Chytej.cz

Jak vyrobit wobler... necteno

14.2.2005 | Jak vyrobit ...? | 64.004 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 67

Jak vyrobit wobler...Když se kdysi, ještě za „bolševika”, začaly objevovat v některých obchodech v Praze woblery finské fi. Rapala, málokdo měl to štěstí, že trefil dny, a pár těchto nástrah mohl zakoupit. Též to nebyla na tehdejší dobu levná záležitost. Má představa, že první hod s touto dokonalou napodobeninou živé rybičky může skončit někde u dna v pařezu či potopeném stromu, velela k pokusu woblery začít kopírovat. Zapůjčil jsem si tedy několik originálů od svých kamarádů a pokusil se úspěšné nástrahy vyrobit...

>Pamatuji si přesně na svůj první výtvor, který jsa velmi podoben invalidnímu papoušku prozkoumával podjezí plánského revíru na Lužnici. Podařilo se mi hned napoprvé nastavit nořítko z plexiskla tak, že jsem na jemném prutě cítil každý záchvěv této nástrahy přesně, jak to bylo obvyklé u originálu. První rybou ulovenou na tento paskvil byl půlmetrový candát. Bylo to v době, kdy jsem začal opouštět lov na přirozené nástrahy a tušil, že se mi otevírá spousta možností, jak přelstít ryby nástrahami ručně vyrobenými. Byl jsem pyšný, že woblery „pracují” a že nenechávají dravce lhostejnými. Tato pýcha mě postrkuje dopředu dodnes, i když přívlač dost ustoupila jinému lovnému způsobu – muškaření. Přece jen ryba ulovená na vlastnoručně uvázanou mušku či vyřezaný wobler potěší dvojnásob!

foto: autor

První pokusy s woblery byly trochu komické. Ale hned zpočátku začaly chytat ryby a to bylo velmi důležité a povzbuzující. Časem jsem zjistil, že není až tak důležitá barva nástrahy, jako její dokonalý pohyb, cílené vedení a „dosažitelnost” nástrahy pro zuby dravce. Tím myslím přirozená nabídka nástrahy, zkrátka vyvarování se vedení systémem „neřízená střela”. Raději uvedu několik poznatků a pravidel, které by mohli pomoci leckterému kutilovi s prvními pokusy při domácí výrobě woblerů. Podotýkám, že bydlím v panelákovém bytě a tudíž veškeré mé výtvory nezažily žádnou dílničku. Snad i tato poznámka dodá začátečníkům více odvahy.

Pravidla pro výrobu

 • Nástrahy co nejvíce odlehčit – po vzoru úspěšných světových výrobců jsem dospěl k poznání, že především lehké nástrahy dosahují toho nejvěrnějšího pohybu:
  • vyžadují menší nořítko
  • rychle stoupají vodním sloupcem nahoru při pauze v navíjení
  • nevýhodou je však horší odhazování na delší vzdálenost
 • Nástrahy dokonale chránit (proti vodě a dravčím zubům). Nic tak „nevytočí”, jako když vám po několikadenním snažení wobler prokousne první malá štička, popř. popraská vrchní lak a voda dokončí dílo zkázy. Sám jsem několikrát práci uspěchal a o to víc to pak mrzelo. V tomto případě několik vrstev laku je jistota.
 • Nástrahy vyrábět ve větších sériích (alespoň 3 až 5 stejných kousků). Je to především ekonomické např. při míchání různých barevných odstínů.
 • O vyrobených nástrahách si vést základní „dokumentaci”. Trochu k zasmání, ale vím, co říkám... Uchovávám si různé popisky rozměrů, primitivní šablony a od každého typu a barvy alespoň 1 kousek. Když se po delší době rozhodnu znovu vyrobit úspěšný kousek, nemusím dlouho tápat, znovu měřit originál apod.
 • Nástrahy uchovávat chráněné přímému světlu. Běžně dostupné laky domácí provenience časem mění svou barvu, typické je především žloutnutí.

