Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Kde hledat okouny? necteno

29.3.2002 | Pod vodní hladinou | Okoun říční | 12.514 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 0

Kde hledat okouny?Václav Fikar: Na úvod mého povídání o okounovi říčním je možná dobré připomenout, že se jedná o nejčastěji lovenou dravou rybu u nás. Je to dáno jednak jeho dobrými rozmnožovacími schopnostmi, dále jeho přizpůsobivostí, skupinovým způsobem života a vyhlášenou potravní agresivitou.

Foto: Václav Fikar Okounům se daří zejména v přehradách s členitými břehy, dobře snáší zatopené lomy, nepříliš bahnité rybníky, lesní a pískovcová jezera. Prosperuje v řekách a potocích, dokáže existovat v mělkých i hlubokých lokalitách. Je to zkrátka „Všudybyl”, což je jeden z hlavních důvodů jeho značné popularity mezi rybáři.

Obecně platí, a to bez ohledu na skutečnost, jedná–li se o vodu stojatou či tekoucí, že okoun vyhledává následující místa:

  • úkryty (potopené kmeny, větve, rákosí, mostní pilíře, členité dno atd.)
  • tvrdý podklad (štěrk, kámen)
  • dřevo (stavby na dřevěných kůlech apod.)
  • ústí přítoků

Když má možnost, nastěhuje se do příjemného stínu pod střechu (např. strmé podemleté břehy, ponořené koruny stromů), dokáže si vychutnat podestýlku z upadaných větví, a to zejména v lesních jezerech. Dobře se cítí u skal, ostrůvků či na svazích v okolí zátok.

Dostupnost přirozené potravy je velmi důležitým předpokladem výskytu okounů. Okoun není dravcem, který se štve za kořistí dlouhé míle. Je sice nenasytný, ale je také poměrně pohodlný. A tak již dávno zjistil, že je rozumné vlastnit ukrytý „bejvák” poblíž bohatých nalezišť potěru a malých rybek. Ze svých úkrytů okouni vyrážejí v hejnech za potravou. Rozprostřou rojnici a zatlačí dezorientované stádo nezkušených mláďat ke břehu nebo vzhůru k hladině, kde nakonec dosáhnou svého. Jejich organizovanou štvanici, která obvykle přichází nečekaně, poznají zkušení rybáři podle ´pršícího´ potěru (třeba i na ploše mnoha metrů čtverečních) a okouního srkání. Nad takovým místem pak kolikrát křičí hladoví rackové. Někdy, a to zejména na neznámých vodách, kde se rybář objeví poprvé, může být výskyt rybí drobotiny jediným vodítkem.

Co se řek týče, okoun preferuje klidnější pásmo cejnové, kde může dorůst řes magickou hranici jednoho kilogramu. Jelikož se ale jedná o přizpůsobivý rybí druh, není mu cizí ani pásmo parmové či lipanové. Mladší jedinci se dokonce dokáží nastěhovat až do pásma pstruhového, tedy do dravé a studené části řek, kde se okamžitě stávají potravním konkurentem lososovitých ryb. Ve pstruhové vodě však okouni nejsou schopni dorůst do větších rozměrů a zakrsávají.

Jak již bylo řečeno, okoun říční není typickou rybou do proudů. Právě naopak. Raději vyhledává klid u svislých podemletých břehů nebo v tišinách za překážkami, které tříští proud. To mohou být třeba mostní pilíře nebo kmeny padlých stromů. V cejnovém pásmu okouna hledáme pod zarostlými břehy, kolem stulíkových polí a v ústí slepých ramen. Určitě bude číhat v prohlubních pod jezy, v mlýnských náhonech nebo na rozhraní tišiny a proudu.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

6 hodnocení, v průměru 4.5 hvězdiček

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.