Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Chyť nebo zemři – první český rybářský eBook necteno

15.5.2006 | Literatura | 8.897 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 24

Chyť nebo zemři – první český rybářský eBookVelice zajímavou událostí posledních dnů je vydání prvního rybářského eBooku na českém území. Jde o soubor 18 humorných povídek nejen pro rybáře od Jaromíra Knorre. Možná se ptáte co je to onen eBook? Jde o publikaci vydanou v elektronické podobě. Autor Knorre se pro tuto formu rozhodl po neplodných debatách s různými vydavateli. A nutno říci, že je dobře, že se mu povedlo svojí publikaci na trh protlačit...

Společným jmenovatelem všech povídek je vášeň k našemu společnému koníčku – rybařině. Tato vášeň však naše „hrdiny“ často staví téměř do hemingwayovských mezních situací, ze kterých ne vždy vybřednou. Autor totiž nechává představitele svých povídek často sníst, co si navařili a navíc jsou jeho specialitou otevřené konce, které na méně přemýšlivého čtenáře musí působit tak, že příběh nebyl dokončen, v závěru zkrácen a odfláknut. Nutno říci, že někdy by se skutečně pár vět navíc hodilo, ale problémem je spíše náš návyk z filmů hollywoodské produkce, končících kýčovitým happyendem. Často je řešen taky vztah rybáře a jeho družky. Velice citlivě a trefně je zachycen právě rozpor mezi naší vášní (rybaření) a vztahem, což je konflikt, který musí řešit snad každý rybář či rybářka. Ne zřídkakdy jsou povídky nabité erotikou. V druhé polovině najdeme i povídky zabývající se posmrtným životem (Peklo to jsou ti druzí), nebo sci-fi (XAPAP and Co), které by na začátku působily „úleťácky“, ale po proniknutí do knihy a přivyknutí na Knorreho přemýšlivý styl, se nám nemohou nelíbit.

Podstatu celého eBooku vystihuje titulní povídka „Chyť nebo zemři“, ze které vám přetlumočím úryvek. Hrdina Ota je příznivcem totálního rybaření a právě si zamanul ulovit životního pstruha:

„Ale Ota si nedal říct. Od této chvíle s ním nebylo pořízení. Jezdil na Celu až do podzimu. Dokonce začal vázat všelijaké fantastické mušky, jen aby svého vyzyvatele dostal. Přestal na sebe dbát, neholil se, téměř nejedl, rodina se od něj odvrátila, děti přestaly mít tátu a vnuci dědu. Přestal brát mobil, nanejvýš mi poslal SMS, že jede na Celu, a jestli nechci jet s ním. Catch or die – chyť nebo zemři! Jinou možnost nechtěl připustit…“

Bonusem vám po dočtení knihy bude vcelku vtipný Rybářsko-Český slovník. Ebook lze zakoupit na online shopu Jiří Klíma, přístupném přes www.muskareni.cz/inshop , nebo na požádání u autora (email jknorre@seznam.cz) a to ve třech formách. Buď za 79 Kč jako přílohu emailu, za 109 Kč na CD, nebo za 169 Kč jako audiopublikaci (povídky jsou namluvené autorem).

Jako na všem nalezneme i na tomto dílku nějaké chyby. Jako například občasné překlepy, kterým se asi při této formě vydávání nejde snadno vyhnout. Mě je však svojí formou i obsahem velmi sympatické. Obrovským kladem této prvotiny je i její značná nezávislost, nebo chcete li – alternativa k „hlavnímu proudu“.

Radek Filip

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 19. května 2006 v 9:03® xycht

Mirek: Jsi bohužel mimo, protože já názory XAXAPa a jeho zastánců v drtivé většině nesdílím. Knihu jsem nečetl celou, nicméně úryvek mi stačí k tomu, abych si udělal VLASTNÍ názor. Tvojí filozofií je zřejmě člověka podceňovat a dívat se na něj z vrchu a mentorovat. Mě se povyšování nelíbí. A to je fakt poslední co k tomu napíšu.