Materiály

 • Tělíčko - Začínal jsem s woblery z lipového dřeva, poté přešel na balzu kvůli snadnější opracovatelnosti a lehkosti materiálu. Poslední dobou je to především lehký plast, který je voděvzdorný. Woblery neodlévám, vše je tzv. „handmade” – poctivě vyřezané nožem a obroušené smirkovým papírem a pilníkem. Materiály jsou každému běžně dostupné – např. měkké dřevo u známého truhláře, balza v modelářských potřebách a případně plastové zbytky z reklamních tabulí.
 • Drátěná forma - Uvádím zde hlavně toto řešení úchytů trojháčků, neboť právě celistvá konstrukce uvnitř wobleru zajišťuje lehké vyvážení po celé délce tělíčka (většinou není třeba přídavné olověné pásky a drátky i když se bez nich u některých typů neobejdete) a také je pojistkou při extrémním zatížení wobleru v tahu (např. při zdolávání kapitálního dravce). Materiálem jsou ocelové drátky o průměrech 0,6 až 1,2 mm např. Osteofix (tvrdý Hard Dur používaný ve stomatologii a dostupný ve zdravotnických potřebách) nebo speciální tenký svářecí a některé druhy černěných pevných drátů.
 • Nořítko - Mé prvotní výrobky s nořítky vyřezanými z různých plexi krabiček často přicházely ke známému úrazu – vylomení či spíše prasknutí při ostřejším nárazu o dno. Jeden čas jsem tedy používal i měděný plíšek, který bylo možné snadno tvarovat, ale nepříjemně nástrahu zatěžoval. Hledáním různých materiálů z různých zdrojů a získáváním zkušeností od ostatních rybářů a výrobců jsem se dostal opět k plexisklu (i když nevím, zda je to v tomto okamžiku ten správný výraz pro daný materiál) a to: materiálu z nichž jsou vyráběny průhledné štíty policie a také plexi součásti vyřazovaných dálnopisných strojů z českých telekomunikačních firem (před lety vyráběných brněnskou Zbrojovkou). S nořítky z naposledy jmenovaného materiálu mám ty nejlepší zkušenosti a navíc je možné částečně je tvarovat i za studena.
 • Povrchová úprava, laky, lepidla - Slabé a barevné Al folie od čokolád všech druhů, zbytky laků na nehty, dvousložkové epoxidové lepidlo, acetonové barvy, dvousložkový epoxidový lak...

