Chytej.cz

Muškařina pro úplné JANTARY:-))) necteno

23.1.2006 | Muškaření | 30.462 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 19

Muškařina pro úplné JANTARY:-)))Neustále se objevují dotazy jak začít s muškařinou a články na toto téma, pokud jsem je měl možnost číst, jsou spíše pro rybáře, kteří ovládají alespoň trochu názvosloví. Tento článek, bez urážky, je pro úplné začátečníky (jantary dosud nepolíbené muškařskou můzou), kteří si koupili muškařský prut, naviják a šňůru a nyní na to vše koukají a najednou neví co s tím. Jak to pospojovat, jak připravit udici, jak se co jmenuje a jak se čemu říká. Záměrně tu nebudem rozebírat jaký koupit prut, šňůru nebo naviják - to už máte koupené. Půjde tu jen o základní sestavení prutu, navijáku a šňůry a co je k tomu potřeba, aby to fungovalo...

Takže začneme - muškařský prut se skládá z blanku, oček, korku a sedla pro uchycení navijáku, celá sestava pak ještě z navijáku, šňůry, rychlospojky a návazce.

Blank
Jsou dvou- troj- či čtyřdílné u cestovních i více než pětidílné.

Očka
Očka se používají 1. jednonožičková nebo 2. dvounožičková (hadová) a naváděcí s vložkou (SIC)

Korek
Korek používáme v několika základních tvarech 1. Cigar, 2. Half Wells, 3. Full wells, Full Wells with Extension Handle - dvouruční pruty.

Sedlo
Sedlo pro uchycení navijáku - 1. dřevěné, 2. kompozitní a 3. kovové.

Muškařský naviják
Plní funkci jako zásobník muškařské šňůry. Vyrábí se z různých materiálů: 1. z plastů nebo jsou 2. kovové. Navijáky jsou s brzdou nebo bez brzdy.

Muškařská šňůra
Vyrábí se plovoucí, intermediální nebo potápivé. Dále je dělíme na jednostranně ujímané (WF - pozor výrobce u této šňůry označuje konec, který uchycujeme na podklad, nebo na naviják, pokud podklad nepoužijeme) nebo oboustranně ujímané (DT). Plní funkci jako nosič a pomůcka muškaře k dopravení mušky tam, kam chceme, to je ve většině případů do vody a ne na strom nebo keř.

Rychlospojka
Připevňuje se na koncích 1. muškařské šňůry tak, že ji navlékneme na šňůru a přetáhneme ji bužírkou, která je na rychlospojce. Rovněž ještě můžeme zakápnout vhodným lepidlem (chemopren, vteřinové lepidlo). Rychlospojku zkrátíme na cca 10 cm. Nemá cenu dávat delší a bužírku také ustřihneme tak 1-1,5 cm.

Ujímaný návazec
Můžeme si jej sami vyrobit postupným ujímáním (navazováním) z vlasců o různém průměru, nebo koupit buď splétaný či monofilní. Návazce jsou plovoucí nebo potápivé (vysvětlíme si podrobněji příště).

A teď přejdeme k vlastní přípravě udice pro lov a to k navinutí muškařské šňůry na naviják. Budeme potřebovat naviják, backing (podklad) nebo silnější vlasec, rychlospojku a šňůru. Pokud výrobce neuvádí na krabici navijáku kolik pojme podkladu a šňůry, musíme to zjistit sami. Navineme nejprve šňůru a pak teprve podklad.POté vše vymotáme a navineme ve správném pořadí: naviják-podklad-šňůra. Doporučuji plnit naviják s rezervou, tj. asi tak do 3/4 kapacity cívky.

V této chvíli nám již nic nebrání v upevnění navijáku na prut a přejdeme k uchycení ujímaného návazce na muškařskou šňůru provléknutím smyček na rychlospojce a ujímaném návazci (viz. obr.). Nyní je naše sestava připravena k upevnění umělých mušek a o způsbech lovu si řekneme více příště.

Petrův zdar a nezlobte se na mě za to oslovení:-)))

V článku jsou v kolážích použité fotografie firem: Hends product, Pacific Bay a Orvis

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

14 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 18. ledna 2018 ve 23:11® Klobasa
Klobasa

starhys> Nechci do toho moc kecat, ale článek má datum, nebo chceš-li rok výroby 2006. Pokračování si musíš najít sám.

Středa 17. ledna 2018 ve 21:16@ starhys

Super, jako jeden z jantarů děkuji za nastínění. Těším se na pokračování. Díky

Středa 15. února 2006 v 7:22® pupak

Pan Slamáček – nema cenu opakovat neco co podle me: 1 – napsal Alan naprosto vycerpavajicim zpusobem, spis je moje chyba, ze sem se ho nezeptal na dovoleni umistit odkaz na jeho pojednani o snurach, ale asi to udelam na konci spolu s ostatnima odkazama. 2 – je zacatecnikovi asi k nicemu, protoze je to moc informaci najednou . . .

