>Pamatuji si přesně na svůj první výtvor, který jsa velmi podoben invalidnímu papoušku prozkoumával podjezí plánského revíru na Lužnici. Podařilo se mi hned napoprvé nastavit nořítko z plexiskla tak, že jsem na jemném prutě cítil každý záchvěv této nástrahy přesně, jak to bylo obvyklé u originálu. První rybou ulovenou na tento paskvil byl půlmetrový candát. Bylo to v době, kdy jsem začal opouštět lov na přirozené nástrahy a tušil, že se mi otevírá spousta možností, jak přelstít ryby nástrahami ručně vyrobenými. Byl jsem pyšný, že woblery „pracují” a že nenechávají dravce lhostejnými. Tato pýcha mě postrkuje dopředu dodnes, i když přívlač dost ustoupila jinému lovnému způsobu – muškaření. Přece jen ryba ulovená na vlastnoručně uvázanou mušku či vyřezaný wobler potěší dvojnásob!
První pokusy s woblery byly trochu komické. Ale hned zpočátku začaly chytat ryby a to bylo velmi důležité a povzbuzující. Časem jsem zjistil, že není až tak důležitá barva nástrahy, jako její dokonalý pohyb, cílené vedení a „dosažitelnost” nástrahy pro zuby dravce. Tím myslím přirozená nabídka nástrahy, zkrátka vyvarování se vedení systémem „neřízená střela”. Raději uvedu několik poznatků a pravidel, které by mohli pomoci leckterému kutilovi s prvními pokusy při domácí výrobě woblerů. Podotýkám, že bydlím v panelákovém bytě a tudíž veškeré mé výtvory nezažily žádnou dílničku. Snad i tato poznámka dodá začátečníkům více odvahy.
Pravidla pro výrobu
- Nástrahy co nejvíce odlehčit – po vzoru úspěšných světových výrobců jsem dospěl k poznání, že především lehké nástrahy dosahují toho nejvěrnějšího pohybu:
- vyžadují menší nořítko
- rychle stoupají vodním sloupcem nahoru při pauze v navíjení
- nevýhodou je však horší odhazování na delší vzdálenost
- Nástrahy dokonale chránit (proti vodě a dravčím zubům). Nic tak „nevytočí”, jako když vám po několikadenním snažení wobler prokousne první malá štička, popř. popraská vrchní lak a voda dokončí dílo zkázy. Sám jsem několikrát práci uspěchal a o to víc to pak mrzelo. V tomto případě několik vrstev laku je jistota.
- Nástrahy vyrábět ve větších sériích (alespoň 3 až 5 stejných kousků). Je to především ekonomické např. při míchání různých barevných odstínů.
- O vyrobených nástrahách si vést základní „dokumentaci”. Trochu k zasmání, ale vím, co říkám... Uchovávám si různé popisky rozměrů, primitivní šablony a od každého typu a barvy alespoň 1 kousek. Když se po delší době rozhodnu znovu vyrobit úspěšný kousek, nemusím dlouho tápat, znovu měřit originál apod.
- Nástrahy uchovávat chráněné přímému světlu. Běžně dostupné laky domácí provenience časem mění svou barvu, typické je především žloutnutí.
Materiály
- Tělíčko - Začínal jsem s woblery z lipového dřeva, poté přešel na balzu kvůli snadnější opracovatelnosti a lehkosti materiálu. Poslední dobou je to především lehký plast, který je voděvzdorný. Woblery neodlévám, vše je tzv. „handmade” – poctivě vyřezané nožem a obroušené smirkovým papírem a pilníkem. Materiály jsou každému běžně dostupné – např. měkké dřevo u známého truhláře, balza v modelářských potřebách a případně plastové zbytky z reklamních tabulí.
