Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Sumci a podvodní splávky necteno

13.6.2006 | Sumcařina | Sumec velký | 153.214 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 60

Sumci a podvodní splávkyBěhem posledních několika let získala metoda lovu sumců na podvodní splávek velkou popularitu. V téměř každém rybářském obchodě nalezneme podivné splávky doutníkového tvaru, které mnohdy vydávají zvuky podobné chrastícím woblerů. Stejně často, jako splávky vidíme na pultech, slyším či čtu dotazy, jak se vlastně s podvodňákem chytá, jak se navazuje, jak se nastražuje ryba atd...

Rozdělení splávků

Obecně můžeme podvodní splávky rozdělit do tří kategorií. První dvě kategorie jsou komerčně vyráběné splávky a jsou buď zvukové či bez zvukového efektu. Odpovědět na otázku, který je lepší, není snadné. Jsou dny, kdy může být zvukový splávek předností, někdy však může naopak sumce zaplašit. Sám jsem zatím přesné pravidlo neobjevil a volbu tedy nechám na vás ;-). Třetí kategorií jsou pak doma vyráběné splávky z nejrůznějších materiálů. Osobně jsem dříve splávky vyráběl z tvrdé pěnové tepelněizolační hmoty. Viděl jsem však i modely z několika korkových špuntů ze „šampusu“, z balzy apod.

Různé druhy podvodních splávků
Různé druhy podvodních splávků

Gramáže splávků

Obvykle se můžeme setkat s gramážemi podvodních splávků 20g, 30g, 40g a i více. Podle mých zkušeností lze považovat nosnost splávku 30 – 40g za zcela univerzální pro většinu nástražních ryb (ty se většinou používají menší, než na bójku) i typů vod. Pokud bychom však chtěli nastražit např. 45 cm kapra, byla by nosnost splávku 50-80g na místě.

Zátěže

Obecně při lovu sumců rozlišuji zátěže na pevné a trhací. V případě, že nahazujeme na „bezvázkové“ dno a nepotřebujeme opravdu stabilní kotvení (absence silného proudu, dno není „kluzké“, nemáme velkou a vitální nástražní rybu), můžeme si dovolit nasadit klidně i jen 200 g olovo, a to přímo na šňůru. V případě, že hrozí riziko zapadnutí olova mezi kameny apod., použijeme trhací prvek, který má výrazně nižší pevnost než kmenová šňůra a v případě vázky přijdeme pouze o zátěž (olovo či menší kámen). Pokud máme možnost zavážky a potřebujeme stabilní kotvení, používám nejraději kámen o hmotnosti 2-5 kg na trhacím vlasci o nosnosti 5-10kg. Pro olova a „nahazovací“ menší kameny používám trhací vlasec o nosnosti vyšší - tj. 10-20 kg, aby nepraskl při náhozu, ale až při „cíleném“ trhání.

splávek s obyčejným olovem
splávek s obyčejným olovem

splávek s menším kamenem k nahazování
splávek s menším kamenem k nahazování

splávek s kamenem 3 kg na trhačce
splávek s kamenem 3 kg na trhačce

Způsoby lovu

Existují základní dvě varianty:
I. kotvený podvodní splávek kmenový
II. kotvený podvodní splávek paternosterový

Kotvený podvodní splávek kmenový

Kotvený podvodní splávek kmenový

Splávek je v tomto případě umístněn téměř na rybě, resp. cca 5 cm od ní. Nástražní ryba je splávkem nadnášena do nastavené hloubky (výšky nade dnem) a díky umístnění splávku „na rybu“ nemůže téměř dojít k zamotání sestavy a navíc je nástražní ryba splávkem drážděna a více se pohybuje. Prut při této metodě dáváme buď do stojanu se špičkou kolmo vzhůru (podobně jako při bojkované) nebo jej pokládáme do vidliček či stojanu tak, aby špička směřovala do vody či šikmo. Postavení prutu závisí na typu použité montáže. Použijeme-li olovo či menší kamen, nastavíme naviják „do jízdy“ a prut dáme do vidliček ev. opatřených hlásičem. Záběr se většinou projeví jako jízda a okamžitě zasekáváme. V případě, že je možné zavážení a na kotvení použijeme kámen o nosnosti 2-4 kg, postavíme prut do stojanu, brzdu navijáku utáhneme na zásek a zdolávání, vypneme („natvrdo“) a lovíme podobně jako na bójku s rolničkou a chemickým světélkem na špičce prutu. Záběr se nejčastěji projeví jako ostré cinknutí a buď se prut narovná nebo ohne. Trhací vlasec na zátěži většinou povolí při samotném záběru a poslouží k částečnému zaseknutí, nebo praská v okamžiku záseku.

