Ptáte se, proč právě takový název? Chci jen říct, že vhodně zvolený druh chlupatice může být právě onou „Top” zbraní, se kterou ulovíte třeba i kapitální kus na Vámi prochytávaných revírech! Dovolím si představit několik typů oblíbených chlupáčů, které používám a doufám, že se tento typ nástrah osvědčí i Vám. Abych nezapomněl, pod pojmem „chlupatice” mám na mysli různé druhy vláčecích strýmrů vázané z různých druhů peří a srstí.
K těmto chlupatým zázrakům jsem se dostal před pár lety, když jsem si v rybářském měsíčníku přečetl krátký článek o výrobě vláčecích strýmrů. Několik peříček a kousek olůvka a úspěšná a levná nástraha je na světě. Zprvu jsem tomuto výtvoru příliš nevěřil, ale dobré výsledky při lovu potočáků mě přivedli k tomu, abych tuto nástrahu vyzkoušel i při lovu bolenů. Neváhal jsem tedy a pustil se do výroby trochu větších strýmrů, než jaké jsem používal při lovu pstruhů. Má první nástraha určená bolenovi vypadala asi takto: byla vyrobena na sedmigramové twisterové hlavičce červené barvy. Ocásek jsem vytvořil z bílé srsti našeho psa, který tak při výrobě chlupatic přispěl svou troškou do mlýna. Srst jsem k hlavičce přivázal jasně rudou nití, kterou jsem po celé délce zalakoval červeným lakem. Už na první vycházce jsem na tuto nástrahu chytil krásného bolena. Vím, že to byla asi náhoda, ale v rybařině i náhoda má svou cenu!
Mnou vyráběné strýmry bych rozdělil do dvou hlavních skupin: peříčka a klasické strýmry vázané na twisterových hlavičkách.
Peříčka
Jedná se o nástrahu, která se skládá z malého olůvka válečkovitého tvaru a několika kohoutích srpků (4–7 ks). Olůvka používám v rozmezí 3 – 10 g. Postup vázání této nástrahy je velmi jednoduchý. K výrobě peříček není nutné používat muškařský svěráček, protože takto velké nástrahy vyrobíme v pohodě i v ruce. Stačí nám jen muškařská bobina, zručnější však dovedou nástrahu vyrobit i bez ní. Niť můžete použít muškařskou (zakoupíte v muškařských speciálkách), ale postačí i normální krejčovská. Lak bezbarvý nebo různé zbytky laků na nehty. Olůvka zakupuji v běžných rybářských potřebách. Dále nejrůznější druhy a délky kohoutích srpků. Shrnu–li to v krátkosti, potřebujeme: olůvko, peří, niť a lak (viz. foto).
Výroba: na olůvko naneseme trochu laku, aby nit nesklouzávala. Uděláme pár podkladových ovinů a postupně přivazujeme daný počet srpků dle libosti a vzhledu nástrahy (čím více peří, tím se nástraha pomaleji propadává vodním sloupcem). Nástrahy vidíte na foto č. 1 (dvě vpravo). Atraktivitu nástrahy můžeme zvýšit například rozličnými druhy hlaviček, popřípadě použitím různobarevných nití. Dále je možné ji zalakovat různými typy laků s flitry. Na hlavičce můžete vytvořit barvou i oči. Já osobně upřednostňuji hlavičky v barvě nástrahy a občas rudě červené.
Twisterové strýmry
Strýmry vázané na twisterových hlavičkách (opět v rozmezí 3 –10 g ). K výrobě nástrahy potřebujeme klasický twisterový háček. Může být barvený i nebarvený. Mně osobně se nejvíce osvědčily následující barvy: červená, zlatá a klasická olověná. Výroba je téměř totožná s výrobou peříčka, pouze s tím rozdílem, že peří nepřivazujeme na olůvko, nýbrž na ramínko háčku. Vázání na twisterové háčky je o trochu složitější, ale stojí to za to! Při výrobě strýmrů můžete vytvářet různé vzory dle Vaší fantazie. Tělíčko můžete vytvářet z klasické niti, dabováním různých druhů srsti, kroužkováním srpků, různých druhů holografických lamet a podobně. Je to jen na Vás. Nástrahy vidíte na obrázku č. 1 (dvě vlevo).