- Drátěná forma - Uvádím zde hlavně toto řešení úchytů trojháčků, neboť právě celistvá konstrukce uvnitř wobleru zajišťuje lehké vyvážení po celé délce tělíčka (většinou není třeba přídavné olověné pásky a drátky i když se bez nich u některých typů neobejdete) a také je pojistkou při extrémním zatížení wobleru v tahu (např. při zdolávání kapitálního dravce). Materiálem jsou ocelové drátky o průměrech 0,6 až 1,2 mm např. Osteofix (tvrdý Hard Dur používaný ve stomatologii a dostupný ve zdravotnických potřebách) nebo speciální tenký svářecí a některé druhy černěných pevných drátů.
- Nořítko - Mé prvotní výrobky s nořítky vyřezanými z různých plexi krabiček často přicházely ke známému úrazu – vylomení či spíše prasknutí při ostřejším nárazu o dno. Jeden čas jsem tedy používal i měděný plíšek, který bylo možné snadno tvarovat, ale nepříjemně nástrahu zatěžoval. Hledáním různých materiálů z různých zdrojů a získáváním zkušeností od ostatních rybářů a výrobců jsem se dostal opět k plexisklu (i když nevím, zda je to v tomto okamžiku ten správný výraz pro daný materiál) a to: materiálu z nichž jsou vyráběny průhledné štíty policie a také plexi součásti vyřazovaných dálnopisných strojů z českých telekomunikačních firem (před lety vyráběných brněnskou Zbrojovkou). S nořítky z naposledy jmenovaného materiálu mám ty nejlepší zkušenosti a navíc je možné částečně je tvarovat i za studena.
- Povrchová úprava, laky, lepidla - Slabé a barevné Al folie od čokolád všech druhů, zbytky laků na nehty, dvousložkové epoxidové lepidlo, acetonové barvy, dvousložkový epoxidový lak...
Pracovní postup ve zkratce, doplněný několika radami
- Obkreslíme obrys kopírovaného wobleru na tvrdší karton (i s úhlem sklonu nořítka), obrys vystřihneme a používáme jako šablonu.
- Ze šablony přeneseme tvar wobleru na destičku vybraného materiálu požadované tloušťky.
- V břišní části nástrahy vyřežeme pilkou na železo drážku po celé délce pro zasazení drátové formy.
- Vyřízneme také drážku pod určitým úhlem pro zasazení nořítka (na obr. pohled odspodu).
- Následně vyřežeme potřebný tvar wobleru a obrousíme smirkovým papírem do hladka.
- Z drátu vytvoříme formu (dle předlohy originálu) a v případě potřeby (předpokládaná extrémní zátěž) její konce fixujeme několika oviny slabšího např. Cu drátku
- Formu zasadíme do „vyladěného” tělíčka a pečlivě zalijeme dvousložkovým epoxy lepidlem (drážku pro nořítko chráníme např. kouskem starého lina cca 2x2 cm ).
- Po vytvrzení lepidla z wobleru odstraníme přebytečné, přesahující části lepidla a několikrát (!!!) jej důkladně přelakujeme voděodolným lakem (může být i řídkým chemoprénovým roztokem). Na obr. hrubě opracovaný plastový wobler s volně zasazenou formou před zalepením.
- Nyní již může následovat barvení do požadované napodobeniny druhu – my však přidáme ještě jeden krok navíc, který nám nástrahu ještě zdokonalí, a pevnostně vylepší. Vystřihneme ze slabé Al folie tvar, který ze všech stran dokonale obalí nástrahu (nutno si předem vyzkoušet). Na folii naneseme film dvousložkového lepidla a woblera s ním dokonale „oblečeme” – zabalíme jej jako cigaretu a případné kousky folie odstřihneme. Poté přikročíme k vytváření reliéfu šupin. Dokud máme lepidlo ještě „živé”, přitlačujeme obal valivým pohybem k tělíčku hrubším pilníkem – nejlépe tenkým a kulatým, který nám dovolí sáhnout i do méně přístupných částí.
