Chytej.cz

Jak velké twistery na okouny? necteno

12.4.2002 | Přívlač | Okoun říční | 12.158 čtenářů | hodnocení: dobrý | komentáře: 0

Jak velké twistery na okouny?Na otázku uvedenou v titulku se dá odpovědět jen obecně, protože bez zkoušení přímo u vody to sotva zjistíme. Twistery vybíráme ve velikostech 2,5 až 12 cm (podle místních podmínek), ovšem ulovil jsem již pár třičtvrtě kilových exemplářů na 15 cm nástrahy. Stejně tak jsem ale přelstil kilovou jikernačku okouna na miniaturní žlutý twister, který vzala v listopadu u dna ve čtyřmetrové hloubce.

Je tedy nutné zkoušet velikost gumového tělíčka, ale i jeho barvu, či dokonce barvu hlavičky. Zní to možná dost neuvěřitelně, ale i barva hlavičky (v rámci celé nástrahy její nepatrná část) může mít zásadní vliv na úspěch.

twistery V roce 1995 jsem se na jednom dvouhektarovém lesním jezeře zkoušel trefit okounům do nálady. Zkoušel jsem bílou barvu gumy, pak stříbřitou, světle žlutou, tmavě žlutou a červeno–žlutou, nakonec zpátky bílou. Ve všech případech byly hlavičky červené. Záběr však ne a ne přijít, i když jsem věděl, že jen tři metry pode mnou okouni vegetují. A tak jsem u bílého twistera vyměnil hlavičku – červenou nahradila stejně velká v barvě cínu (nelakovaná). A vyšlo to! Hned první nához znamenal úlovek, pak přišly i další ryby. Nakonec jsem během 10 minut ulovil 13 okounů. Logické vysvětlení je jediné: změna barvy hlavičky!

Doporučené barvy hlaviček: – červená, cínová a žlutá

Doporučené barvy gumových těl: – všechny odstíny bílé, všechny odstíny žluté, červeno–žlutá, červená, oranžová, fluo–zelená, stříbřitá a černá

Pokud jsme s twisterem narazili na hejno okounů a podařilo se nám vyprovokovat prvního z nich k záběru, většinou přijdou i další. Mezi okouny totiž panuje značná rivalita pokud jde o potravu. Takže agresivní žravá reakce většinou strhne lavinu.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

3 hodnocení, v průměru 3 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
K tomuto záznamu není vložen žádný příspěvek.