Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Netradiční jarní lov okounů necteno

8.5.2005 | Tipy & triky | Okoun říční | 30.502 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 11

Netradiční jarní lov okounůMožná, že tento způsob rybolovu už dlouho znáte a je to pro vás samozřejmost. Anebo o něm víte, ale nevyzkoušeli jste ho. Dírkaři mi mohou vytknout, že tento rybolovný způsob zná každý. Sám ani nevím jak ho mám správně nazvat – snad taková jarní přívlač? Ano, čtete správně. Je to taková povolená jarní přívlač…

Protože se zjara nesmí chytat na umělé nástrahy, tak mě zbývaly pouze dvě možnosti: Oprášit dlouhý, tvrdý teleskop a čekat na nějakého kapříka anebo složit svůj jemný uhlíkový prut a vyrazit na okouny. Na kaprech je to klasika, to všichni znáte (čihátko, jeden–dva háčky, zátěž nebo krmítko). Na okounech je to podobné (splávek, pár broků nebo průběžné olovo, háček). Proč tady vlastně rozebírám takové banální záležitosti? To se dozvíte v následujících řádcích.

Vždycky mě ale víc lákala právě druhá možnost. Okouni většinou šli a byla to zábava, pozorovat, co dělá malý spláveček za cirkus na hladině. Tohle už pro mě byla ”ojetina” a plavačku jsem měl docela dobře zvládnutou. Poslední dobou s oblibou objevuji nové způsoby lovu a k tomu mě teď vede můj příběh, jak jsem vlastně daný systém objevil.

Za velké vody vyrážím zkusit na plavanou na kopané červy lovit jarní okouny. Můj cíl jsou štěrkoviště a zatopené skály. Když přijíždím na dané místo, chytá opodál kamarád Jirka. Zkouším různé hloubky a místa, ale pruhovaní krasavci vůbec nereagují, jakoby měli prodloužený zimní spánek. Mezitím, znuděn bez záběru, vidím, jak Jirka ”tahá” jednoho okouna za druhým. Najednou si všímám, že chytá bez splávku a když vytahuje z vody zbytek, divím se ještě víc. Celý vítězný systémek se skládá jenom ze tří nacvakávacích bročků a čilým červíkem na háčku.

Systémek podrobně popíši později. Teď něco málo k prutu, navijáku a ostatnímu.

Prut
Dvoudílný, uhlíkový (karbonový), s délkou od 1.80m do 2.70m (podle velikosti toku) s vrhací zátěží nejlépe do 10g (UL), s rychlou akcí špičky (pozn. používám 2.10m dlouhý prut, který má gramáž 5–30g a taky to s ním jde).

Naviják
Postačí menší nebo střední smekací navijáček s citlivou přední/zadní brzdou. Volba značky či typu je zcela na vás. Naviják v tomto případě nehraje až tak velkou úlohu (hlavní roli hraje vedení nástrahy!).

Vlasec, šňůra, návazec
Vlasec hlavně kvalitní a o menším průměru (0,10–0,18mm) s nosností postačí do 4kg (podle průměru a kvality vlasce), nedoporučuji navazovat nějaké staré, zkroucené, poškozené vlasce. Raději sáhněte do peněženky a pořiďte nový a kvalitní, než aby jste se připravili o nezanedbatelné množství záběrů. Šňůra je podle mě zbytečná–nepoužívám ji pro tento způsob lovu. Návazec můžete použít, ale není nutností. Pokud použijete vlasec př. 0.12–0.14mm, tak návazec není potřeba. Ale může přijít vhod, pokud byste použili vlasec o průměru 0,18mm (návazec 0,10–0,12mm).

Broky
Standardně přicvakávací, velikost a počet bročků musíte zjistit postupným zkoušením, podle toho, jak rychle bude nástraha dopadat ke dnu (většinou používám buď: 3 středně velké anebo řadu 5–ti menších bročků).

Háčky
Ve velikosti 6–9, podle velikosti a druhu nástrahy.