„Šupiny” jsou pro někoho možná zbytečná záležitost, ale tím, jak pilníkem vytváříme miniaturní důlky na povrchu, napomáháme ve finální části (vlastním rybolovu) působení světelných odrazů z nerovností stříbřité folie do různých směrů ve vodním sloupci, a tím i k přilákání zvědavého dravce. (na obr. detail povrchu z Al folie)
- Po zaschnutí znovu odstraníme přebytečný materiál z předchozích částí a vyčistíme drážku pro nořítko.
- V této fázi již můžeme barvit dle fantazie – barvy perfektně přiléhají na „šupinatý” povrch. (na obr. první a třetí wobler – kopie Tarmo, mé nejoblíbenější...)
- Mezitím, než barvy dokonale zaschnou, si vyrobíme nořítko z dostupného materiálu znovu podle originální předlohy.
- Nořítko vlepíme dvousložkovým lepidlem (popř. „vteřiňákem”) do hotového tělíčka a začneme s lakováním celého produktu. Těch lakových vrstev doporučuji opravdu opět několik – vyplatí se to !
- Ve finále osadíme woblera trojháčky a v dostupném prostředí (např. vana) vyzkoušíme jeho chod. Zde je namístě připomenout všeobecně známou věc. Třeba vychylování chodu woblera do určité strany se omezí náklonem závěsného (upínacího) očka do proti–polohy (na stranu opačnou). Nutno vyzkoušet ! (na obr. 11cm plovoucí štikový typ)
- A už konečně..........hurá na ryby!
Dalších několik postřehů a zkušeností, nesouvisle řazených...
-
Při výrobě hlubokopotápivých typů woblerů (např. kopie Rapala ShadRap či FatRap) se miosvědčil následující postup: v dlouhém nořítku, na který použijeme poněkud silnější materiál, vyvrtáme 2 dírky, kterým provlékneme drátek (úchytné očko). Aby se na drátěný konec pod lopatkou nezachytávaly kousky vodního rostlinstva pokusíme se jej pomocí zatavení „vtáhnout” do plošky plexiskla. Postačí nám na to použití pistolové pájky. Provlékneme pájecí smyčku páječky úchytným očkem (označeno na obr.) a při nažhavení pájky táhneme směrem vzhůru až se drátek do plošky „zavaří”. Je to jednoduchý úkon pro praktické využití, a wobler též ve finále dobře vypadá.
- Pokud má wobler dokonalý chod, nezáleží v mnoha případech na jeho barvě. Pro ryby dna (např. candát, sumec), kde je horší viditelnost, stejně dobře působí na jejich další vjemové orgány. Vzpomínám na úlovky na naprosto nebarveného woblera (kopie ShadRap – přírodní dřevo), který byl pouze přelakován, testován a už lovil ! (na obr. však již woblery v „kabátě” – u posledního je možné si všimnout, že má úchytné očko pouze v nořítku, takže není použita celistvá forma. Nořítko je fixované k vnitřní zkrácené formě – tato technologie se mi však příliš neosvědčila)
- Stejně dobře se osvědčil v počátcích „wobler chudých” – podlouhlá kapka ze smrkového dřeva, lopatka z měděného plíšku, oči z červených korálků přibitých tenkými hřebíčky a svérázným uchycením trojháčků : drobné vruty do dřeva, v části hlavičky rozklepané do plošky, do které byla po důkladném opilování hran do půlkulatého tvaru vyvrtána dírka pro nasazení kroužku s trojháčkem. Tyto vruty „speciál” byly zatočeny na příslušných místech do dřeva, které bez lakování ve vodě nabobtnalo a tak byly k nevytržení ! Zkrátka v jednoduchosti je síla...