Raf: Nic proti tomu, vyjádřil si svůj názor a nikoho neurážíš. To, že se ti líbí respektuju. Na rozdíl od pana Mirka se nesnižuješ k útokům typu „neumíš číst ani psát“, takže jsem pro.

Pátek 19. května 2006 v 8:43® Mirek

lovecsumcu: Nejsem ten typ, který programově vyhledává spory a napadá lidi. Můžeš mi to věřit. V tvém případě jsem ale nedokázal mlčet. Hlavně proto, že „tvůj“ názor není tvým názorem. Pouze jsi se zhlédl v ohavném způsobu kritiky některých degutantních individuí na MOLu a ten jsi ochotně použil v této debatě. Je zřejmé, že jsi uvedenou knihu vůbec nečetl. Vsadím se, že ani na MOLu nemají radost z návštěv štváčů. Tím vůbec nechci říci, že jsi štváč. Zkus používat vlastní hlavu. A nemyslím to nijak urážlivě. Pokud jsi ve věku, kdy by člověk již měl mít své názory na život uspořádané, stojím si za vším, co jsem napsal. Pokud máš to štěstí, že máš vše před sebou, ochotně nasadím shovívavý úsměv a budu ti přát, abys z toho brzy vyrostl. Už proto, že hloupý lovec sumců by byl obrovským neštěstím pro naše vody.

Čtvrtek 18. května 2006 ve 21:59® Raf
Raf

lovecsumcu: Drž ústa, je to reklama :-)

Ne, samozřejmě že to reklama není. Minihodnocení jsem sepsal jen protože jsem na Chyť nebo zemři narazil na MOLu a dílko se mi líbilo. Na druhou stranu pokud to prodeji pomůže, tak je to jedině dobře, protože svoje sympatie k tomuto ebooku neskrývám.

Čtvrtek 18. května 2006 ve 21:42® xycht

HaD: A je dost špatný, že člověk, který napíše JEN svůj názor, byť tvrdě, je označen za negramota a ten druhý, který napadá jen kvůli odlišnýmu názor, je morálním vítězem :-) Příště sem rovnou napište, že je to reklama a že mam držet ústa :-)

Čtvrtek 18. května 2006 ve 21:37® xycht

HaD: Říkej si co chceš, člověk, který místo nesouhlasu, toho druhýho hned v prvním příspěvku urazí, si nic jinýho nezaslouží. Podívej se na můj první příspěvek, žádnýho Mirka nenapadl, pouze jsem kritizoval něco co se mi nelíbí. Celou věc zatáhl do osobní roviny právě Mirek – viz. jeho první příspěvek směřovaný mě. Je mi líto, měl bys měřit všem stejně a nepsat mě…

Čtvrtek 18. května 2006 ve 21:06® Raf
Raf

Myslim si, že je důležité že tady vyšlo dílo, které se nějakým způsobem odlišuje a je zajímavě zpracované. Přišlo mi, že forma ebooku bude pro rybáře na internetu činné, kteří by měli mít k jakémukoli elektronickému zpracování blízko, vítanou zajímavostí. Předpokládám že tomu tak je, i když to tak podle reakce lovcesumcu nevypadá.

Osobně jsem povídku XAPAP and Co četl, aniž bych nějakého XAXAPa znal. Považoval jsem ji za zdařilou parodii a nástin budoucího vývoje v rybařině s prvky sci-fi, který však může nastat jen v extrémních a okrajových případech. Každopádně jestli se na internetu vyskytuje týpek, kterej má podobnou „vizi“, tak je dobře že si z něj Knorre vystřelil. Povídka, která je sama o sobě zajímavá, tím dostává další rozměr. Navíc je to napsáno velice vtipně a nezákeřně.

Každopádně pro ty co nečetli – tato povídka nevystihuje Chyť nebo zemři jako celek. Je spíše vítaným zpestřením.

Čtvrtek 18. května 2006 ve 20:52® HaD
HaD

lovecsumcu: myslim, že jsi ve vztahu k Mirkovi trochu, resp. dost mimo. Nehledej v tom nic osobního, ale Mirkovi dost křivdíš. Věř mi! Spíš je to celé o jistém nepochopení a nedorozumnění.

