si ho prohlédnout, musím jím v okně posouvat. Tomu se dá lehce předejít. Poslouží nám k tomu Menu -> podmenu Zobrazit -> Možnosti zobrazení -> Přizpůsobit pouze velké obrázky oknu. Od tohoto okamžiku se vám budou velké obrázky vždy zmenšovat, aby se vešly do pracovního okna. Prohlížení obrázků a jejich pohyb v pracovním okně můžeme provádět hned několika způsoby. Buď rolováním kolečka na myši, čí použitím kláves PageUp - PageDown, nebo šipkami doleva <- doprava ->. Protože je IrfanView tak trochu specifický tím, že má okno Průzkumníka s miniaturami/náhledy oddělené, musíme si ho vyvolat. Není to ale vůbec nic složitého, stačí nám pouhý stisk klávesy T a můžeme procházet stromovou strukturu adresářů...pardon...správně je složek a při tom máme jejich obsah přehledně na očích v podobě miniatur.
Úvod a prvotní seznámení s program tedy máme již za sebou a směle se můžeme vrhnout na práci s obrázky.
Jako základní úpravu ihned po stažení fotek z digitálu do počítače považuji otočení těch snímků, které byly foceny nastojato, nebo chcete-li na svislo. Postup je velmi jednoduchý. Najedete myší v horním Menu kde levým stiskem otevřete podmenu Úpravy a pak už stačí jen zvolit příkaz Otočit obrázek buď na levou, či na pravou stranu, jak je kdo zvyklý fotit. Ti z vás, kteří jste zvyklí používat spíše klávesnici (a je to rychlejší), otočíte obrázek do správné polohy pouhým stiskem klávesy L - doleva, nebo R - doprava.
Další úkon kterému se zpravidla nevyhneme pokud chcete snímek někde prezentovat je ořez. Neprovedený ořez je ve velké většině případů příčinou naprosté degradace fotky. Hned vysvětlím proč. Při přenosu na server se neupravený snímek upravuje robotem. Jednoduše řečeno je rozměrově zmenšen na požadované rozměry. Rozlišení současných fotoaparátů se běžně pohybuje kolem 3000x2000 px a takto velký snímek má i značný datový objem. Standard Chytej.cz je 540x405. Proto pokud na fotografii ve velkém formátu stojí šťastný lovec a na dlani má náhodně uloveného pidiokounka, pak je okounek po úpravě rozměrů ve velikosti zápalkové hlavičky téměř nerozeznatelný a jistě uznáte, že vypovídací hodnota takové fotky je nulová.
Takže dost plkání a pojďme na to. Nejprve si označíme tu část, kterou chceme vystřihnout. Provedeme to stiskem levého tlačítka a uhlopříčným tažením myši dokud nemáme orámovánu požadovanou část obrázku a tlačítko uvolníme. Poté ještě můžeme výběr doupravit tažením jednotlivých stran dokud nejsme spokojeni. Ořez pak dokončíme kliknutím ve vybrané části, nebo znovu přejdeme do horního Menu -> podmenu Úpravy, kde tentokrát zvolíme příkaz Vystřihnout výběr. Opět zde funguje i rychlejší klávesová zkratka Ctrl+Y.
Nyní máme obrázek ořezaný a můžeme přikročit k finálnímu úkonu, jímž je úprava na požadované rozměry. Jak jsem již uvedl, standard Chytej.cz je stanoven 540x405. Jinde se rozměry mohou pochopitelně lišit podle vlastních potřeb a může být třeba 500x375 (nikomu to neříkejte, ale tak to platí na MRK.cz). Přejdeme tedy do našeho známého horního Menu -> nyní ale podmenu Obrázek -> příkaz Změnit velikost/rozlišení. Pro tento příkaz platí klávesová zkratka Ctrl+R
Před dokončením tohoto úkonu se ještě zobrazí dialogové okno, ve kterém přesně nastavíme potřebnou velikost a potvrdíme tlačítkem OK.
Hotovo. Obrázek máme ořezaný, upravený na velikost dle potřeby a připravený k uploadu (nahrání) na server. Ještě si ho ale musíme uložit na disk pod nějakým jménem, protože jinak by nám přepsal zdrojový obrázek o který bychom tímto nenávratně přišli. Myšoidní jedinci toto provedou klikem na ikonku diskety v nástrojové liště, my co více využíváme pro svižnější práci klávesové zkratky použijeme stisk klávesy S (odvozeno z anglického Save As). Zde je nutné vybrat správná formát obrázku - Uložit jako typ -> JPG.