Nástrahy
Chytal jsem zatím pouze na kopané červy, hnojáčky, části rousnic. Bílé červy a ostatní živočišné nástrahy jsem zatím nezkoušel.
Sestava systémku–je velice jednoduchá, vše je doufám patrné z přiloženého nákresu.


Obr.návazec nebo kmenový vlasec,5–3 přicvakávacích broků,háček ve velikosti 6–9

A teď se dostáváme k tomu nejlepšímu!

Technika vedení nástrahy
Každá rybolovná technika si žádá své, takže když vyrazíte poprvé k vodě vyzkoušet tento rybolovný způsob, tak nečekejte valné úspěchy. ”Twistraři” mají v tomto případě vyhráno, protože vedení nástrahy je v podstatě v obou případech stejné. Mé první setkání s tímto způsobem bylo k vzteku – nedařilo se mi. Výsledky v porovnání s Jirkovými úspěchy byly více než rozdílné. Pár týdnů mi trvalo, než jsem vykouzlil daný pohyb nástrahy. Nejprve si vedení nástrahy vyzkoušejte někde na mělké vodě. Až se vám bude zdát, že nástrahu svedete oživit, zkuste si její vedení naostro s ”pruhatými porotci”, kteří vám jej ohodnotí.

Způsobů vedení je více–než dost, uvedl jsem mé nejoblíbenější:

 1. Nástrahu nechte klesnout na dno, párkrát ji pocukáváním špičkou prutu pozvedněte do vodního sloupce a pomalu spusťte na dno. Tohle vícekrát opakujte. Pozor – vlasec při spouštění musí být stále napnutý! – musíte mít stále kontakt s nástrahou.
 2. Nástrahu nechte klesnout na dno, chvíli počkejte a poté zběsile ”oťukejte” nástrahou dno, aby vznikl oblak prachu. Chvíli nechte nástrahu odpočívat, cca za 3 vteřiny nástrahu pomalu s postupným zrychlením pozvedněte do sloupce a tak se nástraha stane neodolatelnou.
 3. Nástrahu opět nechte klesnout na dno, chvíli ji nechte odpočinout a pomalu, až po největší rychlost ji zvedejte do sloupce.V nejvyšší rychlosti přerušte zvedání a držte nástrahu v dané hloubce. Celý postup poté opakujte.
 4. Nástrahu nechte klesnout na dno, poté ji s přerušovaným vedením kombinovaným pocukáváním veďte až k hladině.
 5. S nástrahou si prostě jen tak hrajte jak je libo, kombinujte různými způsoby vedení, zkoušejte nové způsoby oživení nástrahy.
 6. A teď to nejlepší!: Nástrahu nechte klesnout na dno, odklopte překlapěč navijáku, vezměte vlasec do ukazováku (za druhý ohyb), aby vám z něj nespadl, pocukáváním ohýbejte ukazovák k sobě a nástrahu veďte k hladině tak, aby připomínala zbrklou, prchající rybku. Nebo můžete zvolit druhou variantu a to dodělávající rybku (ukazovákem pocukávejte v delších nepravidelných intervalech). To v okounech přímo vzbudí chutě k útoku.

Shrnutí
Bilance úlovků je úžasná, za jeden víkend jsem zdolal 4 okouny o rozměrech 30,31,31,34cm!!!

A dalšími úlovky byli menší okouni (do 25cm) a boleni (do 40cm). Tento rybolovný způsob lze praktikovat kdekoliv, ať už to jsou zatopené skály, mělčiny s podemletými břehy a travami nebo štěrkoviště. Nejvíce se mi osvědčily členité skály, kde je hloubka přes 3m a více. Jirka na jaře dokonce ulovil i 59cm dlouhou štiku, kterou samozřejmě pustil do rodného živlu (pozn. Zdůrazňuji, že tento rybolovný způsob se v žádném případě nevztahuje k lovu dravců a veškerých hájených ryb!). Nezklame Vás ani v různá roční období, tento lov můžeme provádět po celý rok, většinou od vody neodejdete s prázdnou. Další výhodou je cenová dostupnost (systémek vyjde max. na 10kč!), takže s trháním nejsou velké problémy.

