Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Recenze knihy: Přívlač na mimopstruhových vodách necteno

23.12.2004 | Literatura | 14.263 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 7

Recenze knihy: Přívlač na mimopstruhových vodáchTak se mi dostala konečně do ruky kniha od „našeho” Václava, přesněji řečeno Venci Fikarů – „Přívlač na mimopstruhových vodách”. A nedá mi to, abych lehce neokomentoval toto, dle mého, velmi povedené dílko. Již samotná obálka naznačuje, že půjde o stěžejní dílko naší přívlačové scény...

Přívlač na mimopstruhových vodách Na titulní straně máme autora, který v přímo svátečním oblečení (nikde ani stopy slizu a kapka vody:–)) s napětím sleduje, co že to má na proutku za oulovek. Soudím dle levé ruky blízko brzdy. A zadní strana obálky je ještě více poutavější. Pro nás primitivy již barevná úprava a kvalitně vyvedené fotečky různých nástrah slibují když nic jiného, tak velké množství vizuelního pošušňání. Dole na stránce je jasně vidět barevné členění kolonek, které můžeme uvnitř čekat a které hodně slibují. Např. Kam na ně, Tip, Nej... Další příjemné zjištění přijde, když knihu uchopím do ruky. Již dle váhy je jasné, že nepůjde o uměle „natahovanou” knihu o obsahu 70 stránek, z čehož 30 stránek zabere fotodokumentace. Ještě jsem pořádně nenahlédl dovnitř a jsem napnutej jak guma u trenýrek po vánočních svátcích. Letmé mrknutí na počet stránek a čísílko 121 potvrzuje, že bude co číst. Otvírám knihu a jen tak prvopočátečně listuji, prohlížím fotografie, vnímám grafickou úpravu. Pokud to se svým estetickým cítěním a téměř barvoslepýma očima mohu posoudit. A jsem nadšen.

Fotografie vskutku špičkové, ať již z „bojiště” na březích vod, tak i katalogové znázornění různých druhů nástrah či portrétů vodních obyvatel. Odkládám knihu a čtení nechávám přímo masochisticky až navečer, až vše utichne a bude na vše větší klid.

Večer otevírám knihu a začíná, alespoň pro mne, lahůdkové čtení.

Na úvod je představena samotným vydavatelem nová ediční řada, kterou tato publikace otevírá. Již fakt, že se bude jednat o počiny z pera našich autorů, slibuje mnoho. Přeci jen, našinec to podá našinci srozumitelněji a nehrozí mnohdy zkreslené překladatelské perličky. Cena bude dle mého také přijatelnější.

Ale již k samotné knize. Začíná obsáhlejším pohledem na historii přívlače v našich zemích a vysvětluje samu podstatu termínu „přívlač”. Tím končí pro někoho nezajímavé plkání o ničem.

Obracím stránku a jsem v centru dění – rozdělení umělých vláčecích nástrah. Třpytky, wobblery, gumy, marmyšky i velké mouchy (strímry), barevné variace, typy barev na toho kterého dravečka, možnosti úpravy „okoukaných” nástrah, vedení nástrah a mnoho dalšího. Objevují se přehledně a barevně odlišené již výše uvedené rubriky. Můj názor na..., kde ostřílený a v odborných kruzích známý vláčkař sděluje stručně a srozumitelně svůj pohled na právě popisovanou problematiku nebo jen v krátkosti Tip, kde je v pár větách odkryt jiný styl rybolovné techniky.

Další část pojednává o výběru výbavy, tj. nejen prutu, navijáku, bižutérie, ale i vlasce či pletenky.

Kniha pokračuje specifikací druhu přívlače – noční, malé toky, přehrady...

Všechny doposud přečtené stránky jsou opravdu dobrou vizitkou pana autora. Jasně z nich čiší dokonalá znalost problematiky, mnohaleté zkušenosti. Jestli tam něco chybělo, nepřišel jsem na to. Zkrátka a dobře, pro mou osůbku počteníčko jaksepatří!

A blíží se finále! Asi od poloviny výtisku se popisuje, jak lapat na udičky jednotlivé druhy ryb. A to zcela vyčerpávajícím způsobem a jak jinak, pasovaným na naše vody. Štika, bolen, okoun, tloušť, candát, sumec a na závěr parma a i jiné druhy nedravých ryb, které se poslední dobou díky moderním metodám přívlače chytají již ne náhodně. Doplněno sem tam krátkou příhodou z „natáčení” či zajímavým postřehem „Mistra”.