Jakmile zvolíme formát a máme zatrženou možnost Zvolit dialog možností, získáme ještě další možnost pro upravení kvality výsledného obrázku. Mám odzkoušeno že pro běžné diskuze postačuje kvalita nastavená i na 85%. Kvalitu vyjádřenou v procentech lze upravit tažením posuvníku či jednoprocentními kroky klikáním na šipky po stranách. V tomto dialogu lze nastavit i mnoho dalších parametrů pro uložení, ale těch si v našem případě netřeba všímat. Nyní můžeme přejít zpět do předchozího okna a stiskneme tlačítko Uložit. Na klávesnici pak stačí potvrdit klávesou Enter.
Často se stává, že fotografujeme za nepříliš příznivých světelných podmínek. Teprve až doma zjistíme, že některé snímky jsou příliš tmavé a prakticky nich na nich nejde nic poznat. I toto se však dá poměrně jednoduše napravit a výsledek bývá vcelku uspokojivý. Poslouží nám k tomu nástroj na úpravu jasu, kontrastu a vyvážení barev, který nalezneme v Menu -> podmenu Obrázek -> příkaz Upravit barvy. Klávesová zkratka platí Shift+G. Jeho použitím se nám otevře dialogové okno s několika posuvníky a ve dvou náhledech můžeme sledovat, jak zdrojový obrázek, tak výsledek našeho snažení. Předpokládám, že budete často mile překvapeni tím, co lze z mizerného obrázku vytěžit. Dojdeme-li k výsledku, který nás uspokojí, potvrdíme ho stiskem tlačítka OK.
Nyní už nám nezbývá než si pogratulovat, neboť máme obrázek opravdu již definitivně připravený a po uložení dle předchozího návodu jej můžeme uploadovat.
Doufám že vám toto malé povídání pomůže zkvalitnit uchovávání vašich obrázků, práci s nimi, ušetří vám spoustu nervů a že to nebylo jen zbytečné mlácení prázdné slámy. Zároveň věřím, že se jistě najde mnoho z vás, kteří se nespokojí jen s těmito drobnými krůčky a vydáte se sami do tajů práce s fotografií. Mohu vás ubezpečit že i programy zcela zdarma nabízí velké množství dalších možností, jak vaše obrázky upravit, vylepšit je různými efekty a podobně. Namátkou mohu jmenovat třeba redukci červených očí, text do obrázku, hromadné přejmenování, dávkové konverze, kdy probíhá větší množství operací mnoha souborů najednou atd...Pokročilí si pak mohou ještě doinstalovat volně stažitelné pluginy používané třeba právě v profesionálním PS a tím své možnosti ještě daleko rozšíří. No ale nebudu vás již déle zdržovat. Předpokládám že jste již pořádně nažhavení a nedočkaví pustit se do práce.
Na závěr bych chtěl poděkovat všem vytrvalým za trpělivost, že se dočetli až sem. Slibuji, že jsem tímto pojednáním vyčerpal svou invenci na hóóódně dlouhou dobu a nebudu vás napříště ničím dalším podobným obtěžovat..i když..nikdy neříkej nikdy..že... ;-)
Tedy ať nám koušou a je co fotit! Zdraví vás CeP
Článek i pro mě:-)) Mohu ještě doporučit JPEG resampler.
Dobrý, dobrý, dobrý… Dík, dík, dík…
Cep: vynikajici napad…za to ode me 1
CeP: Dík, máš to pěkně napsaný. Myslím, že by to mohl pochopit opravdu každej.
To snad spadlo z nebe. Ale slibuju, že udělám něco i s tou krpou při uploadu mega velkých fotek..Diky
Já je neupravuju, asi jsem dacan, ale článek se mi líbí :-)
Užitečný článek. Díky.
Já používám PhotoFiltre, taky CZ prostředí, taky free.
Já pracuju s fotkama ve windows-obrázky a jsem spokojenej,můžu si upravit velikost,udělat výřezy… nemám potřebu cokoliv k úpravě fotek stahovat,nebo kupovat.Jinak článek dobrej a hodně lidem to určitě pomůže. :-)