To je ode mě vše. Chtěl bych poděkovat Jirkovi, který mě s metodou seznámil a popřát Vám mnoho úspěchů s tímto netradičním způsobem lovu.

Martin Hill (14 let) alias Ebobo

POZNÁMKA REDAKCE: Článek vyjadřuje názor autora, redakce se domnívá, že se jedná o způsob lovu, který je povolen pouze v období od 16.6. do 31.12..

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

7 hodnocení, v průměru 3.7 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 2. října 2016 v 17:30@ Jaky

Lov na plavanou (ČRS): Tímto způsobem je možno lovit dvěma pruty současně a je možná kombinace s lovem na položenou. Prut může být držen v ruce, nebo položen na vidličkách, nebo jiné opěrce. Při lovu na plavanou může osoba provádějící lov pohyb nástrahy aktivně ovlivňovat. Na každé udici jsou nejvýše 2 návazce s jednoduchými háčky nebo 1 návazec s dvojháčkem nebo trojháčkem.

Pátek 31. srpna 2012 ve 14:16® lunimus

citacia SK zakona: „Lov rýb prívlačou je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z rybárskeho prúta s navijakom, vlasca alebo splietanej šnúry a vláčenej nástrahy, pri ktorom je nástraha ťahaná prerušovaným alebo súvislým pohybom s cieľom podnietiť ryby k záberu. Pri tomto spôsobe lovu nemôže byť nahodená ďalšia udica. Lov rýb pomocou bubliny, sbirolina alebo iných obdobných pomôcok sa považuje za lov prívlačou len na pstruhových vodách a lipňových vodách.“

Hovori sa tu o sposobe vedenia nastrahy ako takej … nie o tom z coho je nastraha vyrobena, resp. ci je ziva … t.j. jedna sa 100% o privlac …

Neděle 10. října 2010 ve 22:28® Rendy

Rozhodně nejde o povolený způsob lovu. Je to přívlač jako vyšitá. Tento článek je matoucí.

Středa 24. března 2010 v 15:08® zazatec
zazatec

Protože se nástraha aktivně vede vodním prostředím, tak je to přívlač. Chytat tímto způsobem před 16. červnem bych rozhodně neriskoval. Jinak článek je velmi pěkný.

Neděle 14. ledna 2007 ve 13:31® Kubajs
Kubajs

o tom že to je přívlač je tu toho dost ale chci se zeptat jak tu žížalu napichuueš protože na tom nejvíc závisí styl chodu jestli jí nenecháš volný ani jeden konec tak bude chodit podle mě hůř než když jí napíchne tak aby měla oba konce volné

Pátek 4. srpna 2006 v 10:46® Tomas-SR

ale sak to mas ak lov na polozenu s tim nemozu bit problemi.a ak to vitahujes to je uz tvoja vec a nie vec RS aspon podla mna

Středa 2. srpna 2006 v 10:22® Blade

to není žádná přívlač, máš to hezky zpracované a kdyby jsi měl nějakou fotku pro osvědčení tohoto způsobu lovu pošli mi ji prosim mailem na adresu VojtechKuchynka@seznam.cz

Pondělí 9. května 2005 v 6:58

No já si myslím, že za tento způsob lovu by ti RS mohla dělat problémy. Podle mě se jedné o přívlač (vertikální přívlač) – tedy dle slov vyhlášky – aktivní vedení nástrahy vodním prostředím.

Středa 18. května 2005 ve 12:29® Gudaska

Tak přesně tak lovím okouny z loďky. Jelikož si však dost zakládám na povolence, tak až od druhé půli června.

Neděle 8. května 2005 ve 20:06® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Čau marťas,máš ten článek docela dobře propracovaný.Už se těším,až spolu vyrazíme!!!!!!!

Úterý 17. května 2005 v 10:15® SALAM

Tak jestli tohle neni vertikální přívlač tak já sem asi Jacek Kolendovicz. Argument typu, nepoužívám umělou nástrahu ale živího červa je docela vtipná, ale podle mě nesmyslná. Jinak k článku – určitě to vyzkouším, ale až po 15. červnu.