- Když vyrobíte po týdnech, měsících (a možná letech) zkoušení materiálů, typů a barev poměrně dokonalou nástrahu, nelze ji finančně ohodnotit např. pro prodej případnému zájemci. Takovou nástrahu je asi možné pouze darovat, vyměnit, popř. prodat za pouze symbolickou cenu. Ruční práce je v tomto případě těžko vyčíslitelná. Většina malovýrobců ve světě, kteří produkují pouze malé série ručně vyráběných nástrah, prodává své finální kousky většinou nad cenovou hladinou komerčních gigantů. Většinu svých woblerů jsem daroval především nejbližším přátelům. Mé nástrahy tak lovily v mnoha evropských revírech a dokonce i za oceánem. A tak zatím největší odměnou pak bylo ujištění mých kolegů, že se mé nástrahy mezi ostatními rozhodně neztratily a v některých případech po nich přátelé sáhli, když ostatní „světové tutovky” selhaly. (na obr. sada, která byla úspěšná v 9cm velikosti na mořské pstruhy ve Skandinávii a na aljašské lososy...)
Doufám, že můj zkrácený popis vyprovokoval alespoň pár nadšenců k výrobě vlastní vláčecí nástrahy. Na přiložených obrázcích uvádím některé z typů, které jsem donedávna tvořil. Stejně tak jsem se pokoušel i o dvoudílné nástrahy, kopie mnoha výrobců apod. To by však byl výčet trochu širšího záběru...
Přeji všem pevnou ruku při netradičním způsobu kutilství a mnoho krásných úlovků na vlastní výrobky!
Karel Melena
Pamatuji si, že můj táta si vyráběl vlastní woblery. Já to několikrát taky zkoušel, ale bohužel jsem s nimi moc úspěchu nesklidil, tak zůstávám raději u těch kupovaných. Teď momentálně například hodně používám woblery od DUO. Právě ty se mi osvědčily víc než dostatečně.
chci se zeptat dá se to udělat i z tvrdších materiálů jako třeba Buk nebo Dub? Poušívál bych je na sumce a boleny s těžkým prutem(60–100g) a potřeboval bych s tím dohodit tak 90m velikost by měla být kolem 15cm. Ještě se chci zeotat kde můžu zakomponovat nějakou trubičku s olůvkama pro vytváření vybrací nad drátek nebo mezi dané ohyby pod drátem?
Já nejdřív vyřežu tvar a poté dělám díru na drátek na háky,lepím kanagonem, + x vrstev laku, pak barvy nebo polep a další vrstvy laku.Vše drží jako „skála“ jinak krásne napsáno :)
Aký drot použivaš ? pripadne kde ho kupuješ ?
Skvělej článek, když si vezmu, jak se s wobblery doma v kuchyni mažu, některé věci mě vůbec nenapadly. Fandím všem, co si doma nástrahy vyrábí sami – už jen pro ten pocit! Hodně inspirace jsem našel tadyk: http://www.lovy.cz/…rahy-woblery – je tam 170 wobblerů, některé vypadají i hodně divoce, třeba jako žaba. Většina obrázků se dá slušně zvětšit a tak můžete vesele kopírovat. Jen ještě jedna osobní rada: nevstávejte od stolu, když tam máte rozpaplané dvousložkové lepidlo a v kuchyni vám běhá malá dcera. Papírek, kde jsem měl namíchané lepidlo, si z části otiskla na tričko a druhou část přilepila na ledničku!!!!!
A jako barvy můžu použít modelářské barvy Humbrol a Revel, které ještě přetřu voděodolným lakem?
aha, no nic už mám epoxid z obi.
kuba4> Vteřinové lepidlo se vsákne do dřeva, takže to epoxid nenahradí. Místo epoxidu by se ale dalo použít nějaké lepidlo na dřevo.
A ještě jeden dotaz… :-) Pokud svého woblera namaluji na vzor Pstruh obecný, neodradím samotného pstruha od útoku? Požírají svůj vlastní druh a nebo barva wobleru na způsob pstruha jim nevadí, nebo dokonce to ignorují.
