Sensas, stejně jako řada dalších firem specializujících se na plavanou, má ve svém sortimentu nejen různé druhy směsí již hotových, ale také celé zástupy dalších komponentů, kterými si můžeme krmení vylepšit, přizpůsobit našim požadavkům a ti nejlepší si z nich dokonce namíchají i krmení vlastní. Jedná se o vysoce kvalitní složky z těch nejčerstvějších surovin díky nimž můžeme krmení osladit, přikořenit, slepit, zvýšit rozpadavost, vytvořit mrak, udělat krmení červené, žluté, zelené, atraktivní jen pro určitou skupinu ryb, hrubší, jemnější - vše co nás může jen napadnout. Jsou jich desítky, co desítky - stovky. Moučky, strouhanky, sušenky, lepidla, pudingy, pečivo, vločky, různá semínka upravená na tisíce způsobů. Vařená, mletá, pražená, pečená... Až se nám z toho všeho začne točit hlava. To je jen špička ledovce nenápadně vyčnívající nad hladinu. V tomto výčtu bych mohl pokračovat ještě dlouho. Potom bych se podíval do několika katalogů a jistě bych ještě pár ingrediencí přidal. Přiznám se, že z této celé škály nabízených pamlsků pro ryby jsem vyzkoušel jen malou část a ani více není v silách jednoho člověka. Ověřit si v praxi účinnost jednotlivých surovin by zabralo i několik let intenzivního testování a tolik času tomu nemůže věnovat kdekdo.
Konopí
Konopí zná asi každý, kdo se někdy zabýval přípravou své vlastní vnadící směsi. Celé konopí můžeme koupit v zemědělských potřebách za pár korun. O tom však mluvit nechci. Dnes jsou na programu složky práškové, a tudíž celý partikl mezi ně nepatří. Konopí můžeme sehnat ve dvou základních provedeních. Klasická moučka z pomletého konopí a to stejné jen upražené. Výraznější rozdíl mezi oběma jsem nepostřehl. Sám raději používám praženou verzi, protože se mi zdá více aromatická. Konopí by nemělo chybět v žádném ploticovém krmení. Na jeho vůni plotice opravdu slyší a zaznamenají ji i na dálku. Pomáhá tomu i vysoký podíl olejů obsažených v tomto semínku. Předurčuje ho to i do studené vody, kde se dokáže rychle a intenzivně uvolňovat. Dokonce, když máte krmení opravdu "nacpané" pomletým konopím, tak se mohou na hladině tvořit mastná oka jako na polívce. Všimněte si, že stejně pracují i hotové kupované směsi. Jelikož se nejedná o složku příliš lepivou, tak doporučuji přidávat v poměru 15% celého obsahu do hladinového krmení a 10% do krmení na dno.
Arašídy
Stejně jako lidi mají rádi arašídové máslo nebo jedí slané arašídy u televize, tak i ryby zbožňují tyto oříšky. Hlavně tedy kapři. Arašídy jsou opět ve stejném provedení jako konopí. Řekl bych, že jejich chuť patří hlavně k létu a nejlépe mi na ně reagují kapříci v teplejší vodě. Květen až září - to jsou arašídové měsíce! Lepivost je o něco menší než u konopí. Proto je doporučený poměr ještě o něco menší než v předchozím případě. Mě ale připadá na škodu přidávat tak málo arašídů, když je ryby zbožňují. Proto raději dělám krmení lepivější a s arašídy nešetřím. Míchám je v poměru asi 0,5 kg na 3 kg krmení. Stejně jako konopí jsou olejnaté, ale ne až v takové míře, proto se od nich mastných skvrn nedočkáme. Krmení s arašídy nedoporučuji nechávat stát dlouhou dobu, protože je náchylné na zkysnutí. Do šesti až sedmi hodin bychom ho v teplém letním počasí měli spotřebovat.