Kolmé postavení prutu
kolmé postavení prutu

Rolnička a chemické světélko na špičce
rolnička a chemické světýlko na špičce prutu

Šikmé postavení prutu
šikmé postavení prutu

V případě, že chceme dostat nástražní rybu výše nade dno, nastavíme si hloubku (výšku) pomocí zarážky do ztraceného uzlu (např. staré chemické světélko, sirka apod.). Vždy bychom měli při nastavování hloubky brát v potaz intenzitu proudu. Při vzdálenosti zarážky 100 cm od splávku a pomalém proudění se bude ryba pohyboval cca 40-80 cm nade dnem.

Kotvený podvodní splávek paternosterový

Kotvený podvodní splávek paternosterový (koncový)

Prut může být podle typu zátěže stejně jako v předešlém případě položen jak do vidliček tak i postaven do stojanu. Postup při lovu je rovněž obdobný. Zásadní rozdíl je však v nastavování hloubky, ve které má být nastražena ryba a v nosnosti splávku. Po nahození či zavezení sestavy do lovného místa povolíme šňůru, až se splávek objeví na hladině. Nyní šňůru opatrně vypneme a v okamžiku, kdy se splávek začne navíjením šňůry potápět, navineme tolik šňůry, o kolik chceme rybu dostat pod hladinu. Zde si můžeme vypomoci ručkováním po 50 cm. Jako v předešlém případě musíme brát ohled na intenzitu proudu (netýká se stojaté vody). Splávky v tomto případě nepoužíváme typické podvodní, spíše je volíme tak, aby byla jejich nosnost nejméně 50-100g, v případě zavážky a kotvení kamenem 2-5 kg klidně použijeme splávek o nosnosti až 300-500g. Detailní pojednání o způsobu lovu s velkými koncovými splávky Vám Chytej.cz přinese v nejbližších týdnech.

Nástražní ryby

Osobně při lovu s podvodním splávkem nejraději používám cejnky, plotice či tlouště o velikosti do 30 cm. Vhodnou nástrahou může však být i lín, okoun a další obvyklé druhy ryb. Osobní zkušenosti s nastražením kapra či karase na podvodní splávek sice nemám, ale myslím si, že se zcela právem domnívám, že tito „divoši“ vhodní moc nebudou a budou často, v této jinak poměrně bezproblémové montáži, zamotáni.

Nahazování

Pokud nás okolnosti donutí nahazovat na větší vzdálenost než cca 15-20 metrů, nebo je to naším prostým rozhodnutím, doporučuji použít metodu nahazování, která je popsána zde >>> . V případě, že máme k dispozici loď a předpisy to umožňují, doporučuji vždy zavážku. Do vody nejdříve vhazujeme zátěž a jakmile dosáhne dna, spouštíme rybu. Na řekách ji do vody dáváme několik metrů po proudu, na stojácích několik metrů jakýmkoliv směrem od zátěže.

Výroba návazce

Potřebným materiálem pro výrobu návazce je návazcová šňůra o nosnosti nejlépe 100 kg, háčky (velikost 2/0-5/0 - podle nástražních ryb), bužírka proti zamotání o průměru 2,0 mm a podvodní splávek 20-60g.

Postup


Na konci návazcové šńůry si uděláme jednoduchý uzlík a zaklesneme jej mezi obloučky trojháčku


vytvoříme smyčku jako na obrázku


uchopíme konec vedoucí od zaklesnutého uzlíku


provedeme 6-8 ovinů směrem k obloučku háčku


uzel zatáhneme a koncový háček je upevněn


na šňůru navlékneme další háček


konec šňůru uchopíme mezi prsty


provedeme 6-8 ovinů směrem k obloučku a pak se jedním "velkým" ovinem vrátíme k očku


dvakrát protáhneme očkem a druhý háček je fixován (rozebíratelný uzel)


třetí trojháček upevníme stejným způsobem jako druhý - rozebíratelným uzlem. Vzdálenosti mezi háčky nastavíme podle předpokládané nástrahy (8-20 cm)


na šňůru navlékneme postupně 5 cm bužírky, splávek a cca 60-100 cm bužírky


na konci návazce uděláme dvojitý uzel, ev. jej pojistíme pojistným jednoduchým uzlíkem (není na obrázku)


a zde je hotový návazec

Pro lov s podvodním splávkem je možné použít nejrůznější kombinace jednoháčků a trojháčků (např. jednoháček s trojháčkem, dva jednoháčky, dva trojháčky, tři trojháčky apod.). Vím, že často panuje obava z motání při použití více trojháčků. Osobně však nejčastěji používám montáž dvou nebo tří trojháčků a vězte, že pokud budete mít sestavu udělanou správně a nástražní rybu upevněnou odpovídajícím způsobem, problémy s motáním budete mít zcela minimálně, obdobně jako při bójkované.