Pracovní postup ve zkratce, doplněný několika radami

 1. Obkreslíme obrys kopírovaného wobleru na tvrdší karton (i s úhlem sklonu nořítka), obrys vystřihneme a používáme jako šablonu.
 2. Ze šablony přeneseme tvar wobleru na destičku vybraného materiálu požadované tloušťky.
  foto: autor
 3. V břišní části nástrahy vyřežeme pilkou na železo drážku po celé délce pro zasazení drátové formy.
 4. Vyřízneme také drážku pod určitým úhlem pro zasazení nořítka (na obr. pohled odspodu).
  foto: autor
 5. Následně vyřežeme potřebný tvar wobleru a obrousíme smirkovým papírem do hladka.
  foto: autor
 6. Z drátu vytvoříme formu (dle předlohy originálu) a v případě potřeby (předpokládaná extrémní zátěž) její konce fixujeme několika oviny slabšího např. Cu drátku
  foto: autor
 7. Formu zasadíme do „vyladěného” tělíčka a pečlivě zalijeme dvousložkovým epoxy lepidlem (drážku pro nořítko chráníme např. kouskem starého lina cca 2x2 cm ).
 8. Po vytvrzení lepidla z wobleru odstraníme přebytečné, přesahující části lepidla a několikrát (!!!) jej důkladně přelakujeme voděodolným lakem (může být i řídkým chemoprénovým roztokem). Na obr. hrubě opracovaný plastový wobler s volně zasazenou formou před zalepením.
  foto: autor
 9. Nyní již může následovat barvení do požadované napodobeniny druhu – my však přidáme ještě jeden krok navíc, který nám nástrahu ještě zdokonalí, a pevnostně vylepší. Vystřihneme ze slabé Al folie tvar, který ze všech stran dokonale obalí nástrahu (nutno si předem vyzkoušet). Na folii naneseme film dvousložkového lepidla a woblera s ním dokonale „oblečeme” – zabalíme jej jako cigaretu a případné kousky folie odstřihneme. Poté přikročíme k vytváření reliéfu šupin. Dokud máme lepidlo ještě „živé”, přitlačujeme obal valivým pohybem k tělíčku hrubším pilníkem – nejlépe tenkým a kulatým, který nám dovolí sáhnout i do méně přístupných částí.
  foto: autor „Šupiny” jsou pro někoho možná zbytečná záležitost, ale tím, jak pilníkem vytváříme miniaturní důlky na povrchu, napomáháme ve finální části (vlastním rybolovu) působení světelných odrazů z nerovností stříbřité folie do různých směrů ve vodním sloupci, a tím i k přilákání zvědavého dravce. (na obr. detail povrchu z Al folie)
 10. Po zaschnutí znovu odstraníme přebytečný materiál z předchozích částí a vyčistíme drážku pro nořítko.
 11. V této fázi již můžeme barvit dle fantazie – barvy perfektně přiléhají na „šupinatý” povrch. (na obr. první a třetí wobler – kopie Tarmo, mé nejoblíbenější...)
  foto: autor
  foto: autor
  foto: autor
 12. Mezitím, než barvy dokonale zaschnou, si vyrobíme nořítko z dostupného materiálu znovu podle originální předlohy.
 13. Nořítko vlepíme dvousložkovým lepidlem (popř. „vteřiňákem”) do hotového tělíčka a začneme s lakováním celého produktu. Těch lakových vrstev doporučuji opravdu opět několik – vyplatí se to !
 14. Ve finále osadíme woblera trojháčky a v dostupném prostředí (např. vana) vyzkoušíme jeho chod. Zde je namístě připomenout všeobecně známou věc. Třeba vychylování chodu woblera do určité strany se omezí náklonem závěsného (upínacího) očka do proti–polohy (na stranu opačnou). Nutno vyzkoušet ! (na obr. 11cm plovoucí štikový typ)
  foto: autor
 15. A už konečně..........hurá na ryby!

Dalších několik postřehů a zkušeností, nesouvisle řazených...