A nešel by epoxid nahradit lepším vteř. lepidlem?
D@N> sdnad v kazdem rybarstvi je maji
Prosim vas poradte kde sehnat krouzky k pripevneni trijhacku.Dekuji
Chtel bych se zeptat kde kupujete krouzky k pripevneni trojhacku.
Ty brďo, ty jsou parádní! Vypadají fakt dobře – to musí být magnet. Normálně jsi mě namotivoval a asi to zkusím vyrobit taky :-)
Ahoj je mi 14let a zacinam lovit na privlac tendle clanek je super rad bych si taky vyrobil par kusu ale nemely byste typ jak sehnat ty veci neak cenove rozume na cernym moste v praze dik a cau piste Yzzak@seznam.cz
tak já bych to třeba zkusil přes zcela obyčejnej kroužek, jako to maj na originálech
aj ja by som sa opýtal ako sa tram umiestnia háčiky? mizuraj@inmail.sk
Je to super a všem rybářům to jistě hodně přineslo a přinese.
super! akorát se chci zeptat jak tam umístit háčky? díky odepisujte na e-mail : madada1@gmail.com
Super článek!!Mám na tebe prosbu,letos v zimě jsem se pustil dravě do výroby woblerů,jde mi to myslím velice slušně.Vyzkoušel jsem zatím na pstruhovce malý woblírky a úspěch na ně byl pro mě až ohromující.Chtěl bych se zeptat,kde sehnat ten materiál na ty nořítka,jestli by jsi mi prozradil nějaký zdroj nebo kam se mám zkusit obrátit!Všechny ostatní činnosti výroby jsou hračka a nejlepší je barvení:))Předem moc děkuji za pomoc!!!
Článek je vynikající a pěknější woblery jsem ještě neviděl.Jelikož se výrobou rovněž zabývám mám jeden osvědčený zlepšovák.Oči pro woblery vyrábím ze starých cd co mají zrcadlový povrch,jde to snadno vystříhnout nůžkama (je to plast) malý kroužek a lihovým fixem udělat panenku a pak jen nalepit.Vypadá to opravdu výborně a oko ve vodě opravdu září a leskne se.
velice dobry článek , chtěl bych se vas zeptat když přejíždíte pilníkem pote al. folii jestli se nerostrhne a jestli jde fakt na tu folii barvit? a taky kolik stojí acetonové barvy a epoxidový lak a kde je seženu? díkz moc , pro jistotu moje adresa je : Janovsky10@seznam.cz
kluci vyzkoušejte nerezovej drát na sváření pomocí CO2, shánel jsem ho kámošovi na něco podobnýho a myslím že to nebude pro nikoho problém sehnat, dělají se i různé průměry
Je to super
Nemohu Ti přesně odpovědět protože jsem barvy kupoval již před lety a to ty základní : bílou, černou, červenou a žlutou.Byly to plechovky cca 0,5 kg. Nejlepší odstín olivově zelené se namíchá ze žluté a černé…Některé odstíny a přechody vytvářím s pomocí starých laků na nehty všech možných barev…
Nevim co rict je to proste super!!!
barveny je to normálně štětcem, a tupováním???Nevím jaký je pro to správný výraz…Na špejli namotaný kousek hadru, molitanu nebo „utažená vata“ a barvou vytváříš na povrchu woblera takový rozpitý velký tečky…
Ten Osteofix je dvojí : jednak tvrdý (ten používám- označený tvrdý Hard Dur) a pak také měkký. Na woblery do 9 cm používám průměr 0,7 a 0,8mm a na větší velikosti 0,9 a 1,0 mm. Až půjdeš k zubaři tak Ti ho (ten drát) Tvůj mučitel myslím ochotně ukáže. Jeho cena je však poměrně vysoká : cena za 5m cívku se pohybuje okolo 75,– Kč…
Já moc nevláčím…raději vážu, ale kdyby mi někdo tohle ukazal a řekl že je to dělany doma tak se mu asi vysměju. jsou jak z fabriky-spíš lepší, je to fakt moc hezký. některý jsou jak živý – jen uplavat:))
Na „človíčkovi“ není nic špatnýho!!! Napsaný to dobře nebylo, protože kdyby jo, tak by to alespoň někdo pochopil. A že jsem se pár lidí s poměrně vysokou inteligencí ptal. Tak ne.er a uznej chybu;-) Já jí taky uznal a opravil to! Jo a ten kámoš, co s Tebou byl na rybách, je M.R. z Tábora ;-)
Napsaný to bylo dobře, jen kdybys nehrál natvrdlýho. :-) Ten „človíček“, to bylo hnusný, tos nemusel!
