Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Tolstolobik zůstává pro většinu rybářů velkou neznámou necteno

21.3.2003 | Pod vodní hladinou | Tolstolobik bílý | 22.799 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 3

Tolstolobik zůstává pro většinu rybářů velkou neznámouAsi každý rybář to zná. Sedíte nebo stojíte na břehu rybníka a najednou se na hladině dál od břehu ozve rána. Za chvíli další a o kus dál další. A o pár vteřin později další. A pak třeba i tři najednou... Laik by v takovou chvíli vykřikl leknutím, jaká že monstra to žijí ve vodě, ovšem zkušení rybáři vědí, že se na svou pravidelnou pouť nádrží vydalo pasoucí se stádo tolstolobiků.

Tolstolobici bílí a jejich blízcí příbuzní tolstolobci pestří nejsou v našich vodách původním druhem. Poprvé se u nás objevili někdy v 60. letech 20. století, když jejich hlavním úkolem, pro který byli do našich vod introdukováni, byl boj s „vodním květem” – sinicemi. Tolstolobik je totiž planktonofág, což znamená, že se neživí organismy dna, nýbrž – zjednodušeně řečeno – rostlinnými mikročásticemi ve vodním sloupci (sinice, detrit apod.). Jak paradoxní. Požírá drobné částečky, přitom ale dorůstá značných rozměrů (přes 1 metr délky a 15 kg váhy). Tolstolobci pestří dokonce ještě více (už se ulovili i třicetikilové exempláře).

Ilustrační foto: Láďa Zálicha Větší část hlavní rybářské sezóny u nás tráví tolstolobici u hladiny nebo kdesi ve vodním sloupci. Právě v době, kdy se drží u hladiny (např. za teplých dnů), se stávají vyhledávaným cílem té horší části rybářské obce – masařů. Ti využívají toho, že se tyto zvláštní velké ryby s okem „dole” prozrazují na hladině, a tak za pomoci tvrdých prutů, těžkých olov a sestavy velkých trojháků přehazují stáda „býků” a sekají je po hřbetech. Když tímto způsobem tolstolobika podseknou, svádějí s ním i hodinový boj, protože tyto „ruské” ryby zápasí o život urputně. Jejich silný ocas je k tomu přímo předurčuje. V zájmových časopisech poté občas můžeme zahlédnout rybáře s obrovským tolstolobcem v náručí, jemuž teče krev z rozpáraného hřbetu, a pod snímkem si přečteme, že ryba byla ulovena na hrách – na položenou.

Ze svého okolí znám několik takových rybářů, a díky tomu jsem dospěl k zajímavému sociálnímu poznání. Totiž čím nižší úroveň vzdělání, tím větší masař! Nerad bych se nyní někoho dotkl, ale tuto mou teorii potvrzují právě ty rekordní úlovky v časopisech – řadu očividně podseknutých tolstolobiků mají na svědomí rybáři v hornických oblastech republiky.

Pokud jde o skutečný sportovní lov těchto ryb, s tím je to poněkud složité. Je několik rybářů, kteří by byli schopni poreferovat o tom, jak na ně, ti jsou ale ve výrazné menšině. Oni nejčastěji hovoří o plavané, o lovu v horní třetině vodního sloupce na housku, foukanou kukuřici nebo něco „zeleného”.

Převážná většina rybářů, a to nejen česko–slovenských, si však s nimi rady opravdu neví. Například v nedávné anketě serveru Chytej.cz uvedlo přes 37% návštěvníků, že neví, jak tolstolobiky chytat. Dalších 20% rybářů je dokonce přesvědčeno, že tuto planktonofágní rybu od Amuru nelze ulovit. Jinými slovy: – prakticky 60 procent rybářů navštěvujících Chytej.cz v případě této ryby jen bezmocně pokrčí rameny... Není se ale čemu divit, protože ani v literatuře se o lovu „sinicopolykačů” příliš nedozvíme. Tolstolobik i tolstolobec tedy pro mnohé zůstává velkou neznámou.

Za sebe mohu říct, že posledních devět let ulovím každý rok jednoho tolstolobika. Pokaždé náhodně při plavané. Je to hodně, nebo málo? To opravdu nevím. Pravdou je, že každý z těch tolstolobiků přišel tehdy, když jsem lovil buď na upravené těsto z bílého pečiva, nebo housku. Když chytám na bílé červy, nikdy o něj ani nezakopnu.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

7 hodnocení, v průměru 3.9 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Čtvrtek 9. srpna 2018 v 16:09@ Zaba

Ja chytam na todle da se to koupit v akvaristice obcas se zadari. Ale musi to najit driv jak amur :D

Sobota 27. března 2010 v 15:32® spike-cz
spike-cz

Pan autor si zaryl docela ostře, možná ne objektivně, to je fakt. Za sebe – znám pár masařů, nikdo z nich nemá VŠ. Vždycky je to o lidech, kteří musí mít všeho hodně, hodně, HODNĚ, prostě masařích. Když je tu taková klika těch správných, proč ve svazech neodhlasujeme limit úlovků na rok? JČ to měl a už je zase pryč.

Úterý 14. března 2006 v 10:44® bobajz
bobajz

Vážený pane Jadrný,já si myslím,že rybáři z hornických oblastí jsou úplně stejní jako ti ostatní.Rád bych věděl,kde jste na tuhle statistickou pitomost přišel.