Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

TEST nepromokavého oblečení necteno

31.3.2005 | Testujeme pro Vás | 15.268 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 1

TEST nepromokavého oblečeníMembránové, tedy nepromokavé, a přitom prodyšné oblečení již není pro většinu z nás žádnou novinkou. Jenže ne všichni již víme, že zatím přes veškeré ujišťování výrobců dosud nebyla vyvinuta membránová látka, která by při současné nepromokavosti byla stejně prodyšná jako stará dobrá promokavá „šusťákovka”? A to je i hlavním důvodem, proč trendem poslední doby se stává ultra lehké a skladné membránové oblečení. To proto, že větrovku či případně i kalhoty takovéhoto oblečení je možné snadno nosit či vozit sbalené stále s sebou a používat je pouze v případě deště či silného větru...

 Jak ale koupit co možná nejlevněji, a přitom„nenaletět”? Jeden z osvědčených způsobů je dát na radu někoho důvěryhodného, kdo už s daným výrobkem má nějaké praktické zkušenosti. Často se nám totiž může stát, že subjektivní, leč praktické hodnocení bývá v rozporu s udávanými technickými parametry. Uvítali jsme proto možnost názorného I praktického testu ultra lehkého, nepromokavého oblečení značky O2 Rainwear ze zakázkově vyvinutého materiálu od proslulé americké společnosti 3M. Oblečení a membránovou látku pro testy nám zapůjčil výhradní dovozce tohoto oblečení pro ČR a SR – společnost CZ BMI, s.r.o.

Pravdou je, že materiál testované větrovky a kalhot na nás nepůsobil na první dojem „nepromokavě” ani prodyšně. Měli jsme pocit, nejen že materiál není nepromokavý, ale že se musí při setkání s vodou ihned rozmočit jako papír! Rovněž tak tenkost a neuvěřitelná lehkost použitého materiálu v nás na první pohled nebudila velkou důvěru. O to více jsme pak byli překvapení informací na visačce, že toto oblečení je dokonce možno prát v automatické pračce, a to i běžnými pracími prášky! Zde však naše první kritické dojmy končily, neboť použitý polypropylenový materiál je mimo lehkost a skladnost opravdu velmi příjemný na dotek a o jeho skvělých vlastnostech jsme se měli možnost vzápětí přesvědčit.

Nejprve jsme provedli improvizovaně, leč velmi názorně test nepromokavosti a prodyšnosti současně. Připravili jsme si dvě průhledné plastové nádoby se širokým hrdlem a šroubením, z nichž jednu jsme opatřili ventilkem a druhou nalévacím otvorem. Odstřižek látky, zcela shodný s materiálem testované větrovky, jsme vložili mezi obě nádoby a ty pak pevně sešroubovali přes tuto látku k sobě.

Poté jsme do horní nádoby nalili vodu a ke spodní připojili hustilku. A skutečně – vzduch ze spodní nádoby lehce procházel membránovou látkou a na své cestě k hladině v horní nádobě vytvářel velké množství drobných vzduchových bublin. A nejen to, do spodní nádoby ani po několika hodinách nepronikla ani kapka vody! Navíc jsme byli příjemně překvapeni i tím, že po rozšroubování obou nádob nebyla látka v místě dosti drsného „zaškrcení” v místě závitu nijak viditelně poškozena. Začínáme tedy věřit, že to nebude větrovka jen „na jedno použití” a že výrobcem udávané hodnoty 8 m vodního sloupce a 10000 g/m2/24 hodin nebudou nadnesené.

Dále jsme větrovku a kalhoty podrobili subjektivním praktickým testům jak při pohybu, tak i při delším posedu venku na silném dešti, a byli jsme opět velmi mile překvapeni jasně citelnou funkcí membrány. Při chůzi jsme dokonce ani nepostřehli rozdíl mezi ní a klasickou „šusťákovou”. Odvod tělesných par byl zcela zřejmý a v ničem si nezadávající s věhlasnými, a také mnohem dražšími značkami nepromokavého oblečení. Je důležité zmínit i fakt, že nošení kvalitního „termoprádla” značně zvyšuje pocit tělesného komfortu při používání nejenom tohoto membránového oblečení. Na závěr jsme provedli i pokus s vypráním větrovky v automatické pračce při teplotě 30°C a následně jsme si ověřili, že nepromokavost i prodyšnost větrovky a kalhot zůstaly zcela zachovány!

Závěrem lze pouze konstatovat, že námi testovaná větrovka i kalhoty z materiálu O2 Rainwear se mohou tedy pro mnohé z nás stát opravdu cenným a těžko postradatelným průvodcem nejen při našem koníčku, ale i př dalších našich aktivitách pod širým nebem. A to nejen proto, že se svojí cenou řadí zřejmě k vůbec nejdostupnějším výrobkům na našem trhu.
–rk–

Tento a další články naleznete v dubnovém vydání časopisu KAJMAN

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

8 hodnocení, v průměru 4.3 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 10. dubna 2005 ve 14:29® Hony

Ještě vědět, kde a za kolik se to dá sehnati.