Hytlo, Hytlo, žádný stihomam. Ono, kdyby si se uměl hned na začátku vyjádřit tak, aby to bylo pochopitelné, tak bychom si tu nemuseli takhle psát. Jestli tě to potěší, tak jsem tedy obojí upravil. Zajímalo by mě jaký jsi ve skutečnosti, kámoš co s Tebou strávil týden v zahraničí říkal, že si fajn človíček. Tady na netu mě zatím spíš prudíš :-))) Budeme si muset spolu někdy zachytat. Co říkáš? ;-)
Nonono, HaDe, nač hned ten stihomam (Co tím sledujete a komu tím prospějete :-))))? Pro jistotu kopíruju celou větu: „Pro ryby dna s horší viditelností (např. candát, sumec) stejně dobře působí na jejich další vjemové orgány.“ Uznávám, že je to povedený, ale v obou významech, ryby nebo dno, je to blbost. A chránit čemu (světlu, zubům) tam máš furt. :-))
Jeste bych mel doplnujici dotaz ohledne dratku. Normalne pouzivam nerezovy svareci drat(prumer nad asi 1,5mm), ale protoze jsem nedavno delal par mensich telicek, tak bych potreboval i nejakej tenci – odhadem kolem 0,5mm. Byl jsem se ptat na ten Osteofix, ale tam mi slecna rekla, ze si mam nekde najit jakej chci prumer a tvrdost a ze mi ho pak objednaji. No a ja nevim, jak je to s tou tvrdosti – jak se treba oznacuje, jaka je vhodna atd. No proste, jeste jsem tenhle dratek nemel v ruce, tak jsem namydlenej.:-) Mohli byste mi napsat jakou tvrdost dratku pouzivate vy? Dik, bluma-.
Tak jsem na to koukal. O rybách s nižší viditelností tam není ani slovo. Spojení „nižší viditelnost“ se v článku jednou objevuje v souvislosti s podstatným jménem „dno“. Možná ne zcela ideálně. Ale připadá mi to jako „Kdo chce psa bíti, hůl si najde“, není-liž pravda hytlo?
Jako redaktor bys měl ty články nejdřív číst a odstranit případné chyby. Možná nejsi sám, jak píšeš, ale mně se „ryby s nižší viditelností“ prostě nelíbí. Argument, že hlavní je obsah, platí „ocať pocať“
Ať přemýšlím, jak přemýšlím, prostě smysl Tvého komentáře pochopit nedovedu a nejsem sám. Zkus mi to vysvětlit jako malýmu dítěti!
Tie nitrofarby sa predavaju v nejakych seriach alebo to kupujes po jednej plechovke? Aka firma vyraba tie farby a kolko asi stoja?
Kurva, tak úžasnej článek přikurvit vypuštěním redakce, to je ostuda! Chránit před něčím a ne chránit čemu, ryby s nižší viditelností (mazec!!!), HaDe, styď se!!!
Naprosto dokonaly. Jenom by me zajimalo jakym zpusobem to barvis, jestli normalne stetcem nebo necim specialnim. Fakt krasny vytvory.
kokso......fakt krása, by som neveril že je to robené ručne. Tiež som niečo skúšal, ale takú vysokú úroveň som nedosiahol, a ani neverím že by sa mi niekedy podarila
OK, ja si to zkusim.