Tím končí v podstatě ten největší „nářez”.

Následuje na 2 stránkách přehled vybraných tuzemských výrobců potřeb pro přívlač včetně jejich tolik žádaných webových stránek.

Poslední asi 4 stránky s reklamami tuzemských rybářských časopisů, nabídka edičního plánu vydavatelství Fraus a již se s námi Venca loučí na předposlední straně obálky. Tentokráte to vypadá na lov plovoucím woblerem, který dle polohy ukazováčku na vlasci lehce popouští do míst, kde mu to ryby prostě žerou!

Když to vše shrnu, tato kniha by se měla jednoznačně usídlit v knihovničce každého vyznavače přívlače! Ať již začátečníka, přes pokročilého, až po mistra světa:–)

Já osobně moc nechválím, ale... Nic lepšího jsem o přívlači v našich podmínkách, ale i jinde nečetl. Stručně, výstižně, srozumitelně a čtivě napsáno. Jak se říká: "stručně, jasně". Holt v jednoduchosti je krása. Pokud se má tomuto dílku něco vytknout, tak mě zatím nic nenapadá.

Sezóna pomalu končí a když od ledna budeme mít ten těžkej absťák, chmury rozptýlí pěkné počteníčko.

Takže, pokud to ještě někdo stihnete, je to přímo ideální dárek sám sobě pod stromeček! A vydržet nečíst až po nadílce. Garantuji, že se ten večer od knihy neodtrhnete. A když, tak jen načít další „plzničku”. Pokud nestihnete, zakupte dodatečně a schovejte na příštího „Ježíška”:–)

Tak hoši neváhejte a kupujte, nebudou, nebudou.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

2 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 13. července 2006 v 17:35® Fedderista

Tahle kniha fakt nemá knihu. Perfektní přehled nástrah, fotky, výstižný popisy. Za 1 *

Úterý 27. prosince 2005 v 16:00® Tumi

Je suprová a zajímalo by mě jestli se dá v ČR sehnat wobler ve tvaru Vosy a ve tvaru lučního koníka......

Úterý 4. ledna 2005 v 10:22® Lerak

Tak jsem si potřeboval trochu udělat radost… První den v r.2005 v práci – opět rozjíždějící se rychlík stresů a nervů a první „pohodový záchytný bod“ někde v nedohlednu.Cestou z „Kolbenky“ jsem se proto zastavil v knihkupectví a šel najisto.Doma zavoněla kávička a já se začal probírat stránkami, které mi byly nějak povědomé. Narazil jsem na „rukopis“ hned několika známých osobností našeho sportíku. Všemu však rukou mistrnou vévodil Václav ! A tak jsem na stránkách knihy objevil nejen zkompletované střípky jeho rad a zkušeností, kterými nás obdarovával na svém bývalém webu, ale i foto jedné z mých vlastních ušmudlaných nástrah. A tak jsem si tu radost vychutnal několikanásob­ně…Vašku, díky za tu knihu !

Pátek 31. prosince 2004 v 6:31® Morous

SOUHLAS s Dědkem!!!

Středa 29. prosince 2004 ve 12:28® Dědek
Dědek

Majku, tak jsi mě předběh.Nechal jsem si tuhle knížku nadělit pod stromeček a jsem maximálně nadšenej.Chtěl jsem napsat recenzičku, ale předběhl jsi mě.Jsem velice mile překvapený tímto výtvorem.Již samotná vazba, použitý papír a perfektní grafika z ní dělá nejlepší knihu o přívlači, kterou jsem viděl. Zatím jí ještě nemám přečtenou celou, ale je vidět, že autor ví, o čem je řeč.Lehce předčí i, podle mě, zatím nejlepší knížku o přívlači od Kolendowicze.Je to o české přívlači a mnoho čtenářů zjistí, že prezentované nástrahy mají ve svojí krebičce.Samotné podání popisu nástrah, výbavy a jednotlivých způsobů lovu je podáno velice jasně a perfektně.Pokud ještě někdo váhá, tak mohu jenom doporučit její pořízení.Václave, fakt dobrý !!!

Úterý 28. prosince 2004 ve 21:54® Bažus

Ježíšek mne vyslechl a tuto knihu mi dal pod stromeček.Vyni­kající dílo.Je tak krásná,že mi ji začala číst i manželka.A to není rybářka.

Pondělí 27. prosince 2004 v 8:32

Kniha sa dostala uz aj ku nam na Slovensko a takisto nam neostava nic ine, len Vaska pochvalit. Super. Tesime sa na pokracovanie.