Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Nahazování bójky, kotveného či podvodního splávku ze břehu necteno

7.6.2005 | Sumcařina | Sumec velký | 65.033 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 16

Nahazování bójky, kotveného či podvodního splávku ze břehuNa některých revírech, a není jich málo, existuje zákaz zavážení nástrah. Význam tohoto zákazu jsem dodnes nepochopil, zejména pak na revírech, jako je třeba Lužnice, kde je lov z loděk povolen, ale zavážení umožněno není. Možná to lze chápat jako pozůstatek z dob minulých, který díky nechuti něco měnit způsobuje ve většině případů pouze znepříjemnění samotného lovu. Ale proč? Vždyť ze břehu se dá cokoliv a téměř kamkoliv nahodit, jen s větším rizikem pro přírodu, pro nás a trvá to většinou nepoměrně déle. Chce to ovšem znát následující fígl...

Když jsem zde vyslovil své nepochopení zákazu zavážení, nemohu zde pro vaše pobavení nezmínit jedno ze zdůvodnění zákazu, resp. nepovolení používání loděk.

Na jedné lokalitě v jižních čechách se již začínalo blýskat na lepší časy a lov z loděk a zavážení mělo být povoleno. Část členské základny, především pak členové se starším datem narození, však vehementně brojila proti. Jako důvod bylo udáváno: "loďky se budou krást, tak proč by se to mělo povolovat!?". Jelikož představitelé organizace jsou též vyššího věku a smýšlení je u nich často ještě před rokem 1989, byly tyto nesmyslné argumenty vzaty v potaz a lov z loděk povolen nebyl. V jednom článku pro místní "plátek" pak hospodář zmíněné organizace vyzval všechny rybáře k tomu, aby ulovené sumce nad 15 kg v žádném případě nepouštěli zpět do vody a zabíjeli je, s tím, že uzený sumec je lahůdka, nebo že může být někomu darován a i kdyby bylo maso vyhozeno, tak: "vždyť taková vypreparovaná hlava může zdobit naši klubovnu". Odůvodněno to bylo jakýmsi amatérským výpočtem, kolik dospělý sumec zlikviduje za rok kaprů, ketré organizace za vysoké finanční prostředky vysazuje. Cítíte ten rozpor? Hospodář si uvědomuje, že pokud cíleně na uzavřenou lokalitu vysazuje několik set sumců ročně po dobu více než 30 let a současně neumožní jeho efektivní lov, je na problém zaděláno. Na oné lokalitě již dávno vymizeli líni, okouni apod. Kapři zde ještě jsou, ale to je spíše dáno tím, že se jich ročně velké množství vysadí a sumci je "zhltat" nestihnou. Všichni dobře víme, kam tím mířím. Nejsem pro vybíjení sumců, ba naopak, ale zcela jeho lov znemožnit také není cestou. Důležitý je vždy nalézt kompromis a jakousi rovnováhu.

Co ovšem na takové lokalitě dělat, pokud se chceme lovu sumce věnovat? Poměrně dlouho jsem si lámal hlavu, než jsem postup, umožňující lovit ve vzdálenosti 30–80 metrů od břehu, vyvinul. Možná jsem i objevil dávno objevené, ale to je asi jedno. Na vzdálenosti do cca 40–50 metrů je metoda použitelná s multiplikátorem, na větší vzdálenosti se smekacím navijákem. Samozřejmostí je umět multíkem nahazovat a kvalitní prut, který hod vydrží. Teoreticky jsem vymyslel i lov s multíkem na oněch cca 80 metrů, ale zatím jsem metodu netestoval v praxi. Navíc pro její použití nebude potřeba jen jeden pomocný prut, ale rovnou dva.


Když je povolená loďka, jde to snadno...

Postup nahazování
Samotný postup nahazování funguje následovně: na sumcový prut, resp. na šňůru navlékneme kotevní olovo (obvykle 300 – 500g) na průběžné ochranné bužírce a na konec upevníme pevnostní karabinu. Místo olova poměrně často používám kámen o váze cca 0,5 kg na vlasci o průměru cca 0,40 – 0,50 mm, který cíleně při záseku trhám. Slabší boužel použít nelze, neboť by nám při náhozu nápor nevydržel.