Čtvrtek 18. května 2006 v 17:13® xycht

Mirek: Kašlu na tebe, bláznům se nemá odporovat

Čtvrtek 18. května 2006 v 11:52® Mirek

lovecsumcu: Když jinak nedáš… Pokud se jedná o tebe, je mi lhostejné jak to dopadlo. Zkus do toho nemontovat lidi z MOLu Jánošíku. Nakonec, pokud stojíš v zástupu kritiků J. Knorreho na MOLu, je mi vše jasné. Z valné většiny je to opravdu vybraná společnost intelektuálních exhibicionistů. A já duševní naháče nemusím. Buď zdráv.

Čtvrtek 18. května 2006 v 10:50® xycht

a bez urážek a napadání…

Čtvrtek 18. května 2006 v 10:50® xycht

Já si myslím, že normální diskuze má probíhat tak jako mezi mnou a rarachem – on má svůj názor, já svůj a

Čtvrtek 18. května 2006 v 10:49® xycht

Mirek: Možná kdybys jen se mnou nesouhlasil a nepsal něco o tom, že neumím číst a psát, tak by to možná dopadlo jinak. Urazil jsi ale i další muškaře navštěvující muskareni.cz, kteří měli stejný názor.

Čtvrtek 18. května 2006 v 10:38® Mirek

Hoši klůůůd! Asi jsem nesouhlasem s lovecsumcu rozvířil něco, co jsem vůbec rozvířit nechtěl. Myslím ale, že právo na vyjádření má každý. A samozřejmě, každý další má právo nesouhlasit. A určitě se jako literární kritik necítím. Pouze jsem napsal svůj dojem z literárního díla. A to velmi povrchně. Určitě není smyslem těchto reakcí na e-book, abychom zabíhali do osobních invektiv.

Čtvrtek 18. května 2006 v 9:05® rarach

Milky: Nechápu?? Koukám, že ty víš co já jsem ani netušil. Olej do ohně jsi přilil Ty, nečetl jsi to (Jaká náhoda??? Nebo spíš opět) a kritizuješ Mirka nebo můžu s klidem říct i mne (literární kritikové). Můžu s klidným svědomím říct, že na rozdíl od Tebe jsme oba něco literárního vytvořili a Mirkovo články navíc jsou téměř vždy velmi pozitivně hodnoceny. Takže tady jsi těžce minul.

Čtvrtek 18. května 2006 v 7:55® Milky
Milky

Rarach: Klasika, cos čekal? Tvým heslem je: „Čím hůř, tím líp“ Nemám nic proti tomu, když si tu někdo vyříká názory, ale nemá cenu asi přilévat olej do ohně a být také kritický sám k sobě. To, že X se stal někomu literární předloho, to asi není nic divného. Myslím, že na každém webu se najde pár postaviček, které by se daly použít k podobným pokusům. Souhlasím s tebou, že když se někdo chová jako X, asi musí čekat i s jinými projevy radosti nad jeho výskytem. :o)

Čtvrtek 18. května 2006 v 7:19® rarach

Milky: koukám zase opět klasika, sice jsem tam nebyl, ale...... (stejné jako s entomologií), nech je bejt, ať se poštěkaj, oni to totiž četli nebo alespoň něco. LovSu: Každé dílo má svůj námět, ať už reálný či nikoliv. Že se autor jednou svojí povídkou velmi vzdáleně otřel o XAXAPa, no a co? On se na svém webu otírá o kohokoliv a zakazuje mu to někdo…! Já vím, že Ti to třeba není úplně košér, že si třeba říkáš, že není dobré dělat to samé co dělá XAXAP, ale já tvrdím, že na hrubý pytel patří hrubá záplata a tahle je hóóódně elegantní. Je potřeba si říct, že E-book má více povídek a jako celek je to povedený, už proto, že autor není v psaní zdaleka nováčkem, jeho dílka je možno si přečíst na muskareni.cz Vím, že jsi chlap, tak to nesuď podle jedné povídky.

