Chytej.cz
NOVINKA 2018/2019 RedBass KICKER

Věčné kouzlo "bronzových" parem necteno

3.2.2003 | Pod vodní hladinou | Parma obecná | 14.287 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Věčné kouzlo "bronzových" paremI když jsem parmu jedl pouze jednou v životě, a tenkrát si na jejím grilovaném mase vůbec nepochutnal, patří zcela určitě do úzké skupiny mých nejzamilovanějších ryb. Ty důvody, proč si ji tak cením, jsou prosté. Její silné tělo kuželovitého tvaru s charakteristickým vousatým rypcem je prostě nádherné. Je to také famózní bojovník, schopný přerazit v proudu udici. A nakonec je to podobně jako tloušť všežravec, kterého je možné lovit více technikami a na nejrůznější nástrahy…

Od ledna až do první poloviny března si v našich podmínkách parem příliš neužijeme. Konkrétně já ji v tuto dobu nikdy neulovil, i když vím o dvou případech, kdy se to povedlo. Vždy to bylo při výraznější oblevě a vždy se jednalo o menší exempláře (35 – 45 cm) – jednou posloužil za nástrahu rohlík, podruhé větší žížala.

Parma říční Parmy se dají aktivně chytat zhruba od začátku dubna, kdy již klepe na dveře jaro, avšak jejich hlavní sezóna nastává někdy v půlce května (ryby se stahují ke tření na příhodných místech), přičemž pomalu začíná odeznívat zpravidla v závěru října. Pokaždé to ale záleží na konkrétních podmínkách, jež mohou být každým rokem a podle lokality odlišné. Například před lety jsem na Ohři chytil parmu při lovu štik na rybičku – 19. prosince. Měřila 49 cm a dostal jsem ji na 12 cm karáska! Jakým způsobem ho do své speciální „rycí” tlamy dostala, to nevím. Leč stalo se...

Při lovu na položenou, kterážto se zkušeným praktikům jeví jako nejvhodnější technika pro lov velkých exemplářů (přes 60 cm), i při lovu na plavanou používáme tvrdší pruty s délkou nejméně 3,5 metru (při plavané min. 4 m), a to s ohledem na urputnou bojovnost tohoto rybího druhu. Musíme si uvědomit, že vousatá krasavice s námi soupeří u dna v proudu, mnohdy v blízkosti nejrůznějších překážek. Nebojí se přitom zajet do těch nejsilnějších proudnic, kde se stává vskutku těžkým protivníkem.

Při plavané pouštíme udici se stabilním a dobře viditelným splávkem (3 – 8 gr. podle velikosti sousta, hloubky a síly řeky) dál po proudu. Parma, ač se to možná nezdá, je plachá, takže tímto způsobem eliminujeme možnost vyplašení hejna. Po celou tuto dobu naši nástrahu, která se šoulá po dně, lehce přibrzďujeme. Záběr se neprojeví výrazně. Splávek se často buď zastaví a chvíli setrvá na místě (jako při vázce), nebo se vychýlí stranou ze své původní dráhy. V každém případě musí následovat razantní zásek, abychom vůbec prosekli tvrdé pysky paní parmy. Ryba pak nezřídka na místě „zkamení” (někdy až na 10 vteřin), načež rozjede své proudové představení (já mu říkám silový trojboj)...

Nástrahy mohou být v závislosti na ročním období různé. Od pečiva, přes všelijaké červy a larvy až třeba po ovoce, pokud jim ho nabízejí stromy na březích. Po většinu roku jsou úspěšné tzv. bílé červy (larvy masařek), žížaly a rousnice (hlavně v době přikalených vod), larvy chrostíků a houska. Používají se však úspěšně také sýry (vzhledem k finanční stránce věci hlavně v bohatších zemích západní Evropy), drůbeží játra či potěr (rybky do 5 cm). Škála použitelných nástrah je ale mnohem pestřejší. Záleží hlavně na fantazii a zkušenostech rybáře. Já si třeba před lety vařil na parmy, ale nejen na ně jakési noky (vejce, strouhanka, pár mletých bílých ryb, trochu mletých jater, drobet prosáté zeminy) o průměru 1 až 2,5 cm (při více méně pravidelném krmení fungovaly dobře i na kapry, větší cejny a tlouště).

Slabším obdobím co do intenzity braní parem bývá horké léto. Nízký stav čisté vody tyto ryby spíše uspává. Z „tropické horečky” je může na okamžik probudit dobře naservírovaný suchozemský hmyz či nymfa. Jinak jsou parmy, ty bronzové fešandy, odmítavé ke každému soustu, jež pošleme do jejich blízkosti. Jejich potravní aktivita znovu naroste po dešti nebo při ochlazení. A tehdy se vyplatí navnadit parmu krmením...

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

6 hodnocení, v průměru 3.8 hvězdičky

Kam dál?

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Neděle 30. dubna 2006 v 6:32® Vaclav

Já děkuji s obrovským zpožděním vám, bylo nesmírně milé si přečíst ten komentář, byť jsem ho četl až nyní (nemám mnoho času všechno včas procházet a pro jednu věc zapomínám na druhou…). Popis toho vašeho mementu – úplně to cítím a mám z toho jemné mrazení v zádech. Díky.

Středa 19. května 2004 v 19:39

Dobrý den pane Fikare.

Nestává se často abych takhle odepisoval a někoho obtěžoval. Zcela náhodou jsem propadl kouzlu parem i přesto, že jsem doposud ještě žádnou nechytil. Přestěhoval jsem z Vysočiny na okraj Brna a byl nešťastný,že jsem od mých pstruhů a lipanů tak daleko. Objevil jsem revír Svitavu 1, který mne pohltil svou rybí rozmanitostí. Poprvé jsem ve vodě viděl zlatavé záblesky šupin parem a už jsem tušil, že začínám být ztracený. 18. května ve 20.00 hod. jsem parmám propadl zcela. Při třpytkování pstruhů jsem měl pocit vázky a po chvilce jsem od záblesku dlouhého zlatého torpéda poznal, že ji mám. To byl boj !!! Vyhrála. Třpytka mi prolétla okolo hlavy a dostavil se pocit, jako kdyby se zboural svět. Svou bojovností o život si mne naprosto získala.Začal jsem hltat články o lovu parem a Váš článek, ačkoliv to nemám ve zvyku, jsem si vytiskl a hltám každé písmenko. Takový hezký pocit jsem již dlouho neměl a Vám tímto děkuji, že Jste mi alespoň trochu pomohl poznat kouzlo tohoto živočicha. Děkuji a s přáním hezkého dne Pavel Soukop alias Sedum