Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Lovy na dírkách necteno

9.3.2005 | Rybaření na dírkách | 11.157 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 10

Lovy na dírkáchJak jsem se k tomu vlastně dostal? Není to zase tak dlouho, co jsem s touto metodou lovu začal. To víte, zima je dlouhá, rybář má už svoje nářadí pečlivě vyčištěno, chybějící návnady a nástrahy dokoupeny a tak se nudí. Někteří se baví vlastní výrobou rybářských potřeb a někdo chodí lovit na dírky. Já patřím bohužel i bohudík mezi tu druhou skupinu. Proč zrovna bohužel? Asi jen pro to, že pokaždé pěkně vymrznu a pak si týden „hovím” nemocný doma v posteli, popíjím horký čaj a přemýšlím nad tím, kdy zase vyrazím na led. A tak se to opakuje pořád dokola. No a proč bohudík? Přece proto, že si užiji krásný den věnovaný nádhernému sportu a hlavně zažiji nádherný souboj s nějakou pěknou rybou...

Bohužel je ale docela škoda, že v České Republice je tento styl rybolovu zakázán. Přesto se však najdou výjimky v podobě soukromých revírů, kam právě já s oblibou chodím. Nevýhodou soukromých revírů je sice to, že se lov musí zaplatit (v ceně povolenky jsou vždy nějaké ryby, které si můžete nechat), ale to určitě vyvažuje slušná zarybněnost a tím i četnost úlovků.

Příznivců lovu na dírkách je stále více... (foto: HaD)

Pojďme si něco říct o samotném rybolovu.

Lov
Na dírkách jde lovit dvěma způsoby a to:

  • „aktivně” – váš proutek držíte neustále v ruce a s nástrahou v dírce „pocukáváme” ve vodním sloupci
  • „pasivně” – váš proutek je ve stojanu a čekáte na záběr. Nástrahu necháváte tak okolo 30 centimetrů nad dnem, kde se ryby nejvíce zdržují.

Je výhodné tyto techniky střídat. Já to osobně řeším tak, že když mi berou, preferuji především „pasivní” lov a když mají ryby pauzičku, tak zkouším „aktivní” dírkaření. Kdybych měl porovnat tyto techniky, pak podle mě i podle ostatních dírkařů praktikuje většina rybářů spíše ten „pasivní” způsob. Na úlovcích to ale znát není, protože ty trofejní kusy raději „lapnou” po něčem hýbajícím se.

Výbava
Hlavní je mít teplé oblečení, rukavice, teplou obuv a nějakou termosku s čajem (to proto, aby jste neumrzli). Úplně nejdůležitější jsou ale věci k lovu. Hlavním článkem této sestavy je prut. Dírkové speciály lze koupit, anebo si můžete proutek vyrobit sami (viz Články–Archiv–Prosinec 2004–Vyrábíme ledový prut). Důležitou součástí je taky nějaký naviják. Postačí malinkatý smekací navijáček nebo multiplikátorek s navinutým vlascem s co nejmenším průměrem. Já nejraději používám vlasec o průměru 0,12, ale na revíru, kam chodím dírkovat, je toto pravidlo: vlasec s průměrem minimálně 0,16. Já to respektuji a tak mám na jedné cívce „dvanáctku” a na druhé "šestnáctku”. Velmi důležitý je také indikátor záběru, který se dává před poslední očko prutu.

Nástrahy a návnady
Při aktivním dírkaření jsou potřeba nějaké malé twistříky a banja velikosti 1” nastražené na jiggové hlavičce nebo na háčku, před kterým je brok. Možné je taky použít marmyšku s jakoukoliv nástrahou (sýr, těsta, červi atd.). Při „pasivním” dírkaření je zase potřeba stojan, židlička a nástraha (výše zmíněná) – buďto na normálním háčku nebo na marmyšce. Já nejraději používám červy a žížaly (tam kde je to povoleno), hotová těsta Berkley, a nebo tavený sýr. Jako návnadu nejčastěji používám pstruhové granule, které se dají sehnat ve všech rybářských potřebách. Případně je možné v dírce rozdrolit tavený sýr, který vytvoří „oblak”, který je pro pstruhy neodolatelný.

Pár slov na konec.....
Doufám, že se vám bude po přečtení těchto řádků na dírkách dařit lépe a že se tomuto nádhernému lovu začne věnovat více lidí.

Denis Groeger alias denyg

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 8. června 2006 v 16:49® Jarinek

velmi pekny clanek dynygu ja ta chytam na dirkach.ale nebud tak skromný a pis dál uz se tresu

Pondělí 14. března 2005 v 17:19® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

I to je mozne,ale podle me je vec kazdeho,jaky sport na svem rybniku provozuje…myslim na vlastni nebezpeci!!!!

Neděle 13. března 2005 ve 14:56

Lov na dírkách je pěkné spestření sezony,ale pozor!!! V ČR je nelegální a to na soukromých,či svazových vodách,viz zákon o rybářství.Zatím se nic neděje a tuto zimu už to asi vydrží,ale až na to někdo příslušné orgány upozorní budou s tím problémy.

Sobota 12. března 2005 ve 14:53® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Ale nee,neco umim,ale jsem takovy rybarsky becko!!!!

Sobota 12. března 2005 ve 14:33® Ebobo
Ebobo

Ohledně ryb. :-) V tomhle věku tolik vědět-to je co říct.

Sobota 12. března 2005 v 11:20® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

V čem prosimte?????

Sobota 12. března 2005 v 9:28® Ebobo
Ebobo

Nebuď skromnej,myslim,že máš dobrou budouctnost.

Pátek 11. března 2005 ve 21:02® Zlinsky_lovec
Zlinsky_lovec

Ebobo:Nebyt dedy a babicky,tak to nevim.....byl jsem taky na nove a na prime pro mistni vysilani.Tento lov me vnitrne donutil napsat tento clanek.Ale myslím,ze to byla poradna nahoda,ze tam akorat byli!Ale jinak díky za upozorněni.

Pátek 11. března 2005 v 19:16® Ebobo
Ebobo

Dobrý,stručný­.pozn.Víš,že jsi byl v novinách(Blesku-Pondělí 7.března 05,číslo 55),na straně 4?„Ani třeskutý mráz neodradil včera nedočkavé rybáře.Popadli nádobíčko a vypravili se na družstevní rybník Výlanta ve Fryštáku na Zlínsku…blabla­.Nejúspěšnější Denis Groeger(13) ze Zlína chytil 15 ryb!“Ten článek je ještě delší,ale to podstatný jsem vypsal.

Čtvrtek 10. března 2005 v 19:29® Tomash
Tomash

Pěkný článek denygu… Piš dál. Už teď se těším.