Středa 17. května 2006 v 11:36® Milky
Milky

Koukám, že je to tu samej zasvěcenej literární kritik! Já to sice nečetl, ale myslím si, že je to dobrý marketingový spočin, rozhodně je to lepší než čekat se založenýma rukama na vydavatele a nakladatele, až se jim zželí. Taky se mi na tom líbí, že to v audiopublikační formě a je možné si to pouštět třeba jako četbu před spaním (tady asi více ti starší budou vědět, oč jde). Je-li to autorova prvotina a má snahu si z kritik vzít to důležité k srdci a příště vyplodit „lepší“ dílko, jen do něk šijte, bude to ku prospěchu věci.
V létech „rudých psů“ byl samizdat, nejčkon se časy mění. Držím všem autorům palce.

Středa 17. května 2006 v 10:08® Mirek

lovecsumcu: Máš pravdu. Skutečně nejsi můj přítel. Nejenom že neumíš číst, ale neumíš ani psát. Howgh.

Středa 17. května 2006 v 8:13® xycht

Mirek: Nejsem tvůj přítel a číst umím, ale nebaví mě číst něco co nemá úroveň. Nebudu rozhodně sám. Vím, že jde o společnost XAXAP Co. nebo co to tam je, ale každý ví o co jde a přiživovat se na někom, to nebylo nikdy pěknýho. Když teda pominu, že je to literárně slabý a napsaný divně :-)

rarach: Rudo ty víš, že XAXAPa nemusím, ale zastanu se kohokoliv, když si myslím, že se někdo chce přiživit. Podle mě to není náhoda a jde marketingový tah, protože XAXAP je známá osobnost byť kontroverzní.

Úterý 16. května 2006 ve 14:11® rarach

E-book jsem dostal jako bonus ke knize co se tu nedávno také probírala, musím říct, že to není jednoduché čtení už proto, že já osobně moc pozornost na monitoru neudržím, z toho důvodu si také pořád kupuji denní tisk, prostě si na čtení z monitoru tak nepochutnám. Je to napsáno zajímavým jazykem a na autorovy je vidět, což není vůbec na škodu, že celý život nežil jenom v Česku (či ČSSR),prostě má určitý nadhled. Přeci jen bych se ale LovSu trochu zastal, ale opravdu jen trochu, povídka je jednoznačně o člověku, kterého již málokdo bere dnes vážně, či dokonce s ním v něčem souhlasí a musíme si tedy přiznat, že námětem XAXAP(hlavně tedy jeho bezbřehý populismus a anarchie spojená s pokrytectvím) je, ačkoliv je název malinko změněn, podobnost s jeho vizí rybaření je asi velmi blízko o jeho sexuálních kvalitách nic nevím, nebudu tedy soudit.

Úterý 16. května 2006 v 10:03® Mirek

lovecsumcu: Příteli, pro tebe ta kniha určitě nebude. Základním předpokladem je totiž umět číst. To ty neumíš. Jinak bys věděl, že nejde o žádného XAXAPA, ale společnost jménem XAPAP!

Úterý 16. května 2006 v 10:00® Mirek

Knihu mám a mohu ji vřele doporučit. Ale pozor! Opravdu to není laciné čtení. S autorem se znám osobně. Je to inteligentní, přemýšlivý člověk a stejně tak vyznívá i jeho psaní. Já osobně mám jeho styl moc rád.

Úterý 16. května 2006 v 9:57® xycht

Už jsem měl tu čest kousek si přečíst na muskareni.cz a tohle bych si určitě nekoupil. Navážet se do XAXAPa a dělat si z toho kšeft, to je fakt divný a nelíbí se mi to. Tu ukázku co je na muskareni.cz jsem ani NEDOKÁZAL PŘEČÍST – NEŠLO TO :-)

Pondělí 15. května 2006 v 16:24® Tomash
Tomash

Hmm, zajímavé, jdu objednávat :-)