Z vody může koukat třeba vrchní polovina woblera, ale vhodně zvolené nořítko (velikost a sklon) ho může dostat i 2m hluboko – to je vyzkoušené. Ostatně, jak fungují Rapaly ShadRap a FatRap… ?Kdysi jsem vyvažoval pouze potápivé vzory – ty které odhodíš a hned začnou vlastní váhou klesat ke dnu. Např. Rapala je označuje Sinking, což určitě víš…
Moc pěkný, možná to taky zkusím
To s tou balzou me zarazi! Ale pokud, jak rikas, delas stihle woblerky a staci ti na vyvazeni kostra, tmel (lepidlo) a trojhaky, je to mozne. Kazdopadne prece nenechas koukat wobler do trictvrte z vody. Ja je vazim osazene trojhacky a lopatkou aby mi koukal jen hrbet a fakt si nedokazu predstavit, ze by treba 1/2 wobleru koukala z vody a mel jsem ho dostat do 2 metru. Zajimal by me nazor i ostatnich kutilu :)
No, já nedovažuji balzové woblery – je tak lehká, že když mám ve spodní části po celé délce drátovou konstrukci, ještě k tomu zalepenou epoxy lepidlem + nořítko z plexi+kroužky a trojháčky, tak těžiště woblera je jasně dané – nestalo se mi, že by mi wobler výrazně vychyloval nebo dokonce rotoval kolem své osy (vyrábím většinou pouze dlouhé,štíhlé typy) . To by se mohlo stát v případě těžšího tělíčka (např. lípa, plast), popř. u malých zavalitých typů, kde používáte např. malá a lehká nořítka. Nyní jsem dělal z toho plastu, ale ani tyto jsem nemusel dovažovat. Vše záleží (hlavně u malých a nejmenších typů na citlivém sladění všech detailů – materiál tělíčka, velikost nástrahy, velikost, váha a nastavení sklonu nořítka, dokonce i na hmotnosti (velikosti) trojháčků…
Tak pockat, upozornuju vsechny, aby dobre cetli, Lerak pise, ze je ted dela z umele hmoty, tezko si predstavuju, ze wobler z balzy nedovazuje. jde o celkovou hmotnost wobleru a hmotnost kapaliny woblerem vytlacene :) je to tak pane Archimedes…
Lerak: mam pravdu ???
Proste sqele.Sem tam nieco vyrobim ale robim zatial chyby ktorych sa v buducnosti vdaka tomuto clanku vyvarujem.Tiez by ma ale zaujmalo ako to robis ze wobler nemusis dovazovat aby sa osovo nevychyloval.Fakt super tiez mam naladu nieco vystruhat :-)
ten polyesterovej tmel musím vyzkoušet – díky za nápad !
Mirku, dík, ale už na ně moc nechytám. Proháním hlavně umotaný hmyz a na podzim na okýše jakási eMTéčka a gumy… :-)))
Lak už mi zatvrdnul a vyhodil jsem ho.Byl to 2 složkový epoxidový na nátěr dřevěných podlah (parket). Přesný název neznám, ale dával jsem několik vrstev. Problému s drásavými štičími zuby se nevyhneš (a problém s tím mají i profi výrobci balzových nástrah). Nyní pátrám po nějakém dokonalejším laku – pokud najdu, dám Ti vědět.