Způsoby nastražování ryb

Pro nastražení ryby používáme v zásadě dva způsoby. Liší se hlavně v tom, kde má ryba „nosný“ hák. Nosným hákem rozumíme ten hák, který je nejblíže ke splávku. Na pomalu proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu. To znamená, že ji nastražujeme za hlavu – nejčastěji tzv. „za hubu“. Další háky umísťujeme podle typu použité montáže standardním způsobem. Kdybychom rybu v daných podmínkách na montáž dali obráceně, velmi by se na stojáku zvýšila pravděpodobnost zamotání a na proudné vodě by nám zase ryba za splávkem rotovala vrtule lodního motoru :-) Ani jedna ze zmíněných chybných variant by nám mnoho sumců a hezkých soubojů nepřinesla.


Nastražení "za hubu" do proudu


Nastražení "za prdel" do malého proudu či na stoják

Na závěr bych vám rád popřál mnoho hezky strávených chvil u vody a současně vás žádám, aby jste se naučili uloveným rybám dávat svobodu. Jen tak se budou adrenalinové okamžiky vracet a Svatý Petr k vám bude štědrý.

Petrův zdar

David Havlíček alias HaD

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

43 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 25. července 2019 ve 20:32® Dawee
Dawee

mikisedlak> V čr je tato montáž legální.. tak se hned nerozčiluj..

Pátek 27. dubna 2018 v 9:30@ mikisedlak

Článok pekný. No hneď by som ti naparil pokutu za ten nadväzec. Ako to kde si videl chytať s troma trojhákmi? vieš že tým porušuješ vyhlášku a všetci tí, ktorí takto používajú takéto nadväzce. Hanba Vám. Láskavo odovzdajte papiere. Ja som pochytal krásne ryby na jediný jednohák. A nie na takéto pi..... Byť u nás a našiel by som u teba takýto nadväzec už si bez papierov a s mastnou pokutou.

Pondělí 20. července 2015 ve 23:54® Pivař

Po dlouhé době jsem si tak trochu z nostalgie znovu četl tento pěkný článek o montáži, kterou rád používám a koukám, že to tu končí diskuzí, jak správně polohovat podvodní splávek. Kdysi jsem se na to ptal osobně výrobce /pana Bubeníka/… říkal, že by to správně mělo být tučnější stranou k rybě, ale že ví, že spousta rybářů to dává obráceně a funguje to také. Takže je to prý v podstatě úplně jedno.

Čtvrtek 11. září 2014 ve 14:43® hrdobec
hrdobec

martin012> Pane Martine.....Letos jsem na podvodák lapnul cca 20 sumců a červený konec jsem přitom měl nelogicky k rybě…ptám se Vás jak je to tedy možné že jsem i přes tuto…podle Vás chybu..byl celkem úspěšný ? Možná to chce víc praxe a prutohodin a až potom se pouštět do diskuzí …to je zas můj skromnej názor kolego :-)

Pondělí 11. srpna 2014 v 11:53® HaD
HaD

krakonoš> zkus jiné místo

Neděle 10. srpna 2014 v 15:36@ krakonoš

chytáme na stojáku za hubu,nemotá se to,ale moc to nebere,je to chyba?sumců je tu dost,

Pondělí 17. června 2013 ve 14:34® HaD
HaD

Já ji dávám. Menší riziko motání a předření. Nevadí to podle mne ničemu.

Pondělí 17. června 2013 ve 14:16® Tomhetfield
Tomhetfield

ZAjimalo by mne zda mezi hač muze byt buzirka nebo zda je to zbytečné…dík

Pondělí 3. června 2013 ve 20:50® HaD
HaD

L.Vlha> dal bych to zhruba 80–100 cm

Pátek 31. května 2013 ve 14:29@ L.Vlha

Potřeboval bych poradit od skušenějších rybařu z navascem na podvodní splavek.Pokud budu chytat v proudite vodě zhruba hloubka metr a pul.Jak dlouhy važete navazec od hačku k olovu.Chci vyskoušet na jednohak bud rousny nebo pijavky.Hodně lidí mě usvědčuje že to funguje perfektně.