Pondělí 13. února 2006 v 11:36® Pan Slamáček
Pan Slamáček

chvalitebne! snad bych jen trosku vice se rozepsal o druzich snur a jejich znaceni

Pátek 27. ledna 2006 ve 21:15® xycht

pěknej článek :-)

Pátek 27. ledna 2006 v 15:45® pupak

Vydrz pochopil si celkem spravne, ale rozdil v sile navazce je vetsi v druhem dile to je popsane

Pátek 27. ledna 2006 ve 14:01® FABi
FABi

Tady začínající Jantar. Děkuji za tento článek. Chápu správně, že ujímaný naávazec je 20 – 18 – 16 vlasec a na konci muška. Jakým uzlem se ty vlasce spojují. Už se těším na pokračování. Dík Fabi

Pátek 27. ledna 2006 v 11:18® pupak

Ale no tak Ivosku cekal sem neco od tebe, ale moc si se nevytahl . . .

Čtvrtek 26. ledna 2006 ve 13:24® toulovec
toulovec

Já ti nevím, já tomu všemu furt nějak nerozumím :o))))

Úterý 24. ledna 2006 v 15:48® pupak

v pohode, o cenach a jaky prut, snuru ci naviak jsem nepsal schvalne protoze se mi zdalo, ze techto informaci je dost a vetsina rybaru kteri se na webech ptaji dostanou stejne info ze s tou rakoskou od cinana za litr se chytat neda, neni to pravda da se s ni chytat stejne jako jezdit se skodovkou na chatu:-))) proto se vyber prutu, snury a naviaku nekona o tom bylo napsano dost, ale jak to sestavit a jake pouzit uzle podle me ne . . .

Úterý 24. ledna 2006 v 15:13® Robur
Robur

No zrovna jsem chtěl napsat, že jako sorry, protože úplně v úvodu píšeš, :-)), že to nepíšeš záměrně a vidím, že to píšu úplně zbytečně,protože jsi si už přečetl co jsem napsal. Ale třeba ti bude aspoň můj janatarový pohled na věc trochu užitečný.

Úterý 24. ledna 2006 ve 14:20® pupak

je to v druhem dile tak poseckej, sou tam uzle ktery se v zakladu pouziji a mikrokrouyek tam teda doplnim:-)))

Úterý 24. ledna 2006 ve 13:56® Robur
Robur

Protože jsem si tím prošel a žádný muškař se mě neujal a M mám spíš jako bokovku na MP vodách, tak bych ještě ocenil informace o cenách těch výrobků, aby se někdo nespálil při kupování
a střelění nějaké tolerance na délku prutu a s jakým typem a tloušťkou šňůry začít. Něco jako: sestava prvního univerzálního prutu pro začátečníka. Např. o rychlospojce a ujímaném návazci jsem uslyšel poprvé v obchodě, myslel jsem, že se to bud muset naučit uvázat. Ještě v popisu tuším chybí nějaký takový /nevím jak se to jmenuje/ mikrokroužek na který lze uvázat přívěs. To prosím neber jako kritiku, ale jako pohled nemuškaře, který před nedávnem začínal a čemu nerozuměl. Jo ještě jsem si vzpomněl, že u navijáku může být výměnná cívka, což jsem si též neuměl představit a tudíž mě nenapadlo se na tuto možnost ptát.

Pondělí 23. ledna 2006 ve 21:08® Milky
Milky

Pupácio, dostal jsem se k četbě až před spaní a řeknu ti bez urážky a dost kriticky – hmmm, dobře jsi to napsal! :o) Jsem zvědav, co bude v úterním pokračování!

Pondělí 23. ledna 2006 v 18:21® ares

Neni to špatný,ted jde oto jestli jantaři umí číst.

Pondělí 23. ledna 2006 v 17:59® DEATH

Super super,že bych se k tomu konečně dostal??? Díky tvým návodům? Tyhle body mám za sebou,ale jen tak dál,hlavně pitvej i koniny,pro nás co víme prd je vše důležitý. DÍKY DÍKY DÍKY A JEŠTĚ JEDNOU DÍKY

Pondělí 23. ledna 2006 v 17:55® jaryn

jantarovi jarynovi se to líbí

Pondělí 23. ledna 2006 ve 14:32® rarach

Pupáku, hóódně dobrej článek, jsem zvědav kolik jantarů navine ten backing na šňůru a půjde s tím k vodě. Jinak by bylo dobré napsat tyto články o všech technikách rybolovu příp. o lovu běžně dostupných ryb. Mohu se pak právem domnívat, že bude méně JANTARSKÝCH témat ve fóru?

Pondělí 23. ledna 2006 ve 12:32® Dědek
Dědek

Tak konečně jsi se rozhoupal a patří ti pochvala za stručnost, srozumitelnost a grafickou úpravu. Je na čase, aby jsi začal svoje zkušenosti pomalu předávat, než tě nějaká -náctka přivede do hrobu :-) jantare :-)))