 • Při výrobě hlubokopotápivých typů woblerů (např. kopie Rapala ShadRap či FatRap) se miosvědčil následující postup: v dlouhém nořítku, na který použijeme poněkud silnější materiál, vyvrtáme 2 dírky, kterým provlékneme drátek (úchytné očko). Aby se na drátěný konec pod lopatkou nezachytávaly kousky vodního rostlinstva pokusíme se jej pomocí zatavení „vtáhnout” do plošky plexiskla. Postačí nám na to použití pistolové pájky. Provlékneme pájecí smyčku páječky úchytným očkem (označeno na obr.) a při nažhavení pájky táhneme směrem vzhůru až se drátek do plošky „zavaří”. Je to jednoduchý úkon pro praktické využití, a wobler též ve finále dobře vypadá.
  foto: autor foto: autor
 • Pokud má wobler dokonalý chod, nezáleží v mnoha případech na jeho barvě. Pro ryby dna (např. candát, sumec), kde je horší viditelnost, stejně dobře působí na jejich další vjemové orgány. Vzpomínám na úlovky na naprosto nebarveného woblera (kopie ShadRap – přírodní dřevo), který byl pouze přelakován, testován a už lovil ! (na obr. však již woblery v „kabátě” – u posledního je možné si všimnout, že má úchytné očko pouze v nořítku, takže není použita celistvá forma. Nořítko je fixované k vnitřní zkrácené formě – tato technologie se mi však příliš neosvědčila)
  foto: autor
  foto: autor
  foto: autor
 • Stejně dobře se osvědčil v počátcích „wobler chudých” – podlouhlá kapka ze smrkového dřeva, lopatka z měděného plíšku, oči z červených korálků přibitých tenkými hřebíčky a svérázným uchycením trojháčků : drobné vruty do dřeva, v části hlavičky rozklepané do plošky, do které byla po důkladném opilování hran do půlkulatého tvaru vyvrtána dírka pro nasazení kroužku s trojháčkem. Tyto vruty „speciál” byly zatočeny na příslušných místech do dřeva, které bez lakování ve vodě nabobtnalo a tak byly k nevytržení ! Zkrátka v jednoduchosti je síla...
 • Když vyrobíte po týdnech, měsících (a možná letech) zkoušení materiálů, typů a barev poměrně dokonalou nástrahu, nelze ji finančně ohodnotit např. pro prodej případnému zájemci. Takovou nástrahu je asi možné pouze darovat, vyměnit, popř. prodat za pouze symbolickou cenu. Ruční práce je v tomto případě těžko vyčíslitelná. Většina malovýrobců ve světě, kteří produkují pouze malé série ručně vyráběných nástrah, prodává své finální kousky většinou nad cenovou hladinou komerčních gigantů. Většinu svých woblerů jsem daroval především nejbližším přátelům. Mé nástrahy tak lovily v mnoha evropských revírech a dokonce i za oceánem. A tak zatím největší odměnou pak bylo ujištění mých kolegů, že se mé nástrahy mezi ostatními rozhodně neztratily a v některých případech po nich přátelé sáhli, když ostatní „světové tutovky” selhaly. (na obr. sada, která byla úspěšná v 9cm velikosti na mořské pstruhy ve Skandinávii a na aljašské lososy...)

foto: autor
foto: autor
foto: autor

Doufám, že můj zkrácený popis vyprovokoval alespoň pár nadšenců k výrobě vlastní vláčecí nástrahy. Na přiložených obrázcích uvádím některé z typů, které jsem donedávna tvořil. Stejně tak jsem se pokoušel i o dvoudílné nástrahy, kopie mnoha výrobců apod. To by však byl výčet trochu širšího záběru...

Přeji všem pevnou ruku při netradičním způsobu kutilství a mnoho krásných úlovků na vlastní výrobky!

Karel Melena

Jak se Vám tento článek líbil?

 • bezvýznamný
 • nic nepřinášející
 • dobrý
 • velmi dobrý
 • vynikající

20 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 9. října 2020 ve 22:53@ klapalfr386

Pamatuji si, že můj táta si vyráběl vlastní woblery. Já to několikrát taky zkoušel, ale bohužel jsem s nimi moc úspěchu nesklidil, tak zůstávám raději u těch kupovaných. Teď momentálně například hodně používám woblery od DUO. Právě ty se mi osvědčily víc než dostatečně.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 12. října 2020 ve 12:37 uživatelem mikuláš.
Středa 7. srpna 2013 v 18:18® Netusim

chci se zeptat dá se to udělat i z tvrdších materiálů jako třeba Buk nebo Dub? Poušívál bych je na sumce a boleny s těžkým prutem(60–100g) a potřeboval bych s tím dohodit tak 90m velikost by měla být kolem 15cm. Ještě se chci zeotat kde můžu zakomponovat nějakou trubičku s olůvkama pro vytváření vybrací nad drátek nebo mezi dané ohyby pod drátem?

Středa 10. dubna 2013 v 18:48® FANY
FANY

Já nejdřív vyřežu tvar a poté dělám díru na drátek na háky,lepím kanagonem, + x vrstev laku, pak barvy nebo polep a další vrstvy laku.Vše drží jako „skála“ jinak krásne napsáno :)

Středa 26. prosince 2012 v 18:44@ Nikolas

Aký drot použivaš ? pripadne kde ho kupuješ ?