Pondělí 10. září 2012 v 16:51@ stepan

cs to olovo ma bejt prubezny nebo na pevno

Pondělí 12. září 2011 ve 21:43® HaD
HaD

funguje to tak i tak a já to prostě neřeším

Čtvrtek 18. srpna 2011 ve 13:34@ lukyhebeda

ten splávek je na obrázku správně, je to tak kvůly tomu aby ryba mohla se splávkem hejbat a tím splávek chrastí a vábí sumce, kdyby byl naopak tak tu rybu taky nadnáší ale rybě se bude hůř potápět a tím bude splávek mín chrastit, to příjde zas logické mě…

Středa 17. srpna 2011 ve 21:33® HaD
HaD

martin012> Uz jsem to parkrat v zivote chytal :-) a je to uplne jedno. Ve fyzice jsem byl celkem dobrej a tady nevidim jediny duvod, proc bych Ti měl davat za pravdu. Nosnost splavku je danna, zadny mechanismus, ktery by, podobne jako u wobleru v proudu na splavek pusobil, neexistuje… Ale delej to, jak chces a já to nadale resit nebudu. Nemam duvod, kdyz to funguje :-)

Středa 17. srpna 2011 ve 12:14@ martin012

David Havlíček> To rozhoduje,zkuste si to dát do vody a uvidíte kterým způsobem je to lepší. Rozhodně tým mým!

Neděle 14. srpna 2011 v 16:54® HaD
HaD

martin012> To je nesmysl. Ta mohutnost mit vliv může, ale v řádu pár cm a to nerozhoduje.

Sobota 13. srpna 2011 v 15:48@ martin012

David Havlíček> to je snad logické,že červený konec jde k udici.Protože ta mohutnější část splávku je u rybičky jinak by ju to nenadnášelo.

Úterý 9. srpna 2011 ve 23:05® HaD
HaD

martin012> A jak na to pan Martin012 přišel? Jak se červenou barvou topí ryba?

Úterý 9. srpna 2011 ve 12:35@ martin012

Dobrý,článek je sice pěkný i obrázky jsou přehledné, ale autor si nevšimnul že podvodní splávek má naopak ! červený konec musí jít k udici a ne k rybičce! Takhle nastraženou rybku splávek nenadnáší ale přímo utopí . Všem přeji pěkný den a velké úlovky.

Sobota 24. července 2010 v 15:02® caslavak
caslavak

Zdravím. Potřeboval bych poradit. Po asi 14 dních neuspesneho lovu na boju :( jsem se rozhodl vyzkouset tuto montaz, avšak nějak jsem nepochopil, jak se muze trhacka na kameni pri zaseku utrhnout, kdyz podle obrazku (v knizce, tady ta karabina neni moc patrna) je snura smerem k prutu bez zarazky, takze netusim jak by se mohl vlasec utrhnout… Jinak suuuper clanek, krasne vysvetlleno (i pro antitalenty jako jsem já;)) (Mimochodem ve větě „V případě, že je možné zavážení a na kotvení použijeme kámen o nosnosti 2–4 kg“ by asi mělo být spíše slovíčko „hmotnosti“)

Čtvrtek 15. července 2010 v 9:46® Zlejšek
Zlejšek

Super článek, mám jenom jediný dotaz. Co je to za krásné trojháky?

Úterý 1. července 2008 v 19:28® mann

prosim o radu jak nejlip pripravit montaz s podvodnim splavkem s nastrazenymi rousnicemi diky

Čtvrtek 5. června 2008 ve 22:12@ ???

Mám 2 dotazy..... dá se tato montáž s podvodním splávkem normálně a bezproblémů nahazovat ze břehu?? 2. dotaz je jestli v tý montáži je průbězný olovo nebo estli je ete za nim zarazka

Sobota 5. ledna 2008 v 15:53@ ???

muzu si tenhle clanek zkopirovat do mych stranek do www.mi3.estranky.cz

Pondělí 10. září 2007 v 0:15@ ???

pro HaDa:a jeste jedna vec.priste lepsiho kameramana,jelikoz tocil obliceje a ne to co jsi predvadel.jinak mazec dvd

Středa 5. září 2007 ve 13:15® HaD
HaD

gaizka: to jsem rád! :-)

Úterý 4. září 2007 v 16:00@ ???

pro HaDa:jsem zacinajici sumcar a videl jsem tvoje dvd a jsem s toho nadsenej.hlavne s techniky zavazeni ze brehu.dlouho jsem na tom dumal jak to udelat az jsem videl dvd a pochopil.dik za inspiraci

Pondělí 6. srpna 2007 v 17:56® HaD
HaD

permoník: u multíku s hvězdou volnoběžku, u pákovky samozřejmě páku. Pokud by ta volnoběžka byla moc volná, stačí strčt mezi tělo navijáku a cívku kus molitanu. Povolovat brzdou nedoporučuju, protože je pak pomalá manipulace (zpětné utažení na zásek)

Neděle 15. července 2007 ve 22:16® permoník
permoník

HaDe: Super článek, přesně to sem potřeboval. Jen by mě zajímalo, jestli u položení prutu do vidlí na " jízdu " zapínáš volnoběžku, nebo jen víc povolíš brzdu u multíku?

Úterý 10. července 2007 v 7:13@ ???

Super,tak to opravdu nemá chybu,děkuji…to jsem hledal.Krásný den a super úlovky Kamil

novější starší
Stránky:   2 1