Díky Vám všem! Tak pozitivní ohlas jsem nečekal a nějak mě to dostalo… Tento článek jsem kdysi sliboval Vaškovi Fikarovi, coby předchozímu majiteli tohoto webu, a tímto se mu omlouvám, že jsem stránku o woblerech stvořil až nyní. Mezitím uběhla v řekách spousta vody a já s výrobou téměř úplně přestal.Woblerů mám doma dostatek a velmi zřídka je už používám. Zcela jsem podlehl muškařině a tak pokouším dovednosti u svěráčku s veškerou „chlupatinou“…Nicméně jsem tuto zimu několik woblerů znovu stvořil – z jiných materiálů a jinými postupy. Byly to většinou nástrahy pro UL přívlač, ale Vaše odezvy mě asi přinutí tak trochu pokračovat i v následujícím období – např. v pokračování výroby i větších typů. Pokud mi bude dána možnost, „nový“ kousky budu prezentovat následně. Ty v článku jsou z doby cca před 5 roky. Pokusím se odpovědět na všechny Vaše dotazy (asi dnes večer) a pokusím se předat co nejvíc zkušeností a fines z výroby Big Majkovi, který se tomu hodně věnuje, a dost Vás na tomto webu radami zásobuje.Držím Vám všem palce – a ať se daří ! Lerak Karel Melena
Podobny „drivka“ si delam taky. Zkousel jsem i to polepovani foliemi, ale vzdycky mi to stiky po par zaberech potrhali. Chtel bych se proto zeptat na znacku laku, kterou vytvrzujes povrch.¨
Jinak, ja delam lopatky z plastovych krabicek na ruzne salaty – da se to strihat nuzkami, je to tvarovatelne, nepraska to a tloustka je velice podobna tloustce piloveho listu.
Nádhera, provedení barva super. Napiš další. Díky
Karle, jako všichni předemnou Ti musím vyjádřit obdiv. Už proto, že je mi jasné, co obnáší vyrobit takový wobbler v domácích podmínkách. No, zkrátka , my táborský klucí… Mirek
Servus, snažím se to dělat co nejjednodušší – vše to jsou nitrobarvy – míchané odstíny. Až bude čas a bude zájem i něco dalšího doplním…
no comment, proste nadhera
jiris
Tak to jsou opravdu vychytaný kousky… dost mě překvapuje, že nepoužíváš dovažovací olůvka…
Vyborny clanok Karle, chcel by som sa spytat nieco o tych farbach. Ten tmavozeleny odtien na chrbatiky miesas a konkretne aky druh farieb si nan pouzil acetonove? Tiez by ma zaujimali farby pouzite na tie pstruhove vobleriky.
Prostě famózní…
Výborná práce, výbornej článek. Smekám.
Naprostá bomba!! Nápad s pozlátkem a pilníkem musím určitě zkusit. Zrovna dnes jsem poslal Hadovi také článek o výrobě woblerů, ale před tvým článkem a woblery klobouk dolů. Prostě tleskám…
Moc pěknej článek a ty woblery jsou fakt moc hezký
Dlouho jsem na chytej nebyl, spousta prace + uceni. Ale dnes kdyz jsem se konecne dostal tak hned na uvodni strance perfektní clanek nemam co dodat a muzu te ujistit ze me jsi urcite zblb a hned jak bude chvilka jdu na to! Díky ti…
Nenacházím vhodná slova.Prostě …skvělé!!!
Výborný článek, velice přínosný. Ty barvy a šupiny mě úplně šokovaly. Loni sem taky vyráběl něco takovýho, postup byl úplně stejný, pouze sem polotovary máčel 24 hodin v naředěným laku. Potom to dřevo bylo takový hutnější, zdálo se mě , že je naimpregnovaný. Lak sem používal jednoskložkový epoxid 2×, a odolnost výborná. Jo a díry co zbyly po lepení kostry epoxidem, se mě osvědčilo vymáznout polyesterovým tmelem na auta(rychle to schlo, drželo to, šlo to dobře brousit, možná by se to ani nemuselo lepit epoxidem). Ale barvy, ty sem měl otřesný, tyto sou bombastický. Dík za článek
Tvé výtvory jsou Karle nádherný. Já to snad taky zkusím. Díky za sqělej článek!