 1. Použijeme pomocný prut se smekacím navijákem. Ten položíme do vidliček tak, aby směřoval do míst, kam chceme nahodit.
 2. Konec vlasce upevníme do karabiny na sumcovém prutu.
 3. Odklopíme naviják na pomocném prutu
 4. Sumcovým prutem nahodíme do lovného místa. Kotevní olovo či kámen máme na místě, kde hodláme lovit.
 5. Na sumcovém prutu nyní odklopíme řadič resp. u multiplikátoru zapneme volnoběh.
 6. Pomocným prutem si přitáhneme karabinu.
 7. Kotevní olovo zůstane na svém místě a my můžeme v klidu připnout bójku, koncový splávek, nebo třeba i podvodní splávek
 8. Nakonec pomalu ke kotevnímu olovu do lovného místa vše přitáhneme.

Více snad ještě napoví obrázek, kdy je šipkou označen vždy ten prut, který je "v akci".

Rizika
Tento postup je nebezpečný ve specifických podmínkách, tj. v místech s velkým množstvím vázek, kde by se mohla šňůra lehce zachytit, přes velmi silné proudy nebo v místě, kde bychom např. museli vše přetahovat přes mělčinu. Rovněž na proudných řekách, kde je jílovité nebo písečné dno může dojít ke "sjíždění" montáže. Dále je obtížnější docílit stejnou přesnost jako při zavážení. V případě většího výskytu stromů či velkých větví pod vodou metodu prosím raději nepoužívejte. Může se totiž stát, že při zatahování projede šňůra větví a v případě záběru se do ní může zdolávaný sumec zachytit volným háčkem a pokud to nebude hodně velký a silný kus, zůstane zde doslova "přikován" a odsouzen k smrti.

Tak nevím, zda–li je lepší leckdy nesmyslný zákaz zavážení a řeka plná olov, případně sestav, někdy i s rybou, nebo možnost si splávek či bójku zavézt, případnou vázku s loďkou uvolnit a loďku nakonec využít při zdolávání trofejní ryby????? Tento článek to určitě nevyřeší, ale věřím, že mi dáte za pravdu.


Nahozeno, Lužnický patnáctikiláč zdolán, vyfocen a ahoj někdy příště...

Metodu nahazování používám již celou řadu let a s poměrně slušnými výsledky. Např. na Lužnici, Orlíku, Jordáně, na pískovnách atd a věřím, že i vám pomůže.

Pokud zrovna vy budete pomocí tohoto postupu úspěšní, či naleznete jeho vylepšení, dejte mi zprávu. A umějte sumce i pouštět, oni se vám za to určitě odvděčí.

Přeji hezké souboje, fotografie a šňůru od slizu v délce alespoň dva metry

David Havlíček alias HaD

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

16 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 27. října 2015 v 9:39® petchlu
Středa 26. června 2013 v 9:09® Vilda30
Vilda30

Nazdárek, chtěl jsem se zeptat, když se to snažím nahodit, tak se mi strašně motá pletenka. jak to udělat, aby se to tolik nemotalo? Díky za rady.

Neděle 26. července 2009 v 11:44® miky108

sory to byl omyl ja totiz nevim jak se tady posilaj obrazky

Neděle 26. července 2009 v 11:40® miky108

chtel bych se zeptat jestly jsem to pochopil dobre

Neděle 23. listopadu 2008 v 7:59® tomis1

musím vyzkoušet,je to chytré

Úterý 15. ledna 2008 ve 12:52@ ???