PV1 - lepidlo do krmení
Přísada často diskutovaná. Málokdo ji používá a hodně lidí si i klade otázku - má smysl PV1 vůbec používat? Nejenom, že má, ale na rychlejší nebo hlubší řece je to přímo nutnost! Krmení přece musí spadnout neporušené na dno a tam začít pomalu pracovat. Jinak by se nám rozplavilo na velkou plochu a ryby by na něj reagovaly sporadicky, ne-li že vůbec. Jedná se vlastně o hodně lepivý prášek. Dá se říct, že je to taková silně koncentrovaná klasická mouka. Určit přesný poměr v jakém ho přidat je složité, protože to záleží na lepivosti samotného krmení, hloubce vody, rychlosti proudu. Třeba na feeder ho stačí méně než při lovu s lízátkem. Dejme tomu, že by se dalo vycházet z poměru 20% z celkového objemu krmení.Pastoncino
Ať už tomu říkáme barevné sušenky, kousky nebo vločky pořád budeme mluvit o tom stejném - o pastoncinu! Co to vlastně je? Jsou to malé kousky sušenek tepelně zpracované, tvrdé a obarvené. Červené, žluté, oranžové nebo klidně černé. Používají se ke zvýšení hrubosti krmení a přilákání větších ryb. Hlavně velcí cejni na něj reagují spolehlivě. Různobarevné fluorescenční částečky je dokáží vyprovokovat k žravosti. Nezapomeňte přidat pastoncino do krmení ještě před jeho navlhčením. Pokud byste jej přidali suché do již mokrého krmení, tak by se mohlo stát, že bude plavat. Ve vodě (hlavně teplejší) dokáže intenzivně uvolňovat oleje, které lákají rybu z velké dálky. Poměr není nijak stanoven a záleží jen na vás, kolik se ho rozhodnete přidat. Nemá žádné lepivé ani opačné účinky.
Sušenky - biskvit
V nabídce firem se objevují různě upravené sušenky, které tvoří základ doplňujících komponentů. Nejsou všechny stejné. Pomleté bábovky, perníky, sušenky podobné těm do kávy, "esíčka". Proto si při jejich výběru musíme dávat pozor, který druh kupujeme. Některé jsou silně lepivé (hlavně ty světlejší) a jiné naopak lepí jen málo. Všechny jsou ale na stejné bázi - cukr. Každé, které si koupíte budou více či méně sladké. Od toho se také odvíjí jejich použití. Lepivější a těžší se hodí do krmení na kapry a velké cejny. Ty málo lepivé s méně výraznou chutí a vůní se hodí do hladinových směsí. Tmavé sušenky s vůní kakaa doporučuji přidat do ploticového krmení. Bylo by na místě zmínit se v této souvislosti ještě o složce s názvem Epiceine. Je to směs několika druhů sušenek a perníku a vlastně taková univerzální volba, která láká všechny druhy ryb. Na větší ryby ho přidávám více, na menší méně, protože je dosti nutričně bohatý. Zároveň je i mírně lepivý. Do krmení na dno ho přidávám v poměru 30%.
Tímto naše povídání o "vylepšujících" složkách samozřejmě nekončí. Slíbil jsem, že to bude sice jen nejnutnější základ, ale i přesto je toho na jeden článek až příliš. V příštím díle se podíváme na několik zbývajících surovin, které nesmí chybět v naší "kuchyni". Na závěr tradičně receptář.
KAPR NA STOJÁKU - silnější verze
1 kg 3000 Etang
1 kg 3000 Super Etang Carpes
2 kg 3000 Carpes jaune (žlutý)
1 kg TTX hrubý
0,75 kg arašídy
0,5 kg Epiceine
0,75 kg Pastoncino (dvoubarevný)
0,5 l Aromix Carpes
0,5 l tekutá melasa
Terre de Somme
Kukuřice
KAPR NA STOJÁKU - slabším verze
3 kg 3000 Base Carpes rouge (červený)
1 kg Epiceine
1 kg strouhanka
1 kg TTX hrubý
0,75 kg arašídy
Na shledanou u vody!
Ivan Görčöš
Tento a další články naleznete v říjnovém vydání časopisu KAJMAN
chibolas-peruanas.iespana.es franelas-mojadas.iespana.es luli-bosa69.iespana.es luli-bosa.iespana.es vecchie-pelose.890m.com monas-cojiendo.iespana.es colegialas-sexis.iespana.es
pěkně,srozumitelně napsaný,jen tak dál-:)