Čtvrtek 3. listopadu 2011 v 8:28@ Kuba_Kral

Skvělej článek, když si vezmu, jak se s wobblery doma v kuchyni mažu, některé věci mě vůbec nenapadly. Fandím všem, co si doma nástrahy vyrábí sami – už jen pro ten pocit! Hodně inspirace jsem našel tadyk: http://www.lovy.cz/…rahy-woblery – je tam 170 wobblerů, některé vypadají i hodně divoce, třeba jako žaba. Většina obrázků se dá slušně zvětšit a tak můžete vesele kopírovat. Jen ještě jedna osobní rada: nevstávejte od stolu, když tam máte rozpaplané dvousložkové lepidlo a v kuchyni vám běhá malá dcera. Papírek, kde jsem měl namíchané lepidlo, si z části otiskla na tričko a druhou část přilepila na ledničku!!!!!

Úterý 28. září 2010 v 8:01® kuba4

A jako barvy můžu použít modelářské barvy Humbrol a Revel, které ještě přetřu voděodolným lakem?

Pondělí 27. září 2010 ve 14:21® kuba4

aha, no nic už mám epoxid z obi.

Pondělí 27. září 2010 v 6:57® zazatec
zazatec

kuba4> Vteřinové lepidlo se vsákne do dřeva, takže to epoxid nenahradí. Místo epoxidu by se ale dalo použít nějaké lepidlo na dřevo.

Neděle 26. září 2010 v 17:41® kuba4

A ještě jeden dotaz… :-) Pokud svého woblera namaluji na vzor Pstruh obecný, neodradím samotného pstruha od útoku? Požírají svůj vlastní druh a nebo barva wobleru na způsob pstruha jim nevadí, nebo dokonce to ignorují.

Neděle 26. září 2010 v 17:34® kuba4

A nešel by epoxid nahradit lepším vteř. lepidlem?

Sobota 29. srpna 2009 ve 12:04® plescarp

D@N> sdnad v kazdem rybarstvi je maji

Pondělí 10. srpna 2009 v 11:56® D@N
D@N

Prosim vas poradte kde sehnat krouzky k pripevneni trijhacku.Dekuji

Středa 5. srpna 2009 v 19:28@ Dan168

Chtel bych se zeptat kde kupujete krouzky k pripevneni trojhacku.

Pondělí 27. července 2009 ve 22:22profil byl smazán

Ty brďo, ty jsou parádní! Vypadají fakt dobře – to musí být magnet. Normálně jsi mě namotivoval a asi to zkusím vyrobit taky :-)

Pátek 5. prosince 2008 v 17:51@ ???

Ahoj je mi 14let a zacinam lovit na privlac tendle clanek je super rad bych si taky vyrobil par kusu ale nemely byste typ jak sehnat ty veci neak cenove rozume na cernym moste v praze dik a cau piste Yzzak@seznam.cz

Pondělí 14. dubna 2008 v 16:05® Galeocerdo

tak já bych to třeba zkusil přes zcela obyčejnej kroužek, jako to maj na originálech

Pondělí 5. února 2007 v 11:19® crow

aj ja by som sa opýtal ako sa tram umiestnia háčiky? mizuraj@inmail.sk

Neděle 29. října 2006 v 11:18® spilkler

Je to super a všem rybářům to jistě hodně přineslo a přinese.