Very nice site. vajinas enormes galerias* [URL=flicka-kraka.info arsle bmp[/URL]* sesso-vacca.info

Pondělí 16. července 2007 v 0:12® HaD
HaD

vachi: chytám na Lužnici v podstatě všude, jen poslední dobou mám nějak méně času :-(

Neděle 15. července 2007 v 10:04@ ???

ahoj. a ty chytáš na Lužnici? mohl by si říct kde? že bych tam také zajel se podívat já mám 15km od Tábora chatu na Lužnici – v bečicích jak je Restaurace Lužničanka ;-) (nevím jestli to tam znáš) ale tam chodím na sumce a potom jezdím do Hutí, to je parádní místo kousek před Bechyní.......jo a jakou nástrahu doporučuješ;-) dík moc za odpověď

Čtvrtek 23. června 2005 v 17:50® Antares
Antares

Velmi pěkný a výstižný článek,moc pěkná fotka.

Středa 8. června 2005 v 19:45® xycht

Moc pěknej článek…naprosto souhlasim s tim co píšeš Davide.

Středa 8. června 2005 v 10:54® HaD
HaD

Při bójce to omezení samozřejmě je, ale podvodní či koncový splávek to omezení nemá, protože se nejedná o bójku viz. definice bójky ;-)

Středa 8. června 2005 v 9:59® Candátoman

Způsob je velmi zajímavý a znám ho malinko v jiné verzi, ale v podstatě je to totéž. Nechci dělat chytrýho, ale není náhodou v rybářském řádu, že při lovu bójkou se smí chytat jen 25m od místa lovícího (nebo tak nějak)? Asi se to nevztahuje na samotný splávek, ale v článku popisuješ možnost použití i bójky. Jak to vlastně je???

Středa 8. června 2005 v 9:03® HaD
HaD

Pravdu díž, místo kostek používám ony zmíněné kameny – jsou ještě levnější a najdu si je u vody a nemusím je tahat, ale kostka je zase pěkná a vždy připravená, to je fakt a navíc má tvar, který lépe kotví, než nějaký půlkilový oblázek :-))

Středa 8. června 2005 v 8:41® Milky
Milky

Tento způsob lovu používám a znám ho od tebe. Jediné, co jsem upravil bylo použití závaží. Nejdříve jsem zkoušel 400g olova – cena 28Kč, ale když každý skoro druhá nához zůstalo v řece – blbéééééé. Dojel jsem do stavebnin a kopil malé kostky zámkové dlažby. Každá se řízne napůl a vyvrtá otvůrek. Cena kostky je přijatelných 3Kč. Ještě bch pro začátečníky doplnil, že v řece je třeba z pochopitelných důvodů umisťovat pomocný prut směrem PO proudu.

Středa 8. června 2005 v 8:10® HaD
HaD

Pomocný prut se samozřejmě po náhozu odepne a uklidí. Nezůstává s montáží spojen. Určitě to pošli, něco s tím vyvedu ;-)

Středa 8. června 2005 v 7:33profil byl smazán

Tento způsob je velice dobrý. Používal jsem ho už kdysi dávno, ještě než jsem vyměkl a přestal na živou rybku chytat. Používal jsem to, ale v trochu jemějším provedení na štiky. Výhoda byla hlavně v tom, že se rybka náhozem a nárazem na hladinu nepoškodila, dala se potom kdykoli vyměnit a pomocí pomocněho vlasce se dala udržovat v jednom místě. Jediné problémy byly s tím, že se muselo nehazovat ve dvou , protože pomocný prut bylo lepší když druhý držel v ruce a přibrzďoval cívku a bylo lepší když jsme byli dále od sebe protože někdy se stalo že se hlavní a pomocný vlasec nezi sebou přetočily a muselo se nahodit znova . Ještě byl problém že některým jantarům od RS se zdálo, že chytám na výce prutů. Dělal jsem to potom tak že jsem vlasec z pomocného prutu odstřihl, přivázal na kus klacku a ten zamaskoval u břehu pod vodou. Jinak mám ještě jeden zajímavý způsob který jsem používal při chytání na živou. Pokusím se najít tu montáž a vyfotit to nebo ti to alespoň namaluju a pošlu na mail. Ale maluju hrozně když bys to chtěl zveřejnit tak bys to musel nějak upravit.