Mezi mnou nejpoužívanější barvy patří klasická bílá, hnědá, světle šedá, světle modrá a grizzly (bílo–černá, bílo–šedá). Vše, co napodobuje přirozenou barvu oukleje. Fluo a jiné agresivní barvy nepoužívám, tudíž je nemohu hodnotit.
Materiály používané k vázání boleních strýmrů
V tomto odstavci se nebudu podrobněji rozepisovat, protože bych mohl ztratit pevnou půdu pod nohama. Mezi mnou nejčastěji používané materiály patří různé druhy kohoutích skalpů, světlé odstíny peří marabu a jiná prachové peří velkých ptáků. Ze srstí se mi nejvíce osvědčila klasická psí, liška a na nejmenší strýmry i králík (bohužel ten má velmi krátkou srst, jinak velmi dobrou). Prošel jsem si i různými experimenty, které totálně vyhořely (např. lidské vlasy a některé druhy zvířecích srstí, které pro svoji velkou tvrdost nejsou k výrobě strýmrů vhodné). Nástraha bohužel nepracuje.
Poznámka – peříčka nejčastěji váži z různých druhů a barev kouhoutích srpků, zatímco na twisterové hlavičky používám raději rozmanité druhy zvířecích srstí.
Technika lovu s chlupaticemi
Technika se téměř neliší od lovu s gumami. Strýmry používám pouze v letních měsících, kdy se zdržuje velká část přehradních bolenů pod hladinou. O zimních lovech se nezmiňuji, jelikož s nimi zatím nemám mnoho zkušeností, o které bych se s vámi podělil. Při letních lovech upřednostňuji daleké náhozy na volnou vodu, při kterých prut s hladinou tvoří úhel 45°. Při přitahování se mi osvědčilo s nástrahou pomalu pulsovat (mírně kmitáme s prutem nahoru a dolů). Nástrahu přitahujeme celkem rychle kvůli tomu, aby se nám nepropadávala hlouběji do sloupce. Někdy není na škodu použít lehčí hlavu nebo olůvko, kdy pak nástraha brázdí hladinu. Nevýhodou lehkých olůvek jsou zase krátké náhozy. Nezbývá nám tedy nic jiného než udělat kompromis! Už teď se těším na příště, kdy Vám představím nástrahy na velké plochy.
text a foto: jiris
Nech pana Rudolfa Gašpara být. Ty nevidíš, že je to mistr světa úplně ve všem a že spolkl všechnu moudrost světa? Hold jsme narazali téměř na pánaboha s mozkem v prdeli!
anonyme – kurňa, vždyť sem ti už psal, že sam ulovil iba dvojoch!! Pokud tu fotku vážně potřebuješ, tak ti ji seženu neboj! Kámoš už jednoho bolena chytil.
Ruda – strýmr už je dost zažité slovo, nebo se mýlím?! To slovo se používá „snad“ déle neš muškaříte. jiris
Článek stejný jako ostatní, dost špatně se čte, přeci jen, když si člověk vzpomene na Hadovo seriál o sumcích tak tenhle seriál je bída. Trochu mi to připomíná Tychlerovinu. Dost mne iritují slova typu-strýmr (hrůza) a další podobná slova, kurňa vždyť snad nemusíš výmýšlet nová slova, streameru rozumí každý, to už můžeš rovnou psát bendžo. Doufám, že už je to konec seriálu o vizuelním vyhledávání ryb!!!!
Pane „anonyme“, jiris možná nemá fotky všech svých úlovků, ale do psaní jsem ho letos „uvrtal“ já a tak si neměl čas archiv vytvořit. Ne každý rybář si totiž od začátku své „kariéry“ všechny ryby fotí. Stejný problém jsem měl před lety já, když jsem psal do Kajmana o sumcích. Prostě mě ukecali, abych začal psát, ale já v podstatě neměl jedinou fotku, protože jsem před tím prostě nefotil. Myslím si, že je lepší, kdy nám tady jiris ukáže konkrétní nástrahu, než obrázek bolena, protože myslím každý ví, jak bolen vypadá. Vy snad ne?
a kde maš fotky tych bolenov?Či ti musi pomahať redakcia?Foť aj ryby nie len rapaly,tvistre......a iba tie stare fotky bolenov!Čo si chytil iba tych čo stale ukazuješ??????????