Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Záseky do prázdna necteno

13.4.2002 | Položená | Okoun říční | 9.238 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 1

Záseky do prázdnaPři lovu okounů na žížaly (technika na položenou) si rybáři kolikrát užijí své. Čihátko v krátkých intervalech signalizuje, že se pod vodou „něco” děje. A tak se rybářova pozornost upíná na signalizátor záběru, jenže ne a ne se rozhodnout pro ten správný okamžik záseku. Jednou vlasec poskočí o pět, podruhé o dvacet, potřetí jen o dva centimetry… Žádný plynulý tah! Kdy tedy zaseknout?

Skutečně není jednoduché se rozhodnout. Většinou menší okouni totiž trhají žížalu od konce, čímž dochází k již zmíněným poskokům signalizátoru záběru na břehu. V takových chvílích nastražuji žížalu tak, aby se její podstatná část nacházela na háčku, tzn., aby volné konečky červa byly co nejkratší. Někdy také volím menší žížaly, a pak už se jen spoléhám na pozorování vlasce! Jakmile ho ryba napne a chviličku jej podrží, zasekávám. Úspěšnost při záseku je větší než při spoléhání se na signalizaci čihátka. Nutno ale podotknout, že i v tomto případě rybář nejednou sekne do prázdna.

Zmínil jsem, že škubání vlasce mají na svědomí většinou menší jedinci. Je to pravda, leč není to pravidlo! Například v roce 1999 jsem na Jesenici při lovu okounů na položenou málem přišel o nervy. Nastražoval jsem rousnici obvyklým způsobem, ale kvůli krátkým a nepravidelným škubancům vlasce jsem prostě nedokázal přesně odhadnout přesný okamžik záseku.

Spoléhal jsem se pouze na cit a pozorování vlasce (lov na cit = v jedné ruce je držen prut; mezi palcem a ukazováčkem druhé ruky pak držíme vlasec), i tak se mi ale podařilo okouna zaseknout až na pátý pokus. Měřil 39 cm. Následující den jsem si to na tom samém místě zopakoval. Tentokrát to však vyšlo až na šestý pokus, přičemž okoun měřil 37 cm. Věřím však tomu, že kdybych se spoléhal jen na signalizaci čihátka, sotva bych nějakého okouna ulovil.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

1 hodnocení, v průměru 3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 12. prosince 2010 v 18:31@ ckm

tento server je hruza proti mrku clanky z lovu nic moc -clanky z lovu minimum, regionalni diskuze o nicem preji ji precist stale to stejne a opakujici se prispevky od stejnych lidi /spise do osobky/ je uplne jedno zda cor… nebo manaz… a jestli je pip..po opici nebo ne