Pátek 1. září 2006 v 18:28@ adam

super! akorát se chci zeptat jak tam umístit háčky? díky odepisujte na e-mail : madada1@gmail.com

Neděle 21. května 2006 v 8:36® wopen

Super článek!!Mám na tebe prosbu,letos v zimě jsem se pustil dravě do výroby woblerů,jde mi to myslím velice slušně.Vyzkoušel jsem zatím na pstruhovce malý woblírky a úspěch na ně byl pro mě až ohromující.Chtěl bych se zeptat,kde sehnat ten materiál na ty nořítka,jestli by jsi mi prozradil nějaký zdroj nebo kam se mám zkusit obrátit!Všechny ostatní činnosti výroby jsou hračka a nejlepší je barvení:))Předem moc děkuji za pomoc!!!

Sobota 22. dubna 2006 v 7:55@ ADA

Článek je vynikající a pěknější woblery jsem ještě neviděl.Jelikož se výrobou rovněž zabývám mám jeden osvědčený zlepšovák.Oči pro woblery vyrábím ze starých cd co mají zrcadlový povrch,jde to snadno vystříhnout nůžkama (je to plast) malý kroužek a lihovým fixem udělat panenku a pak jen nalepit.Vypadá to opravdu výborně a oko ve vodě opravdu září a leskne se.

Středa 13. dubna 2005 v 6:01

velice dobry článek , chtěl bych se vas zeptat když přejíždíte pilníkem pote al. folii jestli se nerostrhne a jestli jde fakt na tu folii barvit? a taky kolik stojí acetonové barvy a epoxidový lak a kde je seženu? díkz moc , pro jistotu moje adresa je : Janovsky10@seznam.cz

Pondělí 7. března 2005 ve 13:18® toulovec
toulovec

kluci vyzkoušejte nerezovej drát na sváření pomocí CO2, shánel jsem ho kámošovi na něco podobnýho a myslím že to nebude pro nikoho problém sehnat, dělají se i různé průměry

Neděle 6. března 2005 v 8:28® TomasA

Je to super

Neděle 27. února 2005 v 19:47® Lerak

Nemohu Ti přesně odpovědět protože jsem barvy kupoval již před lety a to ty základní : bílou, černou, červenou a žlutou.Byly to plechovky cca 0,5 kg. Nejlepší odstín olivově zelené se namíchá ze žluté a černé…Některé odstíny a přechody vytvářím s pomocí starých laků na nehty všech možných barev…

Neděle 27. února 2005 ve 12:05® Matrix
Matrix

Nevim co rict je to proste super!!!

Neděle 27. února 2005 v 8:31® Lerak

barveny je to normálně štětcem, a tupováním???Nevím jaký je pro to správný výraz…Na špejli namotaný kousek hadru, molitanu nebo „utažená vata“ a barvou vytváříš na povrchu woblera takový rozpitý velký tečky…

Sobota 26. února 2005 v 19:06® Lerak

Ten Osteofix je dvojí : jednak tvrdý (ten používám- označený tvrdý Hard Dur) a pak také měkký. Na woblery do 9 cm používám průměr 0,7 a 0,8mm a na větší velikosti 0,9 a 1,0 mm. Až půjdeš k zubaři tak Ti ho (ten drát) Tvůj mučitel myslím ochotně ukáže. Jeho cena je však poměrně vysoká : cena za 5m cívku se pohybuje okolo 75,– Kč…

Pátek 25. února 2005 ve 21:34® Tomucha
Tomucha

Já moc nevláčím…raději vážu, ale kdyby mi někdo tohle ukazal a řekl že je to dělany doma tak se mu asi vysměju. jsou jak z fabriky-spíš lepší, je to fakt moc hezký. některý jsou jak živý – jen uplavat:))

Čtvrtek 24. února 2005 v 15:08® HaD
HaD

Na „človíčkovi“ není nic špatnýho!!! Napsaný to dobře nebylo, protože kdyby jo, tak by to alespoň někdo pochopil. A že jsem se pár lidí s poměrně vysokou inteligencí ptal. Tak ne.er a uznej chybu;-) Já jí taky uznal a opravil to! Jo a ten kámoš, co s Tebou byl na rybách, je M.R. z Tábora ;-)

novější starší
Stránky:   3 2 1